کمپرسور
کمپرسور باد از دستگاه های بسیار پرکاربرد و بسیار مفید در پیش برد صنعت دارد که در این مقاله قصد داریم تا کمپرسورباد و کاربردهایش را به شما معرفی کنیم.

 کمپرسور هوا فشرده یا کمپرسور باد از دستگاه های بسیار پرکاربرد و بسیار مفید در صنعت می باشد و نقش مهمی در پیش برد صنعت دارد. برای متراکم کردن هوا که یک گاز تراکم پذیر است از کمپرسور هوا استفاده می کنند. تعریف ساده کمپرسور هوا یا باد را می توان این طوری بیان کرد که دستگاهی است جهت مکش هوا در یک فشار و تحویل آن در فشار بالاتر. در کمپرسور باد یا همان کمپرسور هوا فشرده توجه به یک نکته بسیار ضروری می باشد و آن حجم دستگاه می باشد، زیرا کمپرسور هایی که گنجایش مخزن متناسب با مصرف ابزار بادی را ندارند باعث ایجاد فشار بر قسمت موتور می شود و در نهایت مستهلک شدن موتور و همچنین از دست رفتن انرژی را در پی دارند. 

معرفی کمپرسور و انواع آن

از کمپرسورها برای فشرده کردن گازها استفاده می شود. در حقیقت کمپرسورها وسایلی هستند که با صرف انرژی مکانیکی فراوان، سیال را با سرعت به درون خود مکیده و سپس آنرا فشرده می کنند. انواع گوناگونی از کمپرسور وجود دارد که برای مصارف صنعتی و عمومی طراحی شده اند که در زیر به توضیح هریک از آنها می پردازیم:

کمپرسور های باد بر حسب کارکرد به سه دسته اصلی زیر تقسیم می شوند :

  1. کمپرسور رفت و برگشتی
  2. کمپرسور پیچ دوار یا اسکرو
  3. کمپرسور گریز از مرکز

البته انواع کمپرسور باد بر اساس فاکتورهای دیگر هم، تقسیم بندی می شوند که از این موارد می توان به تعداد مراحل فشرده سازی هوا (کمپرسور های تک مرحله ای و دو مرحله ای)، روش های خنک شدن (روغن، آب و یا هوا)، نوع محرک (موتور، موتور IC و غیره) و نوع روغن کاری (روغنی یا بدون روغن) می توان اشاره کرد.

خرید کمپرسور باد

کمپرسور باد رفت و برگشتی (پیستونی)

یکی از مهم ترین انواع کمپرسور باد، کمپرسور های پیستونی هستند. کمپرسور های پیستونی نوعی کمپرسور با جابجایی مثبت است. در این کمپرسور ها یک میل لنگ داخل پیستون حرکت می کند و هوا را فشرده می کند. کمپرسورهای پیستونی اغلب بدون روغن هستند و برای خطوطی که نیاز است، کمپرسور به صورت مداوم کار کند و فشار بالایی تامین شود از آنها استفاده می شود. در بین انواع کمپرسور این نوع کمپرسور رقیب سرسخت و شناخته شده ای با نام کمپرسور روتاری دارد. کاربرد اصلی این کمپرسور ها در خطوط انتقال گاز، کارخانه های فرآوری، گازهای مهم صنعتی مثل کربن و اکسیژن و پالایشگاه های نفت می باشد. البته در صنایع پلاستیک نیز از انواع کمپرسور باد پیستونی برای فرم دهی ظروف به روش دمیدن، خصوصا بطری ها نیز استفاده می شود.

کمپرسور باد پیچ دوار

ازانواع کمپرسور باد، می توان به کمپرسور پیچ دوار یا اسکرو اشاره کرد. این نوع از کمپرسور جانشین کمپرسور باد پیستونی هستند. این مدل کمپرسور را با نام های اسکرو و پیچ روتاری نیز می شناسند. این نوع کمپرسور باد، از دو پیچ مشبک بزرگ به وجود آمده اند. این کمپرسور به دلیل نشست کمتر در مقیاس صنعتی، به جای روتاری به کار گرفته می شود. کاربرد این نوع کمپرسور در صنایع غذایی، جک چکش ها، آچار ضربه ای باد و کمپرسور مته های پزشکی می باشد.

کمپرسور باد گریز از مرکز

در بین انواع کمپرسور باد یکی از شناخته شده ترین ها کمپرسور شعاعی یا گریز از مرکز می باشد، کارکرد این کمپرسور ها بسیار متفاوت از دو نوع قبلی است و بیشتر برای هواپیما ها استفاده می شود. این نوع از توربین ها با توجه به قوانین دینامیک سیال و اصول برنولی، با افزودن انرژی جنبشی به جریان مداوم به افزایش فشار دست می یابند. کمپرسور های گریز از مرکز یکی از گرانترین انواع کمپرسور باد می باشد، که برعکس دو نوع قبلی در حال رشد و تغییرات عمده می باشد.

معروف ترین نوع کمپرسور باد

در بین انواع کمپرسور باد که در بالا ذکر شده است، کمپرسور پیچ دوار یا اسکرو معروف ترین نوع کمپرسور است، که به صورت عمده در طراحی و ساخت انواع کمپرسور های باد به کار گرفته می شود. در این نوع از کمپرسور باد دو روتور به طور همزمان می چرخند و در نتیجه این عمل، هوا در داخل محفظه فشرده سازی شده و از پورت خروجی خارج می شود. انواع کمپرسور باد روتاری به دلایل زیر مورد توجه صنایع واقع شده اند: 

  1. اغلب بدون روغن هستند و از این رو کیفیت هوای پورت خروجی بسیار بهتر است.
  2. طول عمر بیشتری دارند.
  3. تولید حرارتی کمی دارند.
  4. می توانند به صورت مداوم و شبانه روز کار کنند.
  5. در حداکثر فشار نیز به خوبیه حداقل فشار کار می کنند.
  6. طول عمر قابل قبولی دارند.
  7. در مقیاس های کوچک با کمترین صدا کار می کنند.

نکات مهم در هنگام خرید انواع کمپرسور باد

در هنگام خرید و انتخاب کمپرسور باد علاوه بر بودجه، مشخصات و کارکرد دستگاه امری بسیار مهم و ضروری می باشد. انتخاب بدون توجه به نیازهای کار می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد. برای خیلی از خریداران صدای کم، راندمان بیشتر، عمر طولانی تر و تولید حرارت کمتر یک مسئله ی مهم می باشد و این مسائل انتخاب های متعددی را پیش روی کاربر می گذارد در این زمان شناخت کافی و دقیق از مشخصات کمپرسور، می تواند یک راهنمایی مفید برای شما باشد. مشاورین مجموعه ایران پمپ آماده هستند تا به شما در خصوص انتخاب انواع  کمپرسور باد مشورت دهند.

کمپرسور باد

لیست قیمت خرید و فروش کمپرسور باد

به طور کلی هنگام خرید و فروش کمپرسور یکی از مهمترین نکات، قیمت آن می باشد که عواملی همچون فشار کاری کمپرسور، ظرفیت هوادهی کمپرسور، توان موتور کمپرسور، سروصدای کمپرسور، هوای خشک کمپرسور و … تاثیر گذار می باشند. یک سری از نکات در خرید کمپرسور وجود دارد که توجه به آن ها به خریدار کمپرسور توصیه می شود تا بتواند کمپرسور اصل را از غیر اصل تشخیص بدهد. نکته دیگری که در هنگام خرید بسیار مهم است این است که از کمپرسورهایی که ظاهر نامناسبی مثل رنگ و لیبل نامشخص دارند خودداری کنند زیرا این موضوع احتمال وجود مشکل را بالا می برد. اگر نیاز به راهنمای بیشتری در رابطه با خرید انواع کمپرسور دارید می توانید به وب سایت ایران کمپرسور هم مراجعه کنید و مقالات مربوط به کمپرسور و انواع آن را مورد مطالعه قرار دهید.

معرفی انواع کمپرسور باد بر حسب کارکرد آنها

2.52
این مطلب مفید بود ؟11
برچسب :
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی