نمناک دنیای مدگوناگون بهترین روش نگهداری و تکثیر آلوئه ورا
نگهداری آلوئه ورا ، طرز نگهداری از گیاه آلوئه ورا
نگهداری آلوئه ورا فوت و فن هایی دارد مثل:چه دمایی مناسب این گیاه است؟، چقدربه آلوئه ورا آب بدهیم و برای تقویت آلوئه روا از چه کودی استفاده کنیم؟ و قبل از خرید آلوئه ورا چه نکاتی را باید بدانیم؟

نکات مهم برای نگهداری و تکثیر گیاه آلوئه ورا

گیاه زیبای آلوئه ورا جزو گیاهان دارویی و پرمصرف در سرتاسر جهان است که علاوه بر این خواص، زیبایی این گیاه دلیل نگهداری آلوئه ورا در آپارتمان و منزل بسیاری از شماست.

گیاه آلوئه ورا این روزها یکی از رایج ترین گیاهانی است که در آپارتمان ها و خانه ها از آن نگهداری می کنند. شاید برای تان عجیب باشد که چگونه این گیاه که ظاهری شبیه کاکتوس دارد، می تواند به پای ثابت سالن پذیرایی، تراس یا گلخانه های خانگی تبدیل شود.
افراد زیادی که آلوئه ورا در خانه نگهداری می کنند علاوه بر آنکه نگهداری این گیاه را ساده و بی دردسر می دانند، از خواص درمانی آن نیز بهره می برند. آلوئه ورا که با نام صبر زرد نیز شناخته می شود ازجمله گیاهانی است که در طب سنتی هند «آیورودا» ،جنبه های درمانی مختلفی دارد و به صورت خوراکی و موضعی مصرف می شود.

 

نگهداری آلوئه ورا

فوت و فن شرایط نگهداری آلوئه ورا

شرایط و طرز نگهداری گیاه آلوئه ورا

چه دمایی مناسب این گیاه است؟
بهترین آلوئه ورا در سرزمین های گرمسیری و خشک کشت می شود پس اگر می خواهید در آپارتمان تان آلوئه ورا نگهداری کنید، باید به دمای هوا و میزان آبی که به این گیاه می دهید توجه کنید. بهترین دما برای آلوئه ورا 17 تا 24 درجه سانتی گراد است.
گرما و سرمای شدید سلامت گیاه را به خطر می اندازد. پس اگر در منطقه ای زندگی می کنید که روزهای خیلی گرم و شب های خیلی سرد دارد بهتر است از نگهداری این گیاه صرف نظر کنید یا آن را درون آپارتمان یا خانه نگهداری کنید؛ یا متناسب با دمای هوا آن را به بیرون خانه منتقل کنید تا گیاه نور خورشید را به صورت مستقیم دریافت کند.

چقدر آب بدهیم؟
برای آبیاری آلوئه ورا برنامه ریزی دو هفته ای داشته باشید. می توانید در فاصله 12 تا 14 روز به طور مرتب به این گیاه آب بدهید. میزان آبی که به گیاه می دهید، باید به گونه ای باشد که آب از زهکش گلدان خارج نشود. اگر در موقعیتی قرار گرفتید که میزان آب بیشتری به گیاه دادید و آب در زیرگلدانی جمع شد حتما آب مازاد را سریع تخلیه کنید چون رطوبت بیش از اندازه به سلامت ریشه ها آسیب می رساند و آنها را فاسد می کند.
بهترین حالت برای آبیاری آلوئه ورا زمانی است که خاک آن کاملا خشک باشد. برای چک کردن خشکی خاک کافی است خاک را با انگشت تان لمس کرده یا یک بند انگشت را در خاک فرو کنید تا از میزان خشکی خاک مطمئن شوید؛ در این شرایط آلوئه ورا را آبیاری کنید. فراموش نکنید فاصله آبیاری آلوئه ورا را در زمستان از دو هفته به یک ماه تغییر دهید. این گیاه در زمستان به خواب می رود و نیازش به آبیاری کمتر می شود.

از چه کودی استفاده کنیم؟
بهترین خاکی که می توانید برای آلوئه ورا استفاده کنید، ترکیبی از ماسه یا پولیت 40 درصد با خاک برگ است. البته بهتر است این ترکیب را درون گلدان سفالی تجربه کنید. باید مراقب باشید هنگام تعویض خاک زهکشی های گلدان را مسدود نکنید. وجود این زهکشی ها مانع از فساد ریشه ها می شود. بهترین زمان برای تغییر خاک گلدان هر 6 ماه یک بار است.
هنگام انتخاب گلدان از روز اول به سایز آن توجه کنید. انتخاب گلدان های کوچک شما را خیلی زود به دردسرتعویض گلدان می اندازد؛ بنابراین بهتر است از ابتدا متناسب با سن گیاه و حجم ریشه آن سراغ گلدان مناسب بروید. فراموش نکنید بعد از گذشت یک سال، حجم ریشه های آلوئه ورا بیشتر می شود و گلدان نیاز به تعویض پیدا می کند.


نگهداری آلوئه ورا

طرز نگهداری و تکثیر گیاه آلوئه ورا

چطور تکثیرش کنیم؟

برای تکثیر گیاه آلوئه ورا روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از پاجوش هاست. آلوئه ورا هر 6 ماه یک بار پاجوش ها یا جوانه هایی می زند که درست در قاعده گیاه رشد می کند. این جوانه ها بهترین و ساده ترین روش خانگی برای تکثیر آلوئه وراست.
خیلی آرام و به آهستگی این جوانه ها را از گیاه جدا کنید و آنها را در یک گلدان جداگانه قرار دهید. پاجوش ها برای تکثیر باید ریشه های خودشان را داشته باشند؛ پس موقع جدا کردن پاجوش ها مراقب ریشه های کوچک آنها باشید. به مرور زمان طی دو تا سه هفته ریشه های گیاه شروع به رشد می کنند و بزرگ می شوند و آلوئه ورا کوچک به یک آلوئه ورا مستقل تبدیل می شود.

 قبل از خرید این نکات را بدانید

آلوئه ورا گیاه طبیعت و بیابان است؛ پس به نور زیاد احتیاج دارد اما این نور باید غیرمستقیم باشد.
از آنجا که آلوئه ورا بسیار شبیه کاکتوس است و در گروه گیاهان گوشتی قرار دارد، پس نیازی به آبیاری هر روزه ندارد.
بهتر است خاک این گیاه مثل خاک انواع کاکتوس شنی باشد.
هنگام تکثیر گیاه باید مراقب باشید ریشه های پاجوش ها در معرض هوا قرار نگیرند.
 گیاه آلوئه ورا برخلاف دیگر گیاهان نیازی به اسپری کردن و مرطوب شدن برگ هایش ندارد.

چه آفت هایی سراغش می آیند؟
لکه سیاه نام نوعی آفت است که می تواند سلامت آلوئه ورا را به خطر بیندازد. این لکه های سیاه در اثر گزش حشرات و تخم ریزی آنها روی آلوئه ورا دیده می شود. این نوع آفت معمولا در شرایطی که آلوئه ورا در مزرعه پرورش داده می شود زیاد دیده می شود. پوسیدگی ریشه نیز یکی دیگر از شایع ترین مشکلاتی است که می تواند آلوئه ورا را از بین ببرد. پوسیدگی ها غالبا ناشی از آبیاری بیش از اندازه گیاه است. علاوه بر این شپشک سفید یا شپشک آرد آلود نیز ازجمله آفت های این گیاه است که در شرایطی که آلوئه ورا را در مزرعه کشت بدهند و شما آن را به خانه بیاورید ممکن است گیاه تان به آن آلوده باشد.

نگهداری آلوئه ورا ، روش مناسب نگهداری آلوئه ورا

بهترین روش نگهداری و تکثیر آلوئه ورا
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 734
برگرفته از سیب سبز /ن
این مطلب مفید بود ؟ 685 49
نظر کاربران
محمد

محمد

با سلام آلویه ورا دمای بسیار بالا را تحمل میکند من توخوزستان بالای ۵۰درجه تو باغچه کاشتم رشد خوبی داشته

پاسخ دادن 32 9
نغمه

نغمه

من تو اتاقم پشت پنجره میذارمش،نور خوب بهش میرسه ولی اتاق من باید سرد باشه که خودم بتونم توش زندگی کنم.تو اتاق سرد آسیب میبینه یعنی؟

پاسخ دادن 25 13
مریم

مریم

نه. این گل خیلی مقاوم است و رد هوای اتاق کاریش نمی شه اما توی حیاط بهتر رشد میکنه

پاسخ دادن 6 6
کمیل

کمیل

سلام.من این کیاه رو حتی تو دمای تابستون شهر قم هم داخل حیاط نگهداری میکنم و حالش از زمانی که تو خونه بود خیلی خیلی بهتره و به دلیل گرمی هوا هر 3 یا 4 روز یک بار بهش آب میدم

پاسخ دادن 12 4
عالی بود

عالی بود

سلام من زیر نور غیر مستقیم گذاشتمش ولی برگ هاش حالت پوکی گرفته. دونه های سفید هم روی برگ هاش ظاهر شده چیکار کنم ?????? ممنون

پاسخ دادن 46 28
امیرحسین

امیرحسین

آفت گرفته سریع بزارش زیر نور مستقیم و هر موقع دیدی خاکش خشک شده آب بده نه دیرتر و نه زودتر

پاسخ دادن 3 1
تجمه

تجمه

سلام برگهای جل منم پوک شدن نمیدونم چطور ایمطور شدن ممنون میشم کمک کنین

پاسخ دادن 1 7
حسان

حسان

این که میگین برگاش پوک شده من فکر میکنم به دلیل اب زیادی که بهش میدین و ریشه اسیب دیده

پاسخ دادن 4 6
امیرحسین

امیرحسین

سلام من نزدیک 30 تا گلدون از خانواده های کاکتوس و آلوئه ورا دارم تو بالکن نگهداری میکنم نور مستقیم ندارم هر چند وقت یکبار 1_2 تاشون خشک و یا خیلی نرم میشن که بعدش تغییر رنگ میدن و خراب میشن،دیروز هم یکی از آلوئه وراهام خم شده بود همونجوری فشارش دادم توی خاکش!!لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم نمیخوام هیچکدومشون رو از دست بدم خیلی دوسشون دارم.ممنون؟؟؟

پاسخ دادن 6 6
یاسی

یاسی

به نظر من حتما جاشون مناسب نیست منم کلی کاکتوس دارم که پشت پنجره شمالی گذاشتمشون اما مشکلی ندارن فقط گاهی وقتا بخاطر اینکه نور مستقیم ندارن بعضی از کاکتوسام باریک میشن

پاسخ دادن 3 2
عرشیا

عرشیا

من خودم بیش از ۳۰ تا کاکتوس دارم ، اگه کاکتوسات نرم میشن یکی از دلایلش اینه که زیاد ابش میدی یا یه دلیل دیگش میتونه شپشک سفید باشه که تو خاک به. ریشش خیلی اسیب میزنه وباعث گندیدن ونرم شدن گیاه میشه. برای جلوگیری از خراب شدنشون ویا رشد بهتر میتونی براشون نور مصنوعی درست کنی یامیتونی ده روزی یبار ابشون بدیو دو هفته ای یه بار سمپاشیشون کنی تا خراب نشن

پاسخ دادن 3 1
پرهام

پرهام

سلام امیر حسین بهشون کم آب بده مثلاً کاکتوس هات 1بار یا2در هفته و آلو اوراء بهش هروقت که خاکش کاملا خشک شد آب بده

پاسخ دادن 0 0
مهدی

مهدی

سلام من پاجوشهای آلوورامو جدا کردم و هرکدومو تو گلدون کوچیک گذاشتم گیاه اصلی خوبه ولی پاجوشا شل شدن دارن خراب میشن یه هفتس آبم ندادم بهشون. کسی میدونه علت چیست باتشکر

پاسخ دادن 5 0
مهتاب

مهتاب

سلام من این گیاهو از داخل خونه به بیرون بردم بعد سه الی چهار روز رنگش به کبودی و بنفش تغییر کرده .هوای بیرونم متعادل بوده .دلیلش چیه.با تشکر

پاسخ دادن 7 3
طاهره

طاهره

سلام، بزارشون تو سایه، منظورم هوای بیرون ولی در سایه درختی، دیواری مال من هم بنفش شد چون تو نور مستقیم آفتاب بود گذاشتمش تو سایه درخت که نور ملایم بهش برسه، خیلی خوب شد و الان بزرگ شده و پاجوش زده

پاسخ دادن 1 3
امینی زاده

امینی زاده

سلام گیاه الوورا دارم خاکش شنی نیست تازه خریدم اگر خاکش عوض کنم خراب نمیشه؟برگهاش زرد شده

پاسخ دادن 6 4
یاسمن

یاسمن

سلام من زیر نور غیر مستقیم گذاشتمش ولی برگ هاش حالت پوکی گرفته. دونه های سفید هم روی برگ هاش ظاهر شدهو ریشه هم سیاه و پوسید شده و رشدش متوقفع شده شاخه جدیش که قبلا در آوره این طوری نیست وگلدونش پلاسیکی گلدونشو با ید عوض کنم شاخه را که از جدا کردم بوی بدی مداد بوی لاشه می داد وشته هم مدتی زد و خوب شده خاک شو هم عوض کردم و کود تازه دادم بهش وماده ژله ایش مثل قبل چسبنده نبود و اصلا تاثیر نداشت

پاسخ دادن 2 4
فریبا

فریبا

سلام من گل خانه داخل حیاط درست کردم پلاستیک روی ان کشیدم حلا رنگ ان تعقیر پیدا کرده است داخل گلدان است مشکل ان جیست

پاسخ دادن 3 2
Sara

Sara

سلام من الوورامو تو حیاط میزارم یکی از برگ هاش زرد و خشک شده ولی بقیش سالمه چرا اینجوری شده؟ البته یه مدته زیاد بهش اب میدم ممکنه کلا داغون شده باشه؟؟؟

پاسخ دادن 0 0
hamed

hamed

سلام خسته نباشید.میگم ما یه گلخونه داخل خونه داریم یه الوئه وراهم داریم تقریبا نصف برگاش وسطاش زرد شدن دارن شل میشد و می افتن حالا من چیکار کنم ؟؟

پاسخ دادن 7 1
سحر

سحر

از برگهای الئه ورا که توی خونه پرورش میدیم میشه استفاده کرد؟ یعنی برای مصرف موضعی منظورمه، میشه برگها رو کند بعد ازاینکه بزرگ شدن یا فقط جنبه تزیین داره؟

پاسخ دادن 2 1
مهدی

مهدی

سلام من یک الوعه ورا دارم که برگ هاش از سمت پاین کاملا سبز هستش اما سر برگ های اونا به رنگ تیره در اومده میشع راهنمایم کنید چیکار کنم

پاسخ دادن 7 2
الناز

الناز

آفتاب مستقیم زیاد بهش تابیده یه مدت بذاری تو سایه و آفتاب غیر مستقیم اون قمت های قهوه ای دوباره سبز میشن

پاسخ دادن 1 1
فریبرز

فریبرز

سلام..بخشید..من یه گلدون آلوئه ورا دارم..نمیدونم چرا ژلش چسبنده شده..اون وقتا استفاده میکردم برگ الوئه ورا رو که باز میکردم یه ژل رقیق و خوب رو پوستم روون میشد..ولی الان چسبنده س و وقتی با دستمال از رو صورتم برش میدارم یکم قهوه ای رنگه..چیکار باید بکنم؟

پاسخ دادن 6 2
مریم

مریم

سلام ببخشید حدود دو سال این گیاه دارم نمیدونم چرا برگ خودش جمع می کنه می توانم به پرسم علتش چی ؟

پاسخ دادن 6 1
مونالیزا

مونالیزا

سلام من دیروزآلووراخریدم روی برگاش لکه سفیدداره وبلاگش منظم نیست چجوری ترمیم کنم

پاسخ دادن 6 6
پریسا

پریسا

سلام خاکی که برای آلوورام استفاده میکنم شنی و نرم نیست میتونم خودم مقداری شن دریا قاطیش کنم ک نرم شه؟

پاسخ دادن 0 0
bahar

bahar

سلام من ۱۰ ماهی میشه گل لوئه ورا خریدم اصلا بزرگ نمیشه اندازش همونطور ثابت مونده فقط چن وقت یه بار از وسطش یه برگ در میاد و اون باعث میشه برگای کناری خراب شن

پاسخ دادن 2 2
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف