لوازم آرایشی
لوازم آرایشی که در طول روز از آنها استفاده می‌کنیم، از مواد مختلفی تشکیل شده اند که بهتر است قبل از استفاده از این لوازم آرایشی، از تهیه آنها مطلع شوید.

لوازم آرایشی از چه چیزی ساخته شده اند؟

آیا تا به حال شده که از خاکستر برای آرایش پشت پلک خود استفاده کنید؟ یا این که از لوازم آرایش مخصوص صورت روی ناخن‌ها بزنید؟ یا این که دلتان خواسته از آب تمشک به جای رژگونه استفاده کنید؟ بسیاری از افراد به شوخی یا جدی از مواد دیگری به غیر از لوازم آرایش برای آرایش کردن استفاده می‌کنند. ظهور آرایش از مصر باستان بوده است و آنها از گیاهان و مواد معدنی به عنوان لوازم آرایش استفاده می‌کردند و رایج ترین مواد استفاده شده در این لوازم بادام، مس، خاکستر و سرب بوده است.

آنها همچنین از روغن‌ها برای جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست استفاده می‌کردند و کمی بعد از آن، مردم چین و ژاپن از پودر برنج برای آرایش کردن استفاده کردند و همچنین از رنگ حنا به عنوان رنگ مو و رنگ ناخن‌ها استفاده کردند. در واقع ناخن‌های رنگ شده برای آنها به نوعی سطح بالای اجتماعی را نشان می‌داد. بار دیگر در دنیای مد نمناک اشاره کرده بودیم که در یونان باستان خانم‌ها نیز از سرب سفید برای روشن کردن پوست صورت استفاده می‌کردند و همچنین از تمشک به عنوان رژگونه و رنگ بخشیدن به ابرو و مو استفاده می‌کردند.

لوازم آرایشی

ساخت لوازم آرایشی

میکاپ و آرایش در طول سال‌ها دچار تغییر و تحولات زیادی شده است و امروز مردم نمی دانند که لوازم آرایش از چه موادی ساخته شده است. البته بیشتر کمپانی‌های لوازم آرایشی از قوانین سالم سازی برای ساخت این لوازم استفاده نمی کنند.

شما نیز برای اطمینان خاطر بیشتر می‌توانید از لوازم آرایش‌هایی استفاده کنید که تایید سلامت بهداشت جهانی را داشته باشد و حال سؤال اینجاست که لوازم آرایش‌های مدرن از چه چیزی ساخته شده اند.

روغن و وکس:

بیشتر این محصولات حدود 15 تا 50 ماده سازنده دارند و همه آنها از آب، روغن و وکس تولید شده اند و آب موجود در این لوازم مواد دیگر را در خود حل می‌کند و این کار باعث می‌شود که مواد به راحتی با یکدیگر ترکیب شوند، روغن و وکس نیز باعث نرم شدن لوازم آرایش می‌شوند. و آنها همچنین به صاف شدن پوست کمک می‌کنند.

مواد نگهدارنده:

لوازم آرایش ها، مانند غذا‌ها حاوی نگهدارنده نیز هستند. لوازم آرایش نیز نیاز به موادی دارند تا بتوان در طولانی مدت از آنها استفاده کرد و از این رو مواد مختلفی به عنوان نگهدارنده در این مواد استفاده می‌شود.

ترکیبات شیمیایی:

بسیاری از مواد شیمیایی نیز در لوازم آرایش به کار رفته است و طبیعتاً امولسیون کننده‌ها نیز از این مواد می‌باشند. امولسیون کننده یک ماده شیمیایی است که از روغن و آب تشکیل شده است. ترکیبات شیمیایی به کار رفته در لوازم آرایشی باعث می‌شود پوست صورت تغییر رنگ دهد، همچنین در خوشبو تر کردن، براق شدن و یا مات شدن پوست صورت تاثیرگذار است؛ اما چنانچه دنیای مد نمناک اشاره کرده است یکی از ترکیبات خطرناک موجود در لوازم آرایشی، آفلاتوکسین‌ها هستند که مواد تولید شده توسط قارچ‌ها به شمار می‌روند و بسیار سمی و خطرناک هستند.

ماده رنگ کننده:

مواد آرایشی حاوی یک ماده رنگ کننده می‌باشند و این مواد می‌توانند شامل مواد معدنی، گیاهان و حتی حیوانات نیز باشند. وزارت بهداشت مسئول قانون گذاری بر واردات لوازم آرایش به کشور است و لوازم آرایش را براساس پاک کنندگی، زیباسازی، افزایش جذابیت ظاهری و یا تغییر ظاهر بدون تاثیر سوء روی ساختار یا عملکرد بدن دسته بندی می‌کند.

مواد لوازم آرایشی

لوازم آرایشی و بهداشتی

مواد تشکیل دهنده لوازم آرایشی رژ لب

رژ لب شامل مواد تشکیل دهنده مختلفی مانند:موم، الکل، روغن و رنگدانه است. معمولا، موم از چند نوع مختلف تشکیل شده است که باعث می‌شود راحت درون قالب لوله ای قرار بگیرد. پس از ذوب شدن موم و روغن با ترکیب آنها، یک محلول به همراه رنگدانه انتخابی اضافه می‌شود.

انواع رنگ‌ها برای رژ لب به کار می‌رود و گاهی اوقات در سالم ترین حالت، رنگ مواد را از میوه‌ها می‌گیرند اما در مورد رنگ‌های سبز و آبی چطور؟

در واقع مواد تشکیل دهنده رنگدانه‌ها به نوع رژلب و انتخاب تولید کننده لوازم آرایش بستگی دارد. رنگدانه یک برق لب با رژلب قرمز و مات متفاوت است. پس از مخلوط شدن همه مواد، یک دستگاه چند ساعت این فرمولاسیون را مخلوط می‌کند.

پس از استراحت دادن به این مخلوط، آن را درون قالب‌های معمول می‌ریزند و اجازه می‌دهند سرد شود و شکل نهایی خود را به دست‌آورد. روی بسته بندی آن برچسب نام تجاری را می‌زنند و سپس این محصول برای فروشندگان لوازم آرایش حمل می‌گردد.

رژلب

مواد لازم برای ساخت لوازم آرایشی

مواد سازنده لوازم آرایشی ریمل

برای سیاه کردن مژه‌ها با استفاده از ریمل، در برخی کشورها از قیر یا زغال استفاده می‌شد، اما ایالات متحده استفاده از آن را ممنوع کرده است. به همین علت معمولا برای سیاهی ریمل از کربن سیاه استفاده می‌شود.

برای ساخت ریمل‌هایی به رنگ بنفش و آبی از برخی رنگدانه‌های معدنی و برای ساخت ریمل قهوه ای از اکسید آهن استفاده می‌شود.

برای ساخت ریمل چند راه مقرون به صرفه وجود دارد که یکی از آن، روش امولسیون است. در این روش آب و غلیظ کننده خاصی را با هم مخلوط می‌کنند و یک ترکیبی کرم مانند تهیه می‌کنند.

در مخزن‌های جداگانه موم را ذوب می‌کنند و رنگدانه‌ها را به آن می‌افزایند. بعد از ساخت هردو محلول را سریع با هم مخلوط می‌کنند تا روغن‌ها و موم به ذرات کوچکتر تجزیه شوند. این روند تا سرد شدن مواد ترکیبی ادامه دارد.

سپس مواد به یک دستگاه انتقال داده تا درون بطری‌ها ریخته شود. برای آخرین بار ریمل را از لحاظ شفافیت و یکپارچگی مورد بررسی قرار می‌دهند و از عدم وجود هرگونه مواد حساسیت زا درون ظرف ریمل اطمینان می‌یابند.

مواد سازنده پنکیک، کرم پودر، رژگونه

مواد تشکیل دهنده پنکیک، کرم پودر، رژگونه نیز مواد روغنی و رنگدانه‌ها هستند. برای اینکه مواد اولیه بوی مطبوعی داشته باشد به ترکیب مواد، عطر نیز می‌افزایند. بسیاری از لوازم آرایش مانند پنکیک‌ها و کرم پودرها با درنظر گرفتن پوست‌های حساس ساخته می‌شوند.

سایه چشم

اصول ساخت لوازم آرایشی

از لوازم آرایش با ترکیبات ارگانیک استفاده کنید

امروزه بیشتر افراد توجه بیشتری به میکاپ کردن دارند و از طرفی سعی دارند که از لوازم آرایش طبیعی استفاده کنند زیرا به ضرر‌ها و آسیب‌های مواد آرایشی مصنوعی پی برده اند. بسیاری از افراد فقط از مواد آرایشی گیاهی استفاده می‌کنند زیرا دوست ندارند که لوازم آرایش آنها به حیوانات آسیب بزند.

با افزایش محبوبیت لوازم آرایش با ترکیبات ارگانیک، شرکت‌های سازنده نیز رویکرد بیشتری نسبت به استفاده از مواد طبیعی تر در فرمول لوازم آرایش صورت داشته اند.

مواد سازنده لوازم آرایشی از قدیم تا امروز

3.6105
این مطلب مفید بود ؟7530
منبع : بخش دنیای مد نمناک /ن /م.ح
وبگردی