بدرقه ماه رمضان
در پایان ماه رمضان ، شش روز از اوایل ماه شوال را به عنوان بدرقه، روزه بگیرید؛ زیرا اگر کسی دوست عزیزی را بخواهد بدرقه کند، چند قدم به همراه او می رود.

روزه بدرقه ماه رمضان

اگر کسی شش روز شوال را به ماه رمضان وصل کرد ثواب یک سال کامل روزه را میبرد چون خدا میفرماید:به هر حسنه کار نیک ده برابر پاداش میدهم
گفته اند:پس از عید فطر، شش روز از اوایل ماه شوال را به عنوان بدرقه، روزه بگیرید؛ زیرا اگر کسی دوست عزیزی را بخواهد بدرقه کند، چند قدم به همراه او می رود.

آیت الله جوادی آملی از جمله فقها و اندیشمندانی است که به طور مفصل درباره حکمت و فلسفه اعمال عبادی دین مبین اسلام سخن گفته است.

آنچه در ادامه می خوانید برگرفته از بیانات این عالم فرزانه است.

 آداب بدرقه

بدرقه ماه رمضان چگونه است

 حدیث امام سجاد درباره روزه بدرقه 

امام سجاد (علیه السلام) فرمود:«وأوحشنا انْصرافه عنّا» و از اینکه منصرف شد و از ما فاصله گرفت، ما را به وحشت انداخت. ما دوست مهربان و پر برکتی را از دست می دهیم، لذا به وحشت می افتیم. از این رو بود که آخر ماه مبارک رمضان که می شد، اولیای خدا احساس غربت می کردند.

«ولزمنا له الذِمام المحْفوظ والحُرمة المرْعیّة والحق المقضی». ما باید حقی که او بر عهده ما دارد رعایت کرده حرمتی که در پیش ما دارد ارج بنهیم. باید به تعهدی که بین ما و اوست وفا کنیم.

«فنحن قائلون السلام علیک یا شهْرَ الله الأکبر ویا عید أولیائه» آنگاه چون این دوست عزیز از ما جدا می شود ما چنین می گوییم:سلام بر تو ای بزرگترین ماه که به خدا انتساب داری. و سلام بر تو ای عید اولیای الهی. این سلام، سلام تودیع است.

«السّلام علیک یا أکْرم مصحوبٍ من الأوقات ویا خیْر شهرٍ فی الأیام والسّاعات» امام سجاد (علیه السلام) چندین بار به این ماه سلام می کند. ماه رمضان اگر زمانی گذرا بود و باطن و سرّ و حقیقت و روح نداشت، ولی الله به او سلام نمی کرد. این گفته های معرفتی ـ معاذ الله ـ نظیر اشعار خیالی شعرا نیست که بر خطابه های خیالی حمل شود که مثلا ً به کوه و یا آثار مخروبه خطاب می کنند.

بیان حضرت این است که ما خیلی دوست و رفیق، داشته و داریم؛ اما هیچ دوستی به عظمت این ماه نبوده. ماهی که نه هیچ روزی مثل روزهای آن و نه شبی چون شبهای آن بود.

چگونه ماه رمضان را بدرقه کنیم ؟

55
این مطلب مفید بود ؟50
برگرفته از ایگاه اطلاع رسانی آیت الله جوادی آملی / م.ف
وبگردی