نمناک بهداشت و سلامتپوست و مو از علت تا درمان کچلی سکه ای
کچلی سکه ای ، کچلی سکه ای ریش
کچلی سکه ای یکی از انواع ریزش مو است. به نحوی که قسمتی از موی سر، ریش یا سبیل به اندازه ی یک سکه ی کوچک یا چند تا چندین نقطه از این مناطق دچار ریزش می شود.

کچلی سکه ای از کجا می آید؟

در این بیماری فولیکول های مو در نتیجه حمله اشتباه توسط سیستم دفاعی بدن شخص (سلولهای سفید خون) آسیب می بیند و مانع از رشد مو می شود که این بیماری بعنوان یک بیماری ناشی از اختلالات سیستم دفاعی بدن شناخته شده است.

متخصص پوست و مو گفت:اسم علمی این بیماری "آلوپسی آره تار" است کچلی سکه ای نوعی بیماری خود ایمنی در بدن انسان است در آن فولکول های موی شما از بین نمی رود اما بدنتان موها را اضافی تلقی کرده و تیشه به ریشه آن می زند.

کچلی سکه ای

کچلی سکه ای سر


وی اظهار داشت:اگر ریزش موهایتان با خارش، سوزش و تورم همراه است در گروه مبتلایان کچلی سکه ای قرار نمی گیرید؛ اسم این نوع بیماری کچلی سکه ای است اما ریزش موها ربطی به اندازه سکه ندارد و همیشه محدود و گاهی اوقات نیز وسیع می باشد.

این متخصص در ادامه گفت:اگر تمام موهای سر بریزد آن را نوع "توتالیس" می نامند. اگر ریزش در ناحیه غیر از سر مانند ریش، ابرو و یا بدن پیدا شود آنرا فرم "خارج جمجمه ای" و اگر تمام موی بدن بریزد نوع سرتاسری یا "یونیورسالیس" می نامند.

کچلی سکه ای

کچلی سکه ای ریش

وی بیان کرد:در این نوع تمامی موهای بدن از جمله سر و بدن و حتی موهای بینی می ریزد

درمان کچلی سکه ای

این متخصص پوست و مو بیان کرد:در برخی مواقع بعد از ریزش و رویش مجدد یک ناحیه، قسمت دیگری دچار کچلی می شود که برای درمان آن، پزشک با توجه به شدت بیماری شیوه درمانی مناسب را انتخاب می کند و با کمک داروهای خوراکی یا تزریق دوره ای دارو ها برای برطرف شدن مشکل تلاش می کند.

وی تاکید کرد:اگر ناحیه کچلی محدود باشد از دوره های تزریق دارو جهت درمان استفاده می شود.

وی در خصوص اینکه آیا کودکان هم دچار ریزش سکه ای مو می شوند یا خیر، گفت:این بیماری به هیچ عنوان سن و سال نمیشناسد و از کودک سه یا هفت ساله گرفته تا بزرگسال را درگیر می کند.

هر چه بیماری زود تر شروع شود درمان آن دشوار تر و احتمال برگشت پذیری آن بالاتر است اما بیشترین سن شیوع آن 20 تا 45 سالگی است. از طرفی کچلی سکه ای خانوم و آقا نمی شناسد و میزان شیوع آن و سن شیوع آن در خانم ها و آقایان برابر است.

از علت تا درمان کچلی سکه ای

از علت تا درمان کچلی سکه ای
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 54
برگرفته از سلامت نیوز -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 41 13
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف