نمودار انرژی ساختمان
در این مقاله به معرفی برخی مصالح ساختمانی که استفاده از آن ها هزینه انرژی ساختمان را کاهش می دهد می پردازیم.

ایران جزو پرمصرف ترین ها در انرژی است؛ باید فکری کرد!

در حال حاضر ایران یکی از پرمصرف ترین کشورها در زمینه مصرف انرژی است. جالب است بدانید که طبق آمارها تقریباً 40 درصد انرژی کل کشور صرف صنعت ساختمان می شود. این در حالی است که این رقم 5 تا 6 برابر بیشتر از استانداردهای بین المللی است؛ بنابراین هر راهکاری که بتوان توسط آن این مقدار را کاهش داد می تواند برای اقتصاد کشور مفید باشد. به همین دلیل در چند سال اخیر مصرف انرژی در ساختمان سازی اهمیت ویژه ای پیدا کرده و مسئولان دولتی و فعالان این حوزه به دنبال بهینه سازی مصرف انرژی در این صنعت هستند.

با شرایط موجود، بیشتر کشورهای جهان به دنبال ساخت ساختمان های کم مصرف و به اصطلاح سبز هستند. در این میان یکی از فاکتورهای مهم، نوع مصالح ساختمانی است که در ساخت و ساز استفاده شده است. در ادامه به تأثیر مصالح ساختمانی بر میزان مصرف انرژی ساختمان می پردازیم.

مبحث 19 مقررات ملی ساختمان

از سال 1384 اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان ضروری شد که صرفه جویی در مصرف انرژی با استفاده از به روزترین تکنیک های ساختمان سازی در دنیا در آن لحاظ شده است. در این مصوبه اصول کلی اجرای عایق کاری حرارتی ساختمان، سیستم های تأسیسات گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع، تأمین آب گرم مصرفی و الزامات طراحی سیستم روشنایی الکتریکی در ساختمان ها، برای بهینه سازی مصرف انرژی در نظر گرفته شده است.

طبقه بندی ساختمان ها ازنظر مصرف انرژی

در مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، 2 نوع دسته بندی برای ساختمان ها وجود دارد:
در یک دسته بندی ساختمان ها بر اساس میزان صرفه جویی در مصرف انرژی طبقه بندی شده اند. در این طبقه بندی 4 دسته ساختمان با الزام مصرف انرژی زیاد، متوسط، کم و بدون نیاز به انرژی در نظر گرفته می شوند.
در طبقه بندی دیگری که در این مبحث صورت گرفته مناطقی که ساختمان ها در آن قرار گرفته اند ازلحاظ نیاز سالانه انرژی به 3 دسته با نیاز سالانه انرژی زیاد، متوسط و کم آورده شده اند.
مصالح ساختمانی

انواع مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی موادی مانند میلگرد، تیرآهن، نبشی، سیمان و آجر هستند که برای ساخت و ساز از آن ها استفاده می شود که بسته به قیمت، کیفیت و نوع پروژه ساختمانی متفاوت اند.

برای مثال قیمت میلگرد در یک سال اخیر بش از دو برابر شده که بر قیمت تمام شده ساختمان و سود سازنده تأثیرگذار خواهد بود. به همین علت اغلب سازندگان به دنبال قیمت های رقابتی مصالح ساختمانی بوده و کمتر به مصالح ساختمانی به روز و با کیفیت فکر می کنند.

در حال حاضر با توجه به نوسانات بازار آهن و فولاد و گران شدن مصالح ساختمانی، بیشتر فعالان ساخت و ساز به دنبال مصالح ساختمانی با قیمت پایین تر هستند. برای اطلاع از قیمت آهن و مقاطع فولادی یک مرجع قیمتی را برای خود انتخاب کنید. سایت آسرون  به نشانی www.asroon.ir جایی است که روند تغییرات قیمت تیرآهن ، میلگرد و سایر مقاطع را به شما نشان می دهد.

برخلاف تفکر اغلب افراد که فکر می کنند استفاده از مصالح به روز باعث افزایش هزینه هایشان می شود، باید گفت که استفاده از این مصالح نه تنها در اغلب موارد به کاهش هزینه های اولیه ساخت و ساز منجر شده، بلکه برای مصرف کننده نیز ارزش افزوده قابل توجهی خواهد داشت. به کارگیری مصالح ساختمانی به روز و باکیفیت از اصول مهندسی ساختمان است، البته به شرطی که کار را به کاردان بسپارید و یک مهندس ساختمان خبره مدیر پروژه شما باشد.

مصالح ساختمانی می توانند به نحوی انتخاب شوند که اتلاف انرژی در ساختمان به حداقل رسیده و گرمایش و سرمایش ساختمان با مصرف انرژی کمتری همراه باشد؛ اما سؤال اساسی اینجاست که استفاده از کدام نوع مصالح ساختمانی این موضوع را ممکن می سازد؟

مصالحی که مصرف انرژی را کاهش می دهند

1.خاک رس

آجر، کاشی، سرامیک، ملات گچ و خاک، ملات گل آهک و سفال از خاک رس تهیه می شوند. با استفاده از این مصالح می توان دمای ساختمان را به خوبی کنترل و برای سرمایش و گرمایش ساختمان انرژی کمتری مصرف کرد.

2.عایق کاری با مصالح نوین

عایق کاری با مصالح نوین مانند کاشی حرارتی، بتن اسفنجی، ورق پلی کربنات و پانل های آلومینیومی می تواند در کاهش مصرف انرژی نقش بسزایی داشته باشد. البته قیمت ورق پلی کربنات نسبت به مصالح با کاربرد مشابه نیز پایین تر است.

3.مصالح ساختمانی سنگین

بتن، آجر و بلوک های سیمانی که ظرفیت حرارتی بالایی دارند جزو مصالح ساختمانی سنگین محسوب می شوند. ظرفیت حرارتی بالای این مواد سبب می شود تا اتلاف انرژی کمتری در ساختمان صورت بپذیرد و درنهایت انرژی کمتری مصرف شود.

4.عایق های حرارتی

در حال حاضر عایق کاری حرارتی سقف، کانال های هوا، دیوارهای بیرونی، لوله های تأسیسات، سقف پیلوت و هر قسمتی که ازنظر دمایی غیرقابل کنترل باشد، اجباری است. رعایت این امر می تواند تا حد زیادی به بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان کمک کند.

5.ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ها عایق های خوبی در برابر سرما، گرما، رطوبت و صدا هستند.

6.رنگ نمای ساختمان

رنگ نمای ساختمان می تواند بر جذب انرژی تأثیرگذار باشد. در ساختمان های جنوبی می توان با انتخاب مصالح ساختمانی با رنگ روشن برای نمای ساختمان، به کاهش مصرف انرژی کمک کرد. همچنین با پیشرفت تکنولوژی رنگ هایی اختراع شده که با توجه به شرایط جوی تغییر می کنند که می تواند برای نمای ساختمان ها استفاده شود و مصرف انرژی در ساختمان را کاهش دهد.

همان طور که گفته شد به کارگیری مصالح ساختمانی نوین می تواند در کاهش مصرف انرژی ساختمان نقش مهمی داشته باشد؛ اما متأسفانه در ایران اغلب به این نکته کمتر توجه می شود. ارزان بودن قیمت حامل های انرژی یکی از دلایلی است که باعث بی توجهی مصرف بالای انرژی در ساختمان ها شده است. به نظر می رسد برای رعایت این نکات نیاز به نظارت دقیق تر بر پروژه های ساختمانی و مصالح مورداستفاده در آن ها است.

استفاده از این مصالح، هزینه انرژی ساختمان را کاهش می دهد!

53
این مطلب مفید بود ؟30
برچسب :
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی