برنامه های تلویزیونی
برخی از برنامه های گفتگو محور در تلویزیون مانند برنامه نود، حالا خورشید، ماه عسل و ... با استقبال زیاد مخاطبان مواجه شده و عملکرد موفقی داشته اند که در این بخش به معرفی آنها می پردازیم.

معرفی برنامه های گفتگو محور موفق در تلویزیون

ساخت برنامه های گفتگو محور در تلویزیون قدمت زیادی دارد و طی این سالها با تغییر در ساختار و ترکیب آیتم های مختلف، این برنامه ها توانسته اند مخاطبان بسیاری را جذب کنند.

برخی از این برنامه های گفتگو محور در فهرست پربیننده ترین برنامه های تلویزیون قرار دارند. در این برنامه ها اغلب با افرادی گفتگو می شود که چهره های شناخته شده ای در تلویزیون نبوده اما در حیطه فعالیت خود، افرادی موفق و تاثیرگذار هستند.

در این بخش از نمناک مروری بر تعددی از برنامه های گفتگو محور موفق و پرمخاطب در تلویزیون خواهیم داشت.

برنامه صبح بخیر ایران

صبح بخیر ایران، مجله صبحگاهی که شاید قدمتش از خیلی از برنامه ها و آثار نمایشی تلویزیون بیشتر است از سال 1373 با اجرای اقبال واحدی فعالیت خود را آغاز کرد.

برنامه گفتگو محور تلویزیون

اجرای اقبال واحدی در برنامه صبح بخیر ایران

فصل جدید برنامه صبح بخیر ایران، با تغییرات زیادی در قالب برنامه سازی، شکل و محتوا و با تدارک بخش های متعدد و متنوع از جمله میزهای گفت و گو، که روزهای شنبه با تحلیل و بررسی مسائل روز (ورزشی)، یکشنبه ها (تاریخ و فرهنگ)، دوشنبه ها (اقتصاد)، سه شنبه ها (علمی و فناوری) و چهارشنبه ها با محوریت حواشی (سینما) با حضور کارشناسان و استادان مطرح و مرتبط به هر بخش تقدیم مخاطبان می شود.

برنامه بدون توقف

بدون توقف، برنامه ای ترکیبی با موضوعات متنوع و مختلف است که به بررسی شبهات و معضلات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی می پردازد.

در این برنامه گفتگو محور و چالشی کارشناسانی از دل جامعه و تماشاگرانی از دانشگاه و بخش های مختلف جامعه حضور دارند. از موضوعاتی که در برنامه بدون توقف به آنها پرداخته شده است می توان به مسائل و اتفاقات (روز)، مسائل چند همسری و موضوع حجاب و فرزند آوری، چرایی افزایش قیمت، سلبریتی ها و ازدواج اشاره داشت.

برنامه بدون توقف، جزو برنامه های پربیننده صدا و سیما بوده و جالب است بدانیم که این برنامه اثر گذاری خاصی در قشر جوانان و مخاطبان داشته است.

دکتر علی غلامی

عکسی از دکتر علی غلامی در برنامه بدون توفق

برنامه در حلقه رندان

برنامه تلویزیونی «در حلقه رندان»، بر اساس ساختارهای طنز ادبی ساخته شده و توسط صابر قدیمی یکی از طنزپردازان جوان در شبکه دو سیما اجرا شد که مخاطبان زیادی داشت.

این برنامه با حضور چهره های شناخته شده طنزپرداز و با ساختاری ترکیبی می کوشید به دغدغه های مختلف جامعه در حوزه های گوناگون در قالب طنز بپردازد.

صابر قدیمی

صابر قدیمی مجری برنامه در حلقه رندان

برنامه حالا خورشید

حالا خورشید یک مجله صبحگاهی بود که فضایی جذاب، فعال و شاد داشت و در کنار آن به اطلاع رسانی و تحلیل اخبار روز می پرداخت.

برنامه حالا خورشید به تهیه کنندگی و اجرای رضا رشیدپور اولین بار اردیبهشت ماه 1395 روی انتن شبکه سه سیما رفت و هر روز صبح با حضور مهمانانی از اقشار مختلف جامعه به یکی از برنامه های گفتگو محور و پربیننده تلویزیون تبدیل شد.

رضا رشیدپور

رضا رشیدپور مجری برنامه حالا خورشید

برنامه فوتبالی 90

نود نام یک برنامه زنده تلویزیونی بود که هر هفته دوشنبه شب از شبکه سه سیما به تحلیل فوتبال پرداخته و مخاطبان زیادی داشت.

اولین قسمت برنامه نود در تاریخ 23 مرداد 1378 به تهیه کنندگی و اجرای خوب عادل فردوسی پور پخش شد. این برنامه ی جذاب به طور معمول، صحنه هایی از بازی های لیگ برتر فوتبال ایران، جام حذفی، گزیده هایی از لیگ دسته اول فوتبال ایران، تحلیل مسائل مربوط به داوری بازی ها با حضور کارشناسان داوری پرداخته و حواشی فوتبال ایران را مورد بررسی قرار می داد.

عادل فردوسی پور و مهدی طارمی

مهدی طارمی مهمان عادل فردوسی پور در برنامه نود

برنامه ماه عسل

ماه عسل، برنامه ی زنده تلویزیونی با زمینه اجتماعی معنوی بود که مهمان هایی از بطن جامعه در آن حضور داشتند. این برنامه از سال1386 تا 1397 هر سال در ماه مبارک رمضان و پیش از افطار از شبکه سه سیما پخش می شد.

ایده این برنامه جذاب و مردمی متعلق به احسان علیخانی می باشد. احسان علیخانی با مهمان های این برنامه که در زندگی خود کار مهمی انجام داده بودند، در زندگی افراد دیگر تاثیر گذار بودند یا حادثه مهمی در زندگیشان رخ داده بود به گفتگو می نشست.

ماه عسل از آغاز پخش، مخاطبان بسیاری را به خود جذب کرد و هرساله بینندگان این برنامه بیشتر و بیشتر می شد. پس از پخش دوازده فصل از این برنامه سرانجام در سال 1397 به پایان رسید.

احسان علیخانی

برنامه ماه عسل با اجرای احسان علیخانی

برنامه کتاب باز

برنامه کتاب باز یک برنامه گفتگو محور با هدف ترویج و گسترش فرهنگ کتاب خوانی از سال 1395 در شبکه نسیم پخش شد. این برنامه در ابتدا با اجرای امیرحسین صدیق آغاز شد و سپس سروش صحت به اجرای آن پرداخت.

در هر قسمت از این برنامه، کتاب هایی توسط کارشناسان و مهمانان برنامه به مخاطبان معرفی می شد. چهره های فرهنگی هنری متعددی مهمان برنامه کتاب باز بوده اند از جمله دکتر سید محمود انوشه، زنده یاد چنگیز جلیلوند، مهران مدیری، سالار عقیلی و …در برنامه حضور داشتند.

درج معادل فارسی کلمه های بیگانه که در حین صحبت های مجری و مهمانان استفاده می شد، یکی از ویژگی های این برنامه بود.

سروش صحت

برنامه کتاب باز با اجرای سروش صحت

برنامه های گفتگو محور موفق و پرمخاطب تلویزیون

510
این مطلب مفید بود ؟100
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ س.ش /ف
وبگردی