نماز شب کوتاه
نماز شب یکی از نمازهای مستحبی است که خواندن آن ثواب فراوانی دارد، از این رو خواندن این نماز به همه مسلمانان پیشنهاد می شود.

نماز شب کوتاه چگونه خوانده می شود؟

نماز شب از نمازهای مستحبی است که خواندن آن با ثواب و فضیلت زیادی همراه است، به همین خاطر پیامبر اکرم (ص) و معصومین علیه السلام به خواندن آن سفارش بسیار کرده‌اند. برای برخورداری از فضایل این نماز گاهی می توان در صورت تنگی وقت به جای نماز شب 11 رکعتی تنها یک رکعت نماز شب خواند، در این بخش از نمناک طریقه خواندن نماز شب کوتاه را آورده ایم.

طریقه خواندن نماز شب

نماز شب 11 رکعت است که اینگونه خوانده می‌شود:

نماز خواندن

بخش اول: هشت رکعت نماز به صورت چهار رکعت نماز دو رکعتی (درست مانند نماز صبح) به نیت نافله شب خوانده ‌شود.

بخش دوم: دو رکعت نماز به نیت نماز شَفع خوانده شود. در رکعت اول سوره حمد و سوره ناس، و در رکعت دوم سوره حمد و سوره فلق بخوانید.

بخش سوم: یک رکعت به نیت نماز وَتر خوانده شود، در این نماز بعد از قرائت سوره حمد یک مرتبه سوره توحیده خوانده می‌شود اما بهتر است سه مرتبه سوره توحید، یک مرتبه سوره ناس و یک مرتبه فلق را خواند. ادامه نماز نیز شامل قنوت، رکوع و سجده و تشهد و سلام است. قنوت نماز مستحب است اما به طولانی کردن قنوت این نماز سفارش بیشتری شده است. (بحارالأنوار، ج 87، ص287)

کوتاهترین نماز شب

بافضیلت‌ترین بخش نماز شب، نماز شَفع و وَتر است. (امام خمینی، تحریر الوسیلة، ج1، ص136.)

نماز وتر برتر از نماز شفع می باشد. (النجفی، جواهر الکلام فی ثوبه الجدید، ج4، ص28 )

اگر فردی فرصت کافی برای خواندن نماز شب به صورت کامل نداشته باشد، می تواند دو رکعت نماز به نیت شفع و یک رکعت نماز وتر بخواند و یا در نماز شب کوتاهتر فقط یک رکعت نماز وتر به جا آورد اما خواندن تنها نماز وتر در غیر تنگی وقت باید به‌قصد رجاء باشد. (موسوعة الامام الخمینی، ج22، تحریرالوسیلة، ج1، ص143)

نماز شب

زمان خواندن نماز شب

وقت نماز شب از نیمه شب شرعی تا فجر صادق است و هنگام سحر از سایر مواقع بهتر است. (قمی، عباس، ‌مفاتیح الجنان، صص869-872)

نماز شب کوتاه چگونه خوانده می شود؟+ آموزش

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ن.ح
برچسب : نماز شب
وبگردی