تولد
روز نوجوان چه روزی است
روز نوجوان هرسال در آبان ماه جشن گرفته می شود اگر شماهم میخواهید این روز را جشن بگیرید ما برای شما تاریخ دقیق روز نوجوان را آماده کرده ایم.

روز نوجوان چه روزی است؟

روز نوجوان و بسیج دانش آموزی هر ساله در آبان ماه جشن گرفته می شود و دلیل گرامیداشت این روز مبارک، با واقعه ای مرتبط است که در ادامه این بخش از نمناک و پس از عنوان تاریخ دقیق روز نوجوان در تقویم، برایتان خواهیم گفت.

تاریخ روز نوجوان 1402

در مورد روز نوجوان 1402 چه روزی است سوال کرده بودید که میتوان گفت، پاسخ روز نوجوان چه روزی است امسال، به شرح زیر است:

  • روز نوجوان در تقویم شمسی:دوشنبه، 8 آبان ماه 1402
  • روز نوجوان به تاریخ میلادی:30 اکتبر 2023
  • روز نوجوان در تقویم تاریخ قمری:14 ربیع الثانی 1445
  • روز نوجوان و بسیج با کدام واقعه همزمان است؟
  • روز نوجوان و شهادت حسین فهمیده در یک روز قرار دارد و در واقع دلیل نامپذاری روز نوجوان و بسیج دانش آموزی، شهادت حسین فهمیده بوده است.

روز نوجوان

حسین فهمیده که بود و اهل کجا بود؟

محمد حسین فهمیده، فرزند محمدتقی فهمیده، در تاریخ 16 اردیبهشت سال 1346 میلادی به دنیا آمد. او در محله پامنار قم در یک خانواده مذهبی و متدین به دنیا آمد. به علت ماه محرم که در همان زمان بود، پدر او تصمیم گرفت که نام او را "حسین" بگذارد. محمد حسین خواهری به نام فرشته داشت و برادر کوچکترش به نام داوود بود، که سه سال بعد از او به شهادت رسید.

محمد حسین فهمیده، پس از تحصیل در مدرسه در شهر قم، خانواده‌اش به شهر کرج نقل مکان کردند. در شهر کرج، او تحصیلات خود را ادامه داد و از کلاس اول تا چهارم ابتدایی به راهنمایی تحصیل کرد. سپس، با انتقال به شهر کرج، تحصیلات خود را در دو مدرسه این شهر، در سال پنجم ابتدایی و نیز اول و دوم راهنمایی ادامه داد.

مادر محترم حسین و داوود فهمیده، به نام فاطمه کریمی، در ماه اسفند سال 1398 درگذشت. پدر شهید فهمیده همچنین در فروردین سال 1399 بر اثر بیماری تنفسی در بیمارستان درگذشت.

تاریخ شهادت حسین فهمیده و ماجرای زیر تانک رفتن او

در تاریخ 8 آبان ماه 1359، حسین فهمیده به همراه هم سنگرش، محمدرضا شمس، در عملیاتی شجاعانه حضور داشتند. در این روز تاریخی مهم، شهید شمس به شدت مجروح شد و حسین فهمیده با تلاش بی‌وقفه توانست همراه با او به خط جلویی برگردد. در پاسخ به سوال حسین فهمیده چگونه شهید شد گفته شده است که وقتی حسین فهمیده به نقطه خط جلویی بازگشت، با یک صحنه ترسناک روبرو شد. پنج تانک عراقی به سمت نیروهای ایرانی حمله کردند، اما با اراده قوی و روحیه ایثارگرانه، حسین فهمیده نارنجک‌ها را به کمر خود بست و با شجاعت به سمت تانک‌ها حرکت کرد.

با پای زخمی از تیر، او به جلوترین تانک نزدیک شد و در زیر آن نارنجک‌ها را منهدم کرد. در این مواجهه شجاعانه، حسین فهمیده به شهادت رسید.

مقبره و مزار حسین فهمیده کجاست؟

حسین فهمیده در 13 سالگی در خرمشهر به شهادت رسید و پیکر شهید حسین فهمیده در بهشت زهرا در قطعه 24، ردیف 44، شماره 11 به خاک سپرده شد.

روز نوجوان 1402 چه روزی است؟ + تحقیق درباره حسین فهمیده

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی