رزومه کاری
نوشتن رزومه مانند هر کار دیگری بایدها و نبایدهایی دارد که با رعایت آنها، می توانید مطمئن باشید که رزومه ای حرفه ای دارید. رزومه باید نشان دهنده صلاحیت های شما به کارفرما باشد.

چطور رزومه ای حرفه ای داشته باشیم؟

اینکه رزومه چیست را بارها و بارها شنیده اید و می دانید رزومه یک سند بازاریابی است. رزومه برای ارائه فعالیت ها، توانایی ها و مهارت های فردی در به دست آوردن شغل کارایی دارد و قرار دادن محتوای غیرحرفه ای در آن می تواند شما را از استخدام در شرکت ها بازدارد. یک رزومه حرفه ای و به روز، کلید موفقیت در جستجوی شغلی است. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا در این مقاله بایدها و نبایدهای نوشتن رزومه را با شما به اشتراک بگذاریم که با رعایت آنها می توانید مطمئن شوید که رزومه ای حرفه ای دارید.

بایدهای نوشتن رزومه حرفه ای

طبق مقالات رزومه نویسی که در بلاگ ایران تلنت منتشر شده است، رزومه یک سند بازاریابی است که از طریق آن باید برای خودتان بازاریابی کنید. در این سند شما باید مهارت ها، توانایی ها، صلاحیت ها و تجارب خود را به کارفرما بفروشید. بنابراین هرچه خودتان را بهتر معرفی کنید، تصمیم گیری برای کارفرما راحت تر خواهد بود. نکات مهم در نوشتن رزومه کاری حرفه ای شامل موارد زیر می شود که حتما آنها را رعایت کنید:

رزومه خود را واضح و مختصر نگه دارید

هر کارفرما و کارشناس استخدام به طور متوسط 30 ثانیه زمان برای بررسی هر رزومه اختصاص می دهد. برای اینکه در این زمان کوتاه بتوانید خود را به بهترین شکل نشان دهید، باید محتوای رزومه را مختصر و مفید و در عین حال گویا بنویسید.

رزومه خود را چندین بار تصحیح کنید

مطمئن شوید که هیچ غلط املایی یا دستوری در رزومه وجود ندارد. از شخص دیگری نیز بخواهید آن را بخواند. یک اشتباه املایی ساده در رزومه می تواند تصوری منفی از شما در کارفرما به وجود آورد. حتی می تواند به عنوان مانع برای به دست آوردن شغل دلخواه تان عمل کند.

رزومه خود را به دو صفحه محدود کنید

نوشتن رزومه
در رزومه خود بر آخرین تجربه های کاری خود تأکید کنید. مشاغل و تجربه های قدیمی تر که بیش از 15 سال قدمت دارند یا باید حذف شوند یا به حداقل برسند. به این ترتیب، کارفرما می تواند بر روی اطلاعات مرتبط بیشتر تمرکز کند.

رزومه خود را متناسب با موقعیتی که برای آن درخواست می کنید تنظیم کنید

تجربه کاری یا دستاوردهای مرتبط با موقعیتی که برای آن درخواست می دهید را در رزومه مشخص کنید. این کار را می توان با بررسی شرح شغلی یا وب سایت آن شغل انجام داد.

دستاوردهای خود را برجسته کنید

شما باید تمام دستاوردهای مهم خود را در رزومه برجسته کنید. با عنوان کردن موفقیت های خود در مشاغلی که فعالیت کردید، نشان خواهید داد که چه کارمند موفقی بودید. بهتر است این اطلاعات را در بخش "تجربه کاری" رزومه درج کنید.

صادق باشید

دروغ گفتن در رزومه هرگز ایده خوبی نیست. هرگز در دستاوردها و موفقیت های خود اغراق نکنید، زیرا کارفرما به راحتی می تواند آنها را متوجه شود. به آنچه در رزومه ارائه می دهید اطمینان داشته باشید.

دستاوردهای خود را به صورت کمی و با عدد بیان کنید

اگر به موفقیتی دست پیدا کردید، حتما آن را با عدد، رقم و آمار نشان دهید. به عنوان مثال، بر چند نفر نظارت کردید، چند محصول فروختید، چند درصد فروش را افزایش دادید و غیره.

از کلمات ساده و افعال عملی استفاده کنید

شخصی که رزومه شما را می خواند ممکن است همیشه کارفرما نباشد. ممکن است کارشناس استخدام و منابع انسانی باشد که رزومه شما را بررسی می کند و ممکن است به حیطه کاری شما خیلی اشراف نداشته باشد. از زبان ساده و قابل فهم و همچنین از افعال متقاعدکننده استفاده کنید و کلماتی که باید در رزومه خود بیاورید، شامل هدایت کردن، مدیریت، رهبری، توسعه، افزایش، انجام و غیره می شوند.

کارآموزی های خود را نیز قرار دهید

اگر در یک سازمان معروف و شناخته شده دوره کارآموزی خود را گذراندید، آن را نیز در رزومه خود عنوان کنید. به خصوص اگر کارآموزی شما با موقعیتی که برای آن درخواست می دهید، ارتباط داشته باشد. این موارد را می توانید در بخش سابقه کاری بیاورید.

دوبار بررسی کنید و اطلاعات تماس خود را وارد کنید

نوشتن رزومه کاری

رزومه شما باید نام، آدرس، ایمیل و شماره تلفن شما را داشته باشد. این اطلاعات باید در بالای صفحه اول قرار گیرد. همچنین از صحت این اطلاعات اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، کارفرما نمی تواند با شما تماس بگیرد.

نبایدهای نوشتن رزومه حرفه ای

نوشتن رزومه خط قرمزهایی نیز دارد که اگر به آنها بی توجه باشید، بدون شک فرصت استخدام را از دست خواهید داد. این موارد عبارت اند از:

از آدرس ایمیل نامناسب استفاده نکنید

اطمینان حاصل کنید که ایمیل شما به راحتی قابل خواندن، تایپ آسان، حرفه ای و فاقد علائم توهین آمیز است. به طور کلی، آدرس ایمیل شما باید بر اساس نام شما باشد. نام مستعار، اعداد یا علائم خاص را از آدرس ایمیل خود حذف کنید.

اطلاعات شخصی غیر ضروری را وارد نکنید

بهتر است هر گونه جزئیات شخصی مانند سن، وزن، قد، وضعیت تاهل، ترجیحات مذهبی، دیدگاه های سیاسی، یا هر ویژگی شخصی دیگری که می تواند بحث برانگیز باشد را کنار بگذارید. این کار از هرگونه سوگیری احتمالی جلوگیری می کند. مهم تر از همه، هرگز شماره بیمه اجتماعی خود را در رزومه خود وارد نکنید.

از بولت زیاد استفاده نکنید

با محدود کردن هر بخش رزومه یا بخش فرعی به 5-7 نقطه بولت، خوانایی رزومه خود را بهبود دهید. این کار بررسی رزومه شما و شناسایی مهارت های شما را برای کارفرما آسان تر می کند. هر نقطه بولت باید عاقلانه با حفظ اطلاعات مرتبط و به صورت محدود استفاده شود.

از ضمایر شخصی استفاده نکنید

از «من» استفاده نکنید. رزومه خود را به صورت سوم شخص بنویسید، انگار که توسط شخص دیگری رزومه را نوشته شده است.

تجربه های کاری خود را تنها لیست نکنید

نوشتن رزومه حرفه ایی
وظایف شغلی شما از عنوان شغلی شما مشخص خواهد شد. اما تنها به بیان سمت شغلی خود اکتفا نکنید و درباره وظایف خود در آن موقعیت شغلی نیز توضیحی کوتاه قرار دهید.

جملات کلی مطرح نکنید

از اظهارات مبهمی که توانایی و مهارت شما به خوبی بیان نمی کنند، دوری کنید. اظهارات نامشخصی مانند "مسئول بهبود کارایی و صرفه جویی در هزینه" هیچ اطلاعاتی در اختیار کارفرما قرار نمی دهد. تجربه خود را شخصی کنید و درباره آن واضح توضیح دهید!

دلایل ترک مشاغل قبلی را درج نکنید

هدف اصلی رزومه شما حرفه ای نشان دادن شما و نمایش مهارت ها، تجربیات کاری و دستاوردهای شما است. این باید کاملاً مثبت باشد و بنابراین نباید دلایل ترک مشاغل قبل شما را شامل شود، زیرا هیچ ارزشی برای شما به عنوان یک کارجو نخواهد داشت.

سرگرمی ها یا علایق خود را کنار بگذارید

امروزه دیگر آوردن سرگرمی ها و علایق توصیه نمی شود، چرا که باعث به وجود آمدن قضاوت های نادرست می شود. با این حال، اگر سرگرمی های شما به موقعیت شغلی مربوط می شود، می توانید آنها را در رزومه بگنجانید زیرا می توانند به کارفرما نشان دهند که چرا برای آن موقعیت شغلی مناسب هستید.

سخن پایانی

اگر این موارد در رزومه شما رعایت شده باشد، می توانید مطمئن باشید که رزومه ای حرفه ای دارید و با اتکا به آن می توانید به شغل رویایی خود نزدیک شوید. در صورتی که نوشتن رزومه برای دشوار است می توانید از رزومه ساز استفاده کنید و البته که نوع استاندارد آن را انتخاب کنید که تمام این بایدها و نبایدها در آن رعایت شده باشد.
 

چطور مطمئن شویم رزومه ای حرفه ای داریم؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی