پتینه روی شیشه
در این مطلب از سایت نمناک آموزش تصویری و مرحله ای پتینه و دکوپاژ روی ظروف شیشه ای را مشاهده میکنید.

پتینه روی ظروف شیشه ای

پتینه کاری هنر کهنه کردن اجسام و کارهای هنری با بهره گیری از رنگ و بافت و ایجاد نمایی کهنه و فرسوده شده یا اکسیدشده است. در این هنر، با کمک رنگ های پوشاننده، روشن کننده و تیره کننده، و مات کننده، به اشیا حالتی فرسوده، خورده شده، و کهنه داده می شود.

پتینه روی شیشه

پتینه روی شیشه

بسیاری از افرادی که سال ها در این زمینه آموزش دیده اند و عاشقانه این هنر اصیل را دنبال کرده اند، امروزه تکنیک های جدید پتینه را به هنرجویان مشتاق این رشته آموزش می دهند. آموزش این هنر زیبا آسان است و هر کسی با هر میزان آگاهی از هنر می تواند آن را فراگیرد اما یادگیری فوت کوزه گری پتینه قطعا به تجربه و گذر زمان احتیاج دارد.

مراحل کار :
در گام اول باید یک ظرف شیشه ای تهیه کنید؛ هر ظرفی با هر مدلی که خودتان می پسندید. انتخاب ما در این آموزش ظرفی شبیه بشقاب است. برای تهیه این ظرف و دیگر لوازم مورد نیاز سری به یکی از فروشگاه های معتبر عرضه لوازم پتینه و رنگ های آکریلیک بزنید. ابزار مورد نیاز شما برای داشتن این ظرف زیبا چسب ورق طلا، ورق طلا ، دورگیر طلایی اکلیلی، کاغذهای طرحدار ترانسفر، رنگ آکریلیک، قلم مو، تامپون، مدیوم ترک و کریستال سرورنیک است.

پتینه روی شیشه

آموزش پتینه روی شیشه

وسایلی که برای کلاژ روی ظروف لازم دارید
سطح ظرف را کامل تمیز کنید، سپس بخشی از طرح مورد نظرتان را از کاغذ ترانسفر جدا کرده و پلاستیک محافظ روی آن را بردارید. طرح را پشت ظرف شیشه ای قرار دهید و با کمک یک ابر خیس، روی سطح پشت ظرف بکشید. بعد از چند ثانیه کاغذ ترانسفر را از ظرف جدا کنید. مشاهده می کنید طرح مورد نظرتان کاملا بر پشت ظرف شیشه ای افتاده است.

 پتینه روی شیشه

پتینه و کلاژ روی شیشه

بعد از تمیز کردن ظرف، طرح را پشت ظرف قرار دهید و با کمک یک ابر خیس، پشت ظرف بکشید
در قسمت های بدون طرح ظرف و با استفاده از یک دورگیر اکلیلی طلایی رنگ طرح هایی به دلخواه بکشید. بعد از خشک شدن ظرف، این طرح ها همچنان برجسته روی ظرف باقی خواهد ماند. در قسمت هایی از ظرف که می خواهید ترک بخورد، کمی مواد کراکل مدیوم ( مدیوم ترک )بزنید و صبر کنید تا خوب خشک شود. سپس با استفاده از رنگ های آکریلیک (به رنگ دلخواه) و تامپون پشت ظرف را کاملا به شکل ابر و بادی رنگ آمیزی کنید. با این تکنیک، ترک های ریزی پشت ظرف ایجاد می شود. حالا صبر کنید تا ظرف کاملا خشک شود.

پتینه روی شیشه

پتینه روی ظروف شیشه ای

در قسمت هایی که می خواهید ترک بخورد، مواد کراکل مدیوم بزنید و صبر کنید تا خوب خشک شود
در مرحله بعد یک لایه از چسب ورق طلا را پشت کار بزنید و با تامپون آن را روی سطح کار پخش کنید. 15 دقیقه صبر کنید و بعد تمام سطح پشت ظرف را ورق طلا بچسبانید. در مرحله آخر برای اینکه ظرف کاملا قابل شست وشو شود، تمام سطح کار را با کریستال سرورنیک بپوشانید. (در صورتی که با دستور ساخت سرورنیک آشنایی ندارید، حتما از فروشنده فروشگاهی که سرورنیک را تهیه می کنید در رابطه چگونگی نحوه ساخت آن سوال بپرسید)

پتینه روی شیشه

آموزش پتینه روی ظروف شیشه ای

یک لایه از چسب ورق طلا را پشت کار بزنید و با تامپون آن را روی سطح کار پخش کنید.

پتینه و دکوپاژ روی شیشه +آموزش تصویری

3.621
این مطلب مفید بود ؟156
برچسب :
وبگردی