کوروش سلیمانی
کوروش سلیمانی بازیگر کشورمان صفحه اینستاگرامش را با انتشار عکسی از کودکی اش در دوران جنگ به روز کرد.

کودکی کوروش سلیمانی در دوران جنگ

کوروش سلیمانی بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان متولد سال 1352 در کرمانشاه است و از هنرمندان کردتبار کشورمان است که حضور در دنیای هنر را از سال 1371 با تئاتر در کرمانشاه آغاز کرد.

این هنرمند کشورمان فعالیت های هنری اش را از سال 76 در تهران آغاز کرد و پیش از این دوران در کرمانشاه زندگی میکرد و به فعالیت های هنری می پرداخت.

خاطرات کوروش سلیمانی از کودکی اش در دوران جنگ

کوروش سلیمانی صفحه اینستاگرامش را با انتشار عکسی از کودکی اش در دوران جنگ به روز کرد و نوشت:

کودکانه هایِ ما در روزگارِ جنگ؛

حال عجیبی داشتم آن روز عصر که برادرم تفنگ نگهبانِ پایگاهِ مسجد را به دستم داد تا با دوربین از من عکس بگیرد چون می توانستم بعدها که عکس بعد از چند هفته و بعد از ظاهر شدن اش به دستم رسید، با آن کلّی به بقیه پُز بدهم که یعنی ببینید، من بزرگ شده ام ...

آن سالها _ سالهای جنگ _ علاوه بر شناختِ انواع هواپیماهای جنگی _ مثل میگ، میراژ، فانتوم و ... _ که هر چند روز باید سری به کرمانشاه می زدند و بمباران مان می کردند ... علاوه بر معنا و مفهوم آژیرهای مختلف قرمز و زرد و سفید که البته تا روز آتش بس آژیر سفید را هیچگاه نشنیدیم و همواره در وضعیت قرمز و زرد بودیم ... علاوه بر انواع پناهگاه ها که می توانستند از ما مراقبت کنند و البته گاهی مراقبت نمی کردند ... علاوه بر انواع بمب ها، خوشه ای، شیمیایی و ... علاوه بر مناطق عملیاتی مختلف که در اخبارپیوسته اسم آنها را می شنیدیم و علاوه بر خیلی چیزهای دیگر؛ ما با انواع اسلحه هم آشنا شده بودیم چون در کلاسهای آموزش اسلحه در مدرسه و مسجد آنها را می آموختیم. حتی یکی از مسابقات و سرگرمی های ما این بود که در چند دقیقه کلاشینکف، ام یک یا ژ 3 را باز و بسته می کنیم. بعضی از ما که در این کار پیشرفته تر بودند، با چشمان بسته این کارها را انجام می دادند ...

خاطرات کودکی ما از همان مهرِ 59 که برای نخستین بار با واژه و معنای تلخ بمباران آشنا شدیم و چند وقت بعدتر از آن که در خیابانی آنسوتر از ما دبستان رشید یاسمی بمباران شد و بیست و چهار کودک کلاس دوم دبستان یک جا شهید شدند و بعد این تراژدی به شکل های مختلف همینطور تکرار شد و تکرار شد ... از همان روزها تا زمانی که آتش بس شد با جنگ گره خورده است ... حتی نخستین تلاش های نمایشی من در مدرسه هم اجرای نمایش هایی درباره ی جنگ بود ... ما کودکان روزگار جنگ هستیم، کودکانی که جنگ را به تمامی لمس کردند و دیدند اما جنک هرگز آنها را ندید!

با این همه تلخی، بازهم درود بر شهدا و رزمندگانی که در برابر دشمن سینه سپر کردند تا دست دشمن به شهرهای ما نرسد؛ آنها که خالصانه جان بر کف نهادند و بی هیچ چشمداشت رفتند و جان باختند ... تا همیشه زندگی خود را و اینکه کودکی ام بسیار تلخ تر از این ها نشد را مدیون این عزیزان می دانم، روحشان شاد، کاش از ایشان چیزی بیشتر از اسامی عزیزشان بر کوچه ها و خیابان ها برای ما باقی می ماند ... روش و مرام شان مثلا ...

کودکی کوروش سلیمانی

31 شهریور آغاز حملات رژیم بعث عراق به ایران و آغاز جنگ تحمیلی است که به همین مناسبت به آغاز هفته دفاع مقدس مشهور است و تا 6 مهر ادامه دارد و کوروش سلیمانی هم به همین مناسبت به مرور خاطرات آن دوران از زندگی اش پرداخته است.

کوروش سلیمانی

کوروش سلیمانی به تازگی در سریال ایل دا به کارگردانی راما قویدل به ایفای نقش پرداخته است و این سریال به مناسبت هفته دفاع مقدس روی آنتن شبکه یک سیما میرود.

بازیگران سریال ایل دا

کوروش سلیمانی در سریال ایل دا با بازیگرانی چون مجید مظفری، پوریا پورسرخ، فاطمه گودرزی، خسرو شهراز، علی دهکردی، جعفر دهقان، کاظم هژیر آزاد، امیرمحمد زند، غلامرضا علی اکبری، سینا رازانی، مهدی صبایی، شهین تسلیمی، مسعود چوبین، رضا نجفی، مژگان صابری، بهروز چاهل، محمدصادق ملک، سیامک ادیب، معصومه بافنده، پویان گنجی، دریا مرادی دشت، زینب قادری، مسعود امین ناجی، طیبه دوست، منصور نواصری، امید محمد نژاد، فاطمه آقا بابایی، مهدی افشا، ناهید عساکره، سید امیر سالار قوامی، یاسین مسعودی و... همبازی است.

کوروش سلیمانی

عکسی از دوران کودکی کوروش سلیمانی در روزگار جنگ

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
منبع : صفحه کوروش سلیمانی / بخش فرهنگ و هنر نمناک/م.ف
وبگردی