آداب نماز توبه
فردی که از گناهان خود پشیمان است باید با آداب خاص توبه که شامل نماز، غسل، دعا و ذکر می باشد از خداوند طلب بخشش و استغفار کند.

آموزش آداب نماز توبه 

همه انسان ها در زندگی خود دچار گناه و اشتباه می شوند که بسیاری از مواقع از این خطاها و گناهان پشیمان شده و فکر می کنند هیچ وقت بخشیده نمی شوند. اگر واقعاً از گناهی از صمیم قلب پشیمان شدید باید بدانید که خداوند توبه کنندگان را دوست دارد و خداوند توانا توبه تان را خواهد پذیرفت اما آیا می دانید برای بخشیده شدن گناهان باید چه کنیم و چه نمازی وجود دارد که با خواندن آن امید به بخشیدن گناهان داشته باشیم؟ در این بخش از نمناک آداب نماز توبه را آورده ایم .

توبه چیست ؟

«توبه» ندامت و پشیمانی از گناه است . فرد توبه کننده باید گناه را در آینده ترک کند و تصمیم به جبران اشتباه بگیرد و از اعماق قلب از گناه پشیمان باشد . توبه انجام واجبات و تدارک و قضای آن چه عمل نشده و ترک محرّمات است. ارکان توبه پنج چیز است:

  • ترک گناه
  • ندامت و پشیمانی
  • تصمیم بر ترک در آینده
  • جبران گذشته
  • استغفار

آداب نماز توبه

نماز توبه برای پشیمانی و ترک گناه

انواع توبه

گناهان انسان به دو گونه هستند یا حق الله و یا حق الناس هستند یعنی با انجام این گناهان حق خدا یا انسان های دیگر را ضایع کرده باشیم .

حق الله

حق الله حقوقی است که خداوند نسبت به بندگان خود داردو یا تکلیفی است که بنده در برابر خدا باید انجام دهد مانند نماز و روزه.اگر این گناهان را انجام دهیم باید قضای آن را تا آنجایی که می توانیم، انجام دهیم.

حق الناس

برخی اوقات انسان حقوق انسان های دیگر را رعایت نمی کند مثلا با زبان یا عمل ، روح کسی را آزرده و آبرو و حیثیت او را می برد و یا مالی را از مردم تصرف کرده یا ضایع نموده یا ضربه ای بر بدن آنان وارد می کند ، در این صورت او مرتکب گناه شده و حق الناس کرده است و برای جبران کارهای خود باید رضایت قلبی صاحبان حق را به هر صورتی شد، به دست آورد.

مثلا در صورت تصرف مال کسی مال را به او برگرداند و از او رضایت بگیرد اما صاحب مال زنده نباشد باید مال رابه فرزندان یا وارثان آنان بپردازد. اگر دسترسی به آنان هم ممکن نباشد، در راه خدا برایشان صدقه بدهد.

اگر ضربه ای بر بدن کسی وارد کرده باید جلب رضایت او دیه بپردازد و یا قصاص شود. اگر با زبان یا عمل خود ، آبرو کسی را برده ، باید از او رضایت بگیرد اما اگر ممکن نیست، برای او دعا کند و استغفار کند و صدقه و خیرات هدیه بدهد.

نماز چهار رکعتی توبه

آداب نماز توبه و نماز استغفار

آداب توبه :

مستحبات توبه عبارتند از:

1- سه روز روزه گرفتن

امام صادق(علیه السلام ) می‏فرماید:توبه نصوح که خداوند به آن امر فرموده، روزه گرفتن روز چهارشنبه و پنج‏شنبه و جمعه است.

2- غسل توبه چیست؟

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) می‏فرماید:بنده‏ای نیست که گناهی کند (هر چه و هر اندازه که باشد) سپس پشیمان شود و توبه کند مگر این که خداوند به مغفرت و آمرزش به او نظر کند، سپس پیامبر به شخصی که می‏خواست توبه کند فرمود:«برخیز و غسل کن و برای خدا سجده نما». (2)

3- خواندن دو یا چهار رکعت نماز

روایت شده که روز یکشنبه ای از ماه ذی القعده ، پیامبر - صلی اللّه علیه وآله وسلّم - بیرون آمد و رو به یارانش فرمود:«مردم! کدامین یک از شما خواستار توبه است»؟ همگان گفتند:«ای پیامبر خدا! همه خواستار توبه ایم».

پیامبر فرمود:«غسل کنید و وضو بگیرید و چهار رکعت نماز بگزارید. در هر رکعت یک بار «حمد» ، سه بار «قل هو اللّه» ، یک بار «قل اعوذ بربّ الفلق» و یک بار «قل اعوذ بربّ الناس» را بخوانید و در پایان ، هفتاد بار استغفار کنید و پوزش خواهید و آن را با گفتن «لا حول و لا قوة الا بالله العلّی العظیم» پایان دهید و سپس بگویید:«یا عزیز یا غفار اغفرلی ذنوبی و ذنوب جمیع المؤمنین و المؤمنات فانّه لا یغفر الذنوب الا انت ؛ ای عزیز ! ای بخشاینده ! ای مهربان ! گناهان مرا و گناهان همه ی مردان و زنان مؤمن را ببخشای ؛ که جز تو کسی گناهها را نمی بخشاید».

سپس فرمود:«هیچ مسلمانی نیست که این نماز را بگزارد ، جز اینکه از آسمان بدو ندا شود :ای بنده ی خدا! توبه ی تو پذیرفته شد و گناهان تو بخشوده ؛ اینک کار خویش از نو آغاز کن. فرشته ای نیز از فرود عرش بدو می گوید:ای بنده ی خدا! خوشا به حالت، مبارک باد بر تو و بر خاندان و خانواده ی تو. دیگری بدو ندا می دهد:ای بنده ی خدا! باک مدار که خصمان و مدّعیان خود در قیامت را، خرسند ساختی.

دیگری ندا می دهد:ای بنده ی خدا! با ایمان بمیری، دین از تو دور مباد و قبرت گسترده باد و نورانی. دیگری می گوید:ای بنده ی خدا! پدر و مادر از تو خرسندند، گناهان آنها و گناهان تو و گناهان خاندان تو بخشوده است و روزی تو در دنیا و آخرت گسترده است و جبرئیل بدو ندا می دهد:دل خوش دار من همراه با فرشته ی مرگ (ملک الموت) نزد تو خواهم آمد و بدو فرمان خواهم داد با تو مهربان باشد ؛ تا مرگ، تو را هیچ نیازارد و روح از جسمت به آرامی و خوشی بیرون رود».

گفتند:«ای رسول خدا! اگر کسی این اعمال را در زمان دیگری به جای آرد چه»؟ فرمود:«همان پاداش و خواص را دارد». و در پایان افزود:«اینها را جبرئیل در شب معراج به من آموخت».(1)

4- دعاهای توبه

فردی که قصد توبه دارد بهتر است دعاهای توبه‏ به ویژه دعاهای صحیفه سجادیه، مخصوصاً دعای 31 و یا مناجات خمسْ عشر، به‏ خصوص مناجات تائبین را بخواند.

5- استغفار (درخواست بخشش)

قرآن مجید می‏فرماید:«وَ یا قَوْمِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکمْ ثُمَّ تُوبُوا اِلَیهِ؛ ای قوم، از خدا آمرزش بخواهید، سپس به سوی او توبه کنید».

آداب نماز استغفار

آموزش کامل آداب نماز توبه

نماز توبه چگونه خوانده می شود؟

اگر شما از گناهتان نادم و پشیمان هستید و از صمیم قلب خواهان توبه هستید خدا توبه شما را می پذیرد و توبه شما توبه نصوح خواهد بود.

برای خواندن نماز توبه :

ابتدا غسل کنید و بعد از آن وضو بگیرید. سپس یک نماز دو رکعتی مانند نماز صبح بخوانید و بعد از حمد در هر رکعت سه بار سوره توحید، یک بار سوره فلق و یک بار سوره ناس را بخوانید.

بعد از نماز 70 مرتبه استغفار کنید و بگویید:«لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلّا بِالله العَلِیِّ العَظیمِ»

در آخر نیز بگویید:«یا عَزیزُ یا غَفّارُ إغفِر لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمیعِ المؤمِنینَ وَ المُؤمِناتِ فَإنَّهُ لا یَغفِرُ الذُّنوبَ إلّا أنتَ»

در برخی کتب طریقه خواندن نماز توبه در آستانه ماه رجب اینگونه آمده است :

ابتدا غسل توبه کرده و سپس وضو بگیرید.

چهار رکعت نماز (هر دو رکعت به یک سلام) برای توبه بخوانید.

درهر رکعت یک حمد ، سه توحید ، یک فلق و یک ناس بخوانید و در قنوت نماز اول ، مناجات تائبین یا 70 بار استغفار را بخوانید و در قنوت نماز دوم ، مناجات تائبین یا 300 بار العفو بخوانید و بعد از سلام در سجده 70 بار استغفار و یکبار لا حول ولا قوة الا بالله بگویید.

نماز توبه در مفاتیح

نماز توبه در مفاتیح ذکر نشده اما در کتاب های معتبر به دو صورت نماز عفو و نماز استغفار توصیه شده است.

نماز عفو

نماز عفو یک نماز دو رکعتی است و در هر رکعت بعد از حمد باید سوره قدر را بخوانید و سپس 15 مرتبه ذکر «ربّ عفوک عفوک» را تکرار کنید و در رکوع نیز 10 مرتبه این ذکر را بگویید و نماز را مانند نماز جعفر طیار به اتمام برسانید.

نماز استغفار

نماز استغفار مثل نماز عفو است اما به جای ذکر «ربّ عفوک عفوک» بگویید:«استغفرالله»

آموزش کامل نماز توبه

آداب نماز توبه یا عفو و استغفار

ذکرهایی برای رهایی از گناهان

در روایات برای توبه و دوری از گناه اعمال یا ذکرهایی نام برده شده است که به آن ذکرهای توبه صیغه توبه می گویند.

امام صادق (ع):کسی که قبل از خواب 100 مرتبه سوره توحید را بخواند خداوند گناهان پنجاه ساله او را می بخشد. اگر این ذکر را تجربه کنی اثر آن را خواهی دید.

امام علی (ع): هر کس نماز صبح را بجا آورد و پس از آن 11 مرتبه سوره توحید را تلاوت کند در آن روز گناهی مرتکب نشود هرچند شیطان بخواهد.

جامع ترین سخن درباره حقیقت و ارکان توبه در سخنان قصار امیرمؤمنان

کسی در محضر حضرت علی گفت:«أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ» گویی امام از طرز سخن او و یا سوابق و لواحق اعمالش می دانست که این استغفار جنبه صوری دارد و نه واقعی، به همین جهت از این استغفار بر آشفت و فرمود:«ثَکِلَتْکَ امُّکَ اتَدْری مَا الْاسْتِغْفارُ؟ الْاسْتِغْفارُ درَجَةُ الْعِلِّیِّیْنَ»؛ (مادرت بر عزای تو بگرید، آیا می دانی استغفار چیست؟ استغفار مقام بلند مرتبگان است!)

سپس افزود:«وَهُوَ اسمٌ واقِعٌ عَلی سِتَّةِ مَعانٍ»؛ (استغفار یک کلمه است امّا شش معنی [و مرحله] دارد.)

«اوَّلُها النَّدَمُ عَلی ما مَضی»؛ (نخست، پشیمانی از گذشته است.)

«وَالثَّانی الْعَزْمُ عَلَی تَرْکِ الْعَودِ الَیْهِ ابَداً»؛ (دوم، تصمیم بر ترک آن برای همیشه است.)

«وَ الثَّالِثُ انْ تُوءَدِّیَ الَی الْمَخْلُوقینَ حُقُوقَهُمْ حَتّی تَلْقَی اللَّهَ امْلَسَ لَیْسَ عَلَیْکَ تَبِعَةٌ»؛ (سوم این که حقوقی را که از مردم ضایع کرده ای به آنها باز گردانی، به گونه ای که هنگام ملاقات پروردگار حقّ کسی بر تو نباشد.)

«وَ الرَّابِعُ انْ تَعْمِدَ الَی کُلِّ فَرِیْضَةٍ عَلَیْکَ ضَیَّعْتَها فَتُؤَدِّیَ حَقَّها»؛ (چهارم این که هر واجبی که از تو فوت شده حقّ آن را به جا آوری [و قضا یا کفّاره آن را انجام دهی].)

«وَ الْخامِسُ انْ تَعْمِدَ الَی اللَّحْمِ الذَّی نَبَتَ عَلَی السُّحْتِ فَتُذِیْبَهُ بِالْأَحْزانِ حَتَّی تُلْصِقَ الْجِلْدَ بِالْعَظْمِ وَیَنْشَأَ بَیْنَهُما لَحْمٌ جَدِیدٌ»؛ (پنجم این که گوشتهایی که به واسطه حرام بر اندامت روئیده، با اندوه بر گناه آب کنی، تا چیزی از آن باقی نماند، و گوشت تازه به جای آن بروید.)

«وَالسَّادِسُ انْ تُذِیقَ الْجِسْمَ الَم الَطَّاعَةِ کَما أذَقْتَهُ حَلاوَةَ الْمَعْصِیَةِ فَعِنْدَ ذلِکَ تَقُولُ اسْتَغْفِرُ اللَّهَ»؛ (ششم آن که به همان اندازه که لذّت و شیرینی گناه را چشیده ای درد و رنج طاعت را نیز بچشی، و پس از طیّ این مراحل بگو استغفر اللّه!)

 

آداب نماز توبه + فضیلت و آموزش کامل

4.9179
این مطلب مفید بود ؟1745
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ز.ت
وبگردی