مطالعه یادگیری
همه انسان ها دوست دارد که هوش بالا و حافظه یادگیری قوی داشته باشند تا همه مطالب را سریع حفظ کنند، اینکار سخت نیست فقط نیازمند رعایت استراتژی صحیح است.

استراتژی های مؤثر برای یادگیری آنچه میخوانیم

حتما بسیاری از شما تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چقدر خوب می شد اگر هر چه که می خواندید را سریع یاد می‌ گرفتید و می‌ توانستید آن ها را در طولانی مدت به حافظه تان بسپارید. البته نگران نباشید؛ راهکارهایی هستند که از طریق آن ها می توانید سطح یادگیری خود را افزایش دهید و سریع‌ تر به مطالبی که می خوانید تسلط پیدا کنید و سرعت یادگیری خود را بالا ببرید که در این قسمت از موفقیت نمناک این ترفندها را به شما معرفی خواهیم کرد.

با هدف مطالعه کنید

اولین استراتژی که به شما پیشنهاد می دهیم، این است که همیشه مطالعه خود را طبق یک هدف خاصی انجام دهید که این یک استراتژی برای درک بیشتر مطالب است. با انجام این کار شما می‌دانید که قرار است به چه چیزی برسید و چه چیزی را بفهمید و در نتیجه فهم مطلب برایتان راحت تر می شود.
به عنوان مثال اگر به دنبال یادگیری یک مهارت هستید، کتاب هایی را انتخاب کنید که باعث افزایش آن مهارت خاص در شما می شود. کتاب هایی را انتخاب کنید که باعث می‌ شود داستان افراد موفق را در آن ها مطالعه کنید و انگیزه بگیرید. همچنین از کتاب‌ هایی که تجربه بیشتری نسبت به تجربه واقعی ‌تان در زندگی در اختیار شما قرار می دهند استفاده کنید‌.

مطالعه

نگاه کلی داشته باشید

قبل از این که بخواهید کتاب را جزء به جزء بخوانید، باید یک نگاه کلی به آن داشته باشید و متوجه شوید که مطلب در مورد چه چیزی است و قرار است چه مفاهیمی را به شما آموزش دهد. با انجام این کار نکته های کلیدی را متوجه می شوید و در نتیجه هنگامی که مطلب را به صورت عمقی مطالعه کنید، می‌دانید که قرار است به چه چیزی برسید.

پیش‌بینی کنید

سعی کنید که مرور کلی را قبل از مطالعه عمیق افزایش دهید. با خودتان فکر کنید که قرار است به چه نتیجه ای برسید یا مفاهیم مختلف را حدس بزنید و یک نوع پیش ‌بینی برای خودتان داشته باشید که در نهایت هنگام مطالعه عمیق‌تر با خودتان فکر می‌ کنید و می‌ بینید که آیا به پیش ‌بینی که کرده بودید نزدیک هستید یا خیر.

نکته اصلی را تشخیص دهید

زمانی که هر مطلبی را مطالعه می‌ کنید‌؛ باید به این فکر کنید که نکته اصلی متن چیست و قصد دارد که چه مفهوم اصلی را به شما برساند. زمانی که نکته اصلی را پیدا کنید، قطعا می‌دانید که همه مطالب برای شما ارائه شده اند تا بتوانید به آن درک خاص از چیزی که قرار است بفهمید برسید و در نتیجه یادگیری برایتان راحت تر می شود.

درس خواندن

سؤال طرح کنید

هنگامی که مطلبی را می خوانید، باید به دنبال طرح سؤال از چیزی باشید که خوانده اید و در نتیجه یک مرور کلی روی متن انجام دهید و برای خودتان سؤال طرح کنید و خود را به چالش بکشید. ببینید که آیا می‌ توانید به این سوالات پاسخ دهید یا خیر. اگر هم نتوانستید با مراجعه به متن، قطعاً اشتباه خود را پیدا می‌ کنید که باعث می‌ شود موضوع بهتر در ذهن شما باقی بماند.

نتیجه گیری کنید

شما باید بعد از اینکه یک مطلب را می خوانید؛ به نتیجه درست در مورد آن برسید. این نتیجه‌ گیری باعث می‌ شود؛ متوجه شوید که چقدر از مطلب را درک کرده‌ اید یا اگر در موضوعی، به اشتباه چیزی را فهمیده باشید، می توانید به سراغ آن بروید و ببینید که چرا نمی‌ توانید که نتیجه گیری کنید وعلت را پیدا کنید و در نتیجه مطلب برایتان بهتر جا می‌ افتد.

تصویر سازی کنید

تصویرسازی باعث می‌ شود که شما ذهن خلاق خود را به کار بگیرید و در مفاهیمی که می‌ خواهید تسلط بهتری پیدا کنید و در نتیجه می توانید هر چه که می خواهید را در ذهن تان برای خود به تصویر بکشید. این تصویر سازی ذهنی باعث می شود که راحت مطالب را به خاطر بسپارید.

یادگیری بهتر

مطالب را واضح و شفاف کنید

زمانی که یک مطلبی برای شما گنگ است و نمی دانید که در حقیقت در مورد چه چیزی صحبت می‌ کند و می‌ خواهد چه چیزی را به شما آموزش دهد، باید به دنبال شفاف ‌سازی باشید. می توانید در مورد آن مسئله از فرد متخصصی سؤال کنید و موضوع را برای خودتان شفاف و واضح تر کنید و به عمق مفهوم پی ببرید. در چنین حالتی هیچ‌گاه مسئله از ذهن شما پاک نخواهد شد.

جستجو و سرچ کنید

آخرین استراتژی که به شما معرفی می‌ کنیم این است که در مورد چیزی که خوانده اید؛ جستجو کنید. مطالب مختلفی را ببینید، پرسش و پاسخ های مختلفی را بخوانید و خودتان را به چالش بکشید.با جستجو و سرچ کردن و خواندن مطالب بیشتر در مورد آن مطلب، به نتیجه بهتری می‌ رسید.

استراتژی های موثر برای یادگیری آنچه مطالعه میکنیم

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
وبگردی