کم آبی بدن
در ادامه این مطلب ما می خواهیم برخی علائم را به شما معرفی کنیم که در حین احساس این شرایط می توانید درک کنید که بدن شما به آب نیاز دارد و باید به بدنتان آب برسانید .

11 نشانه ی کم آبی بدن

با کمی اندیشیدن می توان فهمید که هیچ چیزی بهتر از یک لیوان آب سرد وجود ندارد . نوشیدن یک لیوان آب گوارا شاید لذت بخش تر از نوشیدن یک لیوان قهوه یا بطری باشد . به همین دلیل ما روزانه چندین لیوان آب می نوشیم و ترجیح می دهیم که خنک باشد و جدای از لذت بخش بودن آب ، بدن ما به آن نیاز دارد و به همین دلیل ما می خواهیم برخی علائم را به شما معرفی کنیم که در حین احساس این شرایط می توانید درک کنید که بدن شما به آب نیاز دارد و باید به بدنتان آب برسانید .

1-احساس خشکی در دهان

این یک نشانه کاملا واضح است که همه ما آنرا احساس کرده ایم و زمانی که این احساس را می کنیم ، تمام تلاشمان را می کنیم که به یک نوشیدنی برسیم و از آن بنوشیم . با نوشیدن نوشیدنی های شیرین تنها یک راه موقت برای و چند ساعتی برای این مشکل است ولی با نوشیدن آب آشامیدنی و گوارا ، غشاهای مخاطی را در دهان گلو روان می کند و رطوبت به مدت طولانی حفظ می شود 

2-داشتن پوست خشک

پوست بزرگترین ارگان بدن می باشد که نیاز به مرطوب بودن دارد .داشتن پوست خشک اولین شانه کم آبی بدن می باشد که می تواند منجر به مشکلات جدی تر شود . کمبود آب در پوست به معنای کمبود عرق می باشد که در نتیجه بدن دچار ناتوانی در حذف سموم و چربی از طریق پوست می شود . ساده ترین راه برای جلوگیری از این مشکل این است که آب بنوشید .

3-تشنه شدن

این مورد همانند مورد احساس خشکی در دهان نمی باشد و این مورد را فقط کسانی که تشنگی بیش از حد را درک کرده اند را احساس می کنند! یکی از نشانه های تشنه بودن این است که از خواب بیدار می شوید و آنقدری تشنه هستید که حتی قادر به بلند شدن نیستید و مغز مدام سیگنال های SOS را میفرستد .
درمان سریع کم آبی بدن

احساس تشنگی در بارداری

4-احساس خشکی در چشم

یکی از نشانه های خشک شدن چشم ، وجود لکه خون در چشم می باشد . اگر بدن دچار کم آبی باشد ، مجاری اشک خشک می شوند و این می تواند باعث ایجاد آسیب های جدی در چشم شوند و فورا باید بدن آب برسانید تا این مشکل بدتر نشود .

5- تجربه دردهای مفصل

مفاصل و دیسک های غضروفی بیش از حد به آب نیاز دارند و در صورت کمبود آب در بدن ، استخوان ها و مفاصل به یکدیگر سائیده خواهند شد و به مرور زمان نمی توان این عواقب را تحمل کرد .

6-کاهش توده عضلانی

عضلات شما عمدتا از آب تشکیل شده اند . بنابراین آب کمتر در بدن می تواند به عضلات آسیب برساند و به همین دلیل آشامیدن آب قبل و بعد از ورزش لازم و ضروری است و نه تنها برای حفظ سلامتی لازم است بلکه برای کاهش التهاب عضلات در هنگام ورزش بسیار مهم و ضروری است .

7-عمر طولانی تر خواهید داشت

با نوشیدن آب به مقدار کافی ، سموم از بدن خارج می شوند و هیچ مشکلی برای اندام ها و مفاصل ایجاد نخواهد شد . برعکس این موضوع هم وجود دارد که اگر به بدن آب کافی نرسد ، تمام اعضای بدن دچار مشکل خواهند شد و می توانند مشکلاتی جبران ناپذیر و گاهی هم مرگبار را ایجاد نمایند .
درمان کم آبی بدن در طب سنتی

علایم کم ابی بدن و علت کم ابی بدن

8-احساس خواب آلودگی و خستگی

اگر به اندازه کافی به بدن آب نرسانید ، بدن شروع به قرض گرفتن آب از خون می کند و در نتیجه میزان آب و اکسیژن در بدن کاهش می یابد و به مرور زمانی کوتاه آب در تمام بدن کاهش می یابد . کمبود اکسیژن یا همان آب در بدن بطور مستقیم می تواند باعث خستگی و خواب آلودگی شود و روز ه روز خسته و خسته تر خواهید شد .

9-احساس گرسنگی

اگر یک رژیم نامطلوب نامناسب داشته باشید که میزان آب در آن کم باشد ، بدن شروع به ارسال سیگنال های گرسنه بودن به مغز را می کند . اگر شما بیش از حد مقاومت نمایید و بتوانید با معده خالی و کم بودن آب بخوابید ، شب هنگام حتما بیدار خواهید شد و به سمت یخچال کشیده خواهید شد و از مواد غذایی و آب موجود در یخچال استفاده خواهید کرد .

10-مشکلات گوارشی

اگر در طول روز به میزان کافی آب ننوشید ، حتما دچار مشکلاتی مهم در دستگاه گوارش خواهید شد چرا که بدون رطوبت کافی در بدن ، مقدار و تراکم مخاط در کاهش می یابد که این مشکل باعث خواهد شد که اسید معده به اندام های داخلی بدن آسیب برساند و همچنین سوزش در سر دل را نیز احساس خواهید کرد .

11-پیری زودرس

میزان آب موجود در بدن می تواند سن ما را نیز نشان دهد و به همین دلیل زمانیکه ما بزرگ می شویم باید با آگاهی بیشتر آب مصرف کنیم چرا که وقتی آب بدن ما کم باشد ، در نتیجه پوست ما هم دچار کم آبی است و به مروز زمان چین و چروک بروی صورت و بدنمان ظاهر می شوند . برای جلوگیری از ظاهر شدن این مشکلات در بدن باید یک رژیم شامل مقدار مناسب آب در هر روز را داشته باشید تا به بدنتان آسیبی نرسد .

نشانه های کم آبی بدن و راه های جبران

4.743
این مطلب مفید بود ؟403
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ ف.ن - ع.ب
وبگردی