امیرمهدی ژوله
در این مطلب از بخش فرهنگ و هنر نمناک مروری بر بازیگران ایرانی که پیش از ورود به بازیگری نویسنده بودند خواهیم داشت.

معرفی نویسنده هایی که بازیگر شدند

بازیگری دنیای پر از جذابیتی است که افراد زیادی را جذب خود میکند و باعث درخشش و شهرت بسیاری از افراد میشود.

جذابیت های دنیای بازیگری اقشار مختلفی را وسوسه میکند تا برای یکبار هم شده این هنر را امتحان کنند. نویسنده های دنیای هنر یکی از اقشاری هستند که رابطه تنگاتنگی با بازیگران دارند و همین ارتباط سبب شده است که برخی به سراغ بازیگری بروند.

نویسنده هایی که قدم در دنیای بازیگری گذاشتند

در این مطلب از بخش فرهنگ و هنر نمناک به سراغ نویسنده هایی که بازیگر شدند رفته ایم.

پیمان قاسم خانی

پیمان قاسم خانی نویسنده سرشناس کشورمان یکی از چهره هایی است که از نویسندگی قدم به دنیای بازیگری گذاشت و تجربه چند کار بازیگری را هم در کارنامه هنری اش دارد.

این هنرمند کشورمان فیلمنامه نویسی را از سال 70 زیر نظر سیف الله داد آموخت و دو سال بعد به صورت جدی وارد دنیای نویسندگی شد و فیلمنامه مجموعه من زمین را دوست دارم به کارگردانی ابوالحسن داوودی را به نگارش درآورد.

پیمان قاسم خانی نویسندگی سریال هایی چون خانه سبز، هتل، خانه ما، بدون شرح، پاورچین، کمربندها را ببندیم، شب های برره، باغ مظفر، مرد هزار چهره، مسافران، ساختمان پزشکان، دزد و پلیس و پژمانرا برعهده داشت.

این نویسنده کشورمان در فیلم عاشقانه ساخته علیرضا داوودنژاد در سال 74 مقابل دوربین رفت و بعد از آن در فیلم هایی چون سن پطرزبورگ، زندگی مشترک آقای محمودی و بانو، طبقه حساس، چهار انگشت و چپ راست به ایفای نقش پرداخت.

پیمان قاسم خانی

امیرمهدی ژوله

امیرمهدی ژوله یکی دیگر از نویسنده هایی است که به دنیای بازیگری ورود کرد. این نویسنده کشورمان فعالیت هنری را از سال 81 آغاز کرد و با نویسندگی آثار مهران مدیری به شهرت رسید.

این هنرمند کشورمان نویسندگی سریال هایی چون پاورچین، نقطه چین، کمربندها را ببندیم، شب های برره، باغ مظفر، زندگی به شرط خنده، مرد هزار چهره، مرد دو هزار چهره، قهوه تلخ، ویلای من، شوخی کردم، در حاشیه و... را برعهده داشته است.

امیرمهدی ژوله اولین بار با فیلم خوب بد جلف در سال 95 به دنیای بازیگری قدم نهاد و بعد از آن در فیلم هایی چون دیوار به دیوار، گلشیفته، هزارپا، سونامی، سامورایی در برلین و ملاقات با جادوگر به ایفای نقش پرداخت.

امیرمهدی ژوله

مهراب قاسم خانی

مهراب قاسم خانی یکی دیگر از چهره هایی است که تجربه نویسندگی و بازیگری را در کارنامه هنری اش دارد. این هنرمند کشورمان حضور در دنیای هنر را از سال 78 با نویسندگی برنامه ببخشید شما ساخته مهران مدیری آغاز کرد.

نویسندگی مجموعه هایی چون پاورچین، نقطه چین، شب های برره، کمربندها را ببندیم، مرد هزار چهره، باغ مظفر، گنج مظفر، ساختمان پزشکان، دزد و پلیس و پژمان از مهراب قاسمخانی چهره شناخته شده تری ساخت.

مهراب قاسم خانی هم بعد از چند سال نویسندگی به سراغ بازیگری رفت و در فیلم هایی چون خوب بد جلف، جهان با من برقص، جوجه تیغی و ناگهان درخت به ایفای نقش پرداخت.

مهراب قاسم خانی

حسین پناهی

حسین پناهی را اغلب مردم به عنوان بازیگری سرشناس در سینما و تلویزیون می شناسند. اما جالب است که بدانید این هنرمند کشورمان ابتدا به عنوان نویسنده فعالیت میکرد و بعد از آن به دنیای بازیگری قدم نهاد.

این هنرمند کشورمان از سال 61 اولین تجربه های نمایش نامه نویسی را آغاز کرد و دو سال به عنوان نویسنده به فعلیت پرداخت تا اینکه سال 63 بازیگری در تئاتر را هم آغاز کرد و با مجموعه محله بهداشت به تلویزیون آمد.

حسین پناهی بازی در سریال هایی چون روزگار قریب، همسایه ها، یحیی و گلابتون، مادر، امام علی، آژانس دوستی، دزدان مادربزرگ، روزی روزگاری، شاخه طوبی، شلیک نهایی، گرگ ها و... را در کارنامه هنری اش دارد.

حسین پناهی

علاوه بر این چهره های مشهور که پیش از بازیگری در دنیای نویسندگی فعالیت میکردند چهره های دیگری چون محمد صالح علاء، محمود دولت آبادی، محمدعلی سپانلو، شمس لنگرودی، احمدرضا احمدی، رسول یونان و... از دنیای نویسندگی به بازیگری قدم نهادند.

محمد صالح علاء

نویسنده های ایرانی که بازیگر شدند از برادران قاسم خانی تا ژوله

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/م.ف
وبگردی