اتاق کودک
اتاق خواب کودکان از آن قسمت هایی از خانه است که وسایل ریز و درشت زیادی در آن قرار دارد و خانه تکانی و تمیز کردن آن کار دشوار و وقت گیری است.

ایده هایی برای مرتب سازی و خانه تکانی اتاق کودک

یکی از دغدغه های همیشگی مادران مرتب کردن اتاق کودک است . معمولا در اتاق کودکان وسایل زیادی مانند اسباب بازی های مختلف ، لباس های فراوان ، کتاب های داستان و پازل ها و… وجود دارد بنابراین تمیز کردن آن کار دشوار و وقت گیری است که والدین را عصبانی و یا آشفته می سازد به طوری اتاق کودکان مدت زیادی بی نظم و نامرتب باقی می ماند.

برای تمیز کردن آسان اتاق کودکتان از روش های که در این بخش از نمناک آورده ایم ، استفاده کنید و به یاد داشته باشید که خانه تکانی اتاق فرزندان خود را به تنهایی انجام ندهید بلکه از کودکان نیز در این کار کمک بگیرید و خانه تکانی را یک مرحله از روند آموزشی کودک بدانید.

راهنمای روش های خانه تکانی اتاق کودک

وسایل اضافی کودک را جدا کنید

اغلب اتاق کودکان فضای کافی برای وسایل کودک را ندارد . اگر اتاق کودک شما نیز کوچک است ، وسایل اضافه کودک را مانند اسباب بازی هایی که استفاده نمی شوند، لباس هایی که دیگر فصل آن گذشته و یا کوچک شده اند و یا وسایلی که در اتاق کودکان است اما مربوط به آنان نیست را جمع کنید.

اتاق کودکتان را طوری بچینید که حداقل در ایام تعطیل ، که مهمانان زیادی دارید ، اتاق مرتب بماند بنابراین برای جلوگیری از ریخت و پاش فضای اتاق سعی کنید اتاق را خلوت کنید و وسایل اضافی را از دسترس کودک خارج نمایید.

درون یک جعبه پلاستیکی بزرگ اسباب بازی هایی که مورد توجه کودک نیستند را بریزید و در جایی دور از دسترس او بگذارید . اینگونه این اسباب بازی های خسته کننده بعد از مدتی برای کودک هیجان انگیز می شود.

از قفسه ها و شلف های ثابت استفاده نمایید

برای ایجاد نظم و انضباط در اتاق کودک از قفسه هایی ثابت استفاده کنید و هریک از وسایل و اسباب بازی ها را داخل یک قفسه بگذارید تا هر وسیله ای جای مخصوص خود را در اتاق پیدا کند.

اتاق کودک تمیز

تنها لباس فصلی کودک را در دسترس قرار دهید

اگر کمد لباس کودکتان دیگر فضایی برای لباس های جدید را ندارد ، کمی آن را خلوت کنید . برای این کار می توانید لباس های زمستانی کودک را درون چمدانی قرار داده و بردارید و برای لباس هایی که برای کودکتان کوچک شده تصمیم بگیرد . این لباس ها اگر تمیز باشد و هنوز کهنه نشده باشد ، می تواند کودکانی را شاد کند بنابراین لباس ها را به خیریه ها یا مؤسسات نیکوکاری دهید.

به اسباب بازی های لگو سر و سامان بدهید

هیچ گاه جعبه های لگو را دور نیاندازید تا اگر کودکتان به این وسیله علاقه مند نیست، آن را از دسترسش دور نگه دارید و آنها را زیر تختخواب کودک قرار دهید.

کشوهای اتاق کودک را تقسیم بندی نمایید

کشوهای کمد کودک را به چند قسمت تقسیم کنید و در این قسمت ها لباس ها را جداگانه قرار دهید مثلا در قسمتی از کشو لباس های کوچک (مثل جوراب ها) و در قسمتی شلوار و... قرار دهید.

از کشوی زیر تخت خواب استفاده کنید

برخی از اسباب بازی های کودک را می توانید درون کشو زیر تخت خواب قرار دهید و از این فضا به بهترین شکل استفاده نمایید.

از سطل های پلاستیکی و سبد های رنگی استفاده نمایید

سطل های پلاستیکی و سبد های رنگی در اندازه ها و ابعاد مختلف در بازار موجودند بنابراین می توانید آنها را تهیه کنید و بسیاری از وسایل و اسباب بازی ها اتاق کودک را درون آن قرار دهید.

کفش های کودک را در قفسه بچینید

از شلختگی و به هم ریختگی کفش ها و ترغیب کودکان به چیدن کفش های خود ، یک قفسه مختص کفش های کودکان در اتاق او در نظر بگیرید.

نظافت اتاق کودک

برای آویزان کردن لباس ها از میله ی دوتایی استفاده نمایید

برای اینکه بتوانید تعداد لباس هایی بیشتری را درون کمد خود قراردهید ، برای آویزان کردن لباس های کودکتان میله ی دوتایی در نظر بگیرید. پایین بودن چوب لباسی دوبل سبب می شود کودک خودش بتواند لباس ها را آویزان کند.

از آویز پشت در کمک بگیرید

برای مرتب کردن وسایل کوچک کودک خود همچون جوراب و... از آویز مخصوص کودک برای پشت در استفاده کنید و این وسایل کوچک را در جای مخصوص خود قرار دهید.

روی جعبه ها را برچسب بزنید

برای اینکه اتاق کودک شما مرتب شود ، وسایل کودکتان را در جعبه ها یا سطل و سبد بگذارید و روی تکه ایی کاغذ بنویسید چه درون جعبه گذاشته اید و ان را به وسیله چسب روی جعبه یا سبد یا سطل وسایل بچسبانید تا وسایل و لوازمی که درون آن ها قرار دارند را بدون دردسر تشخیص بدهید.

به خانه تکانی به عنوان دردسر نگه نکنید

به خانه تکانی و مرتب کردن اتاق کودک به عنوان یک دردسر نگاه نکنید و اتاق کودک را به تنهایی و در زمانی که او حضور ندارد تمیز نکنید . وسایل دور ریز را در جلوی چشم کودک خارج کنید تا فکر نکند غیب یا گم شده اند.

از جعبه کفش استفاده نمایید

پازل ها، حیوانات کوچک پلاستیکی، ماشین های کوچک ،لباس های عروسک ها و وسایل ساخته شده از اجزای ریز را از بقیه جدا کنید و در جعبه هایی مانند جعبه کفش و یا جعبه های پلاستیکی و فلزی سبک بگذارید.

سپس آنها را در طبقات کمد جایگزین کنید و روی جعبه ها برچسب بزنید . درون جعبه های بزرگ تر بلوک های ساختمان سازی و ماشین های بزرگ تر و کامیون ها ، مجله ها و کتاب ها را بگذارید و آن را در انبار قرار دهید.

مرتب کردن اتاق بچه

سی دی ها و بازی های رایانه ای را مرتب کنید

سی دی ها و بازی های رایانه ای که خراب شده از باقی جدا کرده و دور بیاندازید . باقی سی دی ها را در جعبه های کوچک تر بگذارید.

به طور روزانه به اتاق کودک رسیدگی کنید

برای اینکه اتاق کودکتان راحت تر مرتب و تمیز شود ، همه کارها را در یک روز انجام ندهید و برای جلوگیری از خستگی و کلافه شدن به کودک یاد بدهید تا با انجام روزانه کارهای نظافت، اتاق را همیشه مرتب نگه دارد و اسباب بازی ها و وسایلی که در طول روز استفاده می کند را سر جایشان قرار دهد.

دسترسی را آسان تر کنید

کنار قفسه و کمدهای اتاق کودکتان چهار پایه یا سکویی محکم و ایمنی و در عین حال زیبا و جذاب قرار دهید تا کودک بتواند وسایل مورد نیازش را براحتی بردارد و تشویق شود تا پس از استفاده، دوباره از آن بالا رفته و وسیله را در جای مخصوصش قرار دهد.

هر قسمت کمد را به وسیله ی خاصی اختصاص دهید

هر قسمت کمد کودکتان را به وسیله ی خاصی مانند کفش ها ، شلوارها ، پیراهن و ... . اختصاص دهیدتا کمد منظم تر شود.

جعبه های اسباب بازیها را دور بریزید

برخی از ما جعبه های اسباب بازی کودکمان را نگه می داریم. گاهی اسباب بازی خراب شده اما جعبه آن را نگه داشته ایم . این جعبه ها اتاق کودک را به هم ریخته و فضا را کاهش می دهند بنابراین بهتر است برخی از جعبه های اسباب بازی کودکمان را دور بیاندازیم.

کتاب و کاغذهای رنگی را در جاکفشی قرار دهید

برای دسترسی آسان کودک و تمیز شدن اتاق کاغذ، کتاب و برچسب ها را درون جاکفشی قرار دهید.

روش های خانه تکانی اتاق کودک برای عید

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : خانه تکانی
وبگردی