علائم و درمان بواسیر هموروئید

علائم جدی و راههای درمان طبیعی بواسیر (هموروئید)

کد مطلب : 12744تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 9 دقیقه
بواسیر (هموروئید) مشکلی است که افرادی که دچار آن می شوند را بسیار آزار می دهد، برای درمان بواسیر روش های خانگی بسیار موثر هستند و کمک شایانی به درمان می کنند.

بواسیر (هموروئید) از علائم تا راههای درمان بدون جراحی

بواسیر بیماری مزمن و دردناکی است که متاسفانه اکثر مبتلایان از ابراز آن خودداری می کنند. شما می توانید با شناخت علائم بواسیر و درمان های خانگی بواسیر(هموروئید) که در این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت در منزل اقدام کنید.

بواسیر (هموروئید) چیست؟

بواسیر عبارت است از سیاهرگ های گشاد شده (واریسی) در راست روده یا مقعد. بواسیر ممکن در مجرای مقعدی (بواسیر داخلی) یا در مدخل مقعد (بواسیر خارجی) واقع شده باشد. بواسیر ممکن است سال ها وجود داشته باشد اما تنها با وقوع خونریزی بدان پی برده شود.

بواسیر هموروئید

علائم و نشانه های بیماری بواسیر چیست؟

علائمی که در ادامه خواهیم گفت اصلی ترین راه برای تشخیص بواسیر است پس چنانچه خودتان در منزل متوجه این علائم شدید باید به فکر درمان فوری باشید.

 • خونریزی :ممکن است خون قرمز روش به صورت رگه هایی در اجابت مزاج دیده شود یا به دنبال اجابت مزاج، خون به مقدار کم و به مدت کوتاهی چکه کند. 
 • التهاب و تورم
 • درد، خارش یا ترشح مخاطی پس از اجابت مزاج 
 • وجود یک برجستگی در مقعد 
 • احساس این که پس از اجابت مزاج، راست روده به طور کامل تخلیه نشده باشد (این حالت تنها در مورد بواسیر بزرگ دیده می شود).

 علائم بواسیر

راههای درمان بواسیر (هموروئید) در خانه با نسخه های طب سنتی

درمان علل اصلی یبوست تنها راه رهایی از این مشکل میباشد، در ابتدا تمام مسیر گوارشی برای چندین روز باید استراحت کنند تا روده پاک شود، پس از آن ممکن است از غذاهای طبیعی برای راحت مدفوع کردن استفاده نماید. درمان های اولیه و ساده بواسیر در خانه بسیارند مثل :

 • ناحیه عفونی را به مدت 15 دقیقه، هر روز سه بار، در آب گرم خیس کنید و با حوله نرم یا سشوار، آرام خشک کنید.
 • تورم و خارش را با کیسه های یخ کاهش دهید، اگر این کار جواب نداد، شاید کیسه های آب داغ جواب بدهند. 

علاوه بر این چند مورد درمان های طبیعی دیگری هم وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. 

سرکه سیب برای کاهش تورم بواسیر 

سرکه سیب تورم و خارش ناشی از بواسیر داخلی و بیرونی را کاهش می دهد، از سرکه سیب خالص و غیر پاستوریزه استفاده کنید، چرا که قوی تر هستند. در بواسیر بیرونی، ابتدا ناحیه عفونی را به آرامی تمیز کنید و مقداری از سرکه سیب را به پارچه کتان بمالید و روی ناحیه بمالید. احتمالا اول کار احساس سوزش شدیدی داشته باشید که پس از مدتی رفع می گردد؛ این روش را چند بار در روز انجام دهید تا تورم کاهش بیابد.

اما در بواسیر داخلی نسخه درمان به صورت خوراکی است، به این روش که یک قاشق چای خوری سرکه را قورت داده و روی آن یک لیوان آب بخورید. حداقل دوبار این کار را انجام دهید. حتما بعد از خوردن سرکه آب بخورید تا اسید معده متعادل شود. می توانید کمی عسل اضافه کنید تا بتوانید طعم سرکه را تحمل کنید.

نوشیدن زیاد آب برای درمان بواسیر

حداقل روزی 6 لیوان آب بخورید. الکل تاثیری منفی دارد. اگر از مکمل استفاده می کنید، حداقل 8 لیوان آب بخورید.

نوشیدن آب

درمان بواسیر با پوشیدن لباس مناسب

در فصول گرم، لباس تنگ نپوشید. لباس تنگ باعث تعریق شده و باعث خارش و التهاب می شود. پارچه های نایلونی، به دلیل ایجاد تعریق زیاد، برای پوست ضرر دارند. 

درمان بواسیر با انجیر خشک

یکی از بهترین نسخه های قدیمی این است که چند انجیر خشک را با آب گرم بشویید و شب آن را خیس نمایید. صبح انجیر و آبی که انجیر در آن خیس خورده را میل نمایید.خوردن انجیر هنگام عصر نیز مفید میباشد. مصرف انجیر زمانی اثر گذار است که چندین هفته خوردن آن را ادامه دهید. دانه های ریز انجیر باعث تحریک روده و حرکت مدفوع میشود.

چای کیسه ای و درمان بواسیر هموروئید

برای درمان بواسیر هموروئید، یک کیسه ی چای را در یک فنجان آب داغ قرار دهید، بعد از چند لحظه کیسه را از داخل آب در بیاورید و اجازه دهید تا خنک شود، سپس کیسه ی چای را به مدت 10 دقیقه روی رگ های متورم بگذارید. این کار را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.

درمان بواسیر هموروئید

درمان بواسیر با تربچه

مخلوط 100 میلی گرم از تربچه رنده شده و یک قاشق عسل، یا نوشیدن آب این سبزی دو بار در روز در حدود 60 الی 90 میلی گرم در درمان بیماری مفید می باشد. این روش درمانی میتواند به شکل داروی خارجی نیز استعمال شود. تربچه سفید را با شیر ترکیب نمایید تا به شکل خمیر درآید، استفاده از آن در محل درد، باعث کاهش یافتن ورم و درد میشود.

درمان بواسیر با شلغم

150 گرم از آب برگ آن باید گرفته شود و به بیمار داده شود، زمانیکه آب آن را مصرف میکنید، خوردن میوه های خام و سبزیجات ضروری میباشد. برای بدست آوردن نتیجه بهتر، آب برگ شلغم را به اندازه یکسان با آب شاهی و اسفناج و هویج مخلوط و میل کنید.

درمان بواسیر با خوردن کدو

سه قاشق چایخوری آب برگ کدو را با یک لیوان شیر بدون چربی مخلوط نموده و هر روز صبح مصرف نمایید، همچنین می توانید خمیر ریشه گیاه را نیز برای بدست آوردن نتیجه بهتر استفاده کنید.

 خوردن کدو

نشستن در وان جوشانده ی پوست درخت بلوط

باید بدانید که یکی از موثرترین راه های درمان بواسیر هموروئید با روش های خانگی نشستن در وان حاوی جوشانده ی پوست درخت بلوط است. برای آماده کردن این درمان کمی پوست درخت بلوط را در حدود 2 لیتر آب بجوشانید و پس از خاموش کردن حرارت، بگذارید حدود نیم ساعت بماند. حالا حدود 5 لیتر آب دیگر را نیز گرم کنید و با جوشانده ی پوست درخت بلوط داخل وان یا یک تشت بریزید.

بعد از آماده شدن نسخه داخل وان، در آن بنشینید به طوری که نشیمنگاه تان به طور کامل داخل آب باشد و 30 تا 40 دقیقه در همان حالت بمانید؛ این روش درمانی سریع نتیجه اثر خود را نشان خواهد داد.

درمان بواسیر با زنجبیل

نصف قاشق چایخوری از آب زنجبیل تازه را با یک قاشق چایخوری آبلیموی تازه و نعنا و یک قاشق عسل ترکیب و میل کنید.

درمان بواسیر با پیاز

در بواسیر خونی مصرف پیاز مفید میباشد. تقریبا 30 گرم آن را در آب رنده کنید. شش گرم شکر را به آن اضافه نمایید و دو بار در روز مصرف کنید بعد از چند روز عوارض این بیماری کاهش می یابد. همچنین پیاز در درمان بواسیر خشک مؤثر میباشد.

استفاده از پیاز

درمان بواسیر با دانه کنجد 

بیست گرم دانه کنجد را در پانصد میلی گرم آب بجوشانید تا آب آن یک سوم میزان اصلی شود یا به شکل یک شیرینی درآید. آن را با آب به شکل خمیر در آورید، برای درمان بواسیر می توانید آن را با کره استفاده نمائید.

درمان بواسیر با هلیله کابلی

گیاه هلیله کابلی برای درمان بواسیر و به عنوان ماده ای ملین و گس معروف است. این میوه باید در روغن سرخ شود تا به رنگ قهوه ای درآید؛ سپس آن را پودر کرده و نگهداری نمایید. مصرف نصف قاشق چایخوری از این پودر هنگام خواب باعث حرکت معمولی مدفوع هنگام صبح میشود. گس بودن میوه باعث از بین رفتن سفتی مدفوع می شود. ترکیب خمیر میوه در روغن برای استعمال خارجی مفید میباشد.

سیر نسخه عالی درمان موضعی بواسیر هموروئی

برای درمان بواسیر هموروئید تعدادی سیر را خوب له کنید و داخل مقدار اندکی آب بریزید، حالا پنبه ای را به آن آغشته کرده و مستقیما روی محل مورد نظر قرار دهید. 

 استفاده از سیر

درمان بواسیر هموروئید با بوچرز بروم (کوله خاس)

باید بگوییم این گیاه رگ ها را تقویت و تنگ می کند و به عنوان یک منقبض کننده ی طبیعی که رگ های خونی را تنگ می کند استفاده می شود. برای رفع و درمان بواسیر هموروئید، عصاره ی آن را به شکل کپسول یا چایی مصرف کنید که کمی تلخ است، پس برای همین آن را با عسل شیرین کنید.

درمان بواسیر هموروئید با آب نارگیل 

مطالعات و تحقیقات ثابت کرده است که نوشیدن روزی دو بار آب نارگیل به خصوص نارگیل نارس برای درمان خونریزی های هموروئیدی بسیار موثر است. آب نارگیل عالی است حتی اگر هموروئید کهنه و سرسختی داشته باشید.مصرف آب نارگیل هیچ عارضه ی جانبی ندارد.

آب آلوئه ورا برای درمان بواسیر هموروئید

با مصرف روزانه 4 قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا ی تازه یا حداقل مصرف نوشیدنی های آماده ی آلوئه ورا برای درمان بواسیر اقدام کنید.

آب آلوئه ورا

آب لیمو درمانی قوی برای رفع بواسیر هموروئید 

1- برای رفع سریع و درمان بواسیر هموروئید آب یک لیمو را در یک لیوان شیر داغ بچکانید و آن را هر سه ساعت یک بار بنوشید.

2- تکه پنبه ای را کاملا به آب لیمو آغشته کنید و روی ناحیه ی مورد نظر بمالید، احساس سوزش خواهید کرد ولی برای درمان باید تحمل کنید.

3- عرق نعناع، عسل، آب زنجبیل، و آب لیمو را با یکدیگر مخلوط کنید و روزی یک بار میل کنید.

درمان فیستول با روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری بسیار زیادی است. مخلوط 1 قاشق روغن درخت چای و 1 قاشق روغن زیتون را توسط پنبه یا یک گوش پاک کن برای استعمال خارجی استفاده کنید و پس از 30 دقیقه با آب سرد بشویید ، سپس موضع متورمم را خشک کنید تا معجزه ی آن را ببینید.

درمان بواسیر با عسل

یکی از راههای موثر برای درمان خانگی این بیماری، مصرف عسل می باشد. هر شب برای استعمال موضعی، مقدار کمی عسل را به محل فیستول بمالید و یا دو قاشق عسل را با آب گرم ترکیب کرده و میل کنید.

مصرف عسل

درمان هموروئید با پونه کوهی

دم کرده پونه ی کوهی علاوه بر خاصیت ضد التهابی به عنوان یک آنتی بیوتیک بسیار قوی برای از بین بردن باکتری ها و عفونت ها استفاده می شود. استفاده از ترکیب میخک و پونه ی کوهی دم کرده برای کاهش عفونت بسیار مفید می باشد.

درمان بواسیر با زیره

برای درمان هموروئید یک چهارم قاشق چایخوری پودر زیره را با مقدار بسیار کمی نمک و آب ولرم مخلوط کرده و هر روز یک بار بنوشید.

درمان بواسیر با زردچوبه

زردچوبه یکی از قوی ترین آنتی بیوتیک های طبیعی است. برای درمان هموروئید هر شب می توانید یک قاشق زردچوبه را با دو قاشق عسل و مقداری شیر خشک ترکیب کرده و بنوشید.

زردچوبه

درمان هموروئید با تخم انبه

دانه انبه در درمان بواسیر بسیار مفید است. با استفاده از یک روش صحیح، دانه انبه را خشک کرده و سپس پودر کنید. پودر انبه باید در مکانی تمیز و خشک نگهداری شود. خوردن یک یا دوقاشق پودر انبه، دوبار در روز منجر به کاهش تورم می شود.

آلو برقانی یا سیب سرخ درمانی برای بواسیر

آلوی برقانی که به سیب سرخ معروف است درمانی بسیار موثر برای بواسیر خونی است. مصرف دو تا سه ماه به طور مداوم از این میوه برای درمان این بیماری مفید می باشد.

تاثیر ورزش در درمان بواسیر

ورزش و فعالیت زیاد در روز، تاثیر بسیاری در درمان یبوست دارد که علت مهم بواسیر است. برای جلوگیری و درمان یبوست، حتما روزی 20 دقیقه حرکات ورزشی انجام دهید.

اهمیت ورزش کردن

درمان هموروئید با روغن های گیاهی

بخش بعدی درمان های گیاهی و طب سنتی بواسیر، روغن هایی گیاهی هستند که لیستی از آنها را در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک آورده ایم.

روغن نارگیل 

برای درمان بواسیر، می توانید روغن نارگیل را مستقیما بر روی ناحیه ی مورد نظر بمالید و پس از مدتی آن را با آب بشویید؛ سپس آن ناحیه را با ملایمت و به طور کامل خشک کنید.

روغن زنجبیل

مقداری روغن زنجبیل و آب گرم را داخل وان بریزید، سپس طوری در وان بنشینید که تمام نشیمن گاه شما در این محلول باشد. روغن زنجبیل باعث کاهش درد می شود.

روغن زنجبیل

روغن بادام

روغن بادام موجب بهبود خشکی و پارگی ناشی از یبوست و بواسیرمی شود. کمی روغن بادام را روی پنبه ریخته و مقعد را توسط آن چرب کنید. می توانید این کار را در هرزمان که مورد نیاز بود و یا چند دفعه در روز تکرار کنید.

روغن زیتون

روغن زیتون دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیاری است که در درمان بواسیر بسیار موثر است. روغن زیتون به رگهای خونی کمک می کند تا حالت ارتجاعی زیادی داشته باشند و از خونریزی هموروئید جلوگیری می کند. پنبه ای را آغشته به روغن زیتون کرده و مقعد را چرب کنید.

استفاده از روغن زیتون

روشهای دیگر درمان خانگی بواسیر

 • پرهیز از مصرف مواد غذایی تند و گرم
 • خوردن نیم فنجان آب کلم خام
 • پرهیز از شستن زیاد و پاک کردن مداوم ناحیه ی مقعد و فیستول
 • اجابت مزاج سریع به هنگام نیاز
 • به پهلو خوابیدن در زمان بارداری که به کاهش فشار در اطراف مقعد کمک می کند
 • نوشیدن زنجبیل دم کرده
 • به حداقل رساندن زمان نشستن در توالت
 • هنگام استفاده از دستشویی فرنگی، برای تغییر موقعیت رکتوم، هنگام اجابت مزاج پاهای خود را روی یک چهارپایه کوچک قرار دهید
 • استفاده از رژیم غذایی سرشار از منابع غنی فیبر مثل میوه ها و سبزیجات
 • تمیز نگه داشتن ناحیه ی مقعد، دوش گرفتن منظم، شستن مقعد و اطراف آن بعد از هر اجابت مزاج و پاک کردن مقعد پس از شستشو

حرف آخر

مثل همیشه تاکید می کنیم روش های پیشنهادی تنها جنبه ی اطلاع رسانی دارند، در صورتی که مشکل شما جدی است هرگز بدون مشورت با پزشک از روش های درمانی استفاده نکنید.

علائم جدی و راههای درمان طبیعی بواسیر (هموروئید)

4.41210
این مطلب مفید بود ؟1065145
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی