تولد
نصیحت بزرگان
در زندگی ما مشکلاتی ایجاد می شود که برای رفع آنها به مشورت و تجربه بزرگان نیاز داریم. این نصحیت های مفید بزرگان برای داشتن زندگی بهتر به شما کمک می کند.

چند نصیحت بسیار مهم و پندآموز از بزرگان درباره زندگی

همه ما در زندگی با مشکلاتی مواجه می شویم که در این شرایط، به یک مشاور خوب نیاز داریم. خوشبختانه افراد بزرگی هستند که از خودشان نصایحی به جای گذاشته اند که می توانیم از آن ها درس بگیریم و آن ها را سرلوحه زندگی خویش قرار دهیم.

در این قسمت از نمناک، چند مورد از نصیحت و پند و اندرز های افراد موفق در مورد زندگی را به شما معرفی خواهیم کرد که مطمئنا از شنیدن شان پشیمان نخواهید شد. شاید پیش از این بارها و بارها در احادیث و سخنان بزرگان مشابه این نصایح را شنیده باشید اما لازم است باری دیگر بخوانید و به این نصایح فکر کنید تا زندگی را هر روز بهتر از دیروز پیش ببرید.

مراقب سلامت خود باشید

هر چیزی که می خورید و هر ورزشی که انجام می دهید، روی سلامت شما موثر است و باعث می شود که برای سال ها بعد هم احساسات خود را تعیین کنید. پس فعال باقی بمانید، غذای خوب بخورید و مطمئن باشید که آینده خوبی در پیش خواهید داشت.

حفظ سلامت

به خودتان اعتماد کنید

فرقی ندارد که چند بار کنار کشیدید و تسلیم شدید. هنوز هم برای تلاش زمان دارید. پس به خودتان اعتماد کنید و ثابت قدم باقی بمانید.

از مکانیسم های قوی برای مقابله استفاده کنید

شما می توانید چیز های زیادی را در زندگی تجربه کنید که باعث شوکه شدن یا نگرانی تان می شود. سعی کنید مکانیسم های مقابله را به شکل خوبی در خودتان به وجود بیاورید؛ بدون این که به شما آسیب وارد شود. افکار و احساسات خود را هنگام مواجه شدن با سختی ها مدیریت کنید.

برای تغییر جریانات، خودتان را سازگار کنید

بسیار مهم است که برنامه ریزی داشته باشید زیرا هیچ چیز اتفاقی به دست نمی آید. شرایط را تغییر دهید، برنامه های منظم را به کار بگیرید و اگر نیاز بود، برنامه خود را تغییر دهید.

یاد بگیرید با هر ناراحتی ناامید نشوید

بدون شک شما می توانید به شرایط سخت زندگی که باعث ناراحتی تان شده است، غلبه کنید؛ بدون این که ناامید شوید. پس این توانایی را در خودتان پیدا کنید و سعی کنید که با شرایط سخت زندگی راحت برخورد کنید؛ بدون اینکه بخواهید دیگران رفتارشان را عوض کنند.

ناراحتی و ناامیدی

خودتان را بهتر بشناسید

هرچقدر که در درون خود بیشتر جستجو کنید، بیشتر می توانید خودتان را بشناسید و هنگامی که این کار را انجام دهید، احساس خود شناسی به شما کمک می کند تا به شرایط سخت غلبه کنید.

در مورد طرز فکر دیگران نگران نباشید

هر جور که می خواهید لباس بپوشید، هر که را که می خواهید دوست بدارید، هر کاری را که شادتان می کند انجام دهید و هر کس که شما را دوست دارد، بپذیرید و هر کس که دوست ندارید را کنار بگذارید. عقیده دیگران هیچ تاثیری روی زندگی شما ندارند پس نباید برای تان اهمیت داشته باشد.

به شکست های زندگی، به عنوان تجربه برای یادگیری نگاه کنید

شکست خوردن، گاهی اوقات شما را شرمنده و خجالت زده می کند اما می توانید چیزهای زیادی از شکست در زندگی یاد بگیرید. همیشه نقل قول توماس ادیسون را به یاد داشته باشید که می گوید:من شکست نخوردم. من فقط 10 هزار راه را پیدا کردم که کار آمد نبودند.

زمان خود را صرف بحث کردن با انسان های احمق نکنید

این افراد سطح شما را پایین می آورند و تجربه شما را به چالش می کشند. پس بهتر است زمان خود را صرف بحث کردن با آن ها؛ مخصوصاً در کامنت ها و شبکه اجتماعی نکنید، زیرا نه تنها نمی توانید آن ها را مجاب کنید، بلکه خودتان هم عصبانی و مضطرب خواهید شد، پس خود را آزار ندهید.

بحث با انسان های احمق

با شکم سیر و ذهن شفاف تصمیم بگیرید

بسیاری از تصمیمات ضعیف، هنگامی گرفته می شوند که افراد تحت تاثیر احساسات قرار می گیرند یا گرسنه هستند. اگر قرار است تصمیم مهمی اتخاذ کنید، حتما از قبل به اندازه کافی استراحت کنید و چیزی بخورید.

بدانید که نمی توانید همه را راضی نگه دارید

اگر زمان خود را صرف تلاش برای شاد کردن دیگران می کنید و می خواهید آن ها را راضی نگه دارید، بدانید که بیچاره خواهید شد. هر کاری که انجام می دهید، برای بعضی از افراد ناخوشایند است. پس به دنبال رضایت همه نباشید.

خشم خود را بشناسید و از آن به شکلی موثر استفاده کنید

شاید افرادی باعث شده باشند که شما از شغل مورد علاقه تان دور شوید و همین به شدت شما را خشمگین می کند اما به جای این که به خاطر بی عدالتی فریاد بکشید، سعی کنید که از این انرژی بالای خود برای انجام کاری کاربردی استفاده کنید. به عنوان مثال تجارت خودتان را راه بیندازید یا به دنبال شغل بهتر در یک کمپانی بهتر بگردید و از این بی عدالتی یک فرصت بسازید.

همیشه در زمان حال زندگی کنید

چیزی که در زندگی اتفاق می افتد، اهمیت دارد، نه چیزی که قبلاً اتفاق افتاده بود و قرار است اتفاق بیفتد. پس همیشه در زمان حال زندگی کنید و در کنار آن برای آینده هدف داشته باشید و برنامه ریزی کنید.

زندگی در زمان حال

به یاد داشته باشید که هیچ کس برتر از دیگری نیست

درست است که مدیران و سرپرستان همیشه جایگاه بالاتری دارند اما به این معنا نیست که آن ها از ما برتری دارند. پس خودتان را از دیگران برتر ندانید و خود را از آنها پایین تر هم ندانید. شما جایگاه مخصوص به خودتان را دارید و همگی با هم برابر هستید.

سوال بپرسید و به فرضیات دامن نزنید

مباحثه های مختلفی در بین مردم متفاوت وجود دارد و بسیاری از افراد به جای اینکه سوال بپرسند و نتیجه مشخصی بگیرند، شروع به فرضیات مختلف می کنند. انجام این کار شما را اذیت می کند و از طرفی راه به جای دقیقی نمی برد. پس همیشه سوال بپرسید.

اشتباهات خود را بپذیرید و از آن ها یاد بگیرید

هیچ کس به شخصی که دیگران را برای اشتباهات سرزنش می کند، احترام نمی گذارد اما برعکس کسانی که اشتباه خود را می پذیرند و در خودشان تغییر ایجاد می کنند، بسیار قابل احترام هستند.

قدردان و سپاسگزار باشید

روابط بی شماری به خاطر ناسپاسی افراد، از هم می پاشد. بسیاری از افراد از دیگران طلبکار هستند اما اگر می خواهید در زندگی موفق باشید، همیشه سپاسگزار نعمت ها و همچنین انسان های مختلف باشید و این قدرشناسی را به آن ها نشان دهید.

سپاسگزاری

از تجربه های سخت به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده کنید

زندگی می تواند گاهی اوقات بسیار سخت باشد و همه ما باید سعی کنیم که این سختی ها را بپذیریم. بدون اینکه دچار دلشکستگی، ضرر و زیان یا ناامیدی شویم. در نتیجه می توانیم آن ها را راهی برای یادگیری قرار دهیم.

به یادگیری ادامه دهید

مطالعه کنید و یادگیری را بعد از مدرسه کنار نگذارید. مدام به دنبال یادگیری چیزهای جدید باشید و مسیر های ذهنی جدید ایجاد کنید. تحقیقات نشان می دهد که یاد گرفتن مهارت های جدید، زبان و فعالیت های تازه به جلوگیری از افسردگی و جنون کمک می کند.

مراقب کلمات تان باشید

اگر می خواهید مورد احترام شمرده شوید، به قول و عهد خود وفا کنید؛ حتی اگر برای تان سخت است. اجازه ندهید که دیگران اعتمادشان را نسبت به شما از دست بدهند.

به راحتی دلخور نشوید

بسیاری از افراد به سرعت از دست دیگران دلخور می شوند و هر کلمه یا اقدامی آن ها را آزار می دهد. علت آن هم این است که اغلب دچار سوء تفاهم می شوند یا به فرد مقابل اعتماد ندارند. پس سعی کنید از این دسته از افراد نباشید و مدام با دیگران قهر نکنید. حرف های دیگران را به عنوان حمله شخصی برداشت نکنید.

دلخور شدن

زندگی از انتخاب های شما تشکیل می شود

هیچ کس حق ندارد نسبت به انتخاب های شما در زندگی خرده بگیرد. شما هم نباید این کار را انجام دهید. شما حق دارید شغل، همسر، راه های مراقبت از سلامت و سبک زندگی خود را انتخاب کنید و هیچ توضیحی هم به دیگران ندهید. شاید آن ها با تصمیم شما مخالف باشند اما این انتخاب شما ربطی به آن ها ندارد.

واضح و با اعتماد به نفس صحبت کنید

از پیشنهادات دیگران استفاده کنید. سعی کنید که از آن ها یاد بگیرید و خودتان هم با اعتماد بنفس بالا و با وضوح زیاد صحبت کنید. بر روی تکلم خود بیشتر کار کنید تا جذاب تر حرف بزنید.

با ترس های تان مواجه شوید

هیچ کس دوست ندارد درد یا سختی را تجربه کند. پنهان شدن از سختی ها و رنج ها باعث اضطراب بیشتر می شود. پس سعی کنید با ترس های تان مواجه شده و به دنبال راهکاری عالی بگردید.

بیشتر گوش دهید و کمتر صحبت کنید

زمان بیشتری صرف گوش دادن و مشاهده کردن کنید تا این که بخواهید صحبت کنید. شما می توانید با افزایش آگاهی و اتفاقاتی که در اطرافتان رخ می دهد، چیزهای مختلفی بیاموزید. بهتر است که زمان بیشتری را به گوش کردن و مشاهده کردن بپردازید که قطعاً یادگیری تان را افزایش خواهد داد و سعی کنید جملات و حرف های دیگران را با دقت تجزیه و تحلیل کنید.

شنونده بودن

کاری که از آن متنفر هستید را انجام ندهید

همه ما احساس افسردگی را از انجام کارهایی که دوست نداریم، تجربه می کنیم. اگر از کاری متنفر هستید، ممکن است عواطف و احساسات منفی در شما ایجاد شود. پس بهتر است از انجام آن خودداری کنید. زندگی بسیار کوتاه است و نباید زمان خود را صرف انجام کارهایی کنید که از آن ها تنفر دارید.

با روشنفکری از عقاید دیگران استقبال کنید

بسیاری از افراد هرگز به ایده ها و تجربه های دیگران اهمیت نمی دهند و از آن ها استفاده نمی کنند. پس یاد بگیرید که به گفته های دیگران بیشتر گوش دهید و بینش وسیع تری داشته باشید.

اجسام و مادیات آنقدرها هم اهمیت ندارند

بله! گاهی اوقات ما به اجسام بیشتر از اهمیتشان توجه می کنیم. فرض کنید خانه تان آتش گرفته است. در چنین حالتی به دنبال حفظ اجسام و لوازم خانه هستید یا می خواهید همسر و فرزندانتان را نجات دهید؟

از تشک های کاملاً راحت استفاده کنید

شاید برایتان عجیب به نظر برسد اما خواب کافی و فیزیک و جسم سالم، تاثیر فوق العاده ای روی سلامت کلی دارد، زیرا شما یک سوم زندگی را خواب هستید. بنابراین باید تجربه خوبی در این دوران داشته باشید.

خواب کافی

می توانید همیشه به دیگران اعتماد کنید

فرقی ندارد که چه اتفاقی می افتد. همیشه اشخاص دیگری هستند که می توانند به یاری شما بشتابند و تفاوت زیادی را در زندگی ایجاد کنند. پس به آنها اعتماد کنید.

دیگران را به خاطر اشتباهاتشان خجالت زده نکنید

به خاطر بسپارید که شما حق ندارید دیگران را سرزنش کنید. همانطور که آنها هم حق ندارند این کار را در مورد شما انجام دهند. پس هیچ گاه در رفتار و انتخاب های دیگران دخالت نکنید.

خودتان را در اولویت قرار دهید

انجام این کار به این معنا نیست که دیگران را نادیده بگیرید یا با آن ها رفتار بد داشته باشید. بسیار مهم است که به زمان و فضایی برای خودتان اهمیت دهید. اگر نیاز دارید تنها باشید، دعوت دیگران را نپذیرید و همیشه به حال و احوال خودتان بیشتر توجه کنید و خود را در اولویت قرار دهید.

صادقانه عذرخواهی کنید

هنگامی که می دانید اشتباه کرده اید، یک عذرخواهی صادقانه و خالصانه داشته باشید. هیچ بهانه دیگری را نیاورید و بپذیرید که اشتباه کرده اید. مطمئن باشید که این عذرخواهی شما موثر واقع خواهد شد.

عذرخواهی صادقانه

به عملکرد دیگران بیشتر از حرف هایشان توجه کنید

باور و اعتقاد یک فرد در رفتار و عمل مشخص می شود، نه در حرف هایش. ببینید که فرد به حرف ها و قول هایش عمل می کند یا نه؟ آیا هنگام اشتباه عذرخواهی کرده و خطاهایش را می پذیرد؟ آیا اقداماتش را بهتر می کند؟ همه این ها نشان دهنده این است که فرد قابل اعتماد است یا خیر.

حواستان به رفتار دیگران هم باشد

رفتار دیگران نشان دهنده احساسشان در مورد خودشان می باشد پس شما می توانید خودتان را در رفتارهایتان با دیگران بشناسید. هرطور که با آن ها رفتار می کنید، یعنی قطعاً خودتان همان هستید.

تمرین باعث عالی بودن می شود

مطمئن باشید کارهایی که در حال تمرین کردنش هستید، در نهایت به یک تکنیک و روش درست ختم می شود و تا زمانی که به تکامل و قدرت در انجام یک کار نرسیدید، به تمرین خود ادامه دهید.

به جای آنکه با پشیمانی زندگی کنید کاری کنید

بسیاری از افراد در سنین پیری حسرت کارهایی را می خورند که انجام نداده اند. پس بهتر است اگر هدفی در ذهن دارید و به چه چیزی علاقه دارید، آن را دنبال کنید. سفر کردن را انجام دهید و با کسانی که دوستشان دارید، معاشرت کنید تا بعداً حسرت و پشیمانی به شما غلبه نکند.

معاشرت با دوستان

اگر از روتین خود خسته شده اید، آن را تغییر دهید

روتین روزانه شما به شدت در موفقیتتان موثر است اما باید به روحیات خود بیشتر توجه کنید. اگر احساس می کنید زمان بندی روزانه خود را دوست ندارید، خیلی راحت آن را تغییر دهید و کاری را انجام دهید که برای تان بهتر است.

فعالیت های شما ادامه زندگی تان را مشخص می کند

آیا منظم هستید؟ آیا اهل تحقیق هستید؟ آیا مهربانی و پیشرفت را انتخاب می کنید یا همیشه سعی کنید که ثابت بمانید؟ هر انتخابی که در زندگی انجام دهید، روی ادامه و آینده زندگی شما موثر خواهد بود.

به شک و تردید های خود توجه کنید

چیزی که امروز به آن معتقد هستید، شاید فردا تغییر کند و شما را پشیمان کند. پس همیشه جایی برای شک و تردید نگه دارید.

قبل از شروع به انجام هر کاری، خوب تحقیق کنید

شاید ایده های بزرگ در ذهنتان داشته باشید اما اگر از دیگران مشورت بگیرید و تحقیق کنید، اتفاقات بهتری برایتان رخ می دهد و باعث می شود تا به ایده های بهتری دست پیدا کنید.

تحقیق قبل از تصمیم

اجازه ندهید که دیگران شما را مجبور به انجام کاری کنند

بسیاری از افراد به دلیل خشونت بیشتر و صدای بلندتر سعی می کنند تا دیگران را تحقیر کنند و آنها را مدیریت کنند. در چنین شرایطی نباید ساکت بمانید و نباید اجازه دهید که ان ها، شما را مدیریت کنند.

به یاد داشته باشید شما نتیجه چیزی هستید که از آن مصرف می کنید

یعنی نوشیدنی ها و رژیم غذایی به شدت روی شما تاثیر گذار هستند. همچنین سرگرمی ها و فیلم هایی که می بینید؛ روی شما اثر گذار بوده و همگی طرز فکر و رفتار شما را مشخص می کنند.

شریک زندگیتان را با دقت انتخاب کنید

ما تبادل عاطفی و احساسی زیادی داریم و انرژی زیادی برای شریک خود اختصاص می دهیم. باید سعی کنیم این افراد را دقیق انتخاب کنیم تا احساساتمان هدر نرود و بعدا پشیمان نشویم.

انتخاب شریک زندگی

همیشه به اطراف خود توجه داشته باشید

از اتفاقات اطراف خود آگاهی پیدا کنید. اگر شرایط شما را ناراحت کرد، به علت آن فکر کنید و بدانید که به یک دلیل اتفاق افتاده است. آگاهی به شما اجازه می دهد تا پاسخ مناسبی به شرایط داشته باشید.

قبل از اعتماد، صبر کنید

بسیار مهم است که در کنار افراد دوست داشتنی و پر توجه باشید اما همیشه نباید خیلی زود به آن ها اعتماد کنید. افراد در طول زمان خود واقعی شان را نشان می دهند. پس کمی صبوری کنید تا بعدا پشیمان نشوید.

هر روز را طوری زندگی کنید که انگار آخرین روز زندگی تان است

همه افراد جوری زندگی می کنند که انگار فردا فرصت جبران دارند اما اگر می خواهید موفق باشید، اصلا به این فکر نکنید که 20 سال زمان دارید. فکر کنید که فقط 20 دقیقه فرصت هست. پس هوشمندانه از این زمان خود استفاده کنید.

چند نصیحت مهم بزرگان برای زندگی بهتر

521
این مطلب مفید بود ؟210
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : زندگی شاد
وبگردی