احکام

زکات طلا
در دین اسلام طلا یکی از مواردی است که زکات بر آن واجب می باشد اما زکات طلا شرایط خاصی دارد که باید بدانید و سپس با روش خاصی آن را محاسبه کنید.
رویداد مباهله

اعمال سفارش شده ی روز مباهله

زمان مطالعه : 5 دقیقه
“رویداد مباهله” از سوی مسلمانان به عنوان یکی از برجستگی های اهل بیت محسوب شده و به عنوان دلیلی برای اثبات این امر که اصحاب کسا محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین می باشند، استفاده می شود.
کراهت لباس مشکی

چرا میگن پوشیدن رنگ مشکی کراهت داره؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه
برخی افراد علاقه زیادی به پوشیدن لباس های رنگ مشکی دارند. مشکی در بیشتر فرهنگ ها نماد مرگ و عزاداری را دارد و در اسلام در برخی موارد پوشیدن آن کراهت دارد.
روزه گرفتن تاسوعا و عاشورا

حکم روزه گرفتن در تاسوعا و عاشورای حسینی

زمان مطالعه : 4 دقیقه
با فرارسیدن ماه محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی، شاید تصمیم به روزه در این دو روز گرفته باشید. اما در دین، حکم روزه گرفتن تاسوعا و عاشورا چیست؟
روزه عید فطر

چرا روزه ی عید فطر ، حرامه؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه
عید سعید فطر، از عیدهای بزرگ مسلمین می باشد که روزه گرفتن در این روز مبارک، حرام است. اما به چه دلایلی روزه گرفتن در روز عید فطر حرام می باشد؟
نماز احتیاط

روش صحیح خواندن نماز احتیاط و سجده سهو

زمان مطالعه : 5 دقیقه
نماز احتیاط نمازی است که به دلیل شک در نمازهای واجب خوانده می شود. برخی از شک ها در نماز واجب نیاز به خواندن نماز احتیاط و یا سجده سهو دارند.
خمس چیست

اشخاص و چیزهایی که خمس به آنها تعلق میگیرد

زمان مطالعه : 7 دقیقه
خمس یکی از احکام شرعی است که اهمیت بسیار آن در قرآن و احادیث ائمه اطهار(ع) ذکر شده است. خمس به مواردی تعلق می گیرد که در صورت مالکیت آنها، باید پرداخت شود.
زکات چیست

تمام چیزهایی که زکات به آنها تعلق میگیرد

زمان مطالعه : 9 دقیقه
زکات در اسلام یکی از احکام واجبی است که باید بر اساس شرایطی، بخشی از اموال معین شده به افراد نیازمند و امور عمومی اجتماعی پرداخته شود.
پوشش اسلامی

دین اسلام چه نوع پوشش و آرایشی را مجاز می داند؟

زمان مطالعه : 8 دقیقه
پوشش و آرایش خانم ها از نظر اسلام چگونه است؟ نظر اسلام درباره ابرو برداشتن مردها و تی شرت های آستین کوتاه چیست؟ میزان پوشش اسلامی در قرآن و احادیث به چه صورت است؟
نماز والدین

نیت نمازی که برای والدین می خوانیم چیست ؟

زمان مطالعه : 8 دقیقه
تکلیف شرعی نماز قضای والدین چیست و خواندن نماز قضای پدر و مادر فوت شده بر عهده چه کسی می باشد؟ پاسخ کامل سوالات را در زمینه احکام نماز قضای والدین در ادامه خواهیم داد.
امر به معروف

چرا و چطور امر به معروف و نهی از منکر کنیم؟

زمان مطالعه : 11 دقیقه
امر به معروف و نهی از منکر یکی از احکام و واجبات در فروع دین است که در قرآن و روایات در مورد اهمیت و مراتب انجام آن بسیار سفارش شده است.
اصول و فروع دین

آشنایی کامل با اصول و فروع دین

زمان مطالعه : 5 دقیقه
اصول و فروع دین از اصطلاحات معروفی در مذهب اسلام هستند که باورهای بنیادین و اساسی برای مسلمان بودن را نشان می دهند. اصول دین متفاوت از فروع دین است.
وضو

تفاوت اصلی وضوی زن و مرد

زمان مطالعه : 4 دقیقه
اعمال و کیفیت وضو برای همه انسانها شبیه یکدیگر است اما در یکی از مراحل تفاوتی میان وضوی مردان و زنان وجود دارد که بهتر است رعایت شود.
محرم و نامحرم

تو فامیل کی به شما محرمه کی نامحرم ؟

زمان مطالعه : 8 دقیقه
برای اینکه در بین خویشاوندان و جامعه بتوانیم به درستی مسائل شرعی را رعایت کنیم باید بدانیم چه کسی محرم است و چه افرادی از فامیل نامحرم هستند و تفاوت اساسی افراد محرم و نامحرم را بدانیم.
دست کشیدن به صورت بعد از دعا

دلیل کشیدن دستها روی صورت بعد دعا

زمان مطالعه : 4 دقیقه
خیلی از ما مسلمانان عادت داریم که پس از دعا کردن با دست کشیدن به صورت کلام خود را پایان دهیم. این حرکت حکمت هایی در آن نهفته است که بارها امامان به آن اشاره کرده اند.