مخترع یویو

مخترع و داستان اختراع یویو

کد مطلب : 81733زمان مطالعه : 3 دقیقه
در گذشته یویو جزء محبوب ترین اسباب بازی های کودکان بود. یویو های اولیه معمولا از جنس چوب و فلز بودند اما به مرور زمان مدل های جدیدی از آن ها ساخته شد.

با مخترع و داستان اختراع یویو آشنا شوید

تاریخ دقیق اختراع یویو هنوز مشخص نیست اما بعضی از افراد بر این عقیده هستند که اختراع آن مربوط به کشور چین است اما بعضی دیگر عقیده دارند که اختراع یویو مربوط به 500 سال قبل از میلاد مسیح و کشور یونان است. یویو های اولیه از جنس تراکوتا، فلز یا چوب بودند اما در آن زمان به آن ها یویو نمی گفتند و بیشتر به عنوان دیسک شناخته می شدند.

کم کم که سن کودکان بالا می رفت و می توانستند با اسباب بازی ها بازی کنند، یویو را جزء اسباب بازی های محبوب شان می یافتند اما یویو ها در آن زمان اجسام شکننده ای بودند. با این بخش از گوناگون نمناک همراه شوید تا در این باره بیشتر بدانید.

یویو

کشور و محل اختراع یویو در قرن 16

شواهد تاریخی نشان می دهد که این اختراع در کشور فیلیپین اتفاق افتاده است. در واقع فیلیپینی ها هنگام شکار از وسیله شبیه یویو استفاده می کردند. این وسیله را لابلای درختان پنهان می کردند و یک سنگ را با طناب در فاصله 6 متر به آن می بستند و هنگامی که حیوانی زیر درخت می رفت، آن سنگ رویش پرتاب می شد. این طناب ها به شکارچیان این فرصت را می داد تا بتوانند شکار های متعددی داشته باشند.

البته این همه حقیقت نیست، بسیاری از یافته ها حاکی از آن است که یویو از کشور چین و یونان آمده و بعد به فیلیپین رسیده است. پس نمی توان فیلیپین را اولین مکان اختراع یویو نامید اما فیلیپین یک کشوری است که کودکانش بیش از همه به استفاده از این وسیله علاقه داشتند.

البته شواهد بعدی درمورد یویو مربوط به کشور هند می باشد که در قرن 18 اتفاق افتاده است. در کشور هند در سال 1765 یک جعبه مینیاتوری با تصویر یک دختر با لباس قرمز در حال بازی با یویو به ثبت رسیده است.

شواهد تاریخی نشان می دهد که یویو تا سال 1990 در پاریس شناخته شده نبود اما بعد از آن کم کم با نام های مختلف در فرانسه شناخته شد و به پاریس هم رسید.

مخترع yoyo

اما بالاخره چه کسی یویو را اختراع کرد؟

چیزی که ما امروز بر آن معتقد هستیم، این است که فیلیپین کشور مخترع یورو است. مردم بومی فیلیپن در ساخت و استفاده از اسباب بازی ها مهارت بسیار زیادی داشتند و با منحنی کردن چوب ها، اسباب بازی های مختلفی را ایجاد می کردند که طرفداران بسیار زیادی داشت.

در سال 1920 هم فردی به نام "پدرو فلورس" از فیلیپین به آمریکا رفت و اولین یویو فیلیپینی را ساخت. این فرد در سال 1928 کمپانی تولید یویو را به راه انداخت که در کالیفرنیا مستقر شده بود.

مخترع یویو

یویو هایی که درست می کردند، ساخته دست بود و با چوب منحنی شده ایجاد می شدند که طراحی منحصر به فرد خودش را داشت و کیفیت آن بسیار بالا بود که یک نخ هم به آن وصل می شد و باعث حرکت یویو می شد. البته یویو های امروزی فقط قابلیت بالا و پایین رفتن ندارند و می توان حرکات مختلفی را روی آن ها پیاده کرد.

در بین سال های 1928 و 1929 فردی به نام دونالد دانکن در طول سفرش به سانفرانسیسکو یویو های ساخته شده توسط فلورس را برای اولین بار مشاهده کرد و متوجه شد که این اسباب بازی چقدر می تواند سود تجاری داشته باشد بنابراین تصمیم گرفت که کمپانی فلورس را بخرد.

تولیدات این کمپانی در سال 1946 به جایی رسیده بود که در هر ساعت، 3 هزار و 600 یویو تولید می کردند که از جنس چوب بود. تا سال 1960 هیچ یویوی پلاستیکی وجود نداشت تا این که کم کم شرایط تغییر کرد و یویو های امروزی از جنس پلاستیک درست شدند.

کشور مخترع و داستان اختراع یویو

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی