برو به :
نمناک سبک زندگیروابط عاطفی با همسران وابسته به مادر چطور باید رفتار کرد؟
وابستگی ، انواع وابستگی
در صورتی که همسر شما به خانواده خود وابستگی زیادی دارد می توانید از راهکارهای زیر برای کاهش این وابستگی کمک بگیرید.

چطور وابستگی همسر را به خانواده اش کم کنید

برای داشتن یک زندگی زناشویی سالم،نسبت به خانواده خود وابسته نباشید با دانستن چند نکته کاری کنید که دخالت های خانواده همسر و وابستگی ها در زندگی مشترک تان کمرنگ شود.
این روزها بعضی از دامادها پس از ازدواج همچنان نسبت به خانواده شان وابسته هستند واین موضوع مشکلاتی برای عروس خانم ها ایجاد می کند. رئیس انجمن روانشناسان ایران به شما توصیه می کند که در این شرایط چطور رفتار کنید.

انواع وابستگی ها

وابستگی یکی از همسران به خانواده خود دو حالت می تواند داشته باشد. در حالت اول فردی که به خانواده اش وابسته است تنها در مواردی خاص، برای حل مشکل ها و اختلاف ها به سراغ خانواده می رود و به تصمیم و گفته آنها عمل می کند اما در حالت دوم خانواده برای فرد حکم سایه را دارد؛ خانواده اش در زندگی جدید او حضور و نقش پررنگی دارند. در تمامی تصمیماتی که قرار است بگیرد خانواده اش نیز حضور دارند. این فرد بعد از جدا شدن از خانواده خود و تشکیل یک زندگی جدید نتوانسته است از لحاظ روانی و عاطفی از پدر و مادر خود جدا شود. در این وابستگی های بیش از حد، خانواده هم به خود اجازه می دهند در کوچک ترین مسائل مربوط دختر و یا پسرشان دخالت کنند. اغلب حالت دوم است که مشکل ساز می شود.

سنتی هستید یا مدرن؟

در خانواده های امروزی عملکرد همسران با گذشته متفاوت است. زنان تنها مسوولیت کار در خانه و بزرگ کردن بچه ها را ندارند و مردان نیز تنها نان آور صرف نیستند. زنان علاوه بر نقش شان در خانه شاغل نیز هستند و مردان نیز مسوولیت هایی را در خانه به گردن می گیرند. نمونه ای که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد یکی از نمونه هایی است که تفاوت بین زندگی مدرن و سنتی می تواند مشکل ساز باشد. در حالتی دیگر اگر مرد در این حد به خانواده اش وابسته باشد که از آنها حمایت فکری و کاری بگیرد مشکلی پیش نخواهد آمد اما اگر این وابستگی منجر به این شود که الگوهای سنتی خانواده خودش را وارد زندگی مدرن امروزی کند، مثلا حاضر نباشد در کارهای خانه به همسرش کمکی کند، بدون شک عوارضی برای خانواده جدید به وجود خواهد آمد. در شرایط تغییر یافته امروز اگر این وابستگی سبب شود که خانواده بخواهند تجارب گذشته را در شرایط کنونی به فرزندشان تحمیل کنند در نهایت مشکلات زیادی برای خانواده تازه تاسیس ایجاد می شود.
گاهی وجود بزرگ ترها به جای پیوستگی، باعث اختلاف و گسستگی بین زوج های جوان می شود. تجربه گذشتگان اغلب حامل پیام های ارزشمند است اما باید توجه کنیم در زندگی در حال تغییر امروزی باید با شتاب بیشتری اطلاعات را برای پیشرفت زندگی کسب کنیم.

وابستگی

وابستگی زیاد به خانواده

اگر همسرتان وابسته است...

در صورتی که همسر شما به خانواده خود وابستگی زیادی دارد می توانید از راهکارهای زیر برای کاهش این وابستگی کمک بگیرید:

1- همسرتان را متوجه این موضوع کنید که دخالت های خانواده اش سبب بروز اختلاف و فاصله بین شما شده است. به آرامی و با احترام با او صحبت کنید، شما یک زوج هستید پس او را متقاعد کنید؛ به او بگویید پدر و مادرش مشاورهای خوبی هستند و شما می توانید از آنها راهنمایی بگیرید اما در نهایت باید با هم فکری یکدیگر تصمیم نهایی را بگیرید.
2- در زمان گفت وگو با همسرتان پیش داوری نکنید؛ به مواردی که اتفاق افتاده و به صورت تجربی پیش آمده اشاره کنید و روی موارد موجود اظهار نظر کنید. برای او مثال بزنید که با توصیه های خانواده اش چه نتایج تلخ و غم انگیزی برایتان حاصل شده است و اگر دخالت خانواده او نبود این مشکلات پیش نمی آمد.

3- او را متهم نکنید تنها آثار کارش را به او گوشزد کنید.

4- با همسرتان ارتباط صمیمی تری داشته باشید تا او شما را محرم بداند و احساس نزدیکی بیشتری با شما بکند. با او صحبت کنید تا او نیز تشویق شود حرف هایش را به شما بزند.

دل کندن از خانه پدری

در صورتی که همسرتان به این نتیجه رسید که وابستگی بیش از حد او برای زندگیتان مشکل ساز شده است و خواست در رفتار خود تجدید نظر کند باید در درجه اول با هم به یک تفاهم اولیه برسید. تفاهم را به صورت گفتاری و بعد در عمل ایجاد کنید. با موارد کوچک شروع کنید و استقلال خود را به خانواده نشان دهید. با استقلال حاصل شده رابطه شما نیز محکم تر خواهد شد. در واقع حالا نوبت به عمل رسیده است؛ حرف هایی را که با هم زده اید در عمل پیاده کنید. با هوشیاری برنامه ریزی کنید. برای مثال زمانی که یکی از اعضای خانواده همسرتان در کاری مداخله کرد بگویید:«حتما به این موضوع نیز فکر می کنیم.» به این ترتیب خانواده او نیز از شما دلگیر نخواهند شد. خانواده ها با دیدن خوشبختی و سعادتمندی شما شکایتی نخواهند داشت. در این حالت عزت نفس، رشد و استقلال در شما و همسرتان تثبیت می شود.

با همسران وابسته به مادر چطور باید رفتار کرد؟

53
منبع : تابناک با تو-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف