نمناک سبک زندگیخانه داری بهترین روش پرورش ، نگهداری و تکثیر آلوئه ورا در خانه
پرورش آلوئه ورا ، روش پرورش آلوئه ورا در منزل
آلوئه ورا یکی از گیاهان زیبا و پرطرفداری است که پرورش و نگهداری آن در منزل یا آپارتمان ها بسیار ساده است علاوه بر این خواص درمانی بی نظیری برای پوست دارد که با نگهداری این گیاه در منزل می توانید از آن ها استفاده کنید.

نکات مهم برای کاشت ، نگهداری و پرورش آلوئه ورا

یکی از گیاهان رایجی که در آپارتمان و منزل نگهداری می شود آلوئه ورا می باشد که علاوه بر زیبایی بخشیدن به خانه ، خواص درمانی فراوانی نیز دارد . بسیاری از افراد که گیاه آلوئه ورا را در منزل نگهداری می کنند ، به جز بهره بردن از زیبایی این گیاه بی درد سر و ساده از برگ های آن برای زیبایی پوست خود استفاده می کنند.

اگر شما نیز علاقمند به نگهداری از این گیاه هستید اما روش نگهداری از آن را نمی دانید با این بخش از خانه داری نمناک همراه شوید تا درباره پرورش این گیاه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پرورش آلوئه ورا

چگونه از گیاه آلوئه ورا در خانه نگهداری کنیم؟

طریقه نگهداری و پرورش گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی شبیه کاکتوس می باشد که با نام های صبر زرد و در هندوستان به نام «آیورودا» شناخته می شود و شرایط نگهداری و پرورش آن بسیار آسان است . این گیاه به پای ثابت سالن پذیرایی، تراس یا گلخانه های خانگی تبدیل شده است و خواص درمانی زیادی دارد و به صورت خوراکی و موضعی مصرف می شود.

دمای مناسب نگهداری آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی است که بیشتر در مناطق گرمسیری و خشک پرورش می یابد . این گیاه به دمایی بین 17 تا 24 درج سانتی گراد نیاز دارد و در گرما و سرمای شدید آسیب می بیند. اگر دوست دارید در خانه آلوئه ورا نگهداری کنید بهتر است به دمای نگهداری آن توجه نمایید و اگر منطقه زندگی شما روزهای گرم و شب های سردی دارد از پرورش این گیاه صرفه نظر کنید . بهتر در برخی از ساعات روز این گیاه را بیرون از خانه ببرید تا نور خورشید را مستقیما دریافت کند.

دمای نگهداری آلوئه ورا

نگهداری آلوئه ورا در دمای بین 17 تا 24 درجه سانتی گراد

آبیاری گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا را 12 یا 14 روز یک بار زمانی که خاک این گیاه کاملا خشک شد آبیاری کنید زیرا آبیاری زیاد گیاه سبب خراب شدن گیاه می شود . مقدار آب دهی به این گیاه باید طوری باشد که آب از زهکش گلدان خارج نشود و اگر آب در زیر گلدانی جمع شد سریع آن را تخلیه کنید زیرا آب اضافه سبب فاسد شدن ریشه می شود.این گیاه در زمستان به آب کمتری احتیاج دارد و به خواب می رود وبهتر است مقدار آبیاری آن در زمستان ماهی یک دفعه باشد.

از چه کودی استفاده کنیم؟

کوددهی به آلوئه ورا

از کود رقیق (آبکی) و یا از نوع نیمه قوی(10-40-10) برای پرورش آلوئه ورا استفاده کنید.چنانچه، خاک ،حاصلخیز نیست،باید کود نیمه قوی را در هر ماه یکبار از ابتدای فصل بهار تا آخر تابستان،به گیاه داد.کودهای ارگانیک و یا کودهای گرم را برای گیاهان کاشته شده در محیط بیرون،می توان استفاده کرد.

آفت های آلوئه ورا

استفاده از از کود رقیق یا از نوع نیمه قوی برای آلوئه ورا

تعویض گلدان

بهترین خاک برای پرورش آلوئه ورا ترکیبی از ماسه یا پولیت 40 درصد با خاک برگ است که باید درون یک گلدان سفالی بریزیم و گیاه را در آن بکاریم . برای انتخاب گلدان باید به سایز گیاه توجه کنید و از انتخاب گلدان کوچک بپرهیزید .

بعد از گذشت یک سال از کاشت آلوئه ورا گلدان را تعویض نمایید زیرا ریشه های آن به حد کافی رشد کرده اند. بهتر است هر 6 ماه یکبار نیز خاک گلدان را عوض کنید و دقت داشته باشید هنگام تعویض خاک زهکشی های گلدان را مسدود نکنید زیرا وجود زهکشی مانع از فساد ریشه گیاه می شود.

گلدان آلوئه ورا

تعویض گلدان آلوئه ورا یک سال پس از کاشت

تکثیر گیاه آلوئه ورا

راه های مختلفی برای تکثیر آلوئه ورا وجود دارد اما ساده ترین راه تکثیر آلوئه ورا در خانه استفاده از پاجوش هاست . پاجوش ها یا جوانه ها در قاعده گیاه هر 6 ماه یک بار رشد می کنند . برای تکثیر آلوئه ورا خیلی آرام

برای تکثیر گیاه آلوئه ورا روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از پاجوش هاست. آلوئه ورا هر 6 ماه یک بار پاجوش ها یا جوانه هایی می زند که درست در قاعده گیاه رشد می کند. این جوانه ها بهترین و ساده ترین روش خانگی برای تکثیر آلوئه وراست.

خیلی آرام و به آهستگی این جوانه ها را با ریشه از گیاه جدا کنید و آنها را در یک گلدان جداگانه بکارید پس از گذشت دو تا سه هفته خواهید دید ریشه های گیاه رشد می کنند و یک آلوئه ورا را به وجود می آورند.

طریقه تکثیر آلوئه ورا

استفاده از پاجوش ها ساده ترین راه تکثیر آلوئه ورا در خانه

نکات مهم قبل از خرید آلوئه ورا

  • آلوئه ورا به نور فراوان و غیر مستقیم نیاز دارد.
  • آلوئه ورا گیاهی شبیه کاکتوس است و به آبیاری روزانه نیاز ندارد.
  • گیاه آلوئه ورا نیاز به اسپری کردن برگ هایش ندارد.
  • خاک گیاه آلوئه ورا باید مانند خاک کاکتوس شنی باشد.
  • هنگام تکثیر آلوئه ورا و جدا کردن پاجوش ها دقت کنید در معرض هوا قرار نگیرند.

نکات قبل از خرید آلوئه ورا

آلوئه ورا برای رشد به نور فراوان نیاز دارد

آفت های گیاه آلوئه ورا

  • یکی از آفت های گیاه آلوئه ورا لکه سیاه است که اثر گزش حشرات و تخم ریزی روی گیاه ایجاد می شود و سلامت آن را به خطر می اندازد . این آفت بیشتر در گیاهان آلوئه ورا در مزرعه هستند، دیده می شود.
  • نوع دیگری از آفت آلوئه ورا شپشک سفید یا شپشک آرد آلود است که در شرایطی که آلوئه ورا را در مزرعه کشت بدهند و به خانه بیاورید ممکن است گیاه تان به آن آلوده باشد.
  • یکی دیگر از مشکلات گیاه آلوئه ورا پوسیدگی ریشه است که ناشی از آبیاری بیش از اندازه گیاه است و ممکن است گیاه را از بین ببرد.

نحوه نگهداری آلوئه ورا در خانه

آفت های گیاه آلوئه ورا را بشناسید

استفاده از برگ آلوئه ورا برای درمان

برای بهبود زخم و ترمیم سوختگی پوست تعدادی از برگ ها را با یک چاقوی تیز جدا کرده و لبه های خاردار آن ها را صاف کنید. سپس برگ را از عرض برش بزنید تا ژل بی رنگ و چسبناک موجود در آن خارج شود.

ژل خارج شده را به هراندازه که خواستید بر روی زخم مورد نظر بمالید .برگ های بریده شده مجددا رشد نمی کنند، سعی کنید از برگ های قدیمی تر و کلفت تر که به زمین رسیده اند جدا کنید.

 

نحوه کاشت و تکثیر آلوورا + روش پرورش ومراقبت از آلوئه ورا در منزل

بهترین روش پرورش ، نگهداری و تکثیر آلوئه ورا در خانه
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 771
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
این مطلب مفید بود ؟ 718 53
نظر کاربران
محمد

محمد

با سلام آلویه ورا دمای بسیار بالا را تحمل میکند من توخوزستان بالای ۵۰درجه تو باغچه کاشتم رشد خوبی داشته

پاسخ دادن 46 10
نغمه

نغمه

من تو اتاقم پشت پنجره میذارمش،نور خوب بهش میرسه ولی اتاق من باید سرد باشه که خودم بتونم توش زندگی کنم.تو اتاق سرد آسیب میبینه یعنی؟

پاسخ دادن 31 15
مریم

مریم

نه. این گل خیلی مقاوم است و رد هوای اتاق کاریش نمی شه اما توی حیاط بهتر رشد میکنه

پاسخ دادن 8 7
کمیل

کمیل

سلام.من این کیاه رو حتی تو دمای تابستون شهر قم هم داخل حیاط نگهداری میکنم و حالش از زمانی که تو خونه بود خیلی خیلی بهتره و به دلیل گرمی هوا هر 3 یا 4 روز یک بار بهش آب میدم

پاسخ دادن 16 6
عالی بود

عالی بود

سلام من زیر نور غیر مستقیم گذاشتمش ولی برگ هاش حالت پوکی گرفته. دونه های سفید هم روی برگ هاش ظاهر شده چیکار کنم ?????? ممنون

پاسخ دادن 53 31
امیرحسین

امیرحسین

آفت گرفته سریع بزارش زیر نور مستقیم و هر موقع دیدی خاکش خشک شده آب بده نه دیرتر و نه زودتر

پاسخ دادن 6 3
تجمه

تجمه

سلام برگهای جل منم پوک شدن نمیدونم چطور ایمطور شدن ممنون میشم کمک کنین

پاسخ دادن 3 8
حسان

حسان

این که میگین برگاش پوک شده من فکر میکنم به دلیل اب زیادی که بهش میدین و ریشه اسیب دیده

پاسخ دادن 6 6
امیرحسین

امیرحسین

سلام من نزدیک 30 تا گلدون از خانواده های کاکتوس و آلوئه ورا دارم تو بالکن نگهداری میکنم نور مستقیم ندارم هر چند وقت یکبار 1_2 تاشون خشک و یا خیلی نرم میشن که بعدش تغییر رنگ میدن و خراب میشن،دیروز هم یکی از آلوئه وراهام خم شده بود همونجوری فشارش دادم توی خاکش!!لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم نمیخوام هیچکدومشون رو از دست بدم خیلی دوسشون دارم.ممنون؟؟؟

پاسخ دادن 8 9
یاسی

یاسی

به نظر من حتما جاشون مناسب نیست منم کلی کاکتوس دارم که پشت پنجره شمالی گذاشتمشون اما مشکلی ندارن فقط گاهی وقتا بخاطر اینکه نور مستقیم ندارن بعضی از کاکتوسام باریک میشن

پاسخ دادن 3 2
عرشیا

عرشیا

من خودم بیش از ۳۰ تا کاکتوس دارم ، اگه کاکتوسات نرم میشن یکی از دلایلش اینه که زیاد ابش میدی یا یه دلیل دیگش میتونه شپشک سفید باشه که تو خاک به. ریشش خیلی اسیب میزنه وباعث گندیدن ونرم شدن گیاه میشه. برای جلوگیری از خراب شدنشون ویا رشد بهتر میتونی براشون نور مصنوعی درست کنی یامیتونی ده روزی یبار ابشون بدیو دو هفته ای یه بار سمپاشیشون کنی تا خراب نشن

پاسخ دادن 5 1
پرهام

پرهام

سلام امیر حسین بهشون کم آب بده مثلاً کاکتوس هات 1بار یا2در هفته و آلو اوراء بهش هروقت که خاکش کاملا خشک شد آب بده

پاسخ دادن 1 0
فرشاد

فرشاد

خاک گلدان به احتمال زیاد مشکل داره. با عوض کردن خاک ممکنه گیاهتون بهتر شه

پاسخ دادن 0 0
مهدی

مهدی

سلام من پاجوشهای آلوورامو جدا کردم و هرکدومو تو گلدون کوچیک گذاشتم گیاه اصلی خوبه ولی پاجوشا شل شدن دارن خراب میشن یه هفتس آبم ندادم بهشون. کسی میدونه علت چیست باتشکر

پاسخ دادن 5 2
محمد

محمد

بهتر است اگر هنوز دیر نشده و خراب نشده اند ، به ظرف دیگری که اب دارد منتقل کنی و وقتی خوب شد و ریشه مجدد کرد به خاک منتقل کنی.

پاسخ دادن 0 0
مهتاب

مهتاب

سلام من این گیاهو از داخل خونه به بیرون بردم بعد سه الی چهار روز رنگش به کبودی و بنفش تغییر کرده .هوای بیرونم متعادل بوده .دلیلش چیه.با تشکر

پاسخ دادن 7 3
طاهره

طاهره

سلام، بزارشون تو سایه، منظورم هوای بیرون ولی در سایه درختی، دیواری مال من هم بنفش شد چون تو نور مستقیم آفتاب بود گذاشتمش تو سایه درخت که نور ملایم بهش برسه، خیلی خوب شد و الان بزرگ شده و پاجوش زده

پاسخ دادن 1 3
امینی زاده

امینی زاده

سلام گیاه الوورا دارم خاکش شنی نیست تازه خریدم اگر خاکش عوض کنم خراب نمیشه؟برگهاش زرد شده

پاسخ دادن 6 5
یاسمن

یاسمن

سلام من زیر نور غیر مستقیم گذاشتمش ولی برگ هاش حالت پوکی گرفته. دونه های سفید هم روی برگ هاش ظاهر شدهو ریشه هم سیاه و پوسید شده و رشدش متوقفع شده شاخه جدیش که قبلا در آوره این طوری نیست وگلدونش پلاسیکی گلدونشو با ید عوض کنم شاخه را که از جدا کردم بوی بدی مداد بوی لاشه می داد وشته هم مدتی زد و خوب شده خاک شو هم عوض کردم و کود تازه دادم بهش وماده ژله ایش مثل قبل چسبنده نبود و اصلا تاثیر نداشت

پاسخ دادن 4 5
فریبا

فریبا

سلام من گل خانه داخل حیاط درست کردم پلاستیک روی ان کشیدم حلا رنگ ان تعقیر پیدا کرده است داخل گلدان است مشکل ان جیست

پاسخ دادن 3 2
Sara

Sara

سلام من الوورامو تو حیاط میزارم یکی از برگ هاش زرد و خشک شده ولی بقیش سالمه چرا اینجوری شده؟ البته یه مدته زیاد بهش اب میدم ممکنه کلا داغون شده باشه؟؟؟

پاسخ دادن 0 0
hamed

hamed

سلام خسته نباشید.میگم ما یه گلخونه داخل خونه داریم یه الوئه وراهم داریم تقریبا نصف برگاش وسطاش زرد شدن دارن شل میشد و می افتن حالا من چیکار کنم ؟؟

پاسخ دادن 14 1
سحر

سحر

از برگهای الئه ورا که توی خونه پرورش میدیم میشه استفاده کرد؟ یعنی برای مصرف موضعی منظورمه، میشه برگها رو کند بعد ازاینکه بزرگ شدن یا فقط جنبه تزیین داره؟

پاسخ دادن 3 2
مامان سید

مامان سید

البته که میشه

پاسخ دادن 0 0
مهدی

مهدی

سلام من یک الوعه ورا دارم که برگ هاش از سمت پاین کاملا سبز هستش اما سر برگ های اونا به رنگ تیره در اومده میشع راهنمایم کنید چیکار کنم

پاسخ دادن 7 3
الناز

الناز

آفتاب مستقیم زیاد بهش تابیده یه مدت بذاری تو سایه و آفتاب غیر مستقیم اون قمت های قهوه ای دوباره سبز میشن

پاسخ دادن 3 1
فریبرز

فریبرز

سلام..بخشید..من یه گلدون آلوئه ورا دارم..نمیدونم چرا ژلش چسبنده شده..اون وقتا استفاده میکردم برگ الوئه ورا رو که باز میکردم یه ژل رقیق و خوب رو پوستم روون میشد..ولی الان چسبنده س و وقتی با دستمال از رو صورتم برش میدارم یکم قهوه ای رنگه..چیکار باید بکنم؟

پاسخ دادن 7 4
مریم

مریم

سلام ببخشید حدود دو سال این گیاه دارم نمیدونم چرا برگ خودش جمع می کنه می توانم به پرسم علتش چی ؟

پاسخ دادن 7 3
مونالیزا

مونالیزا

سلام من دیروزآلووراخریدم روی برگاش لکه سفیدداره وبلاگش منظم نیست چجوری ترمیم کنم

پاسخ دادن 11 9
پریسا

پریسا

سلام خاکی که برای آلوورام استفاده میکنم شنی و نرم نیست میتونم خودم مقداری شن دریا قاطیش کنم ک نرم شه؟

پاسخ دادن 0 2
bahar

bahar

سلام من ۱۰ ماهی میشه گل لوئه ورا خریدم اصلا بزرگ نمیشه اندازش همونطور ثابت مونده فقط چن وقت یه بار از وسطش یه برگ در میاد و اون باعث میشه برگای کناری خراب شن

پاسخ دادن 10 4
جواب

جواب

گلدون گیاه را حتما عوض کن فقط با خود خاک گلدون قبلی. البته باید بزرگتر باشه .

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف