نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها نشانه های غلظت خون و درمان آن
غلظت خون ، غلظت خون چیست
غلظت خون به دو دلیل اتفاق می افتد. علت اولیه و علت ثانویه، اگر مغز بدون دلیل شروع به ساختن گلبول قرمز کند علت اولیه وجود دارد و اگر نرسیدن اکسیژن کافی به بدن باعث تولید گلبول قرمز شود علت ثانویه پیش روست.
بازدید : 687,003 نفر

تمام نکاتی که باید در مورد غلظت خون و راه های درمان آن بدانید.

 

غلظت خون بیماری است که در سالهای اخیر زیادتر شده است. هرگاه میزان هموگلوبین خون (درصد گلبول قرمز خون) از حد معمول بالاتر برود، غلظت خون رخ می دهد که حد طبیعی آن در مردان 45 درصد و در زنان پایین تر از این مقدار است که اگر این غلظت در مردان بالاتر از 60 درصد و در زنان بالاتر از 55 درصد شود، باید مورد بررسی قرار بگیرد.

غلظت خون یعنی بخش گلبول های قرمز، چند درصد از خون کامل را اشغال کرده است. نحوه کار نیز به این شکل است که از فردی 2 سی سی خون گرفته می شود. سپس این خون در دستگاه سانتریفیوژ با دور زیادی به چرخش درمی آید و بر اثر این چرخش، بخش های مختلف خون از هم جدا می شوند. در ادامه یک ستون که به گلبول های قرمز اختصاص داده شده است، از سایر بخش های خون جدا می شود و درصد را اعلام می کند. اما چه زمانی هموگلوبین خون در حد طبیعی است؟ در زنان، اگر میزان هموگلوبین بین 16-12 (48- 36 درصد) و در مردان بین 18- 14 (56-42 درصد) باشد، طبیعی است. اصطلاح غلظت خون را ما زمانی به کار می بریم که میزان گلبول های قرمز خون، از عدد 52 در زنان و از عدد 56 در مردان تجاوز کند. در این صورت بیمار دچار پرفشاری و غلظت خون شده است.

علت غلظت خون چیست

عوامل غلیظ شدن خون

علت غلیظ شدن خون چیست ؟

تنها راهی که نشان می دهد فردی غلظت خون دارد یا نه، دادن آزمایش خون و اندازه گیری (اچ.تی.سی) هماتوکریت است. بعد از اینکه جواب آماده شد، پزشک دو دسته علت اولیه و ثانویه پیش رو دارد:

علت اولیه:مغز استخوان بدون هیچ محرکی از بیرون، خود به خود رفتار آنارشیستی نشان داده و شروع به تولید گلبول قرمز می کند که به آن پلیستمی می گویند و افزایش غلظت اولیه نامیده می شود بدون وجود علت ثانویه. درصد کمی از غلظت خون شامل علت اولیه می شود.

علت ثانویه:بین 95-90 درصد از کسانی که با غلظت خون به متخصص مراجعه می کنند، افرادی هستند که غلظت خون ثانویه دارند و این موضوع زمانی اتفاق می افتد که اکسیژن کافی به بافت های بدن نرسد. با کمبود اکسیژن در بدن، هورمونی به نام اریتروپویتین از کلیه ترشح می شود که این هورمون، مغز استخوان را برای ساخت بیشتر گلبول قرمز تحریک می کند تا بتواند کمبود اکسیژن رسانی به بافت های بدن را با افزایش تولید گلبول قرمز جبران کند. نمونه کسانی که با این مشکل مواجه می شوند، افرادی هستند که در ارتفاعات بلند و کوهستانی زندگی می کنند و چون با کمبود اکسیژن روبه رو هستند، دچار بیماری غلظت خون می شوند.

گاهی اوقات اکسیژن محیط مناسب است، اما به دلیل مشکلات ریوی، فرد دچار غلظت خون می شود یا ممکن است اکسیژن از ریه وارد خون شود، اما به دلیل مشکلات خونی، بین خون شریانی و وریدی، مشکلی وجود داشته باشد و خونی که در ریه پر از اکسیژن شده، بلافاصله با خون کم اکسیژن مخلوط شده و همین مساله سبب بروز غلظت خون شود. علت بعدی، هموگلوبین مادرزادی است که در آن افراد فامیل پرخون هستند و به علل مختلفی، مغز استخوان به گلبول سازی تحریک شود. یکی دیگر از علل مهم غلظت خون، کشیدن سیگار و مسمومیت با مونوکسیدکربن است که در نتیجه آنها اکسیژن رسانی به خون کم شده و غلظت خون ثانویه ایجاد می شود.

 مصرف دخانیات یکی از علت های جدی درکنار مسائل قلبی است که هم باعث بروز سرطان شده و هم سبب غلیظ شدن خون فرد می شود. فرض کنید فردی مدام سردرد دارد و جریان خونش سیالیت و روانی لازم را ندارد و مرتب در خواب، خواب زده می شود، آیا چنین فردی در طول روز عصبی نیست؟ می تواند تمرکز لازم را برای انجام کار هایش داشته باشد؟ نه. ممکن است ما نتوانیم کار زیادی برای بیماری مادرزادی قلبی که خون پراکسیژن و کم اکسیژن در آن با هم مخلوط می شوند یا بیماری مغز استخوان انجام دهیم، اما مشکلی که به دست خود ما ایجاد شد، فقط نیاز به اراده دارد. بیماران وقتی به ما مراجعه می کنند، می بینیم عصبی هستند و دائم سردرد دارند که علت هم پرخونی است و مشکل هم مصرف سیگار و دخانیات است.

 

غلظت خون بیماری پیرمرد هاست؟

این بیماری بسته به اینکه بر اثر علت اولیه یا ثانویه در فرد ایجاد شده باشد، ممکن است در هر سنی بروز پیدا کند. ما افرادی داریم که در سن نوجوانی و به دلیل ارثی این مشکل را دارند. بچه هایی هستند که دیواره پایین قلب شان باز است یا مشکل ریوی دارند که آنها ازجمله کسانی هستند که درگیر غلظت خون می شوند.

غلظت خون را چگونه درمان کنیم ؟

وقتی پزشک متخصص باتوجه به جواب آزمایش متوجه شد که علت بروز غلظت خون در فرد، اولیه است یا ثانویه، درمان را آغاز می کند. اگر علت ثانویه بود، درمان علت زمینه ای - قلبی یا ریوی – را در صورتی که امکان پذیر باشد، آغاز می کند و در کنار آن هرگاه غلظت خون از 56درصد در مردان و 52درصد در زنان بالاتر برود، بخشی از خون کشیده و دور ریخته می شود. این کار نیز به شکل استاندارد انجام می شود تا غلظت خون کاهش پیدا کند. این عمل تا زمانی ادامه دارد که یکی از مهم ترین مواد خونساز بدن بر اثر خروج از بدن کم شود. در واقع به بیمار فقر آهن می دهیم تا دچار غلظت خون نشود. حال اگر علت پرخونی براثر علت اولیه یعنی ناشی از مغز استخوان باشد، در این حالت باید به درمان علت بیماری خونی بپردازیم و با خروج خون از یکی از رگ ها، میزان گلبول های قرمز خون تنظیم شوند.

چه کنیم که دوباره غلیظ نشود؟

یکی از سوالات افرادی که خون شان به حالت طبیعی برگشته این است که چه کار هایی انجام دهیم تا خون مان دوباره غلیظ نشود؟ این افراد بهتر است هم برای جلوگیری از غلیظ شدن خون و هم برای کمک به نیازمندان، به طور مستمر خون بدهند. مردان بهتر است هر سه ماه و زنان هر چهار ماه یکبار خون شان را اهدا کنند.

علائم وجود غلظت خون را بشناسید.

علائم غلیظ شدن خون را بشناسید

نشانه های غلظت خون را بشناسید

زمانی که سیالیت خون از حدی بالاتر برود، اکسیژن رسانی کم شده و حتی ممکن است سبب توقف حرکت خون در رگ ها شود، به همین دلیل غلظت خون در برخی مواقع می تواند با توقف حرکت خون، فرد را دچار سکته مغزی کند. پس وجود نشانه هایی که در ادامه می آوریم را جدی بگیرید!

1. لب های تان بنفش شده؟

وقتی میزان هموگلوبین بدون اکسیژن بیش از حد باشد، مخاط های بدن مثل لب به رنگ بنفش درمی آیند. انگشتان دست و پا و زیر ناخن ها بنفش شده، چشم ها پرخون و پوست صورت نیز بر افروخته می شود. با دیدن این علائم ظاهری می توانید نسبت به غلیظ شدن خون تان شک کرده و برای تشخیص نهایی حتما به متخصص مراجعه کنید.

2. سرتان گیج می رود؟

وقتی غلظت هموگلوبین خون زیاد می شود، سیالیت، روانی و حرکت خون کم شده و فرد دچار سرگیجه و رخوت شده و خون دماغ می شود. اگر سرگیجه و رخوت بدون هیچ دلیل زمینه ای دیگری سراغ شما بیاید و گاه و بی گاه بینی تان هم خون ریزی کند، باید نسبت به غلیظ شدن خون تان مشکوک شوید و این نشانه ها را بررسی کنید.

3. نفس نفس می زنید؟

کسانی که مشکل ریوی دارند، تنگی نفس پیدا می کنند و نفس نفس می زنند هم ممکن است به خاطر غلظت خون شان دچار تشدید این علائم شده باشند. پس هر تنگی نفسی را به حساب آلرژی یا آلودگی هوا نگذارید. گذشته از این، افرادی که مشکل قلبی دارند و تپش قلب پیدا می کنند هم می توانند دچار این مشکل باشند.

طب سنتی چه می گوید؟

گرچه به باور طب رایج، افزایش تعداد گلبول های قرمز خون می تواند نشانه غلیظ شدنش باشد، اما طب سنتی تعریف نسبتا متفاوتی از غلظت خون ارائه می دهد. دکتر قدیر محمدی، متخصص طب سنتی می گوید که این علم، مشکل غلظت خون را به شکل زیر توضیح می دهد:

سرم خون غلیظ شود...

در طب رایج، می گویند اگر تعداد گلبول های خون در حجم به خصوصی از خون بیشتر باشد، فرد مبتلا به غلظت خون است و با بخش سرمی یا مایع کاری ندارند. اما در طب سنتی، اگر گلبول های خون کمتر شود، اما سرم خون غلیظ تر باشد، می گوییم غلظت خون وجود دارد. غلظت خون مشکل شایعی است که می تواند به علت های متفاوتی فرد را گرفتار خود کند.

دمای بدن شما هم بی تاثیر نیست

گاهی اوقات هم اگر دمای بدن از آن حد طبیعی که 37درجه است، پایین تر بیاید و سردتر شود، خون هم متراکم شده و غلیظ می شود. در این شرایط دمای بدن فرد می تواند بدون وجود عوامل زمینه ای دیگر، او را به مشکل غلظت خون دچار کند. درست مثل یخ و آب که یخ نسبت به آب غلیظ تر است چون ملکول های آن نسبت به هم در شرایط متراکم تری قرار دارند. اما آب رقیق است و ملکول هایش با فاصله بیشتری از هم هستند. یعنی هرچه دمای بدن پایین باشد و خون سردتر، گلبول های خون به هم چسبیده تر می شوند و در حجم به خصوصی از خون زیاد به نظر می آیند، ضمن اینکه ممکن است همین فرد دچار کم خونی باشد.

خون تیره همیشه غلیظ نیست

خونی که در سرخرگ ها جریان دارد، شفاف و قرمزرنگ است، اما خونی که در سیاهرگ ها وجود دارد، تیره رنگ است و اکسیژن کمی دارد. اکسیژن این خون در سیاهرگ مصرف شده، به بافت ها آمده و حین گردش، مقداری از فضولات گردش سلولی هم به آن اضافه شده و این خون به قلب و ریه برمی گردد تا دوباره اکسیژن بگیرد، بنابراین نمی توانیم بگوییم لزوما خونی که تیره است، غلیظ هم هست. به بیان دیگر، خون تیره، لزوما غلیظ نیست، ولی خون غلیظ به طور قطع تیره هست. ممکن است خون تیره داشته باشیم اما غلیظ هم نباشد. به همان دلیلی که اشاره شد ممکن است سلول ها به هم چسبیده باشند و به نظر بیاید خون تیره است، اما در واقع غلیظ نیست

چند توصیه

پزشکان بر این اعتقادند که با نوشیدن آب، غلظت خون در حد متعادل باقی می ماند و مشکلاتی چون لخته شدن خون به جهت غلظت خون که عاملی در بروز سکته قلبی است بروز نمی کند.

به طورکلی میوه ها و سبزی ها به علت دارا بودن ویتامینC و فیبرهای محلول و نامحلول، یک عمل حفاظتی در قبال افزایش غلظت خون و کاهش میزان فیبرینوژن (پروتئینی که تبدیل به لخته خون می شود) و افزایش فشارخون دارند که از مهم ترین آنها جهت رفع غلظت خون می توان به آلبالو، لیموترش و موز جهت صاف کردن خون اشاره کرد

نشانه های غلظت خون و درمان آن

نشانه های غلظت خون و درمان آن
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 1918
برگرفته از پرشین وی -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 1779 139
نظر کاربران
محمدحسن

محمدحسن

ضمن تشكر از اطلاعات مفيد شما در مورد جمله " درست مثل یخ و آب که یخ نسبت به آب غلیظ تر است چون ملکول های آن نسبت به هم در شرایط متراکم تری قرار دارند." كه در قسمت دمای بدن شما هم بی تاثیر نیست آورده شده است، به نظر اينجانب يخ تراكم كمتري از آب دارد چونكه وزن حجمي آن از آب كمتر است به همين خاطر است كه يخ همانند چوب بر روي آب قرار مي گيرد (به عبارتي قسمتي از آن كه حدود 0/1 است بر روي آب ديده مي شود) . منتها به واسطه شكل پيوندهاي مولكولي كه در يخ ايجاد مي گردد يخ به صورت جامد مي باشد. موفق باشيد

پاسخ دادن 16 12
وحید اسماعیلی

وحید اسماعیلی

با نظر شما موافقم آب وقتی یخ می بندد افزایش حجم پیدا میکند. بهتر است وقتی صحبت از طب سنتی است افرادی که بیس علمی درستی ندارند نظر ندهند چون ممکن است به صحت نظرات دیگر ایشان نیز شک و شبحه ایجاد شود

پاسخ دادن 25 19
مهدی ورچه

مهدی ورچه

با سلام و تشکر از مطلب خوبتون بنده مدرس فیزیک دانشگاه هستم و لازم میدانم توضیحی در مورد رفتار غیر عادی آب بین دمای 4 درجه تا 0 درجه بدهم که هرچه از 4 به 0 نزدیک میشویم فاصله مولکولهای آب بیشتر و تراکم آنها کمتر میشود و به همین دلیل است که یک قطعه یخ در زیر آب فرو نمرود و بخشی از آن خارج از آب میماند. امیدوارم که توضیح فوق مفید واقع گردد. با احترام

پاسخ دادن 16 9
شاهد

شاهد

درسته و در حالت ساده كه همه متوجه شوند آب 4 درجه منقبض ترين و سنگين ترين آب مي باشد. 4 درجه نقطه عطف آبه.

پاسخ دادن 4 0
ستایش

ستایش

ممنون از اطلاعات خوبتون استفاده کردیم

پاسخ دادن 9 4
میترا

میترا

سلام من غظلت خون دارم ی مدتی بود نفسم میگرفت روز ب روز بدتر شدم ک با عق شد کمر درد بگیرم و روز ب روز بیشتر چاق شدم وهر دکتری ی چیزی میگفت تا اینک فهمیدم از غظلت خونه و الان کمک دکتر شاید خوب شم چون طوری شده ک راه رفتن واسم سخت شده و تموم رگهایی ک از بدنم زده بیرون دارن از بین میرن میخاستم بدونم ایا من خوب شدنی هستم ک دوباره ب خوبی راه برم و اینک چقد طول میکشه ؟ و اگ قرص مصرف میکنیم چ حالتی تو بدنمان ایجاد میشه ک بفهمیم ک اقر داروهاس ممنوون میشم

پاسخ دادن 22 10
صفایی

صفایی

با توجه به اینکه شما خانم هستید ممکن است علت کمر دردتان موارد بیماریهای زنانه هم باشد بهتر است این مورد را توسط پزشک زنانتان بررسی کنید چون معمولا غلظت خون سبب کمر درد نمیشود مگر اینکه علت ثانویه آن باشد. اما مشکل تنفسی و تورم رگها بخصوص در پایین تنه از اثرات غلظت خون و یا در کنار آن چربی خون بالا هم می تواند باشد که با رعایت تغذیه مناسب و ورزش و اگر لازم بود دارو بعد از مدتی برطرف میشود .پس نگران نباشید . شما هم میتوانید از متخصصین حاذق طب سنتی کمک بگیرید و هم از یک هماتولوژیست (متخصص خون ). تداخل داروها یا استفاده از داروهایی که موجب خونسازی در بدن شما میشوند هم باید توسط پزشکتان و با توجه به شرح حال و آزمایشات ضروری که انجام میشود تعیین و تجویز شود حتما پیگیری کنید انشالله بهبود پیدا میکنید.

پاسخ دادن 10 0
گلسا

گلسا

اتفاقا غلظت خون و کمرد درد باهم رابطه مستقیم داره.و دلیل درد کمر شما به دلیل غلظت خون بوده و اگه بهتر شدبد یعنی غلظتتون درمان شده و بهتر شدید

پاسخ دادن 3 4
حسین

حسین

برو طب سنتی خوب ..فسد انجام بده

پاسخ دادن 3 4
محبوبه

محبوبه

نظر من طب سنتی حجامت خوردن عرق کاسنی وشاتره اب انار واز همه مهمتر اب زرشک تازه بدون نمک که خود اقدام به تهیه ان نمودهایم تاثیری زیادی در درمان غلظت خون داردواین تجربه خودم بوده وعصابانیت ریشه غلظت خون در افراد می باشد

پاسخ دادن 15 7
عارف بهرام

عارف بهرام

معلومات که در دست رس علاقه مندان قرار داید خیلی مفید و ارزنده است. من متاسفانه سالها است که سرگیجی دارم و خوابم از لحاظ کیفی چندان خوب نیست یعنی وقت که از خواب بیدار میشوم خیلی کسل، خسته و کم انرژی هستم با وجود که ده سال میشه تداوی میکنم و قوی ترین دارو های اعصاب را استفاده میکنم اما هیچ نتجه مثبت رونما نگردیده. لطفا برایم مشوره بدهید چه کار کنم که وضعیتم بهبود بیابد.

پاسخ دادن 8 5
سجاد

سجاد

سلام . حدود دو ماه میشه حالت سرگیجه یا سبکی سر دارم موقع خوابیدن بیشتر میشه .ازمایش دادم ، ام‌ ار ای گرفتم ، نوار گوش گرفتم ، نمیدونم علت چیه ...

پاسخ دادن 7 5
وحید پرویزی

وحید پرویزی

سلام چند روزیه من احساس میکنم خون تو رگ هایم جریان نداره مخصوصا تو رگ های دستم وقتی هم که میخوام چیزی رو بلند کنم احساس میکنم الان رگ دستم میپکه ایا من غلظت خون دارم؟

پاسخ دادن 18 9
علت جمع شدن خون درصو

علت جمع شدن خون درصو

علت جمع شدن خون درصورت چیست ممنون میشم اگه زودتر جواب بدین

پاسخ دادن 19 12
مصطفی

مصطفی

سلام ... آیا غلظت خون باعث تپش قلب و احساس پرش نبظ در نقات مختلف بدن میشود یا خیر؟؟

پاسخ دادن 35 23
امیرحسین

امیرحسین

سلام من هموگلوبین خونم نرماله ولی دکتر گفته که زخم بدنم دیر خوب میشه بخاطر غلظت خونمه چیکارکنم؟؟؟

پاسخ دادن 3 10
الهام

الهام

سلام من رگ پاهام پرش داره تنگی نفس دارم و قرص ال دی مصرف میکنم ی ذره عصبی هم هستم میخواستم بدونم از غلظت خونه؟بهد ربطی ب قرصم داره؟

پاسخ دادن 10 8
بهشتی

بهشتی

مطالب بسیاری جالبی بود.ممنون

پاسخ دادن 5 1
م.ح

م.ح

همش واس این سیگار لعنتیه. تو جوانی غلظت خون دارم خیلی بده

پاسخ دادن 9 1
ا.ر

ا.ر

سیگار رو ترک کنید تا از دستش خلاص بشید

پاسخ دادن 1 3
موسی

موسی

دمتون گرم عالی بود

پاسخ دادن 1 1
rezamajid

rezamajid

علت داغ شدن سر و گرم شدن و حس عرق کردن در سر و بدن چیست؟

پاسخ دادن 16 12
امین

امین

اره منم مثل شما هستم

پاسخ دادن 2 1
پوریا

پوریا

علت گرمی و سرخی سرو صورت،عرق کردن کف دست و پا تنگی نفس و... به خاطر کمبود اکسیژن خونه،که همین باعث غلطت خونه،من خودم موقع پیاده روی و استحمام صورتم گرم میشه که علتش کم آبی بدنه،وقتی آب بدن از دست بره اکسیژن خونم کم میشه

پاسخ دادن 3 1
ممنون از شما

ممنون از شما

ممنون از شما

پاسخ دادن 1 1
جوکار

جوکار

متشکرم

پاسخ دادن 2 0
محمد

محمد

آیا کلافگی وبی حوصلگی و و احساس افسردگی و اینکه همش بخوای دراز بکشی با غلضت خون رابطه ای داره .آخه بنده دچار غلضت خون هستم

پاسخ دادن 21 20
علیرضا

علیرضا

بسیار سپاس از شما و اطلاعات مفیدتون

پاسخ دادن 3 3
mohammad

mohammad

سلام ببخشید برادر من ۱۶ سالشه و غلظت خون دارم می خواستم بپرسم دلیلش چیه

پاسخ دادن 14 3
Zari.aghi76

Zari.aghi76

سلام. وقتی عصبی میشم یا ناخود اگاه رگ های بدنم قفل میکنه شکل باد کرده میزنه بیرون سردرد عحیب چشمام خون میفته قلبم تیر میکشه میخاستم بدونم علایم غلظت خون ؟

پاسخ دادن 6 2
علی اصغر

علی اصغر

باسلام من سال قبل دچار درد شدیدی در قسمت مچ پا شدم که درعرض چند روز به بالا وشکم سرایت کرد طوری که از درد پا ومفاصل خواب نداشتم و احساس دردو سوزش در ناحیه دور وداخل شکم بی اشتها شده بودم چند بار به متخصص های مختلف مراجعه کردم ازمایش خون وادرار دادم وچندین سرم وامپول تقویتی وویتامینی زدم که هیچکدام اثر نداشت تا اینکه بعد یکماه درد خود به خود بهتر شدم البته داروی خانگی هم استفاده کردم.امسال چند روز پیش باز دوباره تمام ان علایم برگشته بامراجعه به پزشک دوباره مسکن ومولتی ویتامین نسخه کردن که اثری نداشت حالا سوال من اینست که امکان داره چون کار من بیشتر درافتاب میباشدوسال قبل متوجه سنگ کلیه چپ ۶میلی شدم ایا میشه این درد شدید در پاومفاصل در اثرغلیظ شدن خون اتفاق بیفتد چون با خوردن اسپرین درد کمتر شد لطفأ راهنمایی کنید.

پاسخ دادن 8 0
حسین

حسین

عالی بود

پاسخ دادن 1 0
Amir

Amir

میتونه دلیلیش غلظت خون باشه؟

پاسخ دادن 7 1
امیر

امیر

سلام من بدنسازی کار می کنم و بدون مصرف هیچ مکملی مدام جوش میزنه صورتم او سینم ....ایا ممکنه از غلظت خون باشه...چیکار کنم؟...

پاسخ دادن 3 5
ابراهیمی

ابراهیمی

سلام، من تپش قلب دارم گهگاه مخصوصا تو خواب، فشارم هم میره بالا، سر درد و سرگیجه هم میگیرم، یک ازمایش دادم غلظت خون نرمال بود، صورتم هم زود قرمز میشه، ایا از غلظت خونه؟ ازمایبش مجدد بدم؟

پاسخ دادن 8 6
علی

علی

سلام ایا غلظت خون بالا با عث زیاد خوابی میشود ؟ایادر سنگین شدن دید و چشم نیز تاثیر دارد؟

پاسخ دادن 3 0
wolf

wolf

سلام ایابا حجامت غلظت خون کاهش میاد ؟؟؟؟؟ یا حتما باید خون اهدا شود

پاسخ دادن 1 1
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف