نمناک بهداشت و سلامتتغذیه رابطه مصرف نمک و ابتلا به سنگ کلیه
مصرف نمک ، دلایل ابتلا به سنگ کلیه
توصیه عمومی ما به افراد جامعه برای پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه کاهش مصرف نمک است چرا که نمک دشمن کلیه محسوب می شود.

خطرات جدی مصرف نمک برای کلیه

رییس انجمن اورولوژی ایران مهم ترین عوامل بروز سنگ کلیه در کشور را برشمرد و نسبت به رابطه مصرف نمک و ابتلا به سنگ کلیه هشدار داد. آسیب های نمک به کلیه , دکتر عباس بصیری درباره عوامل خطر ابتلا به بیماری سنگ کلیه در افراد گفت:اولا بیماری سنگ کلیه یک پایه خانوادگی و وراثتی دارد و مردم باید برای عدم ابتلا به آن نکاتی را رعایت کنند و بدانند کسانی که در خانواده هایشان سابقه سنگ کلیه وجود دارد، احتمال ابتلایشان به این بیماری بیش از سایرین است.

وی با بیان اینکه کسانی که در خانواده شان سابقه بروز سنگ کلیه وجود داشته باشد باید مراقبت های لازم را به عمل آورند و نسبت به علائم این بیماری حساس باشند، ادامه داد:موضوع مهم دیگر درباره بیماری سنگ کلیه وجود سنگ سازی در اطفال است. چرا که کودکانی که کلیه سنگ ساز دارند، عمدتا زمینه های متابولیک و غیر عادی بودن در ترکیب ادرارشان وجود دارد.
بصیری، شایع ترین سنگ کلیه در اطفال را سنگ سیستینی دانست و گفت این نوع سنگ کلیه در اطفال بسیار شایع است و از طرفی قدرت تکرار زیادی دارد. بروز سنگ کلیه یک عامل خطر برای آنهاست که به آسیب کلیه های آنها منجر می شود.

 

مصرف نمک

نمک به کلیه چه آسیب هایی میزند؟

 

آسیب های نمک به کلیه

وی با تاکید بر اهمیت سابقه خانوادگی در بروز سنگ کلیه، گفت توصیه عمومی ما به افراد جامعه برای پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه کاهش مصرف نمک است؛ چرا که نمک دشمن کلیه محسوب می شود و یکی از عوامل بسیار مهم بروز سنگ کلیه در کشور است. رئیس انجمن اورولوژی ایران با بیان اینکه البته در کشور ما نیازی به کاهش مصرف مواد کلسیم دار مانند شیر، پنیر و ماست برای پیشگیری از بروز سنگ کلیه نیست، گفت:چرا که در کشور ما علت سنگ سازی کلیه، کلسیم زیاد نیست و در نتیجه نباید مصرف این مواد را محدود کنیم، اما تاکید می کنم که مصرف نمک حتما باید در کشور کاهش یابد.

بصیری همچنین به مردم توصیه کرد که برای پیشگیری از سنگ کلیه به طور مرتب و زیاد مایعات بنوشند و در این باره گفت آنچه که در پیشگیری از بروز سنگ کلیه موثر است، میزان آب مصرفی است نه نوع آن بنابراین هر چقدر مصرف آب بیشتر باشد از ابتلا به سنگ کلیه جلوگیری می شود.

رابطه مصرف نمک و ابتلا به سنگ کلیه

رابطه مصرف نمک و ابتلا به سنگ کلیه
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از آریا/ی
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف