خانه بازی

آشنایی با خانه بازی (خانه اسباب بازی)

کد مطلب : 74792زمان مطالعه : 4 دقیقه
خانه های بازی یا خانه اسباب بازی در دنیای معاصر یکی از ارکان مهم در تربیت و آموزش غیر مستقیم کودکان به حساب می آیند.
خانه های بازی که به آن ها خانه فرهنگ مشارکتی نیز می گویند مراکزی جهت پر کردن اوقات فراغت کودکان بطور مثبت و غالبا با روندی آموزشی به حساب می آیند. در سال های اخیر ظهور این نوع فضا های سرپوشیده بازی کودکان با توجه به مسائل اقتصادی و فرهنگی خانواده ها گسترش یافته و والدین ترجیح می دهند تا فرزندان خود را برای تفریح به این گونه فضاها ببرند.
 
خانه های بازی عموما در کنار خدمات تفریحی ،کارگاه های آموزشی و یا فرهنگی تاسیس می کنند تا علاوه بر سود آوری بیشتر جذب مخاطب بیشتری را نیز داشته باشند. محصولات خانه بازی اکثرا وسایل بازی پلی اتیلنی یا پلاستیکی، محصولات فومی کودک و سازه های چوبی و فلزی هستند که با داشتن استاندارد های مورد نیاز، ضرری برای کودکان در سنین پایین ندارند. ذکر این نکته ضروری است که وسایل خانه بازی باید با رنگ ها و مواد غیر سمی ساخته و طراحی شوند چرا که سلامت و بهداشت کودکان در سنین 2 تا 9 سال که مخاطبین اصلی خانه های بازی هستند بسیار با اهمیت است.

شرایط قانونی تاسیس خانه ی بازی

 خانه های بازی به قشر کودک که آسیب پذیرتر و حساس تر از سایر اقشار جامعه هستند خدمات ارائه می دهند، از این رو برای تاسیس خانه های بازی باید به این مسائلی از این دست توجه کرد.
اداره کل سلامت و شهرداری هدف تاسیس خانه های بازی را رفع نیازهای روحی کودکان، ایجاد رابطه بین هم و سن و سال‎ها، شناخت پدیده‎ها و آشنایی با مسائل جدید و ارتقاء فرهنگ و رسم بازی میان خانواده ها عنوان کرده است.

خانه اسباب بازی

 شرایط عمومی تاسیس خانه ی کودک

1.خانه ی اسباب بازی باید محله محور باشد. (همانطور که قبلا گفته شد، هر محله یک خانه ی بازی)

2.خانه ی اسباب بازی باید قابلیت دسترسی مناسب داشته باشد و استفاده کنندگان به راحتی بتوانند آن را پیدا کنند.

3.بهتر است خانه های اسباب بازی کودک در پارک ها و اماکن عمومی تاسیس شوند و حداقل مساحت طبقه ی اول این مراکز باید 50 متر مربع باشد.

4.خانه های بازی باید دارای سرویس های بهداشتی مناسب برای استفاده ی کودکان باشند.

5.محل تاسیس خانه ی بازی باید مجهز به سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب باشد.

6.کفپوش خانه های بازی باید از نظر کیفی مناسب و بهداشتی باشد زیرا کودکان دفعات زیادی روی این کفپوش می افتند و ممکن است در صورت نامناسب بودن کفپوش دچار بیماری های مختلف شوند.

7.رنگ آمیزی فضای خانه ی بازی باید برای کودکان شادی آفرین باشد و از رنگ های بهداشتی و مناسب برای رنگ آمیزی مکان استفاده شود.

8.مهم تر از همه در خانه های بازی باید اصول ایمنی و بهداشتی به صورت کامل رعایت شود.

هزینه ها و درآمد خانه بازی کودک

هزینه ی عمده ی تاسیس خانه ی بازی، مربوط به خرید محل خانه ی بازی و تجهیزات مناسب است. برای تاسیس یک خانه ی بازی در ابتدا با هزینه هایی مثل:هزینه اجاره و بیمه محل، هزینه ی اداره ی محل مانند هزینه های نگهداری و تعمیر وسایل، تبلیغات و بازاریابی و هزینه های مربوط به امور پشتیبانی روبرو خواهید شد.

هزینه ی خرید تجهیزات و محل خانه‎ی بازی بیش تر بستگی به بودجه و تمایلات شما دارد. قبل از اقدام به خرید باید تصمیم بگیرید خانه ‎ی بازی را برای ارائه ی خدمات به حداکثر چه تعداد کودک می‎خواهید تاسیس کنید، و چه تعداد وسیله‎ی بازی می خواهید در خانه ی بازی خود قرار دهید.

پرسنل خانه ی فرهنگ مشارکتی!

برای تاسیس خانه ی بازی (خانه فرهنگ مشارکتی) 4 کارمند اداری نیاز است. سمت های این کارمندان به شرح زیر است:

1.مدیر کل: شرایطی برای مدیر کل خانه‎ی بازی در نظر گرفته شده است. مدیر کل باید سنی بین 25 تا 65 سال داشته باشد، کاملا ایرانی و تابع کشور ایران باشد، سابقه و سوءپیشینه ی کیفری و اعتیاد به مواد مخدر نداشته باشد. همچنین مدیر کل خانه ی بازی بهتر است سابقه کار در محیط های کودک محور و کار با کودکان را داشته باشد.

-- -- -- -- --

2.مدیر امور داخلی: شرایط ویژه ای برای این فرد در نظر گرفته نشده است، وظایف مدیر امور داخلی خانه ی بازی شامل برنامه ریزی و نظارت بر امور کلی خانه ی بازی است.

-- -- -- -- --

3.کارمند مخصوص ثبت نام: بهتر است این فرد به امور اداری و شرایط ثبت نام آگاهی کامل داشته باشد.

-- -- -- -- --

4.مربیان آموزشی: مانند مدیر کل، برای مربیان آموزشی خانه ی کودک نیز شرایط خاصی وجود دارد. مربیان خانه ی کودک از نطر سنی بهتر است زیر 30 سال بوده تا شور و اشتیاق بیشتری برای چالش با کودکان داشته باشند. همچنین به دلیل ارتباط نزدیک با کودکان بهتر است در استخدام مربیان سختگیری بیشتری صورت بگیرد. ظاهر مربیان باید مورد پذیرش والدین و کودکان باشد تا برای آن ها قابل اعتماد باشد.

-- -- -- -- --

شرکت بازی سازان با ارائه محصولاتی با کیفیت و مطابق استاندارد های روز دنیا، انتخاب تعداد کثیری از سرمایه گذاران حوزه کسب و کار کودک می باشد. همچنین جلسات مشاوره تلفنی و حضوری کارشناسان و مشاوران بازی سازان بطور رایگان دلیل دلگرمی و اعتماد مراجعین به این شرکت می باشد.

آشنایی با خانه بازی،8 توصیه مهم برای تاسیس خانه اسباب بازی

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی