نمناک دین و مذهبگوناگون لباس زرد تن نوزادان نکنید
لباس نوزاد ، رنگ لباس نوزاد
هنگام تولد امام حسن مجتبی (ع)، آن حضرت را در لباس زردی پوشانده بودند و نزد پیامبر اکرم (ص) آوردند و حضرتشان نوزاد را در آغوش گرفت و بر اساس برخی گزارش ها او را با لباس سفید پوشاند.

رنگی که پیامبر اکرم (ص) مناسب لباس نوزاد نمیدانستند

زیبایی و انتخاب رنگ لباس یکی از مسائل شخصی و سلیقه ای است که اسلام همگان را در انتخاب و اختیار آن مجاز می داند اما در عین حال نسبت به بعضی از رنگ ها مطالبی در روایات پیامبر اکرم (ص) و ائمه طاهرین (ع) و به تبع از آن در کتب فقهی، بیان شده است.

در روایتی آمده است که حضرت فاطمه (س) موقع تولد امام حسن (ع)، برخلاف امر رسول الله (ص) او را در پارچه ای زرد رنگ پیچید، تا این که رسول الله (ص) فرمود:مگر تو را از پیچیدنش در پارچه زردرنگ نهی نکردم؟ سپس آن را دور انداخت و او را در پارچه سفیدی پیچانید. مگر حضرت زهرا (س) از هر گناه و خطایی مبرّا نبودند؟ پس چرا خلاف فرموده پیامبر کاری را انجام دادند؟

پاسخ اجمالی

بنابر روایاتی؛ هنگام تولد امام حسن مجتبی (ع)، آن حضرت را در لباس زردی پوشانده بودند و نزد پیامبر اکرم (ص) آوردند و حضرتشان نوزاد را در آغوش گرفت و بر اساس برخی گزارش ها او را با لباس سفید پوشاند.

لباس نوزاد

  لباس زرد برای نوزاد

درباره کسی که نوزاد را با لباس زرد نزد پیامبر (ص) آورد، نقل های مختلفی وجود دارد:
1. اسماء بنت عمیس می گوید:زمانی که حسن (ع) به دنیا آمدند، پیامبر (ص) فرمودند:فرزندم را به من بده! من نیز نوزاد را که با پارچه ای زرد پوشانده بودم، تقدیم ایشان کردم. پیامبر (ص) پارچه زردرنگ را کنار گذاشت. [1]در نقل دیگری، پیامبر اسلام (ص)، اسماء را از این بابت سرزنش نمودند. [2]
2. عروه بن فیروز از سواده بنت مسرج (مسرح) روایت می کند:زمانی که فاطمه (س) زایمان کردند، من خبرش را به پیامبر (ص) رسانده و حضرتشان را خوشحال کردم و حسن (ع) را که با پارچه زردرنگی پیچیده بودم نزد ایشان بردم؛ اما پیامبر (ص) پارچه سفیدی را به جای آن پارچه قرار دادند. [3]در نقل دیگری، سواده می گوید:هنگامی که پیامبر (ص) از این بابت ما را سرزنش کرد، من گفتم:«وَ لَمْ أجِدْ من ذلک بُدّاً»؛ [4]«پارچه دیگری نداشتیم!».
3. امام سجاد (ع) فرمود:‏ «هنگامی که حضرت فاطمه (س)، امام حسن (ع) را به دنیا آورد و با امام علی (ع) در مورد نامش گفت وگو می کرد، پیامبر اسلام (ص) به آن جا آمد و به دنبال آن، نوزاد را که در لباس زردی پوشیده شده بود، خدمت حضرتش آورده شد. پیامبر (ص) فرمود:مگر توصیه نکردم که لباس زرد بر نوزاد نپوشانید؟!
سپس آن لباس را انداخت و پارچه سفیدی را برداشته و نوه شان را در آن پیچید». [5]اگرچه در این روایت، سرزنشی از سوی پیامبر (ص) در این زمینه مشاهده می شود، اما مشخص نیست که چه کسی لباس را پوشانده و چه فردی نوزاد را خدمت پیامبر (ص) آورده است.
از دیگر روایات نیز برمی آید که پوشاندن نوزاد توسط اطرافیان بود و نه پدر و مادر.
منابع:
[1]. صدوق، محمد بن علی‏، عیون أخبار الرضا (ع)، محقق، لاجوردی، مهدی‏، ج‏ 2، ص. 25 - 26، تهران، نشر جهان‏، چاپ اول، 1378 ق‏.
[2]. ابن شهر آشوب مازندرانی، محمد بن علی‏، مناقب آل أبی طالب (ع)، ج. ‏4، ص. 25 و 26، قم، علامه‏، چاپ اول، 1379 ق‏.
[3]. ابن اثیر جزری، علی بن محمد، أسد الغابة فی معرفة الصحابة، ج‏ 6، ص. 156 - 157، بیروت، دار الفکر، 1409 ق؛ ابن حجر عسقلانی، احمد بن علی، الإصابة فی تمییز الصحابة، ج. ‏8، ص. 195، بیروت، دارالکتب العلمیة، چاپ اول، 1415 ق.
[4]. ابن عساکر، علی بن حسن، ‏ تاریخ مدینة دمشق، ج. ‏13، ص. 169، بیروت، دار الفکر، چاپ اول، 1415 ق؛ ابونعیم اصفهانی، احمد بن عبدالله، ‏ معرفة الصحابة، ج. ‏5، ص. 254، بیروت، دار الکتب العلمیة، منشورات محمد علی بیضون‏، چاپ اول، 1422 ق؛ قاضی نور الله مرعشی‏، احقاق الحق و ازهاق الباطل‏، ج. ‏26، ص. 340، و ج. 33، ص. 440، قم، مکتبة آیة الله المرعشی النجفی‏، چاپ اول، 1409 ق‏.
[5]. صدوق، محمد بن علی‏، الأمالی، ص. 134، بیروت، اعلمی، ‏چاپ پنجم، 1400 ق‏؛ همو، علل الشرائع، ج. ‏1، ص. 137، قم، کتاب فروشی داوری‏، چاپ اول‏، 1385 ش.

لباس زرد تن نوزادان نکنید

لباس زرد تن نوزادان نکنید
:
امتیاز : 2.8 تعداد رای : 38
برگرفته از فردا / ر
این مطلب مفید بود ؟ 21 17
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف