کاهش تب کودک

پایین آوردن “تب کودک” در خانه بدون مصرف دارو

کد مطلب : 8868تعداد نظرات : 57 نظرزمان مطالعه : 8 دقیقه
کودک در هر سنی که باشد تب برای او خطرآفرین است و باید طبق نظر پزشکان کودک برای پایین آوردن آن عمل کرد. در ادامه توصیه های پزشکان برای کنترل و پایین آوردن تب را می خوانید.

کاهش تب کودک و نوزاد بدون دارو در خانه

تب یک علامت شایع در بیماری هاست، اما همیشه چیز بدی نیست در واقع، تب یک پاسخ معمول سیستم ایمنی کودک به ویروس یا عفونت باکتریایی است ،اکثر کودکان سالم می توانند تب را به خوبی تحمل کنند و در شرایط عادی در حدود 3 تا 5 روز طول می کشد ،شایع ترین علت تب در نوزادان عفونت ویروسی است در بعضی موارد، دندان درآوردن نیز ممکن است باعث افزایش اندکی دمای بدن شود البته در نوزادان کوچکتر، تب می تواند نشانه ای از عفونت جدی باشد هنگامی که میبینید درجه حرارت نوزادتان بالا می رود، می تواند باعث نگرانی بالای برای شما شود این مشکل باعث می شود تا با پزشک تماس بگیرید یا مراقبت های اورژانسی را دریافت کنید ؛ آنچه گفتیم مقدمه ای بود برای پرداختن به راههای درمان خانگی تب کودک و نوزاد که در ادامه این بخش از نمناک به آنها خواهیم پرداخت.

علت تب در کودکان

 تشخیص و کنترل تب در نوزادان

کاهش تب نوزاد بدون دارو

درجه حرارت و تب چند درچه برای نوزاد و کودک در هر سنی نگران کننده است؟

دستورالعمل های زیر ممکن است برایتان مفید باشد ،دستورالعمل تب کودک در آکادمی آمریکایی اطفال (AAP):

 • نوزادان تا 3 ماهگی دمایی بالاتر از 100.4 درجه (38 درجه سانتیگراد)یک مشکلی است که باعث نگرانی می شود.
 • نوزادان بین 3 تا 6 ماهگی تب بالای 101 درجه (38.3 درجه سانتیگراد) باید توسط متخصص اطفال بررسی شود.
 • نوزادان سن 6 ماه به بالاتر درجه حرارت بیش از 103 درجه (39.4 درجه سانتیگراد) نیاز به مشاوره فوری با یک پزشک دارد.

اگر کودک شما علائم دیگر بیماری ای مانند سرماخوردگی، سرفه، استفراغ یا اسهال را نشان داد، با پزشک خود مشورت کنید علاوه بر این، به عنوان یک پدر و مادر، همیشه به غرایزتان اعتماد کنید اگر فکر می کنید باید به پزشک مراجعه کنید، این کار را انجام دهید. در هر شرایطی، علاوه بر دارویی که پزشک تجویز می کند، می توانید این چند راهنمایی را برای کمک به کاهش تب های نوزاد خود را دنبال کنید و انجام دهید.

نظارت بر دمای بدن

 پایین آوردن نوزاد

درمان خانگی و طب سنتی تب کودک و نوزاد

در اینجا 10 راه برتر برای کاهش تب در نوزادان آورده ایم که شامل:

1.کمپرس سرد برای کاهش تب

به محض اینکه تب در کودکتان ایجاد شد، اولین کاری که باید انجام دهید، قرار دادن یک دستمال مرطوب خیس بر روی پیشانی نوزاد است. زمانی که آب از پوستش تبخیر شد، تب کاهش پیدا می کند و درجه حرارتش به سرعت کاهش می یابد. مقداری آب سرد را کاسه ای بریزید. یک دستمال تمیز را در آب خیس کنید.آب زیادی پارچه را بیرون بکشید، سپس پارچه مرطوب را روی پیشانی نوزاد قرار دهید هنگامی که پارچه گرم شد، آن را بردارید و دوباره انجام دهید ، این کار را تا زمانی که تب ازبین رود، ادامه دهید. شما همچنین می توانید از دستمال یا لیف مرطوب استفاده کنید و به مناطقی مانند :زیر بغل، پا، دست و کشاله ران کودکتان بمالید و مرطوب کنید تا دما کاهش پیدا کند.

نکته:هیچ وقت از آب خیلی سرد یا یخ استفاده نکنید، زیرا ممکن است دمای داخلی بدن افزایش یابد.

 درمان خانگی کاهش تب

پایین آوردن فوری تب کودک

2.حمام نیمه گرم و ولرم برای درمان تب

یک حمام ولرم، یک کودک را شاداب و آرام می کند و به تنظیم دمای بدنش کمک می کند. حتی به کودک شما کمک خواهد کرد که بهتر بخوابد، که برای بهبود سریع تر و بهترش مورد نیاز است، برای نوزادان کم سن تر از 6 ماه، 2 تا 3بار در روز حمام اسفنجی خیس به اعضاع بدنش مناسب است.برای نوزادان 6 ماه تا بیشتر، چند بار در روز به طور منظم آنها را به حمامی ولرم ببرید و پس از هر حمام، بلافاصله نوزادان را لباس بپوشانید.

نکته: هرگز از آب داغ یا سرد استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث افزایش دمای داخلی بدن شود.

کاهش تب نوزاد بدون دارو

تب کودک را چگونه پایین بیاوریم

3.کاهش تب نوزاد با شیر مادر 

برای نوزادان کوچکتر از 6 ماهه که تب دارند، شیر مادر بسیار ضروری است. شیر مادر یک تعادل عالی از مواد مغذی است که موجب تقویت سیستم ایمنی ضعیف نوزاد میشود و برای مبارزه بیماری کودک طراحی شده است ، شیر مادر به سرعت و به راحتی قابل هضم است. کودکٍ بیمار را به طور کامل هیدراته نگه می دارد، که برای بهبود سریع بسیار ضروری است. سعی کنید مرتبا نوزاد خود را با شیرتان تغذیه کنید. اگر کودک شما در هنگامش تب اش از نگهداری و پرستاری شما خوشش نمی آید، شکل مراقبت و پرستاریتان را تغییر دهید. می توانید نوزاد را در حین تغذیه با شیر مادر صاف و ایستاده نگه دارید تا کودک شما در طول تغذیه راحت تر باشد. اگر کودک شما مدل شیردهیتان را پس میزند، شیرتان را بگیرید و با استفاده از یک قاشق یا بطری آن را به کودک بدهید.

 کاهش تب در نوزادان

 وقتی کودک دچار تب میشود 

4. درمان تب کودک با مایعات 

برای کودکان بیمار ، مهم است که میزان مصرف مایعات را برایشان افزایش دهیم. مایعات کمک میکنند تا آنها را کمی خنک کند و خود را جایگزین مایعاتی میکنند که از طریق عرق کردن،از دست رفته اند و موجب کم آبی می شوند کم آبی بدن میتواند منجر به عوارض مختلف دیگری شود و باعث تاخیر در بهبودی شود.به دلیل داشتن تب، نوزادان ممکن است خوردن مایعات زیاد را رد کنند. بنابراین، سعی کنید به آنها مقادیر کمی از مایعات در دفعات زیادتر بدهید. راه حل های آبرسانی خوراکی داشته باشید (هم خانگی هستند و هم به راحتی در بازار موجود است) در طول حمام ولرم برای بچه های کوچکتر از 6 ماهه برای کمک به جبران مایعات و الکترولیت ها ؛ همراه با آب و محلول آبرسانی خوراکی، میتوانید شیر سرد، آبمیوه و ماست سرد به نوزادان 6 ماه یا بیشتر بدهید.

5.کودک خود را در مکان خنک نگه دارید 

هنگامی که از یک کودک بیمار مراقبت می کنید، مهم است که به طور منظم دمای اتاق را چک کنید نباید بیش از حد گرم یا خیلی سرد باشد. اتاق نوزادان را در دمای بین 70 تا 74 درجه فارنهایت نگه دارید (21.1 تا 23.3 درجه سانتیگراد).اگر از فن استفاده میکنید، آن را در پایین ترین حالتش نگه دارید، با این حال، مطمئن باشید که کودک شما به طور مستقیم زیر فن نمی خوابد و اگر از دستگاه تهویه مطبوع استفاده میکنید، درجه را در سطح متعادل نگه دارید. اطمینان داشته باشید،که کودک نمیلرزد و درجه حرارتش بالا نمیرود همچنین، از استفاده از بخاری ثابت اجتناب کنید،زیرا می تواند باعث گرمی زیاد کودک شما شود. نوزادان بیمار را در یک مکان خنک نگه دارید. اگر کودک خود را بیرون می برید، سعی کنید در سایه باشید

 کاهش تب نوزاد

علت و راه های درمان تب کودکان را بشناسید

6. لباسی راحت تن نوزاد خود کنید

بسیاری از والدین به اشتباه فرزند بیمار خود را با لایه های زیادی از لباس و پتو های زیادی می پوشانند. این چیزی است که والدین باید از انجام آن اجتناب کنند، زیرا ممکن است باعث عدم کاهش دما شود یا حتی بالاتر برود.نوزادان نمیتوانند درجه حرارت خود را به خوبی تنظیم کنند، از این رو هنگامی که در لایه های زیادی از لباس قرار می گیرند، بیش از حد گرمشان می شوند، و برای آنها کاهش دادن دما سخت تر می شود ،لباس پوشاندن بیش از حد از جریان یافتن هوا و گردش هوا به بدن او، جلوگیری میکند.

یک لایه لباس سبک تن نوزاد کنید و در واقع ضروری موقع خوابیدنش یک پتوی نازک رویش بندازید همچنین، کودک خود را در یک اتاق راحت نگه دارید، که در آن درجه حرارت بیش از حد گرم و یا خیلی سرد نباشد.

کاهش تب نوزاد با شیر دادن

کاهش فوری تب نوزادان

7.ماساژ پا برای درمان تب

یکی از بهترین راه های آرام کردن کودک شیرینتان، مالش کف پا نوزاد با بعضی از روغن های گرم است ،صرف نظر از آرامش، خواب بهتری به آنها می دهد که برای بهبود سریع ترشان ضروری است. ، ماساژ پا ،نیز به تنظیم دمای بدن کمک می کند. مقداری روغن زیتون گرم را روی پای نوزاد مالش دهید ،با انگشتان دستتان ، انگشتان پاهایشان را به آرامی فشار دهید در پایان، تمام پاها را به خوبی ماساژ دهید این کار را فقط چند دقیقه انجام دهید، و درصورت نیاز، تکرار کنید. هنگامی که به سراغ ماساژ پا می روید، مراقب باشید که بیش از حد این کار را انجام ندهید.

 ماساژ نوزاد

کاهش تب کودک با ماساژ پا

8.کاهش تب نوزاد تب با سرکه سیب

برای کودکان 1 ساله به بالا، می توانید سرکه سیب را امتحان کنید چون سرکه سیب، کمک می کند تا گرما از بدن خارج شود، و می تواند دمای بدن بالا را کاهش دهد ، برای این کار ¼ فنجان سرکه سیب خالص را در یک کاسه بزرگ از آب آشامیدنی اضافه کنید یک پارچه را در آن خیس کنید و سپس مایع اضافی اش را پاک کنید. از این پارچه مرطوب برای حمام اسفنجی به کودکتان استفاده کنید 2 تا 3 بار در روز این کار را انجام دهید تا زمانی که تب کاهش یابد.

9.ریحان برای کاهش تب

برای پایین آوردن تب، برای نوزادانی که بیش از 1 سال دارند، ریحان بسیار مناسب است این گیاه می تواند به کاهش گرما در بدن کمک کند.به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی و تقویت کننده ایمنی کار می کند. چند برگ ریحان را در 2 لیوان آب بجوشانید تا محلول به نصف کاهش یابد. کمی شکر اضافه کنید و چند بار در روز کمی از آن را به کوچولوی خود بدهید.اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ است تا برگ های ریحان را بجود، به او در فواصل معین تعدادی از برگ های کاملا شسته ریحان بدهید.

 دم کرده ریحان

درمان تب با دم کرده ریحان

10. نظارت بر دمای بدن

یکی دیگر از کارهای مهم در زمانی که کودک شما تب دارد،این است که، به طور منظم دمای بدن او را کنترل کنید. به دستان خود به عنوان وسیله ای برای ارزیابی درجه حرارت کودک، اعتماد نکنید در عوض، می توانید راه های مختلفی برای تعیین درجه حرارت نوزادان خود استفاده کنید:

 • روش مقعدی (توسط مقعد)
 • روش دهانی (توسط دهان)
 • روش زیر بغل (توسط زیر بغل)
 • روش پرده صماخ (توسط گوش )

به طور منظم دمای نوزادان خود را یادداشت کنید و آن را در یک دفترچه یادداشت بنویسید. این کار به پزشک کمک خواهد کرد که تغییراتی را که در طول روزها اتفاق افتاده را بدانند وبهتر ارزیابی کند.

تب در کودکان

مراقبت از کودک تب کرده

توصیه های بیشتر برای کاهش تب نوزاد و کودک

 1. بیماری و حال کودکتان را مدام در طول روز و شب بررسی کنید.
 2. تب نوزاد خود را نظارت کنید و اگر نشانه های کم آبی و جوش مانندی را در او دیدید، بلافاصله با پزشک مشورت کنید.
 3. کودک شما حداقل هر 4 ساعت باید ادرار کند و ادرار باید رنگی روشن داشته باشد.
 4. اگر فرزند شما آرام نمی شود و گریه اش را تمام نمیکند، با پزشک خود مشورت کنید.
 5. کودک را تحت مراقبت های روزانه بگذارید تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد.
 6. اگر فرزند شما دادو بیداد می کند، سعی کنید برای تسکین او، بغلش کنید و راه بروید.
 7. کودک تب دار را برای مدت زمان طولانی ،تنها نگذارید.
 8. شما می توانید به کودک خوددر طول تب او مواد غذایی جامد بدهید، اما آن را مجبور به خوردنش نکنید.
 9. بهتر است غذاهای نرم و کم فیبر بدهید، مانند نان، کراکر و حبوبات گرم شده، مانند:بلغور، جو دوسر یا کرم گندم بدهید.
 10. اگر پزشک دارو تجویز کرده است، هرگز بیش از دوز توصیه شده به فرزندتان ندهید.
 11. همیشه از یک دستگاه اندازه گیری برای دادن دارو استفاده کنید.
 12. کودکان زیر 18 سال، را با آسپیرین درمان نکنید، زیرا می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.
 13. اطمینان حاصل کنید ،که کودک خود را با تمام ایمن سازی ها و واکسیاسیون ها محافظت کرده اید.

تب کودک ، پایین آوردن تب کودک در خانه بدون مصرف دارو

4.43436
این مطلب مفید بود ؟3018418
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن /ک
57 نظر به ثبت رسیده است
آمنه1399-03-18
سلام من با قطره استامینوفن و پاشویه با آب نمک چند ّبار تب پسر ده ماهم رو پایین اوردم واقعا خیلی سخته ساعت دو نیم شبه
204
عطیه1398-02-15
سلام دوستان برای پایین آوردن تب بچه ها بهترین راه طب بوعلی سیناست که دو قاشق غذاخوری سرکه سیب طبیعی رو با دو قاشق غذاخوری حنا مخلوط کنید به میزان مساوی بعد ده دقیقه کف پای بچه بذارید و مخلوط رو بعد از ده دقیقه بردارید فوری تب رو میاره پایین فقط مراقب باشید بیشتر از 10 دقیقه نمونه کف پا
274
ابو1398-01-04
سلام بنظرم بهترین راه حل فقط پاشویه تاثیر داره
93
ناشناس1397-07-28
سلام پسر من ٥ سالشه الان ٨ روزه تب داره هيچى هم نميخوره هزينه بردن دكتر هم ندارم به نظرتون چى كار كنم الان با شياف و ايبوپروفن تبشو كنترل ميكنم.
428
پری1397-03-18
خیلی جاهامیگن داخل آب هیچی نریزید خیلی جاها میگن نمک یا سرکه بریزید تکلیف چیه واقعا
237
نرجس1397-04-08
بهترین راه برای وقتی کودک تب دارد ابتدا استفاده از بروفن یا استامینفون است درصورت ادامه پیداکردن مراجعه به پزشک متخصص اطفال الزامی است اگر قبلا پزشک چرک خشک کن داده است ودرمان نشده استفاده از چرک خشک کن قویتر با نطر پزشک درمان بهتر است
74
آناهيد1397-02-20
سلام دخترم ١سالو ٤ماهشه تب داره چند بارم دكتر بردمش فايده نداره دارو ك ميخوره تبش مياد پايين ولي بازم بعد چند ساعت مياد سراغش شياف هم ميزارم براش همينطوره تا چند ساعت خوبه ولي بعدش بازم تبش ميگيره ممنون ميشم راهنمايي كنيد
186
Reza1396-09-24
اگه یه مقدار نعنا خشک رو مثل چایی با آب کم دم کنید که غلیظ باشه تقریبا و یه قاشق بدین بهش و این کارو دو سه مرتبه تکرار کنید خیلی تاثیر داره
155
شكوه1396-07-13
اركيده نوه من سه سالشه تب كرده دكتر هم برديم تبش قطع نشده شربت استامينوفن هم داديم هرچهار ساعت يكبار الان دوروزه تب داره من خيلي نگرانشم بايد چه كار كنيم مرتب پاشويه هم كرديم ممنون از شما
208
دیلان1396-07-11
سلام دخترم 3ساله اس سه روزه تب کرده و اصلا اشتها ندارد تبش با دارو بالا پایین میشه اما کلا اشتها ندارد لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم 0245
2711
زهرا 1396-07-07
ببخشید فقط سرکه خالی یا با اب مخلوط شود
176
الناز 1396-06-12
سلام خسته نباشین ...دختر من تازه رفته تو ۴ سال .دیشب تب کرده ..نوافن کودکان دادم بهش هر ۴ ساعت ...بطور کامل قطع نشده تبش ...بروفن و چرک خشک کن بدم بنظرتون یا ببرمش دکتر ؟؟؟؟؟
106
مجتبی 1396-04-03
روزی سه بار به مقدار یکی دو قاشق مرباخوری اب انجیر با مقداری خاک شیر مخلوط با اون هم واسه سرماخوردگی هم واسه تب بچه خیلی خوبه...
167
صبا1396-03-19
ی چیزی خورده تو معدش مونده هضم نشده،رودل خودمون دیگه،خاکشیر و ختمی خوبه
187
rozhan1396-03-11
دخترم 20 ماهشه،از صبح زود دچار تب شده،نه سرما خورده ونه علائم دیگه داره،هیچی نميخوره،دوبار هم بالا آورده،آبمیوه،یا شیر من هم نمیخوره،چکار کنم،علت چیه
177
bahar1396-02-20
سلام,دختر ۱۰ماهه من دوروز تب داشت,که هی بالا وپایین میشد,الان قطع شده اما همچنان داغه,بی حاله,رنگ پریدست,و هیچی نمیخوره
2918
Sam 1396-04-27
شما اب رو فراموش نکن و روزی یک استکان شیر و چای ولرم بهش بدید . پاشوره با اب ولرم با مخلوط شوید نمک . اب سیب و اب هویج بهش بدید و زیاد بهش دارو ندید چون داروی زیاد باعث حالت تهوع بهش میده .اب بهترین دارو هستش لطفا پرهیز نکنید
79
Saber 1396-02-17
با سلام خدمت دوستان پسر من از ساعت ٣تب ٣٩ درجه داره شياف و مسكن هاي تب و درد هم استفاده كردم تبش فرو كش ميشه اما بازم افزايش پيدا ميكنه لطفا راحل ديگه اي اگر هست إعلام كنيد .با تشكر
3110
مشکل عصبی داری؟ 1396-02-04
مشکل عصبی داری؟
2410
نرگس1396-01-05
من يه دختر ١٦ ساله هستم و تب دارم و حالت استفراغ و هر دارويي رو امتحان كردم ولي فايد نداشت تبم پايين نمياد و از بدن درد نميتونم بخوابم و هرچي كه بخورم ميارم بالا بايد چكار كنم كمكم كنين لطفا :(
3111
Sam1396-04-27
سلام . شما بهترین کاری که میتواید براش انجام بدید اینه که ،اول یه ازمایش ادرار ازش بگیرید و یه ازمایش خون .بخاطر اینکه متوجه بشید عفونت دارد یانه .امیدوارم که نداشته باشه .توصیه من به شما ،دختر شما باید اب زیاد بخوره .اب سیب با اب هویج مخلوط بخوره و اینکه مواظب باشید دخترتان ادراره خودش را زیاد نگه ندارد چون این کاژ موجب عفونت ادراری میشود
99
محندزهرا1396-02-13
سلام آب شربت هرچی بهش میدی دعانوربخون فوت کن بهش بده
2016
الهام1395-12-27
سلام دوستان دخترم ٢سالشه الان به مدت ٥روزه كه تب داره و نه با شياف نه با شربت پايين نمياد خيلي ناراحتم هم شياف استا مينوفن هم ديكلوفناك استفاده كردم سربت هم اول ايبوبروفن بعد هر ٤ساعت استا ميدم اصلا تأثير نداره واقعا درمانده شدم مجدد ميخوام ببرم دكتر . بنظرتون چيكار كنم
2914
مهدی 1395-12-24
سلام اگه کودکی تب دارد یادبه عبارتی درجه حرارت بدن بالای 39 هست بهترین روش(شیاف،خیس کردن پارچه وگذاشتن ان به شکم وزیر بغل ،پا.هست) این کار را برای چند دقیقه (10)ادامه دهید بااین روش تب پایین میاید.
2416
الهام1395-12-12
سلام.من یک دفعه پسرم به خاطر تب زیاد تشنج کرد به خاطر مشاوره های اشتباه دیگران.ولی خدارو شکر خطر رفع شد.الان با یه سرماخوردگی تب میکنه.الان الان 5روزه که مریضه دکترم بردمش گفته باید تبش کنترل بشه.وقتی تبش زیاده و پایین نمیاد با شیافت دیازپام اونم با تجویز پزشک میدم باید صبر و حوصله داشته باشین.سخته ولی باید صبور باشین
2215
Sam1396-04-27
بهترین داروها برای پایین اوردن تب (1) خوردن اب (2) خوردن چای با شیر ولرم باشه (3) خوردن اب سیب با اب هویج مخلوط( 3) پاشویه ،اب ولرم با اضافه کردن شوید خشگ ، نمک ،وسرکه سیب ، ودر اخر زدن شیافت یا خوردن شربت panadol همون استامینفون
1916
م1395-12-02
سلام خسته نباشید من پسرم چندروز تب داره تاحالا3باردکتربردمش اما فایده نداشته خیلی نگرانم کمکم کنیدآمپول هم زدم براش امایه روز خوب شد دوباره تب کرده
3116
النا1397-07-09
سلام با اب نمک پاشویش کن موز هم خیلی خوبه برای تب
1512
سلام پسر من 8ساله1395-10-29
سلام پسر من 8ساله است الان تب شدیدی دارد لطفا راهنمایی کنید چگونه تب بچه ام رو پایین بیاورم باتشکر
5931
بی بی1397-08-12
شیاف برای بچه ها مضره
2313
سارا1397-01-18
سلام استفاده از شیاف دیکنوفناک 50 خطر دارد . دکتر فوق تخصص به من گفت باعث میشه بچه تو کما بره یا تشنج کنه مخصوصا برای بچه های کوچک .تا مجبور نشدید ازش استفاده نکنید. شیاف استامینوفن بهتره هم 125 داره و هم 325 و پاشویه هم به شدت خوبه دستمال با آب ملایم خیس کنید و روی پیشانی و زیر بغل قرار بدید اگر تبش بالا هست و گلودرد نداره زیر گلوش هم خوبه باعث میشه دما زودتر پایین بیاد.در کل هر بچه ای به بعضی درمانها بهتر جواب میده باید امتحان کنید تا راه مناسب را پیدا کنید. امیدوارم همه بچه ها همیشه سالم و شاد باشن
316
زهرا1396-08-09
شیاف دیکنوفناک بزار از داروخونم که بپرسی میگه واسه تب های مقاوم بزار من پسرم یسال ونیمشه نصفشو میزارم
2017
ملیحه1395-10-15
پسرم تب داره 3سالشه استامینافون اثرنکرد شیاف هم اثرنکرد دست وپاهاش یخه وسرش به شدت داغ الان نمی تونم برم دکتر چه کارکنم
15146
لیلا 1395-10-13
مطالبش واقعا مفید بود پسرم 18ماهش سه ساعت تب 38.7درجه داره استامینوفن بهش دادم پاشویش کردم فایده ای نداره چکارکنم
6825
اروین1395-09-10
خیلی از تون ممنونم
2313
سمیه1395-09-01
پسرم شیش ماهش تب کرده چیکارکنم؟
7128
ژیلا1397-01-30
سلام باید ۵ سی سی ایبوپروفن بدی سریع میاد پایین نگران نباشید
259
مهرداد1395-12-13
حتما ببريد دكتر تا آزمايش خون بنويسه،يه موقع عفونت نباشه،اميدوارم چيز مهمي نباشه
2613
امید1395-08-29
سلام من یه پسر دو ساله دارم که از دیشب تب کرده و با شربت استامنفون و حتی شیاف استامنوفون تبش پایین نمیاد لطفا اگه راه حلی دارید بفرمایید.با تشکر
9519
زهرا1398-01-05
پزشک هم میگه باید ۳روز بشه بعد بیاین تا آزمایش بگیرم یعنی بعد از اینکه کار از کار گذشت
1712
سامان1395-02-09
همیشه وهر کجا باید با پزشک مهالج بچه مشورت کرد.چرا که تب بالا خیلی مضرر است واگر به این تصمیم باشیم که میتوانیم کنترل بکنیم دمایی بدن را وخدایی نکرده بالا برود دوباره عوارض جبران ناپذیری رخ می دهد.
2511
رایان1394-11-29
سر و صورت و دستها و پاها را با پارچه نمدار بمالید و خصوصا سر را . پا شویه کنید حمام ولرم اگر تی زیاد بود از شیاف استفاده کنید عالی است . برا نوزادان شب ها مواظب باشید
3035
امید1394-10-25
سلام، نه نمیشه. روی تمام بسته های انواع داروهای استامینوفن نوشته که نباید با دیگر انواع آن مصرف شود. البته مثلا اگر شربت رو دادین بعد از 4 یا 6 ساعت فکر کنم میشه شیاف استفاده کرد. اما با همدیگه نباید استفاده کرد.
4519
لیلا1394-10-18
سلام ممنون از مطالب مفیدتون پسرم 6ماهه وبه سختی تبش پایین میاد آستامینوفن روش تاثیری نداره ایا شیاف وقطره رامیشه همزمان استفاده کرد
6032
احمد1395-01-23
پاشویه باسرکه یانمک بهترین روش برای کاهش تب میباشد
5126
احمد1394-09-18
به نظرمن قطره استامینوفن یا پروفن داده شود و پاشویه هم زمان انجام شود و لباس کمتر تن کنند و هوای اتاق را معتدل کنند و اگر تونستند تا میشه آب به بچه دهندو خونسردی حفظ شود و نصف شبها مواظب باشند بچه تشنج نکند
2925
امیر1394-09-06
پاشویه بهترین روشه لباس زیاد تنش نکن پتو روش ننداز هوای خونه بزار معتدل باشه شربت روهم هرچند فک میکنی تاثیر نداره ولی سرساعت بهش بده
4520
آرامش1396-05-05
سلام میتونی کمی گیاه بنفشه رو دم بدی و مقداری از دمنوش این گیاه رو بهش بدی تا تبش بهبود پیدا کنه و حتما آب و اب سیب و و شیر مادر بهش زیاد بده تا خوب شه واز مصرف شیر خشک به کودکت پرهیز کن
5227
محمدامین1396-05-30
مطالب بسیارعالیه من پسره هفت ماهه دارم که از دیروزتب داره قطره استامینوفن راهرچهارساعت بش دادم امروزخداروشکربهتره
6914
مهدی1395-01-07
پاشویه برا چند لحظه خوبه بهترش مراجعه ب پزشکه.
7932
آرزو1397-07-29
سلام دخترم یازده ماهشه از ساعت ۳ صبح تب داره پاشویش کردم بهش استامینوفن دادم ولی تاثیر نداشته تورو خدا براش دعا
7017
ارزو1397-02-22
باسلام هرچه سریع تر به بیمارستان ببریید وازپزشک بخواهید ازمایشات مربوط به عفونت را براش بگیرند تا خیالتان راحت شود
4428
مهرداد 1396-09-03
سلام به شما و همه پدر مادرهای عزیز . پسر من ۶ سالشه و مریض شد . دو راه حل ساده پیدا کردم و خواستم شما هم بدونین . اول اینکه واسه مواد غذایی که بهش میدادم امتیاز میزاشتم مثلا گفتم آب لیمو شیرین ۵۰۰ تا نیرو داره که کمک میکنه میکروبهای بدنت بمیرن و ... واقعا کمک کرد هی به من میگفت بابا این چند تا داره اون چند تا داره . دوم اینکه بخور آب سرد رو با دو متر فاصله و یک پنکه کوچیک یا سشوار سرد و یا خودتون با باد بزن بزارین روبروش تا کم کم تبش بیاد پایین . من خودم وقتی مریض میشه دم به ساعت پا شویش میکنم و دورش میچرخم اونم هی نق نق میکنه ولی این کار برای من که خیلی عالی بود و جواب داد . امیدوارم به درد شمایی که دارین میخونین بخوره و فرزندتون زودتر خوب بشه .
11021
ميثم1396-08-25
سلام مرتب پاشويش كنيد دستمال به دستهاش و پاهاش بگذازين
6114
پارسا1395-02-27
ان شاالله بهتر شه
5931
amir1394-08-08
سلام پاشویه ش کنید
11034
الهام1394-08-02
موضوع خیلی مفیدی بود .پسر من از ساعت 4صبح تب 39درجه داره و استفاده از شیاف و پروفن هیچ افاقه ای نکرده.از همه برای سلامتی پسرم التماس دعا دارم
41975
وبگردی