جابجایی وسایل سنگین
جابجایی وسایل سنگین منزل اگر به روش صحیح و اصولی انجام نشود به سلامت بدن آسیب وارد می کند. بنابراین این نکات جابجایی اجسام سنگین را رعایت کنید.

نکات مهمی که در جابجا کردن لوازم سنگین منزل باید رعایت کنید

قطعاً شما هم هنگام جابجایی لوازم سنگین منزل دچار مشکل می شوید و انجام این کار برایتان سخت است. علت آن هم وزن سنگین لوازم است اما گاهی اوقات روش های غلط هم باعث می شود که شما بیشتر اذیت شوید.

اگر می خواهید خودتان به تنهایی لوازم سنگین منزل را جابجا کنید، باید نکاتی را در نظر بگیرید که هم به سلامت شما آسیب وارد نشود و هم کارتان را راحت تر به انجام برسانید. برای آشنایی با این نکات، این بخش از نمناک را تا انتها دنبال کنید.

برنامه بریزید

وقتی که صحبت از جابجابی لوازم سنگین می شود، هدف این است که شما در بهینه ترین حالت ممکن کار خود را به انجام برسانید. اول مشخص کنید که هر آیتم سنگین باید به کجا جابجا شود.

حال باید این آیتم را از چه مسیری به محل مورد نظر برسانید تا هم تعادل شما بهتر حفظ شود و هم مسیر کوتاه تر باشد. اگر می توانید لوازم را از یکدیگر جدا کنید و قطعات آن را سبک تر کنید، حتماً این کار را انجام دهید.

جابجایی وسایل سنگین

تجهیزات را فراهم کنید

خوشبختانه تکنولوژی آن قدر پیشرفت کرده که شما می توانید از بعضی لوازم برای جابجا کردن لوازم دیگر استفاده کنید. حتماً از قبل در مورد آن ها آگاهی پیدا کنید و ببینید که برای جابجا کردن به چه چیز هایی نیاز دارید.

به عنوان مثال بعضی از اسلایدر ها هستند که از طریق آن ها می توانید اجسام سنگین را به سمت جلو هل دهید. این اسلایدر ها از چند قطعه پلاستیکی ساخته شده اند که قرار دادن جسم سنگین روی آن ها باعث می شود که به راحتی لیز بخورد و به مقصدی که می خواهید برسد یا بعضی از اجسام کمکی هستند که به گونه ای طراحی شده اند تا شما با قرار دادن لوازم سنگین داخل آن ها می توانید خود آن وسیله کمکی را حرکت بدهید. این وسیله ها معمولاً چرخ دارند که باعث می شود شما به راحتی حسم سنگین را به محل مورد نظر برسانید.

جدا کردن قطعات لوازم

به عنوان مثال تخت خواب ها لوازمی هستند که شما می توانید قطعات مختلف آن را جدا کنید و به کوچک ترین حالت ممکن تبدیل کنید و سپس آن ها را جابجا کنید. همین موضوع در مورد بعضی از میز ها، کتابخانه و لوازم دیگر هم وجود دارد. پس آن ها را به کوچکترین قطعات ممکن در بیاورید.

جدا کردن قطعات تخت

تکنیک مناسب بلند کردن اجسام را در نظر بگیرید

به عنوان مثال کشیدن ، هل دادن یا بلند کردن همگی با یکدیگر متفاوت هستند اما معمولاً هل دادن و کشیدن فشار کمتری به بدن وارد می کند تا این که بخواهید هر وسیله را روی کمرتان بلند کنید. پس قبل از این که به فکر جابجایی باشید، اول به سلامت بدن خود فکر کنید.

روی زانوهای تان خم شوید، نه روی کمر

هنگامی که می خواهید یک جسم سنگین را از روی زمین بلند کنید، باید روی پاهای تان حساب کنید، نه روی کمر. سعی کنید که پوزیشن خود را مناسب نگه دارید و شبیه به حالت اسکات روی زمین خم شوید و بنشینید سپس جسم مورد نظر را در دست بگیرید و بعد بلند شوید. این که پاهای تان صاف باشد و کمر را خم کنید، پوزیشن غلطی است.

نحوه جابجایی وسایل سنگین

وسیله را نزدیک به بدن تان نگهدارید

هر چقدر که می توانید وسیله مورد نظر را نزدیک بدن خود قرار دهید و بیش از حد دستان خود را باز نکنید. انجام این کار باعث می شود که تعادل بیشتری داشته باشید و فشار کمتری به شانه و دست ها وارد شود.

هنگامی که جسمی را حمل می کنید یا بلند می کنید بدن خود را پیچ ندهید یا نچرخانید

بدن شما باید صاف باقی بماند. هنگام گرفتن جسم سنگین هرگز نباید بدن خود را پیچ بدهید. انجام این کار باعث می شود به ستون فقرات آسیب جدی وارد شود. این نکته امنیتی را هرگز نباید نادیده بگیرید. پس بدانید که قرار است به کجا بروید تا حین بلند کردن وسیله سنگین سردرگم نباشید.

روش جابجایی اجسام سنگین

از قسمت های خطرناک آگاهی پیدا کنید

باید مسیر جابجایی را بشناسید. بعضی از قسمت ها شیب دار یا نزدیک به پله هستند یا ممکن است هر مانع خطرناک دیگری در مسیرتان وجود داشته باشد که باید از قبل آن ها را شناسایی کنید تا زمانی که وسیله روی دستتان قرار گرفته است، با آن ها برخورد نکنید.

جابجایی لوازم روی پله

قطعاً جابجا کردن لوازم سنگ ین روی پله، چالش برانگیزترین کاری است که باید انجام دهید اما نباید این کار را به تنهایی به انجام برسانید. حتما باید از شخص دیگری کمک بگیرید. پس فقط روی خودتان حساب باز نکنید. از طرف مقابل بخواهید که آن طرف وسیله را بگیرد و سنگینی حمل بار را برای شما سبک تر کند.

راهنمای جابجایی هر نوع وسیله سنگین منزل

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی