نمناک بهداشت و سلامتتغذیه کدام دسته از مبتلایان به تیروئید نمیتواند روزه بگیرند؟
روزه برای افراد تیروییدی ، افراد تیروئیدی
برخی از افراد مبتلا به پر کاری و کم کاری تیروئید در ماه رمضان اقدام به روزه گرفتن می کنند، اما از این موضوع آگاه نیستند که روزه داری باعث تشدید بیماریشان می شود یا خیر؟

موارد مهمی که افراد تیروئیدی برای روزه داری باید بدانند

تیروئید یک غده پروانه ای شکل در جلوی گردن می باشد که وظیفه آن تنظیم سوخت و ساز بدن است. اگر این غده به اندازه کافی هورمون ترشح نکند فرد دچار کم کاری تیروئید می شود و اگر بیش از اندازه فعالیت نماید و هورمون های زیادی تولید کند، فرد دچار پرکاری تیروئید می شود. بسیاری از افراد مبتلا به کم کاری و پر کاری تیروئید مایلند در ماه رمضان روزه بگیرند اما نمی دانند که آیا روزه داری موجب تشدید بیماریشان می شود یا با خیال راحت می توانند به انجام این فریضه دینی بپردازند. در این بخش از نمناک به بیان این مطلب می پردازیم.

غده تیروئید

تیروئید یک غده پروانه ای شکل در جلوی گردن است که در بدن انرژی تولید می کند. این غده هورمون های تیروکسین (T4) و تری یدو تیرونین (T3) را تولید و به داخل خون ترشح می کند. تیروئید افراد سالم به اندازه کافی هورمون ترشح می کند که این هورمون ها سوخت و ساز بدن مانند مقدار کالری مصرفی بدن را تنظیم می کند و در اعمال مهم بدن اثرگذار می باشند.

پرکاری تیروئید

مواردی که افراد تیروئیدی برای روزه داری باید بدانند

آیا افراد مبتلا به پرکاری تیروئید می توانند روزه بگیرند؟

اگر فعالیت غده تیروئید در بدن افزایش یابد یا تنظیم کننده های غده تیروئید مانند هیپوفیز، به این غده فشار وارد کنند و سبب تولید زیاد هورمون شوند، پرکاری تیروئید بروز می کند.

پرکاری تیروئید سبب ورود مقدار زیادی هورمون به بافت های بدن می شود . افراد مبتلا به پرکاری تیروئید احساس گرما زیادی به علت افزایش سوخت و ساز بدن دارند و با وجود اینکه غذای زیادی مصرف می کنند ، کاهش وزن دارند.

افرادی که به پرکاری شدید تیروئید مبتلا هستند ولی پرکاری تیروئید خود را درمان نکرده اند و علایمی مانند عطش شدید، تپش قلب، تعریق زیاد و گرسنگی شدید دارند،طبق نظر پزشک تا رفع این علایم و کنترل بیماری نمی توانند روزه بگیرند. اما پس از درمان و کنترل پرکاری تیروئید می توانند روزه بگیرند.

قبل از ماه رمضان مبتلایان به پرکاری تیروئید باید بیماری خود درمان و کنترل کنند تا بتوانند روزه بگیرند اما افرادی که قبل از ماه رمضان به درمان بیماری اقدام نکرده اند می توانند در ماه رمضان روزه نگیرند اما پس از درمان، قضای روزه خود را به جا Hورند.

آیا افراد مبتلا به کم کاری تیروئید می توانند روزه بگیرند؟

اگرغده تیروئید میزان هورمون تیروئیدی به خصوص هورمون T4 را کمتر از حد طبیعی تولید کند، بسیاری از فعالیت های بدن کاهش می یابد . هورمون T4 سبب تنظیم عملکردهای اساسی بدن مانند ضربان قلب، هضم غذا، رشد جسمی و ذهنی می شود.

افرادی که به کم کاری شدید تیروئید دچارند ممکن است با نظر پزشک امکان روزه داری نداشته باشند و نتوانند روزه بگیرند. اما بیشتر مبتلایان به کم کاری تیروئید می توانند با مصرف دارو در وعده افطار و سحر روزه بگیرند.

روزه گرفتن افراد تیروئیدی

روزه گرفتن افراد مبتلا به کم کاری تیروئید

نکته :

روزه داری سبب تشدید بیماری یا بزرگ شدن غده تیروئید در مبتلایان به کم کاری یا پرکاری تیروئید نمی شود.اکثر مبتلایان به تیروئید می توانند روزه بگیرند اما این بیماران ابتدا باید بیماری خود را کنترل و سپس اقدام به روزه داری کنند و اگر به کم کاری شدید تیروئید یا پرکاری شدید تیروئید دچار باشند باید با نظر پزشک روزه بگیرند.

 

آیا مبتلایان به تیروئید میتواند روزه بگیرند؟

کدام دسته از مبتلایان به تیروئید نمیتواند روزه بگیرند؟
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 30
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
این مطلب مفید بود ؟ 28 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف