اصول و فروع دین

نماز
چرا ما که عرب زبان نیستیم، باید به زبان عربی نماز بخوانیم وقتی می توانیم به زبان مادری خود با خدا صحبت کنیم و احساس بهتری هم داشته باشیم چرا باید الفاظی را به زبان بیاوریم که اغلب معنای آنها را هم نمی فهمیم؟!
نماز عصر

حکم اقامه نماز عصر بدون خواندن نماز ظهر

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اگر دو نماز قضایی که در ادای آنهاترتیب معتبر است، بر عهده او باشد و بر اثر فراموشی قبل از ادای نماز اول به خواندن نماز دوم مشغول شود.
جان انسان

جان انسان را چه کسانی میگیرند و چگونه ؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه
درباره اینکه چه کسی جان انسان را میگیرد , عزرائیل یا فرشتگان ؟ خداوند در قرآن پاسخ روشنی در این باره به انسان ها داده است.
ابلیس

از کجا بدانیم ابلیس جن است یا فرشته ؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه
اکثرا عقیده دارن و تصور میکنند که ابلیس از فرشتگان است اما در آیات و روایات آمده است که ابلیس از جن است .
عربی بودن قرآن

عربی بودن قرآن چه دلیلی در بر داشت؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه
حتما شما هم سوالاتی علت درباره عربی بودن قرآن و نازل شدن آن در عربستان دارید و جوابشان را نمیدانید . پاسخ تمام سوالات خود را در نمناک بیابید.
قبولی نماز

قبولی نماز و عبادات در گرو 8 خصلت است

زمان مطالعه : 1 دقیقه
برای قبولی نماز احادیث بسیاری ذکر شده است، در میان آنها امام صادق (ع) از فرمایشات خداوند هشت خصلت را راز اصلی قبول شدن نماز معرفی کردند.
ایمان به خدا

ایمان به خدا از روی ترس چه فایده ای دارد؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه
آیا می توان به صراحت گفت داشتن ایمان به خدا از روی ترس از مجازاتی است که برای نافرمانی از پروردگار در نظر گرفته شده است؟آیا داشتن چنین ایمانی ارزشی دارد؟
حرکت در نماز

احکام شرعی حرکت کردن در هنگام نماز خواندن

زمان مطالعه : 4 دقیقه
درهنگام خواندن نمازگاه مواردی پیش می آید که موجب از بین رفتن آرامش بدن می شود.حرکت کردن بدن در هنگام خواندن ذکرهای نماز چه حکمی دارد؟
قضا شدن نماز صبح

راههای جلوگیری از قضا شدن نماز صبح + نظر آیت الله بهجت

زمان مطالعه : 10 دقیقه
جلوگیری از قضا شدن نماز صبح بسیار مهم است چون تاکید زیاذی بر اقامه نماز صبح در اول وقت شده است تا جایی که امام صادق (ع) می فرماید نماز صبح سر وقت دو بار برای انسان نوشته می شود.
آخرالزمان

3 دقیقه مانده به ساعت آخرالزمان

زمان مطالعه : 2 دقیقه
دانشمندان اتمی گروهی که در سال 1947 ساعت پایان دنیا را ابداع کرد و در بیانیه ای گفته شد : این گروه عقربه های ساعت را در زمانی خاص از نیمه شب تنظیم کرده اند.
شکسته خواندن نماز

شروط لازم برای شکسته خواندن نماز

زمان مطالعه : 17 دقیقه
یکی از مسائل دینی پیرامون نماز دانستن شرایط شکسته خواندن آن در زمان مسافرت است.در اسلام 8 شرط برای الزام خواندن نماز شکسته توسط مسافر بیان شده است.
خواندن نماز قضا

بهترین زمان برای خواندن نماز قضا

زمان مطالعه : 4 دقیقه
آیا هر نماز قا را باید در زمان خود ادا کرد ؟ کیفیت خواندن نماز قضا به چه صورتی باید باشد؟فراموشی در زمان خواندن نماز چه حکمی دارد؟ پاسخ این سوالات را توسط مراجع تقلید بدانید.
قضا شدن نماز

روایتی درباره عواقب قضا شدن نماز صبح

زمان مطالعه : 2 دقیقه
یکی از نمازهای واجبی که در طول روز خوانده شده و فضیلت بسیار دارد نماز صبح است که دلایل قضا شدن آن بیشتر به خود فرد بازگشته و عواقب سخت آن را امام صادق (ع)بیان می کنند.
شرابخواری

علت حرام بودن شرابخواری در قرآن

زمان مطالعه : 8 دقیقه
شرابخواری در اسلام و قرآن به دلایلی حرام است و احکامی دارد. قرآن کریم برخورد منطقی با شرابخواری و مستی دارد که آثار آن را احادیث اسلامی و علم پزشکی بیان می کند.
حضور قلب در نماز

حضور قلب در نماز چگونه بدست می آید؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه
داشتن حضور قلب و فراغت از امور دنیایی در حال خواندن نماز یک مسئله شخصی است و هر فردی به خوبی می داند که چه افکاری می تواند مانع از تمرکز وی در نماز شود.
صفحه 2 از 2