نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون توقیف برنامه فیتیله به دلیل توهین به آذری زبانها
برنامه فیتیله ، توقیف برنامه فیتیله
با توهین برنامه فیتیله در بخشی از آخرین اجرای خود به آذری زبانها ، ادامه پخش این برنامه با واکنشهای بسیاری از سوی مقامات و نمایندگان رسمی رو به رو شده است.
تاریخ انتشار : 17 آبان 1394
بازدید : 35,077 نفر

توقیف برنامه فیتیله

درپی پخش قسمتی از برنامه فیتیله در روز جمعه که موجب برخی اعتراضها از سوی هموطنان آذری زبان شد استاندار آذربایجان شرقی خواستار برخورد قاطع با عوامل و سازندگان برنامه پخش شده از شبکه دو صداوسیما شد.

اسماعیل جبارزاده در واکنش به برنامه پخش شده از شبکه دو صداو سیما، اظهار داشت:مسئولان استان از جنس مردم، خدمتگزار مردم و همیشه در کنار مردم هستند.

وی افزود:در شادی مردم شاد و هنگام غم و اندوه آنها، شریک غم و آلام آنها هستیم و اگر شخصی، جریانی و یا گروهی خواسته و یا ناخواسته به مردمِ ما قصد تحقیر، توهین و حقارت کند، مطمئنا اول شخص مقابل خود، ما را خواهد دید.

استاندار تصریح کرد:از برنامه پخش شده از شبکه دوم صداوسیما، بسیار متاسف و متاثر شدم، لذا در اولین فرصت، موضوع به معاونت امنیتی و انتظامی وزارت کشور و نیز به معاونت سیاسی وزارت کشور منعکس گردید و طی نامه ای رسمی، وزیر کشور را در جریان ماوقع قرار دادیم.

جبارزاده اظهار امیدواری کرد تا مسئولان صداوسیما هرچه زودتر ابعاد مختلف قضیه را بررسی و نسبت به شناسایی علل و انگیزه سازندگان این برنامه رسیدگی کامل نموده و با مسببین آن، برخورد قاطع به عمل آورند.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد:در هر حال از طریق وزیر کشور جناب آقای دکتر رحمانی فضلی تا حصول نتیجه پیگیر موضوع خواهیم بود.

توقف برنامه فیتیله

پاسخ روابط عمومی تلویزیون
 
به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، در پی پخش برنامه" فتیله" روز جمعه 15 آبان ماه از شبکه دو سیما که بر اثر بی دقتی عوامل برنامه، موجبات رنجش خاطر هموطنان عزیز آذری پیش آمد، ضروری است توضیحات زیر به اطلاع ملت شریف ایران و خصوصا هموطنان عزیز آذری برسد.
 
قومیت های مختلف سرمایه سترگ و بی بدیل ایران اسلامی است که مبتنی بر احترام متقابل اقوام، احساس هویتی مشترک را برای همبستگی و اتحاد ملی فراهم آورده تا این کشور عزیز بر تند باد حوادث بپاید و کیان خویش حفظ نماید. در این میان، صداوسیما نیز به عنوان رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران با درک این جایگاه و اهمیت احترام و حرمت همه اقوام و اقشار جامعه بزرگ ایران در مقاطع مختلف همواره عزم خود را در جهت تقویت این گنجینه و سرمایه ملی معطوف داشته است.
 
لیکن علیرغم این اراده و اقدامات مختلف ناشی از آن، متاسفانه روز جمعه 15 آبان ماه در یکی از بخش های برنامه "فیتیله" که از جمله برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان در شبکه دو سیمااست، به سبب اشتباه، بی دقتی و عدم نظارت درست عوامل برنامه ساز و ناظر مربوطه، دیالوگ هایی به زبان آذری بیان می شود که باعث تمسخر و در نتیجه رنجش خاطر و ناراحتی هموطنان غیور و عزیز آذری زبان شده و شکایاتی را موجب می گردد.
 
در این خصوص، رسانه ملی با وجود سهوی بودن این مساله، وظیفه خود می داند ضمن عذرخواهی از هموطنان و خصوصا آذری زبانان عزیز و به دور از هر گونه توجیه رسانه ای برای رفع کوچکترین ابهام و بدبینی هموطنان عزیز آذری زبان کشورمان نسبت به فرزندان پرتلاش و خدمتگزارشان در صداوسیما، موارد و تصمیمات متخذه ذیل را به اطلاع این عزیزان و همه مخاطبان رسانه ملی برساند:
 
1- علیرغم سهوی بودن این اتفاق، مسئولان و عوامل دخیل در تولید و پخش این برنامه، متخلف محسوب می شوند و این مساله تا آشکار شدن موضوع و ریشه های آن به طور جدی پیگیری خواهد شد.
 
2- با وجود جایگاه مردمی این برنامه مطابق با نظرسنجی های مختلف سال های گذشته که از آن به عنوان برنامه ای باسابقه و پربیننده یاد شده است، لیکن به خاطر این بی دقتی صورت گرفته، تا انجام بررسی های لازم و رسیدن به نتیجه نهایی، پخش برنامه "فیتیله" فعلا متوقف می شود.
 
3- مدیر پخش و مدیر گروه کودک شبکه دو به دلیل سهل انگاری توبیخ کتبی خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسئول نهایی نظارت برنامه هاست نیز توبیخ و از مسئولیت برکنار می شود.
 
4- بدیهی است که سازمان صداوسیما پس از بررسی دقیق این موضوع و رسیدن به نتایج نهایی، موارد را به اطلاع مخاطبان خواهد رساند.

برنامه فیتیله ، توقیف برنامه فیتیله به دلیل اهانت به آذری ها

توقیف برنامه فیتیله به دلیل توهین به آذری زبانها
:
امتیاز : 2.4 تعداد رای : 165
برگرفته از برنا و تیتر امروز-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 79 86
نظر کاربران
اذر اذری

اذر اذری

هر شخص فرهنگ و شعور داشته باشد به دیگران توهین نمیکند

پاسخ دادن 19 12
صصص

صصص

من اذری نیستن ولی به هموطنان اذری خودم می گویم مواظب باشید کسی شما را تحریک نکند و نفع ببرد اختلاف قومیتی برابر است با پاشیدن تار و پود مملکت همچنان صبور باشید و بزرگوار و اگر دیدید کسی دارد پیاز داغش را زیاد میکند شاید قصدی دارد.

پاسخ دادن 9 10
ندا

ندا

با نظرتون موافقم خانم آذر آذری ضمن اینکه عموهای فیتیله ای بسیار با فرهنگ و باشعورن و به هیچ کس یا هیچ قشر و جامعه ای توهین نکردن اینو میتونید از چندین سال برنامه هاشون بفهمید

پاسخ دادن 11 7
ارمین

ارمین

آفرین به خانم آذری

پاسخ دادن 4 5
سعید

سعید

یاشاسین عموهای فیتیله ای...

پاسخ دادن 7 14
afagh

afagh

دست اندرکاران این برنامه مدتهاست باحضوربه یتیم خونه ها وپرورشگاهها ومراکزبهزیستی وآسایشگاههاووووکلی به مردم وبچه هاکمک کردن چه ازنظرروحی ومادی هیچ کس قدردانی نکردالان برنامه ایی ازروی اشتباه پرکردن سروصدای همه دراومد.درسته آذری زبانها ازهموطنان خوب ماهستن ولی ای کاش اینقدرعجولانه تصمیم گیری نمیشدوکودکانمان راازدیدن این برنامه محبوب محروم نمیکردم

پاسخ دادن 13 7
رضا

رضا

یه عمر مردم رو میخندونند هیچی نیست کی رفت دو زار بیشتر بزاره کف دستشون یا یه گل ببره براشون یا تشکر خشکو خالی بکنه حالا باید اینجوری بر خورد بشه باهاشون به خاطر یه اشتباه حق نیست عزیزان من حق نیست

پاسخ دادن 10 6
یه آذری

یه آذری

سلام خواهر و برادرای آذری خودم...منم به شدت از این موضوع ناراحت شدم..ولی بیایم واقع بین باشیم... یه اشتباه رخ داده...ولی این اشتباه هر قیمتی نداره..من کشورم رو دوست دارم...یادمون نره.. همین عموهای فیتیله ای چندین ساله که به خونه همه کودکان سرزمینمان شادی میارن...چقدر کارهای نیک و خیر کردن...اینقدر بی انصاف نباشیم... همینقدر که فهمیدن،کافیه...مطمئن باشین اینقدر الان از مراجع بالا در فشارند ...کاری نکنیم که دیگه هیچ کودکی نخنده...

پاسخ دادن 13 7
فافا

فافا

آفرین بر این حرف و دید و درکتون .... احسنت

پاسخ دادن 6 3
لرستانی

لرستانی

با سلام واحترام خدمت اذری زبانان عزیز سرزمین ستارخان وباقرخان عزیزان سخت نگیرد وبرنامه انان بی احترامی بخودتان تلقی ننمایید این عزیزان سهم بسزایی در شادن بودن مردم داشتند ومملکتی که دران شادی نباشد مرگ تدریجی ملت را خواهان هستند لذا عزیزان اذری بزرگواری نمایید از اعتراض خودتان صرف نظر تا شاهد هنرنمایی این عزیزان در عرصه صداوسیماباشیم

پاسخ دادن 4 3
mahla

mahla

تو جامعه اينهمه لطفو محبت اين عزيزان نديدن اينهمه برنامه شاد چه کودکان چ خود من ک سنم بالاس و دوسشون دارم انسان جایزالخطاست هرچند ک خطایی از انها ندیدم ای کاش فقط بدیهارو نمیدیدیم خوبیها رو مد نظر داشتیم .ممنون از همه بابت نظرات مثبت

پاسخ دادن 3 3
آذري زبان

آذري زبان

به جرأت مي تونم بگم برنامه فتيله جزو برنامه هايي هست كه جانبداري و اهانت قوميتي اصلا درش راه نداره و با احترام به همگان به نحو ساده و بي آلايشي در پي خوشحال كردن كودكانمونه.اين يه شوخي صرف بوده كه اتفاق افتاده ضمن اينكه درمقابل توي بقيه فيلم ها و سريالها تا دلتون بخاد با ساير قوميت ها شوخي شده است.پس به خاطر سنگين نشدن محيطمون و مخصوصا"حال و هواي دل كوچولوهامون،مثل بقيه قوميتهاي ايران عزيزمون ،اين شوخي ها رو جدي نگيريم.

پاسخ دادن 2 2
فرخنده خسروی

فرخنده خسروی

بخشش از برزگتراست من یک مادر بزرگم اهل لرستان نوه هام بر نامه فیتیله عمو بورنگ را دوست دارند با بخشش آنها کودکان را شاد کنیم

پاسخ دادن 1 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف