یبوست

روش درمان قطعی یبوست با ماساژ شکم

کد مطلب : 35314تعداد نظرات : 7 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
یبوست مشکل آزار دهنده ای که افراد زیادی به آن مبتلا هستند , نوعی ماساژ شکمی را به آموزش میدهیم که با آن یبوست را درمان کنید.

ماساژ شکمی برای درمان یبوست

یبوست (Constipation) بیماری ای است که در آن فرد بسختی اجابت مزاج کرده و میزان دفع مدفوع کم می شود. مدت نرمال اجابت مزاج و فاصله بین آنها بین افراد مختلف متفاوت است. با اینحال عموما کم تر از سه بار اجابت مزاج در هفته یبوست نامیده می شود. هرچند یبوست گاه به گاه و موقتی بسیار معمول می باشد، بعضی افراد دچار یبوست مزمن بوده که باعث مشکل در زندگی و توانایی انجام وظایف روزانه شان می شود.

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که با یبوست دست و پنجه نرم می کنید(یکی از شایع ترین مشکلات مرتبط با هضم است)، انجام ماساژ می تواند باعث تسکین و بهبود شرایط شود.

یبوست

درمان یبوست با ماساژ شکمی

انجام ماساژ بر روی شکم می تواند یبوست را به روش های مختلف همچون تحریک عضلات درگیر در تولید مدفوع و تسکین استرس مزمن (یکی از مواردی است که به طور نزدیکی با مشکلات گوارشی مرتبط است) بهتر کند. یبوست به شرایطی گفته می شود که در آن دفع مدفوع در هفته کمتر از سه بار است. علاوه بر استرس، سبک زندگی خاص نیز می تواند منجر به یبوست شود. این نوع سبک زندگی شامل خوردن مواد غذایی کم فیبر، نداشتن ورزش کافی و نخوردن آب کافی است. بیشتر افراد به هنگام مسافرت نیز یبوست را تجربه می کنند.


تحقیقات انجام شده در مورد ماساژ و یبوست:
اگرچه ماساژ یک درمان استاندارد برای یبوست نیست اما برخی از پژوهش های علمی نشان می دهد که انجام اینکار می تواند به بازیابی شرایط قبلی کمک کند. به عنوان مثال، گزارش منتشر شده در مجله Bodywork and Movement Therapies در سال 2011 بر روی ماساژ شکمی و استفاده از آن به عنوان درمانی برای یبوست مزمن تمرکز داشته است. نتایج به دست آمده نشان می دهد که ماساژ شکمی ممکن است با ترویج حرکات مختلف حلقوی باعث تسکین و بهبود یبوست شود. گزارش یکسان نیز نشان می دهد که ماساژ شکمی می تواند زمان عبور مواد غذایی از روده را کاهش دهد. علاوه بر این، گزارش های انجام شده نشان می دهد ماساژ شکمی می تواند به تسکین دردها و ناراحتی های مرتبط با یبوست کمک کند. در مطالعات بالینی، افرادی که مبتلا به یبوست بودند بعد از استفاده از ماساژ های شکمی بهبود زیادی در کیفیت زندگی شان تجربه کردند. با اینحال برخی از پژوهش ها( همچون مطالعات بالینی کوچک که در سال 2009 منتشر شده است) پیشنهاد می کند که استفاده از ماساژ شکمی برای تسکین یبوست به احتمال زیاد منجر به کاهش استفاده از ملین ها نخواهد شد.

چگونه از ماساژ برای تسکین و بهبود یبوست استفاده کنیم؟
تکنیک های ماساژ متعددی ممکن است در تسکین یبوست و ترویج دفع مدفوع مفید باشد. این حرکات معمولا به صورت خوابیده انجام می شود. یک تکنیک محبوب شامل قرار دادن کف دست بر روی شکم و ایجاد حرکات کوچک، دایره ای و در جهت گردش عقربه های ساعت در قسمت پایینی شکم است. همچنین می توانید این دایره ها را توسعه دهید و ماساژی را انجام دهید که کل شکم را پوشش می دهد. تکنیک دیگر شامل قرار دادن دست زیر جناغ سینه و سپس کشیدن دست به آرامی به سمت پایین شکم است. اینکار باید به صورت حرکات سریع با دست دیگر تکرار شود. زمانی که ماساژهای بیان شده را امتحان می کنید، با حرکات نرم و سبک کار خود را آغاز کنید و از فشارهای زیاد بر روی شکم خودداری نمایید. اگر بعد از فشار دادن بر روی شکم احساس درد یا ناراحتی داشتید ، سعی کنید فشار حاصل را کمتر کنید. سعی کنید این ماساژها را دوبار در روز و به مدت 20 دقیقه انجام دهید. استفاده از نفس عمیق در هر جلسه می تواند به تسکین یبوست کمک فراوانی بکند. قبل از اینکه بخواهید از ماساژ یا سایر روش های درمان خانگی استفاده کنید، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت نمایید. زنان باردای باید از انجام هر نوع ماساژی بر روی شکم خودداری کنند. همچنین باید توجه داشته باشید که یبوست در برخی از مواقع نشان دهنده یک مشکل سلامتی است و نیازمند درمان های پزشکی می باشد. سایر نشانه ها همچون درد در شکم نیز ممکن است وجود داشته باشد. در برخی از موارد یبوست تنها نشانه ای است که در بدن وجود دارد.

روش های دیگر برای بهبود یبوست:
به خاطر داشته باشید که ماساژ به تنهایی نمی تواند یبوست را درمان کند. هدف، باید بهبود کلی سیستم گوارش باشد. برای اینکه سیستم گوارش خوب و منظمی داشته باشید، نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز، خوردن غذاهای پر فیبر و تمرینات ورزشی منظم بسیار ضروری است. درمان های جایگزین دیگری نیز ممکن است به مبارزه با یبوست کمک کند. این درمان ها شامل مواردی همچون استفاده از طب سوزنی و بیوفیدبک و همچنین درمان های طبیعی مانند پروبیوتیک است. درمان های طبیعی دیگری برای یبوست وجود دارد اما قبل از مصرف بهتر است با یک پزشک مشورت گردد.

  

روش درمان قطعی یبوست با ماساژ شکم

3.6105
این مطلب مفید بود ؟7629
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از الو دکتر -/ح
7 نظر به ثبت رسیده است
محمد1395-10-26
سلام خسته نباشین جاداره تشکر کنم از تک تک عزیزانی که این نوشته هارودراختیارمردم قرارمیدن بنده توصیه های پزشکی رو خیلی جدی گرفتم ونتیجه ای خیلی خوبی داشت
102
ذبیح اله صادقی1395-12-25
سلام نوشته های شما را خواندم بسیار اموزنده بود فرزندم یبوست داره عامل ان بیشتر استرسه باتشکر
52
سمیرا1396-04-14
کی گفته هفته ای سه بار اجابت مجاز داشته باشی یعنی یبوست نداری توی روز دو الی سه بار باید اجابت انجام بشه یعنی به ازای هر وعده غذایی یکبار باید دفع انجام بگیره در غیر اینصورت یبوست هست
613
ارام1396-06-16
دوستان لطف کنید بگید بهترین درمان واسه یبوست چیست لطفا
114
ورزش و فعالیت یبوست 1397-12-21
فقط و فقط باید غدای درون معده هضم شود نمیشه که طرف بخوابه همش یبوست نداشته باشه افتاد
10
با سلام 1396-07-04
خاکشیر ناشتا و دوغن زیتون و ایموترش خیلی به رفع یبوست کمک میکنه
72
امیر1397-05-10
سلام دوستان مصرف منظم دانه اسفرزه به شکل ریختن یک تا دوقاشق مرباخوری در آب گرم وتامل تا به لعاب افتادن دانه ها حتی درجای درمحل کار برای رفع یبوست بسیارنافع است. البته برای پیشگیری از پرخوری هم موثرخواهدبود. امیرازتهران
10
وبگردی