دریافت کد شهاب
اگر کارت بانکی شما بدون اطلاع قبلی مسدود شده است، می بایست از طریق مراجعه به شعب بانک هایی که در آنها حساب دارید، اقدام به دریافت “کد شهاب” خود نمائید.

کد شهاب چیست؟

اخیرا بدون اطلاع قبلی، کارت اتباع خارجی از جمله اتباع کشور افغانستان، در کشور مسدود شدند و بدون شک با رخ دادن چنین اتفاقی، مشکلات متعددی برای آنها ایجاد شد و درخواست فعال سازی مجدد کارت بانکی خود در شعب بانک های مختلف را داشتند. از این رو برای رفع این مشکل، توسط سازمان های مربوطه اعلام شد این دسته از اتباع برای فعال سازی مجدد کارت بانکی باید اقدام به فعال سازی و دریافت کد شهاب کنند.

کد شهاب چیست

اما کد شهاب دقیقا چه کاربردی دارد؟ کد شهاب، شناسه هویت الکترونیکی بانکی می باشد که هر یک از مشتری های بانک ها باید یک شناسه هویتی منحصر به فرد به وسیله سامانه نهاب ایجاد کنند. اما چرا سامانه نهاب؟ کد شهاب مانند ابزاری برای مرتبط کردن سامانه های بانکی و سامانه نهاب است. از این رو وقتی شما در سامانه نهاب، ثبت شده باشید می توانید از خدمات بانکی استفاده کنید و بانک ها می توانند به مشتریان خود دارای سامانه نهاب، خدمات ارائه دهند. لازم به ذکر است که کد شهاب، یک کد 16 رقمی می باشد.

چگونه کد شهاب بگیریم؟

گرفتن کد شهاب

دریافت کد شهاب بسیار ساده و آسان است به نحوی که شما با مراجعه به شعب بانکی و یا بعضا بصورت آنلاین اقدام به دریافت کد شهاب کنید. اما همانگونه که توضیح داده شد، شما می توانید از 2 طریق اقدام به دریافت این کد کنید که روش اول بصورت حضوری در شعب بانکی و روش دوم نیز بصورت آنلاین است که تنها تعداد معدودی از بانک ها اقدام به فعال سازی این بستر کرده اند و شما می توانید بدون حضور در شعب اقدام به دریافت کدشهاب کنید. اما توجه داشته باشید که حتما و حتما قبل از مراجعه به شعب بانکی، با اپراتور بانک تماس حاصل نمائید تا از این بستر مطمئن شوید و دیگر در صف های طولانی بانک وقتتان تلف نشود. در ادامه بیشتر به این دو مبحث پرداخته ایم؛

1- دریافت کد شهاب بصورت حضوری

اولین روش برای دریافت کد شهاب بصورت حضوری می باشد که شما می بایست یک سری مدارک مهم مانند اصل و کپی شناسنامه، کد ملی، آدرس منزل و کد پستی را به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز تحویل شعب بدهید.

2- دریافت کد شهاب بصورت غیرحضوری

دومین روش برای دریافت کد شهاب همان گونه که گفته شد، بصورت غیر حضوری است که برخی از بانک ها بستر آنلاین را در این زمینه فراهم کرده اند که با جستجویی در بستر وب و یا از طریق تماس با اپراتورها می توانید از بستر آنلاین آنها مطمئن شوید و بصورت غیر حضوری اقدام به دریافت و گرفتن کد شهاب کنید.

کد شهاب

برای مثال یکی از بانک هایی که بستر اینترنتی را ایجاد کرده است، بانک مسکن می باشد. بدین گونه که شما با جستجویی ساده در بستر وب می توانید بانک مخصوص خودتان را در صورت وجود بستر اینترنتی، مشاهده کنید. همان گونه که مشاهده می کنید، می توانید با کدملی اقدام به دریافت شماره شهاب خود در بانک مسکن نمائید. همچنین شما می توانید از طریق تلفن بانک و یا وب سایت بانک ها اقدام به استعلام کد شهاب نمائید.

کد شهاب ، آموزش استعلام و دریافت کد شهاب بانک های مختلف

3.36
این مطلب مفید بود ؟42
منبع : بخش خبری نمناک/ف.ن
برچسب : سیستم بانکی
وبگردی