ارور 404 چیست
ارور 404 یکی از مشکلاتی است که شاید با آن چندین بار روبرو شده باشید. در این مقاله از نمناک شما را با “ارور 404” و روش های رفع آن آشنا خواهیم ساخت.

ارور 404 چیست؟!

یکی از مشکلاتی که اکثر کاربران مرورگرهای مختلف با آن در حین جستجو ممکن است روبرو شوند، ارور 404 می باشد که این URL با وجود اینکه با ارور روبرو شده است، می تواند محتوایی باشد که شما ساعت ها به دنبال آن بوده اید و با کلیک بر روی صفحه مدنظرتان، با آن روبرو شده اید که می توان گفت این مشکل واقعا اتفاقی ناخوشایند هم برای مالک وب سایت و هم برای شما کاربر می باشد!

ارور 404

با این وجود ارور 404 کد وضعیت HTTP است که توسط سرور به دیوایسی که شما از آن استفاده می کنید، فرستاده می شود که این ارور و خطا را می توانید در مرورگر خود مشاهده کنید. با این وجود این ارور بنابر دلایل مختلفی اعم از حذف صفحه مدنظر توسط وب سایت مد نظر می باشد و مالک هر وب سایتی می تواند این صفحه را طراحی کند. از این رو این ارور می تواند با عناوین مختلفی برای شما به نمایش دربیاید که در ادامه یک سری از آنها را خواهید دید؛

 • 404 Error
 • 404 Not Found
 • Error 404
 • The requested URL [URL] was not found on this server
 • HTTP 404
 • Error 404 Not Found
 • 404 File or Directory Not Found
 • HTTP 404 Not Found
 • 404 Page Not Found

 چگونه یک خطای 404 به وجود می آید؟

ارور 404 زمانی ایجاد می شود که URL و محتوای موجود در آن حذف شده باشد یا سایت به URL دیگر منتقل شده باشد که اصطلاحا به این فرآیند، انتقال دامنه سایت گفته می شود. با این حال دلایل دیگری نیز وجود دارند که می توانند منجر به این ارور شوند که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد؛

 1. آدرس اینترنتی ( URL ) یا محتوای آن حذف شده باشد.
 2. نشانی اینترنتی یا همان آدرس اینترنتی بصور صحیح وارد نشده باشد.
 3. مشکل خوردن سرور
 4. نام دامنه مدنظر را نمی توان به IP با DNS تبدیل کرد.
 5. نام دامنه ای که وارد کرده اید، وجود ندارد.

با این حال وقتی این ارور برای صفحات یک وب سایت رخ می دهد، یک نقطه منفی برای آن می باشد و این در حالی است که اکثر وب سایت ها صفحات خود را در طول روز بررسی نمی کنند تا در مواجهه با چنین مشکلی، فورا آنرا برطرف کنند! به همین دلیل این ارور را می تواند در اکثر صفحات گوگل مشاهده کرد.

نحوه رفع خطای 404

تا این قسمت با خطای 404 و دلایل رخ دادن آن آشنا شده اید و می دانید که این ارور چگونه ایجاد می شود. با این حال اگر شما با این ارور در صفحات مجازی روبرو شوید، بدین معنا نیست که شما نمی توانید دیگر به محتوایی که به دنبالش بودید، برسید! می توانید عبارت جستجو کرده خود را به روش متفاوتی سرچ کنید و به نتایج جدیدی برسید. با این حال اگر صفحه ای خاص مدنظرتان است، با این کارها می توانید رفع ارور 404 کنید؛

1- صفحه را ریلود کنید

ممکن است خطای 404 به این دلیل ظاهر شود که صفحه یا آدرس مدنظرتان به درستی بارگیری نشده باشد که این می تواند مشکلی از اینترنت و سیم های متصل به آن باشد.بعد از اطمینان از متصل بودن اینترنت، توصیه ای که ما برای شما داریم این است که دکمه F5 را از بالای صفحه کلید، فشار دهید و بررسی کنید که کار می کند یا خیر. همچنین اگر شما با لپ تاپ در حال کار هستید، دو کلید Fn+F5 را با هم بفشارید.

2- URL را بررسی کنید

 url

صرف نظر از اینکه آدرس سایت مدنظر را بصورت دستی وارد کرده اید یا از یک لینک که دوستان و آشنایانتان آنرا برای شما ارسال کرده اند، می تواند مشکل اصلی باشد. به همین دلیل توصیه می شود به مدت چند ثانیه به دنبال آدرس صحیح وب سایت باشید. برای مثال اگر شما این آدرس را وارد کرده اید (sanjsh.org) لازم به ذکر است که این آدرس اشتباه است!! برای یافتن آدرس صحیح، می توانید نام فارسی مجموعه را یعنی « سنجش » را تایپ کنید و سپس به آدرس درست وب سایت را یعنی ( sanjesh.org ) را مشاهده خواهید کرد! به همین سادگی .

3- یک لول به عقب بازگردید

تصور کنید که شما قصد ورود به آدرس زیر را دارید؛

example.com/direct1/direct2/direct3 

خب. همان گونه که در آدرس بالا مشاهده می کنید، آدرس مدنظر از 4 صفحه که اولی صفحه نخست سایت مدنظر، دومی دایرکت اول، سومی دایرکت دوم و چهارمی دایرکت 3 است. توصیه ای که ما برای شما داریم این است که دایرکت 3 یا در اصل اسلش آخر را حذف کنید و در صفحه باز شده جدید به دنبال مطلب یا عنوانی که به دنبالش بودید، بگردید.

4- از داخل سایت اقدام به سرچ کنید

سرچ داخلی

برای مثال اگر شما از داخل وب سایت نمناک قصد جستجو عبارتی خاص را دارید، می توانید در هر یک از صفحات، آیکون ذره بین را مشاهده کنید که به واسطه این آیکون می توانید با خیالی راحت، داخل سایت جستجو کنید و به محتوا مدنظر خود تنها با سرچ چند کلمه دست پیدا کنید.

5- حافظه کش را حذف کنید

حافظه کش

ممکن است آدرس سایتی که مدنظرتان است، در مرورگر گوشی یا کامپیوتر شما به حالت کش تبدیل شود. به همین دلیل توصیه ای که داریم این است که کوکی ها و کش مرورگر خود را حذف کنید. اگر شما تمایل به این کار ندارید می توانید در مرورگر کروم کامپیوتر Ctrl+Shift+N را بصورت همزمان بفشارید تا وارد محیط بدون کش شوید و با خیالی آسوده سرچ کنید. در مرورگر کروم گوشی نیز از بخش منو بر روی New icognito tab کلیک کنید.


تاثیر ارور 404 روی سئو سایت

زمانیکه وب سایت شما دارای ارور 404 باشد، در دید گوگل و سایر موتورهای جستجو این است که به سایت خود اهمیت نداده اید و در نهایت تاثیر منفی بر روی وب سایت شما خواهد گذاشت. با این وجود اعتبار شما در گوگل کاهش خواهد یافت و با افت رنکینگ روبرو خواهید شد. از این رو اگر سایت شما دارای صفحات 404 زیادی می باشد، گوگل جایگاه مطالب اصلی شما را جابجا خواهد کرد و یا حتی ایندکس کردن آنها را متوقف می کند.

تاثیر ارور 404

با این وجود این ممکن است منجر به کاهش قابل توجهی از تعداد بازدید کنندگان وب سایت شما شود که در نهایت اگر تعداد لینک های بی اعتبار و لندینگ پیج های شما زیاد باشد، بازدید کننده، اعتمادش را نسبت به سایت شما از دست خواهد داد و در طول بلند مدت کاربران زیادی سایت شما را بی اعتبار می خوانند.

ارور 404 چیست؟ آموزش 5 روش رفع ارور 404 + تاثیر آن در سئو

3.922
این مطلب مفید بود ؟175
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
برچسب : اینترنت
وبگردی