بیماری ام اس در بازیگران

بیماری ام اس در بازیگران مشهور + تصاویر

تاریخ انتشار : 1 شهریور 1395کد مطلب : 35411زمان مطالعه : 14 دقیقه
بیماری ام اس در بازیگران و افراد مشهور بسیار رواج داردکه عده ای از این افراد این بیماری را از پای در آورده اند.

بیماری ام اس در بازیگران و افراد سرشناس

 اسکلروز(Multiple sclerosis )چندگانه یک بیماری ناتوان کننده است که مغز و نخاع را هدف می گیرد .باوجود بیماری ام اس مغز ونخاع توسط سیستم ایمنی بدن اسیب می بینند این بیماری بر پوشش سلول های عصبی تاثیر می گذارد و عملکرد نخاعی و مغز را مختل کرده و مشکلاتی مانند کاهش بینایی، سوزن سوزن شدن اندام و درد از عوارض آن است.

اگرچه نام بیماری ام اس ممکن است چالش برانگیز باشد، بسیاری از افرادی که مبتلا به این بیماری شده اند، توانستند از پس بیماری بر بیایند و به موفقیت های چشمگیری دست یابند. ام اس پایان راه نیست، آغاز یک مبارزه و موفقیت است، شاید از خواندن داستان این بیماری و زندگی این افراد مشهور تعجب کنید.

تشخیص بیماری ام اس به معنای پایان زندگی موفق شما نیست، چرا که این روزها با درمان مناسب، راه های ساده تر و بهتری برای کنترل این بیماری وجود دارد اگرچه هنوز درمان قطعی آن وجود ندارد. اگر شما هم نگران هستید و برخی از علائم ام اس را در خود مشاهده می کنید، هرچه زودتر به پزشک خود مراجعه کنید. در ادامه به 20 مورد از مشاهیر ایرانی و بین المللی اشاره می کنیم که با ام اس دست و پنجه نرم کردند.

 بیماری ام اس در بازیگران 

آنِت فونیچلو

آنت با اختلاف بسیار زیاد معروف ترین شخصیت سریال «میکی موس کلاب» است. البته بعد از آنکه گوش های میکی موس را از سرش برداشت، در چند فیلم دیگر در کنار فرانکی آوالون نقش آفرینی کرد که این فیلم ها اکثراً در کنار دریا ساخته می شدند. در سال 1987 در حین ساخت فیلم «بازگشت به ساحل» آنت اولین علائم ابتلا به ام اس را در خود مشاهده کرد. در سال 1992 رسماً اعلام کرد به این بیماری دچار است و از بازیگری کنار رفت. در سال 1993 صندوق اختلالات عصبی آنت فونیچلو را در بنیاد جامعه کالیفرنیا به راه انداخت تا برای پژوهش روی بیماری اسکلروز چندگانه سرمایه جذب کند.

آنت فونیچلو
ام اس در افراد مشهور


مونتل ویلیامز

ویلیامز یک فرمانده نیروی دریایی بلند مرتبه و مجری برنامه تلویزیونی است که جایزه Emmy دریافت کرده. برنامه محبوب او به نام «برنامه مونتل ویلیامز» از سال 1991 تا 2008 پخش می شد. ویلیامز در سال 1999 دریافت که ام اس دارد. کمی بعد، او بنیاد ام اس(MS) را تاسیس کرد، یک سازمان غیردولتی که برای آموزش و پژوهش درباره ام اس وقف شده بود. او در وب سایت بنیاد MS نوشته:«وقتی پزشکان به من گفتند «تو ام اس داری»، این کلمات مثل آجر به من ضربه زد، فکر می کردم این بیماری به منزله مرگ است.» در حالی که سال ها پس از تشخیص بیماری اش، او به فعالیت های حرفه ای و مضاف بر آن، مبارزه با ام اس می پردازد و در این راه توفیق چندانی کسب کرده است.

مونتل ویلیامز
اشخاص مشهور مبتلا به ام اس


ریچارد کوهن

ریچارد کوهن در جایگاه خبرنگار شبکه «سی بی اس» موفق به دریافت سه جایزه امی شد و این در حالی بود که سال ها پیش از آن در سال 1973 و در سن 25 سالگی از بیماری ام اس خود آگاه شده بود. او اغلب زیاد راغب نبود درباره بیماری اش صحبت کند چرا که دوست نداشت او را در یک بیماری تعریف کنند.

کوهن در یادداشت های خاطراتش به شرح 30 سال زندگی با ام اس و دو مرتبه کشمکش با سرطان روده بزرگ می پردازد. عنوان کتاب خاطراتش را گذاشته بود:«غافلگیر:عبور زندگی از فراز یک بیماری:خاطرات بی رغبت» کوهن با مجری تلویزیونی، مردیت وییرا، ازدواج کرده است. پدر و پدربزرگ پدری کوهن، هر دو مبتلا به ام اس بوده اند. او اکنون در سن 66 سالگی هنوز با بیماری اش دست و پنجه نرم می کند، در حالی که موفقیت های چشمگیری در شغلش به دست آورده و البته به همسرش نیز در بزرگ و تربیت کردن سه فرزندشان کمک کرده است.

این روزها به خاطر پیشروی ام اس ثانویه که افراد مبتلا اصولاً 10 تا 15 سال پس از آگاهی اولیه به آن دچار می شوند، محدودیت های بیشتری دارد. اگرچه امروز کوهن کاملاً نابیناست و برای حرکت به صندلی چرخدار یا عصا نیاز دارد، وییرا همسر او می گوید در وجود همسرش هنوز بارقه های قدرت مشهود است و ایستادگی کوهن به او انگیزه می دهد:«مهم ترین چیزی که دریافته ام این است که ام اس شخصیت شما را تعریف نمی کند. ما همه چالش هایی در برابر خود داریم. این بیماری چیزی است که خانواده ما هرروزه با آن زندگی می کند اما تبدیل به جزیی از زندگی های ما شده است.»

ریچارد کوهن

ام اس در افراد مشهورکلایو

بورشاید کلایو بور فقط از سال 1980 تا 1982 درامر گروه «آیرون میدن» بوده باشد، اما به طور قطع عامل اصلی موفقیت قطعه معروف آنها به نام «تعداد هیولاها» بود.پس از آنکه ابتلا به ام اس او را گرفتار صندلی چرخدار کرد، در گروه معروف دیگری نوازندگی نکرد اما از پای ننشست و در راستای حمایت و به راه اندازی سری کنسرت های Clive Aid برای آگاهی بخشی درباره این بیماری و جذب کمک های مالی برای ام اس و سرطان، به فعالیتش ادامه داد.

کلایو
اشخاص مشهور مبتلا به ام اسنیل کاووتو

از نیل کاووتو می توان به عنوان یک روزنامه نگار چیره دست دیگر مبتلا به ام اس یاد کرد که دست از کار نکشیده است. او هم اکنون معاون ارشد رئیس قسمت کسب وکار در فاکس نیوز است و حتی عنوان «بهترین مصاحبه گر در مخابره اخبار کسب وکار» را نیز به خود اختصاص داده است.قابلیت کاووتو برای کار حتی پزشکانش را نیز شوکه کرده است، آنها می گویند:پس از سرطان و ام اس، اسکن های مغزی او نشان می دهد که نباید حتی توان راه رفتن یا حرف زدن را داشته باشد.

نیل کاووتو
ام اس در افراد مشهور


ریچارد پریور

از ریچار پریور فقید اغلب به عنوان بهترین کمدین تاریخ و اسطوره ای برای موفق ترین کمدین های سه دهه گذشته یاد می کنند. این بازیگر و کمدین صاحب جوایز اِمی (Emmy) و Grammy با به کارگیری ادبیات مبتذل و عامیانه (رکیک)، نژادپرستی، سیاست و فرهنگ معاصر را به بهترین نحو در قالب طنز به جامعه ارائه می داد. پریور در سال 1986 فهمید که مبتلا به ام اس است و مجبور شد حجم کاری اش را کاهش دهد تا اینکه سرانجام به خاطر مسائل پزشکی بازنشسته شد.

اگرچه پریور ام اس داشت اما سرانجام در سال 2005 به خاطر حمله قلبی درگذشت. او همواره طی بیماری اش روحیه مثبتش را حفظ کرده و خدا را شکر می کرد. «از آنجا که زلزله پارسال من را نکشت، مصرف مواد من را نکشت و آتش و همسرهای قبلی ام (خدا خیرشان دهد) من را به کشتن ندادند، امکان ندارد اجازه دهم ام اس باعث مرگم شود.»

ریچارد پریور
اشخاص مشهور مبتلا به ام اس
تری گار

کمدین و بازیگر مشهور، تری گار، در یکسری فیلم محبوب در اواسط دهه 70 و اوایل 80 میلادی به ایفای نقش پرداخت. او حتی برای نقشش در فیلم «توتسی» در سال 1982 نامزد دریافت جایزه اسکار شد. در سال 2002 تری به طور رسمی اعلام کرد که پزشکان تشخیص داده اند او ام اس دارد و خواست دیگر مبتلایان بدانند که تنها نیستند. در آن زمان که در اوج موفقیت حرفه ای خود بود، از فعالیت هنری اش کاست اما در عوض بر فعالیت های خیرخواهانه اش در اطلاع رسانی و آموزش درباره بیماری ام اس افزود. جامعه اسکلروز چندگانه (Multiple Sclerosis Society) به او جایزه سفیر سال را اعطا کرد. گار به وب سایت «Everyday Health» گفته بود که مضاف بر رژیم غذایی سالم، ورزش و شوخ طبعی، از دارو برای کنترل بیماری غیرقابل درمانش استفاده می کند.

تری گار
ام اس در افراد مشهورجک آزبورن

احتمالاً جک آزبورن را بیشتر به عنوان فرزند مبدع سبک هوی متال، آزی آزبورن بشناسند. هرچند او در سریال آزبورن ها نیز ایفای نقش کرده و مشهور شد. او در سال 2012 در 26 سالگی به بیماری ام اس خود پی برد در حالی که تنها دو ماه از تولد فرزند اولش می گذشت. جک آزبورن که طی دهه گذشته به مرکز ترک اعتیاد رفته و مقدار زیادی وزن کم کرده بود، درست پس از تولد فرزندش و در زمانی که به نظر می رسید سبک زندگی سالم تری برای خود برگزیده است، در ژوئن سال 2012 اعلام کرد که به ام اس مبتلاست. او به مجله انگلیسی «hello!» گفت:«زمان بندی اش خیلی بد بود، تازه بچه ام به دنیا آمده بود، کارم به خوبی پیش می رفت. با خودم فکر می کردم چرا حالا؟»

جک آزبورن امروزه یکی از حامیان سرسخت بیماری ام اس است و در راستای آگاهی بخشی بیشتر درباره این بیماری می کوشد. او وب سایت « درباره ام اس جک نمی دانید» (You Don’t Know Jack About MS) را در سال 2014 به راه انداخت تا تجربیات شخصی اش را با سایر کسانی که با این بیماری زندگی می کنند، در میان بگذارد.

جک ازبورن
اشخاص مشهور مبتلا به ام اسجوآن دیدیون

دیدیون، نویسنده و روزنامه نگار معروف آمریکایی است که به خاطر داستان نویسی خلاقانه، سبک نوین روزنامه نگاری، رمان نویسی و نمایشنامه نویسی جوایز مختلف از جمله مدال ملی افتخار آمریکا کسب کرده است. سبک نگارش او بسیار خودمانی و بی پرده است. در میان گذاشتن افکار و دیدگاه های خود با خواننده ها، یکی از بارزه های آثار دیدیون است. او در اثر مشهورش «آلبوم سفید» که در سال 1979 منتشر شد، به بیماری اش اشاره می کند. این بیماری او را به مدت شش هفته نابینا کرد؛ اگرچه او تا به امروز هنوز آثار برجسته ای تولید می کند که از جدیدترین آنها می توان به «شب های آبی» منتشر شده در سال 2011 اشاره کرد.

جوان دیدیون
ام اس در افراد مشهورآن رامنی

همسر نامزد ریاست جمهوری آمریکا، میت رامنی، در سال 1998 در حالی که 49 سال داشت، مبتلا به ام اس شناخته شد. آن رامنی به رغم بیماری اش نقش بسزایی در کمپین های انتخاباتی همسرش ایفا کرد و حتی در کنوانسیون ملی جمهوری خواهان در سال 2012 سخنرانی کرد. آن رامنی مادر پنج پسر است. او می گوید زمانی که متوجه بیماری اش شد به شدت مریض بود. درمان او شامل استروئیدهای وریدی و درمان های جایگزین مانند طب سوزنی و پرتودرمانی می شود. او همچنین از استفاده از سلول های بنیادی بالغ برای تحقیقات روی ام اس حمایت می کند. او آرامش و اشتیاق برای بهبودی را در اسب سواری جسته و می گوید که این ورزش در ساعات تاریک بیماری اش به او امید و روحیه بخشیده است.

آن رامنی
اشخاص مشهور مبتلا به ام اسکلیِ واکر

خواننده محبوب سبک کانتری، در سال 1996 وقتی 26 سال داشت متوجه بیماری ام اس خود شد. آن زمان که تازه چهارمین آلبومش کامل شده بود و ستاره اش درخشیدن گرفته بود، دیگر حتی به سختی می توانست پیک گیتارش را در دست بگیرد. اما به لطف درمان موثر، کلی واکر تگزاسی توانسته تا امروز بیش از 10 میلیون نسخه از آلبوم هایش را بفروشد و تعدادی از آهنگ هایش در صدر جداول آهنگ های برتر جای گرفته است. واکر یک فعال در زمینه ام اس است. او در سال 2003 استعداد موسیقایی اش را به خدمت ام اس درآورد و گروه Against MS را تاسیس و مسابقات گلف خیریه به نفع بیماران ام اس را در سال 2008 آغاز کرد.

کلی واکر
ام اس در افراد مشهور

 


جاناتان کتز

جاناتان کتز 70 ساله بازیگر، کمدین و صداپیشه آمریکایی است. او در سال 1996 در سن 50 سالگی دریافت که ام اس دارد. کتز می گوید اولین علائم را در سال 1996 احساس کردم:«داشتم روی یک برنامه تلویزیونی کار می کردم، بعد از هر اجرا باید روی صحنه می رفتیم و دریافتم که من از بقیه عقب می مانم.» طی سال ها مخفی نگه داشتن بیماری برای کتز سخت تر و سخت تر می شد. مدیر برنامه و وکیل کتز به او گفته بود:در هالیوود نمی توان پیر یا مریض شد. سرانجام سربسته نگه داشتن بیماری برای جاناتان ناممکن نمود و آن را برملا کرد. امروزه او در تورهایی که با مشارکت شرکت تولیدکننده داروهای ام اس به پا می کند، با صراحت درباره ام اس سخن می گوید.

جاناتان کتز
اشخاص مشهور مبتلا به ام اسآلن آزموند

خواننده گروه آزموند، اولین بار زمانی متوجه علائم بیماری اش شد که در سال 1987 روی صحنه بی دلیل زمین خورد. نمی دانست چه اتفاقی برایش افتاده است. در نهایت تشخیص داده شد که علائم اولیه پیش رونده اسکلروز چندگانه در او وجود دارد اما او قاطعانه تصمیم داشت قربانی این بیماری نشود. او همیشه می گوید:«شاید من ام اس گرفته باشم، اما ام اس من را نگرفته است.»

الن آزموند
ام اس در افراد مشهوردیوید آزموند

نزدیک به 20 سال بعد، پسرش دیوید نیز مبتلا به ام اس می شود و مانند پدر تصمیم می گیرد در راستای افزایش آگاهی درباره این بیماری بکوشد.آهنگ دیوید در سال 2014 با نام «من می توانم» منتشر شد که آهنگ کمپینی بود که با شرکت داروسازی نووارتیس برای آموزش درباره ام اس به راه انداخته بودند.

دیوید ازموند
اشخاص مشهور مبتلا به ام اسلوری آلیس

آلیس طراح مد و لباس و هنرمند آمریکایی است. او زمانی که در رشته هنرهای تجسمی به تحصیل می پرداخت، به خاطر استفاده از قطعات شکسته، مستعمل یا جدید در طراحی دکوراسیون که بعدتر در خیریه ها به فروش رسید، شهرت کسب کرد. آلیس چند سال است که به ام اس مبتلا شده است. او در 13 آگوست 2009، تصمیم گرفت کلکسیون لباس های شنای سال 2010 و بسیاری از کارهای دیگرش را به جامعه ملی اسکلروز چندگانه در کالیفرنیای جنوبی اهدا کند.

لوری الیس
ام اس در افراد مشهوردونا فارگو

آهنگساز، شاعر و نویسنده محبوب سبک کانتری در سال 1979 اعلام کرد که به بیماری ام اس مبتلاست اما از همان لحظه قول داد که نگذارد بیماری او را از پا انداخته و باعث توقف فعالیت حرفه ای اش بشود.اگرچه هر از گاهی در مصاحبه ها درباره بیماری اش صحبت کرده، به نظر می رسد چندین سال است که رو به بهبود است. فارگو همواره برای کسانی که درگیر ام اس بوده اند، منشأ امید و انگیزه بوده است.

دونا فارگو
اشخاص مشهور مبتلا به ام اسجِیمی -لین سیگلر

او با نقش دختر خلافکار معروف به نام تونی سوپرانو در سریال معروف «سوپرانوها» که طی سال های 1999 تا 2007 پخش می شد شهرت زیادی کسب کرد. جیمی -لین سیگلر در ژانویه سال 2016 طی مصاحبه ای با مجله People فاش کرد که 15 سال پیش، در 20 سالگی دریافته که ام اس دارد. او گفت که چند تن از همکاران نزدیکش را در جریان بیماری گذاشته بوده اما در کل ماجرا را مخفی نگه داشته بود زیرا آمادگی اعلان عمومی آن را نداشته است.

سیگلر به مجله پیپل گفته بود که همسر و فرزندش از دلایلی هستند که باعث شده او درباره بیماری اش سخن بگوید:«نمی خواستم پسرم بزرگ شود و فکر کند مجبور است این راز را برای من مخفی نگه دارد. می خواستم برای او الگوی مقاومت و مشوق باشم.» او می گوید که نمی تواند مدت زیادی بدون استراحت راه برود و توانایی دویدن ندارد. «نمی توانم نقش قهرمان ها را بازی کنم.» اگرچه علائم بیماری سیگلر طی دهه گذشته شدت گرفته است اما به گفته خودش پس از آزمایش های فراوان توانسته درمان مناسبی برای تثبیت اوضاعش پیدا کند.

جیمی   لین سیگلر
ام اس در افراد مشهورآتنه فقیه نصیری

عروس خانه سبز مدتی است که در سینما و تلویزیون آفتابی نمی شود. آتنه فقیه نصیری در فروردین امسال اعلام کرد که به ام اس مبتلا شده. او در مصاحبه با ایلنا به بیماری خود اشاره کرد و گفت:مبتلا به بیماری ام اس شده ام اما خوشبختانه این بیماری پیشرفته نیست و تحت درمان هستم. او ادامه داد:هنگام بازی در مجموعه شمعدونی به کارگردانی سروش صحت متوجه بیماری ام اس شدم و مدت دو سال است که در حال مداوا هستم البته بیماری پیشرفته نیست و می توانم راه بروم و کارهای روزانه را انجام بدهم. او گفته است که به دلیل شرایط بیماری و اینکه پزشکان تاکید کردند نباید عصبی بشوم و فعالیتی هم نداشته باشم که دچار خستگی شوم؛ فعلاً فعالیت های هنری را تعطیل کرده ام.

اتنه فقیه نصیری
اشخاص مشهور مبتلا به ام اسدیوید «اسکوییگی» لندر

این بازیگر، کمدین، آهنگساز، نوازنده و طلایه دار بیس بال در سال 1947 متولد شد. دیوید همچنین سفیر حسن نیت جامعه ملی اسکلروز چندگانه آمریکاست. او در چندین سریال و برنامه تلویزیونی شرکت جسته و در چند فیلم و سریال انیمیشن نیز به صداپیشگی پرداخته است. به مدت 15 سال یعنی از 1984 که پزشکان تشخیص دادند او مبتلا به ام اس است، تا 1999 وقتی سرانجام آن را از طریق سرتیتر مجله پیپل (people) اعلام کرد، این موضوع برای لندر یک راز بود. اگرچه دیوید لندر برای سایرین یک الگوی فوق العاده است چرا که سال ها با وجود بیماری اش به کار و زندگی عادی پرداخته و طوری وانمود می کرد که گویی در جهان هیچ دغدغه ای ندارد. اجرای 15 ساله او ارزش جایزه امی را دارد.

دیوید لندر
ام اس در افراد مشهوربهناز جعفری

جعفری از «روسری آبی» سال 1373 تا امروز در ده ها فیلم سینمایی، سریال تلویزیونی و نمایش نقش آفرینی کرده و جوایزی از جمله سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل زن برای بازی در «خانه ای روی آب» را کسب کرده است. او هفته گذشته در صفحه شخصی اینستاگرامش عکسی گذاشت و در شرح عکس به توضیح بیماری اش پرداخت؛ ضمن آنکه از افرادی که پس از آگاهی از بیماری او با عنوان «بیماری آتنه فقیه نصیری» یاد کردند، گلایه کرد. جعفری در پست اینستاگرامی اش نوشته که اولین بار در اسفند سال 1393 متوجه علائم بیماری شده و اکنون تحت درمان است. او از طرفداران و مردم خواهش کرده او را با چهره ای متفاوت تصور نکنند چرا که او مانند هر فرد عادی دیگر است و از پس کارها و امور روزانه اش به خوبی برمی آید، فقط «کمی زودتر خسته می شود».

از مشاهیر مبتلا به ام اس دیگر می توان به ژاک راورات، نقاش فرانسوی، بتی کوتبرت، برنده مدال طلای المپیک در دو سرعت، سیندی اوکانر شاعر، دانی والاس، بازیکن سابق تیم های ساوتهمپتون و منچستر، ارنی مک آلیستر سیاستمدار آمریکایی، فاوستا روکا، بازیگر تلویزیونی برزیلی، هاینریش هاین، شاعر آلمانی، ژاکلین کرید آرچر، فعال حقوق مدنی، ناتالی ماندژاویدز، فیزیکدان ناسا و... اشاره کرد.

بهناز جعفری
اشخاص مشهور مبتلا به ام اسبیماری پنهان

صرف نظر از آنکه مشاهیر چه کاری می کنند، بسیاری از ما نیز تصمیم می گیریم در قبال بیماری هایمان از قبیل ام اس سکوت اختیار کنیم. اما باید این را در نظر گرفت که تا زمانی که ما این روش را پیش بگیریم، ام اس یک بیماری انگ خورده باقی می ماند و تنها علامت مشهود آن ناتوانی شدید است. به عنوان مثال جک آزبورن به خاطر مواجهه و افشای زودهنگام بیماری اش در مراحل اولیه مورد تحسین فراوان قرار گرفته است.

بدون شک مشاهیر دیگری نیز وجود دارند که به ام اس مبتلا هستند و آن را تا زمانی که مجبور نباشند، افشا نخواهند کرد:یعنی زمانی که شایعات تخریب کننده درباره اعتیاد به الکل یا مواد مخدر آبرویشان را جداً تهدید می کند. به نظر می رسد مشاهیر نیز با همان ترس هایی رو در رو هستند و در مقابله با افشای بیماری هایشان بر سر همان دوراهی هایی قرار می گیرند که ما.

اما آیا درست کردن یک وب سایت، انتشار کتاب زندگینامه یا صحبت درباره چالش های روزمره در کمپین های انتخاباتی همسر را بیشتر می توان تبلیغات برای خود آن افراد تلقی کرد یا تلاش برای تغییر اذهان عمومی درباره اسکلروز چندگانه؟ حتی اگر هم این طور باشد، آیا در اصل ماجرا فرقی دارد؟ به نظر می رسد صراحت کلام درباره موضوعات این چنینی بهتر از منازعه درباره مدل لباس یا دعوای بین زوج ها باشد؛ حتی اگر در همان لحظه تحول خاصی ایجاد نکند.

 اسکلروزچندگانه
اشخاص مشهور مبتلا به ام اس

افرادی مانند جک آزبورن، مونتل ویلیامز و آن رامنی، مصادیق بارزی از مشاهیر فعال در مبارزه موثر با بیماری شان هستند و زندگی شان را به ترویج و تبلیغ سبک زندگی سالم اختصاص داده اند. این تنها شروع آگاهی است و البته از انکار غم انگیز برخی دیگر از بیماری شان به مراتب موثرتر است. حداقل برای خود آنها.

همان طور که مشاهیر بیشتری تصمیم به اعلان عمومی بیماری شان گرفته و با صراحت درباره آن حرف می زنند، احساس رضایت بیشتری از زندگی می کنند و ترس کشنده این بیماری رمزآلود به تدریج از بین می رود. امید می رود جنگ علیه ام اس قدرت بیشتری بگیرد، مشاهیر آزادانه تر درباره بیماری هایشان و نحوه پیکار با آن صحبت کنند. اگر آنها می توانند، ما هم می توانیم.

بیماری ام اس در بازیگران مشهور + تصاویر

4.255
این مطلب مفید بود ؟469
برگرفته از هفته نامه تجارت فردا - /و
وبگردی