تاریخ روز مادر
میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در ایران به عنوان روز مادر و روز زن نامگذاری شده و همه ساله مردم در این روز مقام شامخ مادر و زن را گرامی میدارند.

تاریخ روز مادر امسال چه روزی است؟

از روز ازل و خلقت انسان، مقام مادر جایگاه والایی در بین هر قوم و نژاد و ملتی، با هر آداب و آیینی داشته است. نام مادر همواره بر صدر اوراق تاریخ خواهد درخشید و مهر و عطوفتش همیشه در اذهان تداعی خواهد شد طوری که با بردن نام مادرقلب کوچک و بزرگ سرشار از شور و حرارت و مهر و الفت می شود و پر تپش تر می زند. در ایران اسلامی روز ولادت حضرت فاطمه (س) به عنوان روز مادر نام گرفته تا زنان و مادران این مرز و بوم از او درس ایمان، فداکاری و مهربانی بیاموزند. اگر می خواهید بدانید روز مادر امسال چه روزی است و چند شنبه است؟ با ما در این بخش از نمناک همراه شوید.

تاریخ روز مادر

تاریخ دقیق روز مادر در تقویم 1402

همانطور که گفتیم روز مادر در ایران روز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) 20 جمادی الثانی می باشد اما به علت قمری بودن تاریخ تولد حضرت فاطمه زهرا (س) روز مادر در تاریخ هجری شمسی ثابت نیست. در ادامه به سوالاتی قبیل روز مادر 1402 کیه؟ روز مادر سال 1402 چند شنبه است؟ روز مادر 1402 تعطیل است؟  ولادت حضرت زهرا و روز مادر امسال (1402) در تقویم ایران چه روزی است؟ پاسخ داده ایم.

روز مادر سال 1402 کِی و چند شنبه است؟

تاریخ شمسی روز مادر 1402 در ایران مصادف است با :

چهارشنبه، 13 دی 1402، 13/10/ 1402

تاریخ قمری روز مادر 1402 در تقویم قمری 1445 مصادف است با :

 أربعاء ، 20 جمادی الثانیه ١445

تاریخ روز مادر 1402در تقویم میلادی 2024 مصادف است با :

Wednesday, January 3, 2024

آیا روز مادر 1402تعطیل است؟

چهارشنبه، 13 دی 1402مصادف با ولادت حضرت زهرا (س) و روز مادر، تعطیل نیست.

روز مادر امسال

چرا میلاد حضرت زهرا (س)، روز زن است؟

حضرت فاطمه زهرا (س) دختر پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) آخرین پیامبر مسلمانان هستند که روز تولد آن حضرت روز زن نام گرفته است، اما چرا میلاد حضرت زهرا (س)، روز زن نام گرفته است؟

علت این امر را باید در شخصیت حضرت زهرا جستجو نمود. حضرت فاطمه(س) تربیت شده مکتب پیامبر (ص) و یک اسوه به تمام معنا در عرصه عشق و عبادت به خدا، خدمت به مردم، عفاف و پاکدامنی، خانه داری و تربیت فرزند، صحنه های سیاسی و اجتماعی و ... است. ایشان از باب مادر بهترین مادر و از باب زن و همسر نمونه بارز بهترین همسر است، به طوری که حضرت علی (ع) می فرمایند:لطف فاطمه (س) یک لحظه از من دریغ نشد و حتی او یک لحظه از من خواسته ای نداشت.

حضرت زهرا (س) نه تنها مادری دلسوز برای فرزندان خود بود بلکه مانند مادری دلسوز رسول خدا (ص) را در آغوش می گرفت، از او نگهداری می کرد، زخم هایش را مرهم می گذاشت رنج ها و دردهایش را کاهش می داد و ایشان گام به گام همراه پدر بزرگوارشان حضرت محمد(ص) حرکت می کرد و در تمام سختی ها با پدر شریک بود. به همین دلیل پیامبر گرامی اسلام (ص) به او لقب " اُم ابیها " داده است، یعنی زنی که برای پدرش همچون مادر بود.

روز ولادت حضرت فاطمه (س) به عنوان روز مادر نام گرفته تا زنان و مادران این مرز و بوم از او درس ایمان، فداکاری و مهربانی بیاموزند چرا که تمام خصوصیاتی که باید زن نمونه از دیدگاه اسلام داشته باشد، حضرت فاطمه (س) داشت.

تاریخ دقیق روز مادر

منزلت مادر:

حضرت محمد صلی الله علیه و آله درباره مقام و منزلت حقیقی مادر می فرمایند:

الجنة تحت اقدام الامهات ; بهشت زیر پای مادران است.» ( کنز العمال، ج 16، ص 461، ح 45439؛ مستدرک الوسائل، ج 15، ص 180 )

«تحت اقدام الامهات روضة من ریاض الجنة; جای قدمهای مادران باغی از باغهای بهشت است .» ( میزان الحکمه :ح 22691 )

نکته :

روز مادر مثل روز زن یک مناسبت جهانی نیست و کشور های مختلف جهان تاریخ های متفاوتی را به عنوان روز زن و روز مادر جشن می گیرند.

تاریخ دقیق روز مادر و روز زن 1402 در تقویم

4.342
این مطلب مفید بود ؟366
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ا.ن
وبگردی