نمناک سرگرمیگوناگون میگویی که باچشمانش سرطان را میبیند! + تصاویر
میگو ، چشمان ترکیبی
تصاویری از میگوی آخوندکی که می تواند سرطان را قبل از بروز اولین عوارض آن ببیند در نمناک مشاهده میکنید .

میگوی عجیب با چشمان قدرتمند

طی تحقیق و بررسی های جدید دانشمندان استرالیایی دریافتند که چشمان ترکیبی میگوی آخوندکی قادر است نور پولاریزه شده را تشخیص دهد.میگوی آخوندکی (mantis shrimp) دارای چشمانی قدرتمند و منحصر بفرد است. این موجود در واقع نه میگو است و نه آخوندک بلکه از خانواده خرچنگ ها و لابسترها می باشد.

میگو

میگوی آخوندکی با چشمانی قدرتمند

در سال 2014 گروهی از دانشمندان استرالیایی دریافتند که چشمان ترکیبی این موجود قادر است نور پولاریزه شده را تشخیص دهد.

امواج نور غالبا بسیار آشفته هستند و در تمام جهات حرکت می کنند اما در صورت عبور از فیلترهای مخصوص، نور پولاریزه و یا قطبی می شود و امواج نور فقط در یک صفحه حرکت می کنند.

محققان دریافتند که سلول های سرطانی در مراحل اولیه ی تشکیل، نور پولاریزه شده را بگونه ای متفاوت از بافت های سالم منعکس می کنند. این تفاوت آنقدر ناچیز است که چشم ما قادر به تشخیص آن نیست اما چشمان میگوی آخوندکی براحتی آنرا تشخیص می دهد.
 
میگو

عکسی از چشمان ترکیبی میگوی آخوندکی

روش رایج فعلی برای تشخیص سرطان روده این است که دوربین های سیاه و سفید کولونوسکوپی را از مقعد بیمار به داخل روده می فرستند و بدنبال غده سلول های سرطانی می گردند اما در برخی از سرطان های روده، غده تشکیل نمی شود.

اکنون چند تیم مختلف در نقاط مختلف جهان بر روی ساخت دوربین هایی کار می کنند که تفاوت الگوهای نور پولاریزه منعکس شده از بافت ها را آشکار سازد.

نکته ی جالب توجه این است که سلول های هر نوع از سرطان، نور پولاریزه را به شکلی خاص و متفاوت بازتاب می دهند که ما را قادر می سازد نوع سرطان را نیز فقط با مشاهده تصاویر تشخیص دهیم.

نتایج کار این محققان در "جامعه بین المللی برای پیشرفت های اوپتیک و فوتونیک” به چاپ رسیده است.
 
میگو

چشمان ترکیبی میگوی آخوندکی

میگو

عکس میگوی آخوندکی

میگویی که باچشمانش سرطان را میبیند! + تصاویر

میگویی که باچشمانش سرطان را میبیند! + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 16
برگرفته از برترینها - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 16 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف