نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها درمان زخم با آب دهان ممکن است؟
درمان زخم ، آب دهان
قدیمی ها باور دارند که آب دهان می تواند درمان زخم را تسریع بخشد ولی آیا این مسئله که درباره فایده بزاق با همان آب دهان مطرح می شود پایه و اساس علمی دارد یا نه.

فایده بزاق و آب دهان در درمان زخم

برای درمان زخم های کوچک روی پوست گاهی می توان از آب دهان استفاده کرد، این توصیه ای است که بسیاری از پدربزرگ و مادربزرگها در مواقع ضروری دارند . برای انکه با واقعیت و اثربخشی آب دهان در درمان زخم ها بیشتر آشنا شوید بهتر است پایه ی علمی آن را بدانید.

رابطه آب دهان با بهبود و درمان زخم

محققان دهان و دندان به یک نتیجه جالب درباره فواید آب دهان یا همان بزاق دست یافته اند که جزئیات کامل آن درباره رابطه آب دهان با بهبود زخم در ادامه بیان می کنیم ..

بررسی ها نشان می دهد که آغشته کردن زخم به آب دهان برای بهبود آن از نظر علمی ثابت شده است. بزاق دهان از آب و مخاط و ترکیب های دیگر تشکیل شده و مخاط در این زمنیه نقش مهمی دارد.به گفته گروهی از متخصصان دانشگاه لوند سوئد این مخاط، گلبول های سفید را به گونه ای تحریک می کند که توان دفاعی قویی را در برابر مهاجمان ایجاد کند.

آب دهان

تاثیر آب دهان در درمان زخم

گلبول های سفید در مخاط دهان اولین خط دفاعی علیه عوامل عفونی و آلوده کننده هستند. مخاط دهان موجب می شود که گلبول های سفید شبکه ای را برای به دام انداختن باکتری ها تولید کنند. آگاهی از این مکانیزم تله ای به خودی خود موضوع جدیدی نیست چون اولین بار حدود یک دهه قبل شناسایی شد اما اکنونمتخصصان دانشگاه لوند مشاهده کردند که این تله (شبکه) موجود در مخاط دهان به طور خاص دارای ویژگی های منحصر به فردی است.

این تله ها در به دام انداختن و از بین بردن باکتری ها نسبت به تله هایی که توسط گلبول های سفید در قسمت های دیگر بدن ایجاد می شوند، مفیدتر عمل می کنند. به نظر می آید مخاط موجود در بزاق دهان، گلبول های سفید را برای ایجاد شبکه ای موثر از DNA و پروتئین تحریک می کند تا قدرت آن برای به دام انداختن عوامل بیماری زا بیشتر باشد.

درمان زخم ، معجزه آب دهان در درمان زخم

درمان زخم با آب دهان ممکن است؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 17
برگرفته از پزشکین /ن
این مطلب مفید بود ؟ 17 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف