تاکسی گرفتن
آداب تاکسی گرفتن در کشورهای مختلف جهان با هم فرق دارد. مجموعا 196 کشور در دنیا وجود دارد که هر کدام آداب و اتیکت ویژه خود را برای این امر دارند.

تاکسی گرفتن در کشورهای مختلف

برای افرادی که از خودروی شخصی استفاده نمیکنند یا کسانی که خودروی شخصی ندارند تاکسی گرفتن برای جابجایی شان یکی از مهمترین ملزومات است اما باید بدانید این تاکسی گرفتن در هر کشوری آداب و ریوم خود را دارد و مردم برحسب قوانین و رسومات خود این کار را انجام میدهند،از این رو بسیار مهم است که در سفرهای بین المللی خود با رسوم رایج کرایه تاکسی در شهر مقصد آشنا باشید تا علاوه بر سهولت هرچه بیشتر طی مسافت های مختلف، مطمئن شوید که سرتان هم کلاه نمی‎ رود و از ناآگاهی شما سواستفاده نمی شود.

تاکسی گرفتن

تاکسی گرفتن در کشورهای مختلف چه قوانینی دارد؟

رسوم سامانه های تاکسیرانی جهان را می توان به صورت کلی به دو دسته تقسیم کرد. دسته ای که باید در کنار خیابان بایستید، دست های خود را بلند کنید تا تاکسی جلوی پایتان توقف کند. و دسته ای که باید از طریق تلفن یا اپ های مخصوص از قبل رزرو شوند تا در ساعت و مکان مقرر به سوار کردن مسافر بپردازند.

به این خاطر، در ادامه این مطلب، آداب تاکسی سوار شدن در 15 مقصد پرمسافر جهان از دیدگاه تریپ ادوایزری ها را برایتان انتخاب کرده ایم که در ادامه می توانید مطالعه کنید.

نیویورک سیتی – آمریکا

تاکسی های زرد یکی از نمادهای بارز گردشگری شهر زیبای نیویورک هستند. اما پیدا کردن یک تاکسی خالی و سوار شدن به آن هنر می خواهد. ترفند این کار این است که:تاکسی هایی که چراغ آن ها در سقفشان روشن هستند. مخصوصا گزینه هایی که فقط چراغ شماره آن ها روشن است، نه بقیه شان.

اگر هیچ کدام از چراغ های تاکسی زرد روشن نبودند، یعنی مسافر دارد و شما را سوار نخواهد کرد. اگر همه چراغ ها روشن بودند، یعنی شیفت کاری راننده تمام شده و باید سراغ تاکسی دیگری بروید.

سیدنی – استرالیا

در این شهر بزرگ و بسیار دیدنی، تاکسی های زیادی وجود دارد که با ایستادن در گوشه خیابان می توانید آن ها را کرایه کنید. البته توصیه گردشگران این است که در سیدنی تا می توانید پیاده روی کنید تا از همه جاذبه های بی نظیر این شهر لذت ببرید. اما اگر خسته شده اید و می خواهید با تاکسی به هتل محل اقامت خود بازگردید، کافی است در کنار خیابان بایستید و دست خود را بالا ببرید.

بارسلون – اسپانیا

اگر از ازدحام زیاد متروهای شهر بارسلون می ترسید، باید بدانید که در سراسر این شهر تاکسی ها در خیابان در حرکت هستند. فقط کافیست ایستگاه تاکسی پیدا کرده و در آن بایستید. با دیدن ماشین دست خود را بلند کنید تا راننده متوجه شود که خواهان سوار شدن هستید.

بوینس آیرس – آرژانتین

اغلب در میادین و خیابان های پر رفت وآمد شهر، تاکسی های زرد و سیاه با چراغ های قرمزی که روی آن ها نوشته شده LIBRE را می توانید ببینید. برای تاکسی گرفتن فقط کافی است دست خود را بالا ببرید. البته از طریق تماس تلفنی با رادیو تاکسی هم می توانید در بوینس آیرس تاکسی رزرو کنید و بخواهید تا به آدرس شما بیاید.

استانبول – ترکیه

در تمامی خیابان های استانبول پر از تاکسی هایی به رنگ زرد کمرنگ است که روی چراغ سقفی آن ها نوشته شده:taksi. در این شهر باید حواستان باشد که تاکسی انتخابی تان حتما تاکسی متر داشته باشد و راننده هم از آن استفاده کند. شما می توانید کرایه تاکسی را به صورت نقدی حساب کنید. اکثرا راننده ها پول نقد و ارز برای تبدیل دارند.

لندن – انگلستان

شهر لندن مملو از تاکسی های سیاه رنگ است. برخلاف دیگر شهرهای بزرگ جهان همچون نیویورک، تشخیص اینکه تاکسی آماده خدمت به مسافر هست یا نه، بسیار آسان است. به این صورت که وقتی چراغ TAXI روی سقف ماشین روشن است، یعنی ماشین خالی و آماده مسافرگیری است. اما وقتی چراغ خاموش است، یعنی یا مسافر نمی گیرد یا پر است.

تاکسی های سیاه لندن باید به امکانات لازم برای حمل ویلچر مجهز باشند. یعنی هر قشری از مردم می تواند از آن ها استفاده کند. جالب است بدانید که تاکسی ران های لندن باید امتحان سختی با عنوان جغرافیای لندن را پشت سر بگذرانند تا به آن ها مجوز تاکسی اعطا شود. بنابراین به همه کوچه ها و خیابان ها آشنایی کامل دارند.

مکزیکو سیتی – مکزیک

در این شهر گزینه های مختلفی برای تاکسی گرفتن وجود دارد. از Uber (اپلیکیشنی شبیه اسنپ) استفاده کنید. یا از متصدی هتل بخواهید برایتان تاکسی تلفنی با عنوان sitio taxi بگیرد. یا اینکه از خدمات تاکسی در اختیار موسوم به turismo استفاده کنید تا شما را سوار کرده، به مقصد برساند، منتظر بماند و دوباره شما را به هتل بازگرداند.

هرگز در گوشه خیابان برای تاکسی دست بلند نکنید. در عوض، به ایستگاه تاکسی بروید. البته مطمئن شوید که در ایستگاه درست ایستاده اید. همچنین توجه داشته باشید که راننده از تاکسی متر استفاده می کند و پول خرد هم همراه داشته باشید.
شما در مکزیکو سیتی می توانید ماشین شخصی کرایه کنید اما امنیت آن تضمین نمی شود.

مراکش – مراکش

به منظور تاکسی گرفتن برای مسافت های کوتاه بهتر است از تاکسی های کوچکی که در سطح شهر در حرکت هستند استفاده کنید. به این طریق می توانید مقداری در هزینه های خود نسبت به کرایه تاکسی های هتل، صرفه جویی کنید. اما برای طی کردن مسافت های دور، همان تاکسی های هتل گزینه های مناسب تری هستند.

پاریس – فرانسه

برای طی مسافت در خیابان های مشهور، بهتر است در ایستگاه تاکسی و در صف بایستید. یا می توانید در گوشه خیابان ایستاده و تاکسی دربست بگیرید. برای اینکه از قانونی بودن تاکسی مطمئن شوید، به علامت Taxi Parisien که در سقف اتومبیل تعبیه شده است توجه کنید. پس از سوار شدن هم با مشاهده تاکسی متر گواهی نامه تاکسیرانی می توانید از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

سیم ریپ – کامبوج

بهترین گزینه برای گردش در شهر سیم ریپ این است که از فرودگاه یا هتل تاکسی بگیرید تا با 20 الی 25 دلار شما را در شهر بچرخانند. آماده باشید، بسیاری از تاکسی ها برای رساندن مسافر به معبد مشهور Banteay Srei علاوه بر مبلغ ذکر شده، 10 دلار نیز اضافه تر می گیرند.

توکیو – ژاپن

در سراسر سطح شهر توکیو می توانید تاکسی های سبز رنگ را در حال تردد مشاهده کنید. برای کرایه تاکسی در این شهر فقط کافی است دست خود را بلند کنید تا راننده جلوی پایتان توقف کند. چراغ های سبز به این معنی هستند که ماشین اشغال است. بنابراین برای اطمینان از خالی بودن تاکسی، باید ببینید که چراغ قرمز است و واژه ku-sha یعنی ماشین خالی نمایان است.
اگر راننده تاکسی به زبان انگلیسی واقف نبود، نشانی موردنظر خود را به زبان ژاپنی روی کاغذ بنویسید و به راننده بدهید. برای این منظور می توانید از متصدی هتل کمک بگیرید.

لیسبن – پرتغال

اگر قصد بازدید از موزه های شهر لیسبن را دارید و می خواهید با تاکسی در سطح شهر حرکت کنید باید بدانید که تاکسی در همه شهر موجود است. در گوشه خیابان ایستاده و دست خود را بالا ببرید تا تاکسی ها جلوی پایتان توقف کنند. البته تاکسی های اینترنتی همچون Uber نیز وجود دارند که با اپ آن می توانید ماشین بگیرید.

بانکوک – تایلند

تاکسی گرفتن در شهر بانکوک سخت نیست اما لازم است خودتان را برای چانه زدن بر سر قیمت آماده کنید. ترجیحابا تاکسی هایی سفر کنید که تاکسی متر دارند زیرا راننده های این شهر عادت دارند به دروغ بگویند که این دستگاه خراب است و کار نمی کند تا پول بیشتری از شما بگیرند.

برای اینکه سرتان کلاه نرود، می توانید از طریق اپلیکیشن های Easy Taxi، Grab Taxi یا اوبر برای کرایه تاکسی اقدام کنید. اوبر گزینه UberMoto هم دارد که موتورسیکلت به جای ماشین برایتان ارسال می کند.
از تاک تاک هم می توانید برای سفرهای داخلی شهری خود در بانکوک استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که تاکسی های این شهر جزو خطرناک ترین وسایل نقلیه در سراسر جهان هستند.

رم – ایتالیا

برای تاکسی گرفتن در رم واقع در کشور ایتالیا هم می توانید از اپلیکیشن هایی همچون Uber استفاده کنید. یا به ایستگاه های تاکسی که با رنگ نارنجی مشخص شده اند، کمک بگیرید. در این شهر حتما حواستان به مسیر باشد و از روی نقشه های آنلاین مسیر رفت و آمد خود را کنترل کنید زیرا تاکسی ها عادت دارند برای دریافت پول بیشتر از مسافر، او را از مسیرهای دورتر به مقصد برسانند. وسیله مورد استفاده این تاکسی متر است و هر چه بیشتر در خیابان چرخ بزنند، برایشان به صرفه تر است.پس اگر متوجه شدید که راننده قصد کلاه گذاشتن به سرتان را دارد از اعتراض کردن نترسید.

سن پیترزبورگ – روسیه

در این شهر می توانید از تاکسی هتل یا تاکسیرانی ها در سطح شهر استفاده کنید. شما هنگام رزرو تاکسی باید هزینه آن را پرداخت کنید. البته این مقدار حدود 10 دلار برای 5 کیلومتر اول است. توصیه می کنیم در خیابان تاکسی نگیرید مگر اینکه به زبان روسی و خیابان های شهر آشنا باشید.

آداب تاکسی گرفتن در کشورهای مختلف جهان

410
این مطلب مفید بود ؟82
برگرفته از روزیاتو - / ل
وبگردی