نمناک تکنولوژیاینترنت 5 باور غلط در رابطه با اینترنت 5g
اینترنت 5g ، تصورات اشتباه در مورد اینتر نت 5g
اینترنت 5gبدون شک یکی از داغ ترین موضوعات بحث در زمینه ی شبکه های بی سیم است. بسیاری از برجسته ترین محققان این صنعت و پردرآمدترین مدیران می خواهند هر چه زودتر این شبکه ی اینترنتی فوق سریع و با پهنای باند بالا را ارایه دهند.

تصاورات اشتباه در مورد اینترنت 5g

بسیاری از مشتاقان 5G می گویند این شبکه می تواند داده های موبایل را با سرعت برق آسا و ظرفیت نامحدود انتقال دهد و کل شهر را با اینترنت کیفیت بالا پوشش دهی کند. علاوه بر این، اتصالات اینترنت اشیا را برای میلیاردها دستگاه فراهم کرده و حتی رانندگی خودکار را ممکن می سازد. اما این صنعت استانداردهایی را تعیین کرده که قابلیت های شبکه ی 5G را تعریف می کنند و در همان مراحل اولیه آن را آزمایش می کنند تا محدودیت های آن مشخص شود.

 اینترنت4g

 تصورات اشتباه در مورد اینتر نت 5g 

نسل آنالوگ خیلی زود جایش را به نسل دیجیتال داد و نسل دیجیتال هم سریعتر از آن جایش را به تلفن های 3G دادند. تفاوت تلفن های 3G در این بود که می توانستند علاوه بر صدا، تصاویر را هر چند با کیفیت های پایین انتقال دهند که خود این موضوع تحولی بود برای نسل جدید تلفن های همراه که برای نسل قبلی شبکه مخابراتی تلفن های همراه بسیار دور از دسترس بود. گوشی ها و سیمکارت های 3G زمینه را برای تلفن های هوشمند فراهم کردند و در مدت زمان کم همه فهمیدند که این نیز کافی نیست. البته در کشور ما هنوز تلفن های3G پدیده جدید محسوب می شوند!

اینترنت

محبوبیت اینترنت 4gبه دلیل سرعت فراوان عملکرد بالا

سرعت 5g

کشورهای پیشرفته مانند کره جنوبی، در حال استفاده از نسل چهارم گوشی ها یعنی4G هستند و هنوز کامل از این نسل استفاده نکردند که قرار است نسل پنجم گوشی یا 5G با سرعت بسیار بالای 100 مگابایت بر ثانیه از راه برسد. با این سرعت می شود یک فیلم سینمایی را در کمترین زمان دانلود کرد یا می توانید با استفاده از تلفن همراه خود ارتباط تصویری اچ دی (HD) با هر کجای دنیا داشته باشید. کره جنوبی اعلام کرده است که این فناوری تا سال 2020 روانه اپراتورهای همراه خواهد شد، ولی تاکنون این اپراتور راه اندازی نشده است. گروهی از محققان دانشگاه های بزرگ مانند دانشگاه آلبورگ(دانشگاهی معتبر در آلمان)، دانشگاه MIT و کلتک (دانشگاهی در کالیفرنیا آمریکا) با استفاده از روش ریاضیات مدرن توانسته اند سرعت انتقال داده ها در اینترنت را تا 10 برابر سرعت 4G افزایش دهند. در این سیستم گره هایی که بسته اطلاعات را جابه جا می کنند هوشمند هستند و می توانند خود را با شرایط انتقال وفق دهند که این امر باعث می شود تا انتقال اطلاعات امن تر و دقیق تر انجام شود. از این طرح می توان در دنیای ماهواره و 5G استفاده کرد. قبل از این سیستم انتقال داده ها به این صورت بود که ابتدا بسته ها اطلاعات را دریافت و ذخیره می کردند و سپس از گره ای به گره دیگر منتقل می کردند. به این سیستم پروتکل تی سی پی(TCP) می گویند. یکی از مشکلات این سیستم این است که اگر داده ای در مسیر انتقال از دست برود ارسال بقیه داده ها با مشکل مواجه می شود و اینترنت دچار افت سرعت شدیدی می شود.

اینترنت 5g

سرعت بسیار بالای اینترنت نسل پنجم

انتظارات زیادی از یک فناوری

اینترنت5G بدون شک یکی از داغ ترین موضوعات بحث درزمینه شبکه های بی سیم است. بسیاری از برجسته ترین محققان این صنعت و پردرآمدترین مدیران می خواهند هر چه زودتر این شبکه اینترنتی فوق سریع و با پهنای باند بالا را ارائه دهند. بسیاری از مشتاقان 5G می گویند این شبکه می تواند داده های موبایل را با سرعت برق آسا و ظرفیت نامحدود انتقال دهد و کل شهر را با اینترنت کیفیت بالا پوشش دهی کند.علاوه براین، اتصالات اینترنت اشیاء را برای میلیاردها دستگاه فراهم کرده و حتی رانندگی خودکار را ممکن می سازد، اما این صنعت استانداردهایی را تعیین کرده که قابلیت های شبکه 5G را تعریف می کنند و در همان مراحل اولیه آن را آزمایش می کنند تا محدودیت های آن مشخص شود. اما عبارت 5G در میان مردم به عنوان نوش دارویی شناخته شده که هم اکنون وجود دارد. به همین دلیل است که «سیزو اونوئه»، مدیر ارشد تکنولوژیNTT DOCOMO، بزرگ ترین اپراتور موبایل ژاپن به نقاط مختلف جهان سفر کرده و کنفرانس هایی برگزار می کند تا با شفاف سازی در این زمینه، مانع افزایش توقعات مردم از این تکنولوژی شود. اونوئه اخیراً در کوالالامپور سخنرانی کرد و در جریان آن سعی داشت بعضی از باورهای اشتباه رایج درباره 5G را از بین ببرد.

اینترنت 5g

تصورات اشتباه در مورد نسل پنج اینترنت

باور اشتباه اول

شبکه 5G یک  سیستم هات اسپات خواهد بود

بسیاری از کارشناسان تصور می کنند که اپراتورهای مخابراتی، اینترنت5G را باید از طریق آنتن های کوچک BTS که روی سقف خانه ها یا تیرهای چراغ برق نصب می شوند، ارائه دهند. این کار باعث می شود که در مقایسه با ارائه اینترنت از طریق دکل های بزرگ موبایل که سیگنال ها را در منطقه وسیعی پخش می کنند، مردم بتوانند دسترسی خیلی بهتر و سریع تری به اینترنت داشته باشند. اونوئه می گوید این باور یک پیش گویی نادرست است. اگر در این مرحله شبکه 5G را یک سیستم کوچک یا «هات اسپات» بپنداریم، این صنعت را به روی دیگر نوآوری ها می بندیم. راه اندازی سیستم های هات اسپات در مناطق روستایی چندان کار آسانی نیست. اگر استراتژی تجاری مناسبی نداشته باشیم، ساختار کوچک برد5G می تواند شکاف دیجیتالی بین اقشار مختلف جامعه را بزرگ تر کند. اونوئه می گوید بهتر است که ذهنمان را برای فناوری های دیگر باز نگه داریم تا بتوانیم شبکه 5G را به مشتریان روستایی هم برسانیم.

اینترنت 5g

دسترسی سریع و آسان با اینترنت 5g

باور اشتباه دوم:

شبکه 5G به سرمایه گذاری هنگفتی نیاز دارد

یکی از جسورانه ترین ادعاهای اونوئه این است که راه اندازی 5G نیازی به سرمایه گذاری های کلان ندارد. این گفته برخلاف تصور و پیش بینی های کارشناسان مربوط درزمینه گسترش تکنولوژی های پیشگام است. اونوئه معتقد است که برای گسترش نیازی به تغییر ساختار کلی شبکه های فعلی نیست، بلکه می توانیم آن را در زیرساخت های فعلی هم راه اندازی کنیم. او می گوید سرویس دهی بهتر همیشه به معنی خرج هزینه های زیاد نیست.

باور اشتباه سوم:

5Gجای4G را می گیرد

یک باور دیگر که اونوئه آن را زیر سؤال می برد این است که شبکه 5G بلافاصله شبکه 4G را کنار می گذارد. اما اونوئه می گوید که این طور نیست. برتری یک شبکه بی سیم جدید نتیجه تکامل است، نه ظهور ناگهانی آن. البته طبق گفته اونوئه، «درنهایت این اتفاق می افتد، اما نه یک شبه.» در این مورد، تاریخ هم با اونوئه موافق است. هیچ شبکه بی سیمی به طور کامل جای نسل قبلی را نگرفته است، به عنوان مثال، در مناطق زیادی از جهان مثل هند، هنوز از شبکه3G و حتی 2G استفاده می شود. از طرف دیگر، با اینکه شبکه5G سرعت و ظرفیت بسیار بالایی را به ارمغان می آورد، اما هنوز در موارد بسیار زیادی شبکه 4G کارایی بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال، دستگاه های اینترنت اشیا مثل حسگرها در هر ساعت یا روز فقط یک بار باید حجم کمی از داده ها را منتقل کنند. این دستگاه ها می توانند در پهنای باند کم هم کار کنند و نیازی به اتصالات بسیار سریع ندارند.

باور اشتباه چهارم:

شبکه 5G به طیف رادیویی بیشتری نیاز دارد

یک باور هست که در دنیای ارتباطات بی سیم مدام تکرار می شود؛ وقتی تعداد کاربران گوشی های هوشمند بیشتر می شود، میزان مصرف پهنای باند هم به ازای هر کاربر افزایش می یابد، درنتیجه طیف فرکانسی که در اختیار داده های موبایل قرار می گیرد، اشباع می شود. بنابراین به طیف فرکانسی بیشتری احتیاج داریم، اما اونوئه می گوید اپراتورها می توانند از طیف رادیویی فعلی برای پشتیبانی از5G استفاده کنند و با تغییر ساختار، طیف بیشتری را آزاد کنند. او برای دفاع از ادعایش به تجربه 30 ساله اش در این صنعت اشاره می کند. مثلاً می گوید اکثر مردم تصور می کردند که سرویس LTE به طیف رادیویی جدید احتیاج خواهد داشت، اما NTT DOCOMO در سال 2012 این سرویس را با استفاده از طیف رادیویی که وجود داشت، راه اندازی کرد.

 شبکه 5g

طیف رادیویی لازم برای اینترنت 5G

باور اشتباه پنجم:

برای 5G همه چیز باید جدید باشد

بسیاری از محققان و کارشناسان حرفه ای در این صنعت بسیار مشتاق هستند که در آینده تا حد ممکن از شبکه 5G استفاده کنند و سرویس های موجود را روی این شبکه جدید ارتقا و گسترش دهند. اونوئه تأکید می کند اینکه 5G، نسل جدیدی از شبکه های بی سیم است، به این معنی نیست که می تواند یا باید به تمام نیازهای احتمالی ما در حوزه های مختلف مثل رانندگی خودکار، اینترنت اشیا یا سرویس های پهن باند موبایل پاسخ دهد. او می گوید هیجان های ناشی از شبکه 5G حس عجیبی به او می دهد و یاد روزهایی می افتد که مردم فکر می کردند شبکه 4G می تواند تکنولوژی ها و سرویس های جدیدی برای ما به ارمغان بیاورد. به طورکلی اونوئه می گوید شبکه 5G درنهایت بسیاری از وعده های این صنعت را تحقق می‎بخشد؛ اما هنوز زود است که آن را راهگشایی برای بسیاری از پتانسیل ها در آینده تصور کنیم.

اینترنت 5g ، پنج باور غلط در رابطه با اینترنت 5g

5 باور غلط در رابطه با اینترنت 5g
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 25
برگرفته از موبنا/ک.ک
این مطلب مفید بود ؟ 20 5
نظر کاربران
آرمان

آرمان

اطلاعات کاملا اشتباه و قدیمیه

پاسخ دادن 1 0
داش علی

داش علی

تو خوبی بابا همه بد

پاسخ دادن 0 0
آرمان

آرمان

اعصاب ندارن ملت....تاثیر دلار مستقیم را اعصابته????????

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف