خجالت کودکان
خجالت کودکان چه ژنیتیکی باشد و چه اکتسابی ،تا سن 5 سالگی با کمک گرفتن از مشاوره و تمرین های والدین در برقرای تعامل ارتباطات می تواند کودک را از بحران خجالتی بودن رها بخشد.

رفع خجالت کودکان با هفت رفتار صحیح

عارضه خجالت مواقعی پیش خواهد آمد که کودک در موقعیت های ناآشنا قرار گیرد یا هنگام تعامل و گفت وگو دچار اضطراب و ناراحتی های عصبی شود، یا زمانی که تصور می کند به طریقی مورد توجه دیگران قرار گرفته است، در آن حالت بی نهایت ناراحت و خشمگین شود.

آیا کودک تان در خانه پرحرف است اما در جمع خجالتی و کم حرف؟ یا این که همیشه و همه جا خجالتی است؟ طبق گفته های روانشناسان خجالت و کم رویی در دوران کودکی امری کاملا طبیعی است. روش های زیادی وجود دارد که والدین می توانند به کار ببرند تا به کودک کمک کنند که پوست خود بیرون بیاید. در این جا 7 روش برای کمک به حس آرامش و اعتماد به نفس کودک آمده است.

روش هایی برای کمک به حس آرامش و اعتماد به نفس کودک

مداخله نکنید

وقتی می بینند کودکتان برای دوست شدن با بچه هایی که در پارک مشغول بازی هستند درگیر است جلو می روید و با اشاره به بچه هایی که در حال تاب بازی هستند ضربه آرامی به شانه هایش می زنید و او را به جلو هل می دهید. اما روانشناسان این کار را تایید نمی کنند چون اگر در این کار دخالت کنید کودک تحمل سرخوردگی را یاد نخواهد گرفت. (به عنوان مثال:یاد نمی گیرند که چگونه وقتی در شرایط خاصی قرار می گیرند باید رفتار کنند) این ارزشمندترین مهارتی است که او نیاز دارد در محیط مدرسه بلد باشد.

اما نزدکیش باشید

فرض می کنیم قرار است کودکتان را به یک جشن تولد ببرید. آنجا تا زمانی که کودک احساس امنیت و آرامش کند کنارش باشید. به او این فرصت را بدهید که با محیط های جدید آشنا شود و اخت بگیرد. تا زمانی که نسبت به محیط جدید احساس آرامش پیدا کند دور و برش باشید سپس او را تنها بگذارید. نیاز نیست که تا لحظه آخر کنارش بمانید. او باید بپذیرد که شما قرار است بروید و او هم قرار است که خوب باشد.

آن ها را برای موقعیت های جدید آماده کنید

باز هم همان جشن تولد را در نظر بگیرید. رفتن به خانه شخصی برای اولین بار کمی او را عصبی می کند. قبل از رفتن با او صحبت کنید و او را نسبت به آن جا آشنا کنید. به عنوان مثال بگویید:هفته بعد قرار است به جشن تولد سالی برویم. مثل تولدی که ماه پیش رفتیم قرار است شادی کنیم و کیک بخوریم.

خجالت کودکان

درمان کودکان خجالتی

با مثال آن ها را راهنمایی کنید

هیچ وقت از کودکتان کاری را که هیچوقت خودتان حاضر به انجام دادنش نیستید نخواهید. به عنوان مثال:با آدم هایی که میبینی مهربان و گرم و صمیمی باش. بچه ها معمولا رفتار پدر و مادرشان را تقلید می کنند. وقتی خودتان در کنار غریبه ها احساس آرامش نمی کنید چگونه می توانید از کودکتان انتظار داشته باشید که چنین کاری را انجام دهد.

به زور چیزی را جلو نبرید

چیزهای جدید را به کودکتان با استفاده از رویکرد عاملی معرفی کنید. رویکرد عاملی تکنیکی است که تنها یک یا دو چیز را در یک زمان تغییر می دهد. به عنوان مثال بچه همسایه را به خانه دعوت کنید تا با کودک شما مشغول بازی و سرگرمی شود. سپس برای تغییر محیط آن ها را به پارک ببرید. وقتی دیدید شرایط کاملا برای کودک آرام است دوستان دیگری را هم دعوت کنید تا برای بازی به آن ها ملحق شوند. آرام آرام به کودکتان فرصت دهید تا خودش را با تمام این شرایط وفق بدهد.

درباره لحظات پر اضطراب خودتان با او صحبت کنید

حتی بچه هایی که خجالتی نیستند هم با خجالت موقعیتی مواجه می شوند. به خصوص هنگام شروع مدرسه. به کودک اجازه دهید بداند که هر کسی ممکن است با این لحظات پر اضطراب مواجه شود. درباره لحظات پر استرسی که خودتان داشتید (مثل صحبت کردن در جمع) و درباره این که چگونه آن شرایط را مدیریت کردید (در محیط کار یک کنفرانس ارائه دادید تا دیگر خجالت نکشید) بگویید.

راهکاری برای برطرف کردن خجالت و کم رویی در کودکان

4.314
این مطلب مفید بود ؟122
برگرفته از بدونیم -/ ر
برچسب : خجالتی بودن
وبگردی