جلوگیری و درمان اسهال
با شروع فصل تابستان و گرم تر شدن هوا خطر شیوع بیماری عفونت روده ای مانند اسهال و تهوع نیز افزایش می یابد. با بهترین روش های درمانی از نظر متخصصین دستگاه گوارش ،آشنا شوید.

تمام نکاتی که باید در مورد اسهال و روش هایی درمان آن بدانید:

 
یکی از شایعترین بیماری ها در فصل تابستان بویژه در کودکان، بیماری اسهال است. دلیل آن نیز گرمای هوا، افزایش میزان آلاینده ها به دلیل گرمای هوا و بی مبالاتی بچه ها در این فصل، مانند خوردن خوراکی و میوه با دست نشسته و عدم رعایت بهداشت است.
 
کارشناسان و متخصصان تغذیه، عفونت های روده ای را از بیماری های رایج فصل تابستان می دانند که کودکان و سالمندان را به عنوان آسیب پذیرترین افراد جامعه بیش از هر گروه سنی دیگری تهدید می کنند.
از آنجا که بیماری های شایع در ماه های گرم سال اغلب هنگام مسافرت و در مکان های تفریحی و گردشی بروز می کنند، لذا بهتر است غذاها در منزل تهیه گردند یا از رستوران ها و اغذیه فروشی های معتبر خریداری شوند.
اصلی ترین راه انتقال باکتری ها، ویروس ها و انگل ها، دهان است.
 
بیماری اسهال کودکان
 

درمان اسهال های تابستانی

 
درمان های اسهال های تابستانی و ویروسی معمولاً شامل عامل جذب کننده ای مانند داروی اسهال (kaolin) وعامل توده ای مانند متیل سلولز است. بعضی از انها شامل داروهایی است که فعالیت  عضلانی شکم را کاهش می دهند مانند diphenoxylate؛ این داروها ممکن است، درصورتی که اسهال مربوط به عفونت باشد، وضعیت را مخاطره آمیزتر کنند؛ زیراآنهابرای حذف اجسام ناخواسته مداخله می کنند.
 
بعضی پزشکان ممکن است آنتی بیوتیک را تجویز کنند اما این کار پیش از آزمایش مدفوع بی مورد است زیرا ممکن است اسهال به وسیله باکتری هایی که نسبت به آنتی بیوتیک حساس هستند، به وجود آمده باشد.
وقتی اسهال از راه ویروس عفونی ایجاد می شود مصرف آنتی بیوتیک بی مورد است. زیراآنها وضعیت گیاهی امعاء و احشاء را به هم می زنند و می توانند مشکلات طولانی تر و جدی تر را به وجود آورند.
عامل توده ای ممکن است  برای اسهال مزمن تجویز شود. مصرف این فرآورده ها مشابه خورد فیبر بیشتر در رژیم غذایی است.
 
به استثنای آن که فیبر زیاد غذا همچنین شامل سایر مواد مغذی با ارزش نیز می شود. این حالت احساسی را به وجود می آورد برای خوردن غذاهایی که حاوی فیبر است مانند:غلات، نخود فرنگی، حبوبات،میوه ها و سبزیجات که اعتماد بیشتری را در زمینه عامل های توده ای فراهم می آورد
شستن دست ها با آب و صابون پس از دستشویی و در مورد کودکان دبستانی پس از بازگشت از مدرسه می تواند در پیشگیری از انتقال عوامل بیماری زا بسیار موثر باشد.
همچنین ضدعفونی کردن میوه ها، بویژه صیفی جات و سبزی ها قبل از مصرف، از مواردی به شمار می رود که رعایت کردن آن باعث کاهش بروز بیماری اسهال در فرد می شود. 

کاهش ابتلا به اسهال در تابستان و روشهای درمان آن

4.431
این مطلب مفید بود ؟274
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایران-/ف
برچسب :
وبگردی