لکه آب گرم و سرد
پاک کردن هر لکه ای روی لباس به جنس پارچه و نوع لکه بستگی دارد. برخی از لکه ها را می توان با آب سرد و برخی دیگر را با آب گرم از بین برد.

لکه های آب گرم و آب سرد

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که برای یک قرار یا یک مهمانی بسیار مهم آماده شده باشید و در لحظه آخر چیزی روی لباستان بریزد و روی آن لکه هایی را به جای بگذارد. قطعاً در این زمان به ذهنتان فشار وارد می کنید که در دوران کودکی و جوانی چه چیزهایی یاد گرفته بودید تا بتوانید لکه خاص را به طور موثر و هر چه سریع تر از بین ببرید.

همان طور که می دانید برای بعضی از لکه ها از آب گرم و برای بعضی دیگر از آب سرد استفاده می کنند. بعضی ها نیز از مواد دیگر مثل سرکه استفاده می کنند اما سوالی که این بین وجود دارد، این است که چرا بعضی لکه ها با آب گرم و بعضی ها با آب سرد پاک می شوند.

شستن لباس

لکه ها عموما به دو دسته تقسیم می شوند:لکه های بر پایه روغن و لکه های بر پایه آب که همان نوشیدنی ها هستند که ممکن است آب میوه را نیز شامل شوند و لکه های پایه چربی که کمی حالت چربی روی خود دارند و غلظت آب در آن ها کم است.

مثلاً لکه جوهر، شکلات، رژلب یا رنگ، که پاک کردن لکه های پایه چربی نیز سخت تر است در نتیجه دمای آب هم روی پاک کنندگی انواع لکه ها موثر است و برای آن ها متفاوت عمل خواهد کرد.

لکه بری لباس

آب گرم برای لکه ها

اگر یک چیز سفید یا رنگ روشن روی لباس شما لک انداخت، آب گرم موثر خواهد بود. مثلاً لکه های موجود روی لباس زیر کودکان معمولا با آب داغ تمیز می شوند و نیاز بالایی به ضدعفونی کنندگی دارند که آب داغ این ضدعفونی را انجام می دهد زیرا مواد شوینده را فعال می کند و در این مورد بهتر از آب سرد عمل خواهد کرد.

برای لکه های پایه چربی هم بهترین راه این است که از شوینده های خشک استفاده کنید اما اگر خواستید آن را آب بزنید، باید از آب داغ استفاده کنید. آب داغ لکه های رنگ داری مثل شکلات را بهتر از آب سرد از بین می برد.

لکه شکلات

البته گاهی اوقات ممکن است که رنگ لباس را نیز کاملا تغییر دهد و از بین ببرد همچنین آن را بیشتر چروک می کند؛ مخصوصا اگر از یک پارچه پشمی یا یک پارچه نازک استفاده کرده باشید اما در هر حال آب گرم با دمای 90 الی 110 درجه فارنهایت به اندازه آب داغ به اندازه 130 درجه سانتیگراد ضد عفونی نمی کند.

استفاده از آب سرد برای لکه ها

آب سرد می تواند برای هر لکه ای استفاده شود اما بعضی از لوازم هستند که فقط باید آن ها را با آب سرد از بین برد. هر گونه پارچه نازک و ظریفی مثل پارچه های ابریشم و ساتن یا هر پارچه ای که باید با دست شسته شود، باید از آب سرد 90 درجه فارنهایت یا کم تر برای آن استفاده کرد.

لکه سس

علاوه بر آن همانطور که پیش از این هم در مطالب سبک زندگی نمناک خواندید لکه هایی که بر پایه پروتئین هستند، مثل خون، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی، دئودورانت و چسب نیز حتماً باید با آب سرد شسته شوند. اگر از آب داغ استفاده کنید، قطعاً پروتئین پخته می شود و باعث می شود که به طور کامل به پارچه بچسبد و در نتیجه دیگر نمی توانید آن ها را از بین ببرید.

لکه هایی مثل سس، سویا، چای، قهوه، ژله، ادرار، غذای کودک و رنگ نیز حتما باید با آب سرد شسته شود. اگر مطمئن نیستید، اول آب سرد را امتحان کنید زیرا آسیب دیدگی آن کم تر خواهد بود.

چرا بعضی لکه ها با آب گرم و بعضی با آب سرد پاک میشن؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی