ابراهیم میرزایی ، کونگ فو توا
کونگ فوتوآ یک هنر رزمی ایرانی و یکی از سبک های ورزش کونگ فو است که در برگیرنده ورزشهای دیگر نیز بوده و بر بدن و روان سالم تر تاکید می کند.در سایت نمناک بیشتر بررسی خواهیم کرد.

کونگ فو تو آ

کونگ فو توآ راز دوستی است در مکتب کونگ فو توآ به زبان زاهد پیر . معنای این واژه وحدت انسان هاست.کونگ فو توآ در بر گیرنده نرمش ها ، حرکات بدنساز ، تکنیک های دست و پا ، حرکات موجی ، تمرینات تنفسی ، یوگا ، نفوذ بر اجسام سخت ، دفاع شخصی ، مبارزات سنتی آزاد و نیمه آزاد ، تمرین های انفرادی و گروهی و نیروی درون می باشد . کونگ فو توآ مانند تمامی هنرهای رزمی اصیل است و شبیه هیچکدام نیست . مانند تمامی هنرهای رزمی اصیل هدفی ورای نیروی بدنی دارد و شبیه هیچکدام نیست ، چون حالتی خاص را در چنته دارد که در واژه ها نمی گنجد و فقط از آن همراهان است.

ابراهیم میرزایی

 این ورزش با بهره گیری از تجربهٔ استاد پروفسور ابراهیم میرزایی در زمینه های رشته های مختلف رزمی و جنگ های چریکی، در سال 1351 بنیان گزاری پس از گذراندن مراحل آزمایش در باشگاه سرباز (پهلوی سابق) فعالیت رسمی خود را با تاسیس دانشکده انشاء تن و روان در سال 1352 آغاز نموده است.
کونگ فو توآ دارای هفت مایگاه (بخش) است که به غیر از مایگاه اول که به حرکات فیزیکی و فعالیت های بدنی می پردازد، بقیه به جنبه های علمی، عرفانی و پزشکی در خصوص تن و روان اشاره دارد.
اصول اساسی کونگ فو توآ توسط ابراهیم میرزایی در کتابی به عنوان کاراته و ذن انتشار یافته است.
هم اکنون هزاران کونگ فو توآکار در ایران و چندین کشور از جمله آمریکا، کانادا، هلند، ترکیه، آذربایجان، سوریه، لبنان، پاکستان، افغانستان، سوئد و بلژیک فعالیت می نمایند.
 

پیشینه
ابراهیم میرزایی پس از گذرندان دوره های مختلف رزمی در رشته هایی همچون کونگ فو، کاراته، تکواندو و دوره های سخت تکاوری نزد مربیان بزرگ انگلیسی، ژاپنی، کره ای و آمریکایی در کشورهای مختلف و همچنین کسب درجاتی همچون دان 7 افتخاری کاراته، دان 4 تکواندو و مدرک دکترای تن و روان تا سال 1349؛ نگارش کتابی با عنوان کاراته و ذن را آغاز کرد که در سال 1351 انتشار یافت. سَبْک جدیدی از کونگ فو به نام "توآ" که در این کتاب به آن پرداخته شده، از همان سال مراحل آزمایش خود را در باشگاه سرباز (پهلوی سابق) گذراند و در نهایت در سال 1352 با تاسیس دانشکده تن و روان فعالیت رسمی خود را آغاز نمود.
از آن جایی که کونگ فو توآ با فیزیک بدنی جوانان ایران در آن دوره تناسب خاصی داشت، همراهان این ورزش توانستند موفقیت های چشمگیری در مقایسه با ورزش های رزمی دیگر در ایران کسب کنند. این امر موجب شد تا در کمتر از 5 سال جمعیت زیادی به سوی این ورزش جذب شوند.اما در سال 1356 در پی اختلاف بین ابراهیم میرزایی و شاهپور غلامرضا (مسئول ورزش وقت)، دانشکده انشاء تن و روان تعطیل شد و جمعیت همراهان کونگ فو توآ در پارک ها، سالن های کوچک خصوصی و سوله های اجاره ای به فعالیت خود ادامه دادند.
 

پس از انقلاب اسلامی
بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم پهلوی تقریباً تمام سالن های ورزشی باشگاه تاج تحت مدیریت و حفاظت همراهان کونگ فوتوآ قرار گرفت و فعالیت ورزشی با دیگر آغاز شد و کونگ فو توآ حدود 2 سال موفقیت های چشمگیری را کسب نمود.در سال 1360 به سبب فعالیت های سیاسی ابراهیم میرزایی بار دیگر فعالیت باشگاه های کونگ فو توآ ممنوع شد و تا سال 1370 همراهان این ورزش به صورت مخفیانه به معرفی و آموزش این ورزش می پرداختند. در سال 1370 با پیگیری های مستمر همراهان این فعالیت کونگ فوتوآ با عنوان "انجمن کونگ فو توآ" به طور رسمی زیر نظر فدراسیون کاراته آغاز شد. در اواخر سال 1371 فدراسیون کونگ فو، ووشو و رزم آوران تشکیل شد و در سال 1378 به نام فدراسیون ورزشهای رزمی تغییر نام یافت. در سال 1379 تحت عنوان کمیته مستقل کونگ فوتوآ فعالیت نمود و مجدداً در سال 1381 در زمره سبک های فدراسیون ورزشهای رزمی درآمد.
 

هفت مایگاه
مایگاه یکم
علم فیزیولوژیکی فعالیت های بدن انسانی
مایگاه دوم
انشاء علوم انسانی
مایگاه سوم
روانشناسی تکنولوژی
مایگاه چهارم
انشاء پزشکی
مایگاه پنجم
فلسفه گرائی یا نگرش تفکرآمیز
مایگاه ششم
روح روان
مایگاه هفتم

جهان مجهولات فراتر از خویشتن
 

لباس
گزارش چاپ شده از روند استقبال از کونگ فوتوآ در ایران در مجله دنیای ورزش، سال 1353 در اصل لباس کونگ فو توآ، تفاوت ساختاری خاصی با لباس کونگ فو ندارد ولی در مجموع لباسی که دراین هنر به کار می رود از شرایط خاصی برخوردار است. از استحکام و دوام زیادی برخوردار بوده و تامین کننده میدان حرکتی دست، پا وتنه می باشد.
پیراهن ساده ومعمولی که تمام قسمت های بدن را می پوشاندواز هدر رفتن انرژی بدن جلوگیری می کند، معمولاً از جنس نخی و الیاف طبیعی است تا عرق بدن را جذب کند. کمرشلوار کونگ فو چنان طراحی شده که مهره های قوس کمری ستون مهره را محافظت می کند (درهنگام وارد شدن نیرو و فشارهای زیاد از لغزیدن مهره ها به روی هم وآسیب دیده گی آنها جلوگیری می کند) ودرقسمت مچ پا نیز شلوار کونگ فو عضلات و زردپی های مچ پا رامحکم نگه می دارد واز آسیب دیدگی آنها جلوگیری می کند.
 

رنگ لباس
لباس کونگ فو سیاه رنگ می باشد.
از نظر علمی رنگ سیاه انرژی را در خود جذب کرده و ازهدررفتن انرژی جلوگیری می کند. درکونگ فو سیاهی رنگ مقدسی می باشد؛ بدین منظور که رنگ سیاه درمقابل رنگ های دیگر مقاومت می کند ونفوذ هرگونه رنگ درآن بی اثر است. از نظر علمی رنگ سیاه نمی گذارد انرژی بدن که در اثر سوخت وساز تولید می شود از دست برود و آن را در خود نگه می دارد واز پیری زودرس و خستگی و کوفتگی عضلات جلوگیری می کند.
 

شال بند
شالبند سفید
اولین شال کونگ فو توآ شال سفید به نشانه آمادگی و ورود به معبد انشاء برای خودسازی؛
شالبند سبز
دومین شال کونگ فو توآ شال سبز یا روییدن در فضای فیزیکی؛
شالبند قهوه ای
سومین شال کونگ فو توآ شال قهوه ای یعنی سوختن در ورای نیروهای فیزیکی و رویایی در میدان های مبارزه؛
شالبند مشکی
چهارمین شال کونگ فو توآ شال مشکی یعنی عبور از مرز تاریکی ها و ابداع و تکامل تکنیک های کونگ فو توآ.
شالبند سرخ
 

خط ها
خط یک ( آناتوآ )
آناتوآ با 515 تکنیک، ترکیب و عکس العمل سازی و خاصیت های موجی بر اسرار هندسی و خلاف حرکت بدنی در مسیر عالم ذرات است.
خط دو ( آتادو )
آتادو با 317 تکنیک، ترکیب و عکس العمل سازی و خاصیت های خلاف موجی به منظور برگردان عالم ذرات و اندیشه حیات است.
خط سه ( سوتو )
به معنای مرز دانایی و خروج از دایره خام عقلی و انهدام ترس از زندگی به معنای تو و من و طبیعت مربوط به من و توست. مجموعه ای از 873 تکنبک ترکیب و عکس العمل ساری است.
خط چهار ( سامسامائه )
سامسامائه اوج قدرت فیزیکی تن در محور هندسی با 4179 تکنیک، ترکیب و عکس العمل سازی با رسیدگی تن و روان می باشد.
خط پنج ( مایانا )
به معنای انهدام اختلالات و نابود کردن ناهنجاری ها و مبارزهٔ انسان در مرز آشکار و پنهان به درک اندیشه هاست.
خط شش ( کوانه و وست مایانا )
به معنای صفوف نامناسب انسانی، ناهنجاری های روانی، عدم آشنایی بر پزشکی و ترسان از ورود به جهان تفکر آمیز و فلسفه گرایی و مجبور کردن انسان به درک آشکار عالم پنهانی که این نیرو تکی بر هدف مایگاه توآ سروده دانایی است.
خط هفت ( وای ما با تو یا پنجهٔ مرگ )
این معنا در کونگ فو توآ از هفت مایگاه نیایش به سازندگان اندیشه و داوری انسان ها به شناخت و بررسی ها و ایجاد انسان به بینش ها و دانش ها و ترکیب هاست؛ با 3301 تکنیک، ترکیب و عکس العمل سازی. پنجهٔ مرگ ساختهٔ پروفسور ابراهیم میرزایی، اوج خشونت انسان و فریاد و طغیان انسان بر ستمگری هاست.
 

مراسم خون
مراسم خون نام مراسم ویژه ای در کونگ فو توآ می باشد که طی آن همراهان شایسته، خون خود را به پاس احترام به خون شهیدان راه حق و تداوم بخشیدن به آن روی اوتایمی می ریزند. توآکاران معتقدند اگر کسی برای اوتایمی معبدش خون دهد، برای وطنش جان خواهد داد.
 

آرم کونگ فو توآ
هلال قرمز بالای مُشت نشان دهنده فلسفه خون کونگ فو یعنی مبارزه تا آخرین قطره خون در راه آزادی انسان ها مشت در میان دایرهٔ سیاه، نشان دهندهٔ قیام از دل تاریکی ها و پلیدی هاو همهٔ آن چه که انسان امروز از خود بیگانه کرده ودر بند کشیده است. همچنین مشت نشانه تجاوز نمی باشد، بلکه حالت دفاعی دارد که از شکل آن نیز مشخص است.
هلال سفید زیر مشت نشان دهندهٔ نژاد سفید ایرانی است.
کره جهان زیر مشت و نقشهٔ ایران در وسط کره به عنوان پایگاه کونگ فو توآ در جهان مشخص شده است.
این آرم روی سینه طرف چپ قرار می گیرد که مشت نماد حفاظت از قلبی است که طپش آن صدای فکر همراه است.

ذن در کونگ فو

ذن در کونگ فو توآ

یعنی مرز ناشناخته آدمی و نفوذ بر برد افکار انسانی.مفهوم ذن به معنای اندیشیدن، در بحر تفکر غوطه ور شدن، درست نفس کشیدن وفعالیت جسمی تناسب داشتن به منظور کوشش در راه زیستن و به آرامش و روشن بینی رسیدن است.ذن یعنی بازگشت به بهترین حالات فیزیولوزیک انسان چون معتقدیم که( روح و روان) جز فیزیولوزی دستگاه عصبی مرکزی چیز دیگری نمی باشد،بر اساس این نظریه فرد در راه ذن می کوشد که با توسل به اصول ویزه ان به بهترین حالات فیزیولوریک جسم خود مراجعت کند.

برای انجام هر تکنیک در کونگ فو احتیاج به استقرار ویز ه ای داریم که حد اکثر کارایی به آن تکنیک بدهد بطور کلی در کونگ فوتوآ استقرار یکی از مهمترین عنا صربحساب می آید ،وضعیت پاها از ابتدایی ترین اصول کونگ فوتوآ است که برای انجام تکنیکها نهایت  دقت ولزوم را دارا میباشد. در این مورد باید با استحکام وچالاکی وچابکی تعادل ونرمش کافی داشت.

بدن انسان مبتکی به راز هاواسراری است که علم  با تمام سرعت و پیشرفت به قطره ای از دریای آن دست پیدا نکرده است در طریقت کونگ فوتوآ قدرت تن و فکر به ریشه علمی و عملی به کار گرفته شده است که به زودی به درک این دنیای تن دست خواهیم یافت.

درزمانه مابشرغربگرا به جوی آبی آلوده می ماند ولی باید برای مرگ زمانه وتضادهای بی اساس که قوت حقایق را   ربوده چون اقیانوس باشد تا جویهای آلوده وکثیفی که  وارد ان میشود او را نیالاید . . . در معابد کونگ فوتوآ راهبر میکوشد تا اندیشه را با بیان روح در شاگرد  روان کند وانسان را پایان ناپذیر .آزاد وسامان دهنده  جلوه دهد. جستجوی مادر کونگ فوتوآ راهنمایی انسانهاست، نشان دادن عدالت است شنا ساندن   گناه  و دروغ به بشر هیجان زده است وبالا خره کونگ فو فریاد عقل است ،عقل است که  عبور مرز دانایی ها و توانایی ها ست در معابد کونگ فو به نهال انسانی توجه فراوان میشود وچه باغبانی دقیق میگردد زیرا راهبر کودکان امروز آینده  سازان فردا میداند وهر چه کوشش است بر آنان دریغ ندارد در معابد و دانشکده های تن و روان نونهالان به حقایق فردا پی برده آشنا می شوند تا وظایف و سهم سازنده خویش را در آستانه فعالیت اجتماعی بدانند.

تاریخچه کونگ فو تو آ

تاریخچه کونگ فو تو آ
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 102
منبع : نمناک -/ف
این مطلب مفید بود ؟ 96 6
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف