ماشین لباسشویی
تعدد مدل های ماشین لباسشویی در بازار باعث ایجاد شک و تردید خریدار می شود اما چه راه حلی برای انتخاب بهترین برند ماشین لباسشویی وجود دارد ؟

خرید مقرون به صرفه ترین و بهترین ماشین لباسشویی در سال 2019 و 2020 به دلیل تعداد زیاد مدل های آن در بازار جزء دشوار ترین خرید ها می باشد ؛ اگر نیاز های اساسی خود را مشخص کرده و دقیقاً بدانید به دنبال کدام مدل از لباسشویی و با چه قابلیت هایی هستید ، کار راحت تری را پیش رو خواهید داشت.

 

مشاهدۀ قیمت انواع ماشین لباسشویی

 

انواع ماشین لباسشویی

کلاً دو دسته ی اصلی برای ماشین لباسشویی وجود دارد :درب از جلو و درب از بالا

ماشین لباسشویی درب از بالا

این مدل دارای درب ورود و خروج لباس در قسمت بالای دستگاه هستند . به طور معمول دکمه های کنترل هم روی قسمت بالایی قرار دارند ؛ ولی در بعضی از مدل ها این دکمه ها جلوی دستگاه قرار دارند.

درون این دستگاه ها محفظه ای بزرگ قرار دارد که آب و هم زن در آن جای می گیرند . وظیفه ی هم زن چرخاندن لباس ها برای تمیز کردن آن هاست . بعضی از ماشین های لباسشویی درب از بالا از مدل HE می باشند که به معنی بازدهی زیاد این دستگاه ها است . این نوع بدون هم زن بوده و از حرکت دهنده برای چرخاندن لباس ها استفاده می کند . در این دستگاه ها به جای پیچاندن از چرخش لباس ها برای شست و شو استفاده می شود و خروجی کار خیلی شبیه دستگاه های درب از جلو می باشد.

از نکات خوب دستگاه های درب از بالا این است که برای ورود و خروج لباس نیاز به خم شدن نیست و اگر انواعی با بازدهی زیاد را انتخاب کنید علاوه بر مطلوب بودن مقدار تمیزی ، آب و انرژی کم تری نسبت به نوع هم زن دار استفاده می کنید.

انواع درب از بالا به علت راحتی در ورود و خروج لباس برای افراد مسن گزینه ی بهتری می باشند ، دقت کنید بعضی از این مدل ها محفظه های عمیقی دارند و خارج کردن لباس دشوار تر از مدل های درب از جلو است.

از طرف دیگر انواع HE آب کم تری مصرف می کنند ولی اولاً به پودر های رخت شویی ویژه نیاز دارند و دوماً اگر دستگاه تشخیص دهد که لباس ها به اندازه کافی تمیز نشده اند ، دوباره آب کشی انجام می شود که در این صورت کاهشی در مصرف آب اتفاق نمی افتد.

ماشین لباسشویی درب از جلو

در ده سال اخیر این نوع ماشین های لباسشویی به شدت رواج پیدا کرده است . این نوع در قیاس با انواع درب از بالا مقدار بیشتری از لباس ها را با مصرف انرژی کم تری شست و شو می کند . دکمه های کنترل این نوع در جلوی دستگاه قرار دارد و فضای روی دستگاه قابلیت استفاده یا پوشاندن دارد .

درون این دستگاه ها محفظه ای افقی وجود دارد که با چرخش آرام لباس ها را با لطافت تمیز می کند . این نوع بر عکس انواع درب از بالا نیازی به محفظه پر از آب ندارد ؛ زیرا آب گیری در چند مرحله و مناسب با نیاز انجام می شود . به علت عدم وجود هم زن ، امکان قرار گیری لباس های زیادی در دستگاه های درب از جلو وجود دارد . کارکرد خشک کن در این دستگاه ها بستگی به تعداد دور در دقیقه ی آن ها دارد . دستگاه هایی با قابلیت 1200 دور در دقیقه لباس ها را در زمان کم تری خشک می کنند . به طور  معمول این دستگاه ها قیمت بیشتری دارند و انواع تنظیمات را دارا می باشند . 

جهت اطلاعات بیشتر برای مقایسه لباسشویی درب از بالا و درب از جلو می توانید این مطلب را ببینید

ماشین لباسشویی اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک

برای انتخاب بهترین برند و مدل ماشین لباسشویی ایرانی و خارجی ابتدا نیاز است بدانید در ماشین های لباسشویی اتوماتیک کافی است آب و برق را وصل کنید ، پودر رخت شویی افزوده و دستگاه را تنظیم کنید تا شست و شو به طور اتوماتیک انجام شود . در دستگاه های خودکار شست و شو ، آب گیری و تخلیه بسته به نیاز شما صورت می گیرد .

در ماشین های لباسشویی نیمه خودکار باید به صورت دستی آب اضافه کنید . اگر دستگاه دو قلو باشد ، باید لباس ها را به صورت دستی از لباسشویی خارج کنید و در خشک کن بگذارید . تفاوت دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در تأمین آب آن ها می باشد . اگر در منطقه ای زندگی می کنید که با کمبود و قطعی آب مواجه هستید ، لباسشویی اتوماتیک به درستی عمل نمی کند . بهتر است ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک تهیه کنید ؛ زیرا آب گیری در آن یکباره بوده و مثل نوع خودکار نیاز مداوم به منبع آب ندارد.

بهترین ماشین لباسشویی

نکات مهم در انتخاب بهترین ماشین لباسشویی

طبیعتاً هر دستگاهی که قابلیت های بیشتری داشته باشد ، قیمت بالاتری هم دارد . بنابراین بهتر است بر اساس نیاز خود انتخاب کنید البته در کنار دقت به این نکات استفاده از بهترین مارک مایع لباسشویی ایرانی و خارجی کیفیت شستشو را افزایش می دهد

ظرفیت و سایز

ظرفیت ماشین لباسشویی اولین پارامتری است که باید به آن دقت کنید . باید دستگاهی را انتخاب کنید که مناسب با تعداد اعضای خانواده باشد . اگر فقط با همسر خود زندگی می کنید ، ماشین لباسشویی 5 کیلویی پاسخگوی نیاز شما خواهد بود ؛ ولی اگر تعداد اعضای خانواده ی شما بیش از 3 نفر است باید دستگاهی با ظرفیت بیشتر از 7 کیلو انتخاب کنید . تعداد افراد خانواده در خانواده های سنتی بیشتر است و خرید ماشین لباسشویی با ظرفیت 5/9 کیلو گرم در این خانواده ها امری طبیعی می باشد.

تسمه ای یا بدون تسمه

بعضی از ماشین های لباسشویی با قیمت بیشتر فاقد تسمه می باشند . در این مدل به جای اینکه موتور در زیر محفظه باشد و با تسمه محفظه را بچرخاند ، در پشت آن قرار گرفته و به طور مستقیم و بدون واسطه این کار را انجام می دهد .از فواید ماشین های لباسشویی بدون تسمه ( Direct Drive ) لرزش و سر و صدای کم تر است . در ماشین های لباسشویی تسمه ای ( Belt Drive ) تسمه بعد از مدتی افزایش سایز می دهد و لرزش و سر و صدای دستگاه افزایش می یابد . حذف تسمه موجب کاهش اصطکاک می شود ، انواع بدون تمسه مصرف انرژی کمتری دارند.

نمایشگر دیجیتال

انواع جدید ماشین لباسشویی به نمایشگر دیجیتال و تنظیمات زیادی مجهز می باشند ؛ امکان خطا به علت تعدد تنظیمات وجود ندارد . زیرا دستگاه به طور هوشمند انتخاب های ممکن را محدود می سازد . برای مثال اگر شست و شوی لطیف را انتخاب کنید ، برای خشک کردن نمی توانید از گزینه ی گرمای شدید استفاده کنید.

ستاره ی انرژی ( Energy Star )

مصرف بهینه دستگاه هایی که دارای نشان ستاره ی انرژی هستند ، از نکات مثبت آن ها می باشد . برای نمونه تعداد زیادی از این مدل ها حسگر رطوبت لباس دارند . این حسگر مصرف انرژی دستگاه را پایین می آورد . در دستگاه های دارای حسگر رطوبت ، تمام شدن کار خشک کن به خشک شدن لباس ها بستگی دارد نه تمام شدن زمان تعیین شده برای خشک کردن.

سرعت گردش خشک کن ( Spin speed )

هر چقدر سرعت گردش یا دور در دقیقه ی دستگاه بیشتر باشد قدرت خشک کن هم بیشتر است . دستگاهی که مثلاً سرعت چرخش آن 1200 دور در دقیقه است ، فقط با همین سرعت کار نمی کند ؛ بلکه سرعت طبق نوع و مقدار خیسی لباس ها تنظیم می شود . برای لباس های نازک 300 تا 500 دور در دقیقه و برای لباس های ضخیم مثل شلوار جین 1000 دور در دقیقه سرعت چرخش خوبی می باشد.

کنترل حرارت آب ( Temperature settings )

بعضی از ماشین های لباسشویی مجهز به سیستم حرارتی هستند و می توانند دمای آب را کنترل کنند . برای مثال در فصل زمستان که آب ورودی سرد است این سیستم به متعادل سازی آب کمک می کند . استفاده از آب گرم برای شست و شوی لباس ها و ملحفه ی سفید موجب تمیز تر شدن آن ها می شود .

بخار ( Steam )

این ویژگی دستگاه ، موجب قرار گیری البسه شما در مقابل بخار می شود . بخار موجب از بین رفتن لکه ها و بو های احتمالی لباس ها می شود . این خصوصیت فقط در دستگاه های مدرن و گران قیمت وجود دارد و با توجه به نیاز و بودجه خود ، دستگاه مناسب را انتخاب کنید .

محفظه ی استیل ضد رنگ

استیل خوب  بو نمی گیرد ، دچار رنگ پریدگی نمی شود و نیز در برخورد با لباس ها دچار چسبندگی نمی شود . بنابراین جنس استیل ماشین لباسشویی اهمیت دارد .

گواهی NSF و برچسب انرژی

این گواهی بیانگر این است که 99 درصد باکتری ها در شست و شو از بین می روند . از طرف دیگر ، برچسب های انرژی که توسط ارگان های دولتی درون کشور به لوازم مصرف کننده ی انرژی تعلق می گیرند نمایانگر میزان بازدهی این لوازم است . این برچسب ها از A تا G به ترتیب بازدهی بالا تا پایین دسته بندی می شوند . توجه کنید دستگاه مد نظر شما دارای برچسب انرژی A یا بالاتر از آن A+ و A++ یا A+++  باشد.

ارزانترین و بهترین ماشین لباسشویی ایرانی و ال جی و سامسونگ و پاکشوما

527
این مطلب مفید بود ؟270
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی