نمناک سبک زندگیکودک بهترین راهکارهای پرکردن اوقات فراغت فرزندان
اوقات فراغت ، پرکردن اوقات فراغت
اوقات فراغت لزوما یک پدیده گران قیمت نیست. این نیست که مثلا فرزندمان را در فلان کلاس با کلی خرج ثبت نام کنیم. کارهای خیلی ارزان و ساده ای هم می شود انجام داد.

روشهایی برای پرکردن اوقات فراغت

اوقات فراغت زمانی است که متعلق به فرزند شماست از این رو کودک باید بتواند به کارهایی بپردازد که به آن ها علاقه مند است با این حال برنامه ریزی برای استفاده از این زمان ارزشمند بدون نظارت و همراهی بزرگسالان امکان پذیر نیست.

همچنین در روزهای تعطیل که کودک از ارائه تکالیف و پیروی از برنامه روزمره سال تحصیلی فراغت دارد باید از فرصت استفاده کرد و به انتقال ارزش ها و دانشی به کودک بپردازید که در دیگر زمان ها به علت محدودیت زمانی قادر نبوده اید برای آن وقت کافی اختصاص دهید. در تنظیم برنامه های اوقات فراعت، علایق کودک را مد نظر قرار دهید. بنابراین ضروری است که دیدگاه او در زمینه نحوه سپری کردن اوقاتش را جویا شوید. همچنین از او بپرسید دوست دارد در انتهای این تابستان به چه اهدافی دست یافته باشد.

یکی از مهم ترین بخش های هر برنامه اوقات فراغت خصوصاً برای کودکان، پرداختن به فعالیت های جسمی به ویژه ورزش کردن است. کودکان برای بهبود فرآیند تحول روان شناختی و جسمانی خود به تحرک و فعالیت نیاز دارند. همچنین ورزش می تواند به پیشگیری از ابتلا به اختلال های روان شناختی خصوصاً اضطراب یا افسردگی منجر شود و گرایش به رفتارهای نامطلوبی همچون اعتیاد را در بزرگسالی می کاهد.

این روزها والدین، حتی بیش از گذشته، نگران اوقات فراغت فرزندان خود هستند تا به بطالت سپری نشود. در این بین نباید فراموش کرد که رفتن به کلاس های تابستانی آخرین راهکار برای گذراندن اوقات فراغت نیست بلکه راه های زیادی وجود دارند که می توان به کمک آنها کودکان را سرگرم کرد تا هم خسته نشوند و هم اوقات فراغت آنها مفرح و خاطره انگیز باشد.

فقط لازم است کمی خلاقیت به خرج دهیم و با برنامه ریزی و انجام کارهای ساده، این زمان را با سرگرمی های شاد پر کنیم. البته این روزها پدرها و مادرها بنا به دلایل مختلف سعی دارند به اجبار فرزندشان را به کلاس‏ های تابستانی بفرستند اما این بزرگ ترین اشتباه خانواده ها است چرا که دانش آموز باید در اثر احساس نیاز خودش به این کلاس ‏ها برود.

البته شرکت در کلاس ‏های تابستانی اگر همراه با فشار روانی خانواده باشد، تاثیر نامطلوبی هم به جا می ‏گذارد. خانواده می‏ تواند با جملاتی مانند «بهتر نیست برای اوقات فراغت ات برنامه ریزی کنی؟» و به حالت پیشنهاد فرزندش را به این کار ترغیب کند. در واقع خانواده باید نقش راهنمایی و هدایت را ایفا کند نه تصمیم گیری.

اوقات فراغت

اوقات فراغت متعلق به کودک شماست به او حق انتخاب بدهید


از طرف دیگر باید در نظر بگیریم که بچه‏ ها در طول سال تحصیلی فشارهای روانی زیادی را بابت انجام تکالیف مدرسه، امتحانات و رعایت نظم و مقررات مدرسه متحمل می‏ شوند و فشار مضاعف بر آنها واقعا روا نیست چرا که تحقیقات بسیاری نشان می دهد بچه هایی که هر روز صبح زود از خواب بیدار می شوند و آرزوی یک ساعت خواب صبح در روزهای تابستان را دارند، بیشتر از سایر بچه ها افسرده می شوند و موفقیت کمتری هم به دست می آورند.


مزیت کلاس های تابستانی در پرکردن اوقات فراغت :

البته اگر از جنبه منفی کلاس‏ های تابستانی تحمیلی بگذریم، شرکت بچه‏ ها در این کلاس‏ ها مزایای غیرقابل انکاری دارد.

بعضی بچه‏ ها ترجیح می ‏دهند که تمام تعطیلات را در خانه و پای تلویزیون و کامپیوتر بگذرانند که این موجب بی تحرکی، انزوای اجتماعی، کسالت و درون گرایی می‏ شود اما همین که بچه بداند هفته ‏ای دو روز برای مثال، باید 9 صبح به کلاس شنا برود، الزام به تحرک و فعالیت را احساس می‏ کند. از طرفی شرکت در کلاس ‏های تابستانی می‏ تواند موجب تقویت اعتماد به نفس و بهبود روابط اجتماعی کودکان شود.

در این انتخاب کلاس ‏ها اگر درست انجام شود، می‏ تواند موجب رشد استعدادها و جهت دهی مثبت به توانایی‏ های دانش آموزان شود؛ البته به شرط اینکه علاقه کودک در انتخاب نوع کلاس ها نادیده گرفته نشود و همه ساعات او را پر نکند.

اوقات فراغت

بازی با حباب، درست کردن پازل و ... جزو بازی های دوست داشتنی برای بچه ها هستند

 


سرگرمی های ساده به شرط خوشگذرانی در اوقات فراغت

یکی از مهم ترین سرگرمی های ساده برای گذراندن اوقات فراغت تابستانی، انجام کارهای خانه با همکاری اعضای خانواده است. مثلا با همکاری تمام افراد خانواده و استفاده از مشارکت کودکان می توانیم کیک درست کنیم و غذا بپزیم.

البته بهتر است هنگام تهیه غذا و مواد اولیه در آشپزخانه زیاد به بچه ‎ها سخت نگیرید. در عین حال می توانید بچه ها را تشویق کنید تا اتاق شان را مرتب کنند. معمولا بچه ها علاقه ای ندارند که اتاق شان را تمیز کنند اما شما می توانید این کار را برای شان جذاب کنید.

مثلا زمان بگیرید که چه قدر طول می کشد تا اتاق شان را مرتب کنند و بعد اگر اتاق شان مرتب شد، برای آنها جایزه ای در نظر بگیرید و تشویق شان کنید. با این سرگرمی های به ظاهر ساده هم از دور هم بودن لذت می برید و هم به کودک تان روحیه مشارکت را می آموزید.


وقتی بازی ها دسته جمعی می شود

بچه ها در هر سنی عاشق نقاشی کشیدن و درست کردن کاردستی هستند. به همین دلیل از این علاقه می توانید برای پر کردن اوقات فراغت شان به ویژه در روزهای بلند تابستانی استفاده کنید. به این ترتیب که همیشه وسایل نقاشی در اختیار آنها قرار دهید و از آنها بخواهید یک موضوع خاص را نقاشی کنند.

حتی می توانید برای جذابیت بیشتر، یک مقوای بزرگ انتخاب کنید و یک نقاشی گروهی بکشید و از این سرگرمی شاد لذت ببرید. راه دیگری هم برای علاقه مند کردن کودکان به نقاشی و کتاب خوانی وجود دارد.

مثلا می توانید چند کتاب رنگ کردنی برای بچه ها بخرید تا با رنگ کردن آنها سرگرم شوند. البته ساخت کاردستی هم به اندازه نقاشی کشیدن برای بچه ها سرگرم کننده است و در کنار آن می توانند چیزهای زیادی یاد بگیرند.

مثلا می توانید بادبادک درست کنید، به کمک پارچه و چسب و کاموا و مقواهای رنگی شخصیت های کارتونی و عروسک بسازید و به کمک هم یک نمایش عروسکی راه بیندازید. البته اگر نمایش عروسکی را کمی شاد و خنده دار اجرا کنید، نکات آموزشی داستان بیشتر در ذهن بچه ها می ماند.


ورزش و بازی های خانوادگی

در کنار مسایل آموزشی، ساعاتی را هم به ورزش و تحرک دسته جمعی اختصاص دهید. مبل ها را کنار بکشید، یک آهنگ ورزشی بگذارید، لباس مناسب ورزش بپوشید و با هم کمی نرمش کنید.

حتی می توانید شب ها برای نیم ساعت هم که شده خانوادگی دوچرخه سواری کنید، به یک پیاده روی دسته جمعی بروید و از با هم بودن لذت ببرید.

صبح یک روز تعطیل را هم می توانید به یک کوهنوردی خانوادگی اختصاص دهید و در کنار تفریح و سرگرمی، اهمیت حفظ تناسب اندام را برای بچه ها توضیح دهید.

 اوقات فراغت  

کارهای خیلی ارزان و ساده ای برای گذراندن اوقات فراغت کودکان وجود دارد

 


ساده اما سرگرم کننده

بازی با حباب، درست کردن پازل، بازی اسم و فامیل، منچ و مارپله، انجام پانتومیم، خمیر بازی، دوز، شطرنج، 20سوالی، دبرنا و ... جزو بازی های دوست داشتنی برای بچه ها و حتی بزرگترها محسوب می شود؛ هم مفرح و سرگرم کننده است و هم روزهای تعطیل را به روزهایی خاطره انگیز تبدیل می کند.

عکس یادگاری بگیرید

همیشه نباید منتظر باشیم تا دیگران یک جشن یا مهمانی برگزار کنند بلکه خودمان می توانیم هر چند وقت یکبار یک مهمانی کوچک و دوستانه ترتیب دهیم و غذاهای مورد علاقه بچه ها را درست کنیم و از آنها بخواهیم تا دوستانشان را به این مهمانی دعوت کنند و از کنار هم بودن لذت ببرند، عکس یادگاری بگیرند و این خاطرات زیبا را ثبت کنند؛ به ویژه این روزها که بازار مونوپاد و سلفی و همین الان یهویی ها! داغ است.

جادوی کارتونی

وقتی بچه ها از سر رفتن حوصله شان حرف می زنند، می توانید چند فیلم کارتونی یا فیلم مناسب سن فرزندتان تهیه کنید و بخشی از اوقات فراغت آنها را با تماشای کارتون و انیمیشن پر کنید.

حتی می توانید به بچه ها اجازه دهید روزی نیم ساعت بازی کامپیوتری انجام دهند و یا پلی استیشن بازی کنند اما نگذارید به این بازی ها عادت کنند.

یک نکته ویژه

اوقات فراغت لزوما یک پدیده گران قیمت نیست. این نیست که مثلا فرزندمان را در فلان کلاس با کلی خرج ثبت نام کنیم.

کارهای خیلی ارزان و ساده ای هم می شود انجام داد. حتی در این شرایط زندگی آپارتمان نشینی چندان هم بد نیست که با سایر همسایه ها برنامه ریزی کنیم و برای عصرهای تابستانی برنامه های خانوادگی ترتیب دهیم.

مثلا دور هم جمع شویم، شام بخوریم، بازی های گروهی مانند وسطی، طناب کشی و... انجام دهیم و در کنار یکدیگر اوقات خوشی را سپری کنیم تا هم به بچه ها خوش بگذرد و هم به پدرها و مادرها.

بهترین راهکارهای پرکردن اوقات فراغت فرزندان

بهترین راهکارهای پرکردن اوقات فراغت فرزندان
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14
برگرفته از نی نی سایت / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 12 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف