فناوری
در آینده پیشرفت فناوری در حدی خواهد بود که بسیاری از عوامل های کاربردی امروزه حذف خواهد شد.

8 موردی که در آینده منقضی می شود

در چند دهه اخیر فناوری به اندازه ای پیشرفت کرده که چنانچه از چند دهه قبل به دنیای امروز نگاه کنید چیزهایی مثل کامپیوترهای شخصی و گوشی های هوشمند کاملاً برای شما غریبه خواهد بود. از طرف دیگر پیشرفت فناوری های جدید باعث حذف روش های قدیمی انجام کارها شده است که در این زمینه می توان به بانکداری الکترونیک یا ارسال ایمیل به جای نامه های پستی قدیمی اشاره کرد. این موارد باعث شده تا تکنولوژی شتاب بیشتری نیز بگیرد و در دهه های آتی بسیاری از چیزهای سنتی که هنوز اثری از آن ها باقی مانده است از بین خواهند رفت.

این امر باعث می شود تا کودکانی که امروز به دنیا می آیند در دهه های بعد با بسیاری از چیزهایی که ما هنوز از آن ها استفاده می کنیم غریبه باشند. به همین منظور در ادامه با هم به چیزهایی اشاره خواهیم کرد که در آینده خبری از آن ها نخواهد ماند.

اسکناس

اسکناس توانست راه خود را به قرن 21 باز کند اما به احتمال فراوان در چند دهه آینده شاهد پایان عمر پربرکت اسکناس خواهیم بود. این روزها خودپردازهای زیادی را شاهد هستیم که فقط قابلیت انتقال وجه و انجام امور مالی دارند و اسکناس پرداخت نمی کنند. پرداخت های NFC نیز روز به روز در کشورهای پیشرفته رواج بیشتری پیدا می کند و پراخت های موبایل دیریازود جای سایر شیوه های پرداخت در حین خرید مستقیم کالا را خواهد گرفت. تمام این موردها دست به دست هم داده اند تا کودکانی که امروز به دنیا می آیند در دوران جوانی روی اسکناس را نبینند.
 
  اسکانس

احتمال زیاد پایان عمر اسکناس ها در آینده

گواهینامه رانندگی

درصورتیکه به صنعت خودرو علاقه داشته باشید حتماً به خوبی می دانید که سلاطین خودروسازی سخت در تلاش هستند تا طرحی نو برای این صنعت دراندازند و به احتمال فراوان از چند سال آینده به بعد خودروهای خودران راه خود را به سیستم حمل و نقل کشورهای بزرگ باز خواهند کرد.
به این ترتیب دیری نخواهد گذشت که خودروهای خودران به دیگر کشورها نیز راه پیدا کنند، از آنجایی که در این خودروهای پیشرفته خبری از راننده نیست در نتیجه سوارشدن به این خودروها هم نیازی به گواهینامه رانندگی ندارد. با این حساب می توان گفت چند دهه ای بیشتر با پایان صدور گواهینامه رانندگی فاصله نداریم.
 
گواهینامه

به نظر می رسد در آینده نیازی به گواهینامه رانندگی نیست

اپراتورها

در حال حاضر مردم زیادی در مراکز تماس، مشغول به پاسخگویی تماس های تلفنی مخاطبین هستند ولی با توجه به پیشرفت فناوری های جدید این شغل ها نیز در چند دهه دیگر توسط روبات ها و هوش مصنوعی جایگزین خواهد شد. پیش بینی می شود تا چند دهه آتی روبات ها به درجه ای از هوشیاری برسند که حتی جای گارسون ها در رستوران ها را نیز پرکنند. در نتیجه به احتمال فراوان در آینده ای نه چندان دور باید با شغل هایی از این دست خداحافظی کنیم.
 
فناوری

پیشرفت فناوری جدید شغل ها در آینده

تسلط به زبان های دیگر

توسعه فناوری انسان ها را به یکدیگر نزدیک تر کرده است و در دنیای مجازی مرز معنایی ندارد. این امر سبب شده تا نیاز بیشتری به فراگیری زبان انگلیسی و دیگر زبان های جهانی احساس شود منتها در این بین سلاطین فناوری نیز سخت در حال تلاش برای ساخت الگوریتم های پیشرفته ای جهت ترجمه زبان های گوناگون هستند.
درصورتیکه به مبحث زبان شناسی علاقه داشته باشید قطعاً به خوبی می دانید که در حال حاضر گوگل و دیگر شرکت های بزرگ در زمینه ترجمه قدم های مثبت و قابل قبولی برداشته اند، با این حساب در چند دهه آتی دیگر برای ارتباط با یک فرهنگ دیگر نیازی نیست حتماً به این زبان تسلط داشته باشید و ماشین های هوشمندِ ترجمه، بار یادگیری زبان های خارجی را از دوش نوجوانان آینده برمی دارند.
 
  زبان

تسلط به زبان انگلیسی و زبان های گوناگون جهان

سکونت و کار در یک مکان  

در گذشته اغلب افراد در یک مکان به دنیا می آمدند و در همان مکان نیز از دنیا می رفتند، منتها همان گونه که در بالا هم اشاره شد صنعت حمل ونقل از چیزی که فکر را بکنید در آینده بیشتر پیشرفت خواهد کرد.
ایلان ماسک، مرد شماره یک شرکت تسلا و اسپیس ایکس که رؤیاهای بلند پروازانه ای در سردارد راکت های مسافربری را متصور شده است که در آینده ای نه چندان دور انسان ها را در عرض کمتر از یک ساعت به تمام نقاط زمین منتقل می کنند. با این حساب کاملاً مشخص است انسان در آینده ای نه چندان دور تمایلی به سکونت و کار در یک مکان نخواهند داشت.
 
سکوت

تمایل انسان ها در آینده برای سکونت و کار در مکان های مختلف

مرگ زیر صد سال

هوش مصنوعی در زمینه های مختلفی به مدد انسان ها آمده و پزشکی نیز دستخوش تغییرات زیادی شده است. در حال حاضر ابداعات جدیدی را در زمینه تعامل هوش مصنوعی با داروها شاهد هستیم. لوازم هوشمند پوشیدنی نیز سلامت فرد را از جهات گوناگون زیر نظر می گیرند.
گفته می شود حتی در آینده نزدیک فناوری به اندازه پیشرفت کند که شاهد چاپگرهای سه بعدی باشیم که اعضای بدن را پرینت می گیرند. با در نظر گرفتن این موارد می توان گفت کودکی که امروز به دنیا می آید بخت بیشتری برای عمری طولانی و صدساله خواهد داشت.
 
مرگ

شانس بیشتر عمر طولانی برای کودکان امروزی

خبری از حریم شخصی نخواهد بود 

تا این قسمت از ویژگی های پیشرفت تکنولوژی گفتیم ولی این سکه روی دیگری نیز دارد و توسعه فناوری های جدید، حریم شخصی کاربران را بی معنا کرده است. این روزها به هر کجا که نگاهی بیاندازید چشم شما به یک دوربین مداربسته خواهد افتاد.
قدرت های بزرگ نیز سعی در نفوذ زیادتر به حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی دارند. گفته می شود در آینده ای نه چندان دور شهرهای هوشمند فعالیت ساکنین را به جهات مختلف زیرنظر خواهند گرفت و برای کودکانی که امروز به دنیا می آیند حریم خصوصی در دهه های آینده کاملاً بی معنی خواهد بود.
 
حریم

بی معنا شدن حریم شخصی در آینده ای نه چندان دور

از بین رفتن فقر و گرسنگی  

آخرین مورد از این لیست عملاً یک پیش بینی برای دهه های آینده نیست و بیشتر حالت آرزو دارد منتها از قدیم گفته اند آٰرزو برجوانان عیب نیست و بهتر است کودکان امروز دنیایی را تصور کنند که در آن خبری از گرسنگی و فقر نباشد.
گوشت هایی که در آزمایشگاه ساخته می شوند، گیاهانی که به لحاظ ژنتیکی دستکاری شده اند و غذای دیگری که به لطف فناوری های جدید در آینده تولید خواهد شد نوید دنیایی بدون سوءتغذیه را در چند دهه آتی می دهد.
 
  فقر و گرسنگی

از بین رفتن فقر و گرسنگی در آینده

از سو دیگر پیشرفت علم پزشکی نیز بیماری های مرگباری مثل ایدز و مالاریا را در چند دهه آتی از بین خواهد برد. این موارد سبب می شود آٰرزو کنیم در دهه های آینده اهالی ساکن در کشورهای نیازمند که با سوءتغذیه و مریضی های کشنده ای همانند ایدز و مالاریا دست و پنجه نرم می کنند دیگر شاهد فقر و گرسنگی نباشند.
در این قسمت به انتها فهرست مواردی رسیدیم که برای کودکانی که امروز به دنیا می آیند در آینده غریبه و ناآشنا خواهد بود. توصیه می کنیم اگر شما فناوری جدیدی را می شناسید که نوید تحول بزرگی در سبک زندگی انسان های آینده را می دهد این موارد را با ما و سایر کاربران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

از بین رفتن گواهینامه تا اسکناس به لطف فناوری

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از برترین ها/ح.ب
وبگردی