تزیین بالکن
گل آرایی و استفاده از گیاهان بهترین ایده برای تزیین بالکن منزل است که نگهداری از آن ها هم کار چندان سختی نیست.

تزیین بالکن با گیاهان شاداب

بسیار پیش آمده که هنگام عبور از جلوی یک ساختمان چشم هایمان به بالکن یکی از طبقات آن بیفتد و برای دیدنش بایستیم فقط به این دلیل که نمای بیرونی ساختمان با گل آرایی بالکن، به زیباترین شکل ممکن آراسته شده است.

تزیین بالکن با گیاهان کاری بسیار جذاب و فرح بخش است. اکثر ما خانه دارها عادت داریم بالکن و تراس های خانه را به انباری تبدیل کنیم غافل از اینکه این فضا می تواند به یک باغچه تمام عیار تبدیل شده و سرزندگی و شادابی محیط بیرون را به داخل خانه بیاورد. چندی پیش یکی از خوانندگان عزیز وبسایت اتاق درخواستی مبنی بر گلکاری در بالکن شمالی منزلشان داشتند که خوب دراین مطلب می خواهم به معرفی گونه های گیاهی مناسب برای تزیین بالکن شمالی منزل بپردازم.

حتما می دانید که وقتی صحبت از بالکن شمالی می شود، انتخاب گل و گیاه نسبت به بالکن های جنوبی محدودتر است، در نتیجه برای اینکه چنین فضایی را زیبا نشان دهید باید از گل ها و گیاهانی استفاده کنید که سایه دوست هستند. بالکن شمالی نهایتا دو ساعت در طول روز، نور مستقیم خورشید را دریافت می کند و باقی ساعات در سایه بوده و نور پراکنده اطراف را می گیرد، به همین خاطر نیازمند گیاهانی هستید که بتوانند در محیط اغلب سایه دوام بیاورند.

گیاهان آپارتمانی

بهترین ایده برای تزیین بالکن

ابتدا با گل ها شروع می کنیم. گل های کمی هستند که در بخش بالکن شمالی قابل استفاده اند. از بین گل هایی با عمر سالانه می توانید تمام گونه های بگونیا، حنا (امپاتیانس)، گل گوشواره ای، زبان در قفا و گل تورنیا را در بالکن شمالی خود بکارید. بین گل های چند ساله و همیشه سبز هم گل هایی مانند پیچ تلگرافی، زنبق یا سوسن سفید، بنفشه و نردبان بعقوب برای کاشت بسیار مناسب هستند. عکس های زیر گل های سالانه و چند ساله و همیشه سبز را به ترتیب نام برده شده در بالا نشان می دهند.

تزیین بالکن با گیاهان

تزیین بالکن با گل های زیبا

تزیین بالکن

 

گلکاری در بالکن

بهترین گیاهان برای تزیین بالکن

گیاهان زینتی

تزیین بالکن

 گیاهان مناسب برای تزیین بالکن

تزیین بالکن

تزیین بالکن

تزیین بالکن های کوچک

بعداز گل ها نوبت به گیاهان زینتی می رسد. تزیین بالکن با گیاهان زینتی نتیجه ای بسیار زیبا در پی خواهد داشت. در این مورد هم باید از گیاهانی استفاده کنید که سایه دوست هستند. گیاهانی مانند فیل گوش و نعنا که هر دو معروف و بسیار زیبا هستند خصوصا نعنا که رنگ و بوی آن طراوت خاصی به بالکن منزلتان می دهد. فیل گوش یا کالادیوم برگ های بزرگی دارد که عمدتا به رنگ سفید یا قرمز هستند. این گیاه به نور متوسطی نیاز دارد و رطوبت هوای 70 درصد برای آن مناسب است.

تزیین بالکن

تزیین بالکن های کوچک با گیاهان

تزیین بالکن

تزیین بالکن

تزیین بالکن

برخی از گیاهان آپارتمانی که در داخل خانه قرار می گیرند برای کاشت در بالکن های سایه دار شمالی نیز مناس هستند. چنین گیاهانی در کنار فیل گوش و نعنا خیلی خوب می تواند فضای خصوصی مورد نیاز در بالکن منزل را ایجاد کنند. گونه هایی مانند پیچک و هوستا (گل زنگوله ای شکل) برای تزیین بالکن با گیاهان زینتی و نیاز به مراقبت کم بسیار مناسب هستند. خصوصا گیاه هوستا که بخاطر رشد زیاد و شاخ و برگ های الگودار و با شکوه بسیار پر طرفدار است. هوستا هنگام نگهداری باید در سایه باشد و به خاک مرطوب با آبیاری کم نیاز دارد.

تزیین بالکن

 

تزیین بالکن

تزیین بالکن

تزیین بالکن

تزیین بالکن

شاید باورش برایتان سخت باشد اما گیاهان دارویی نیز گزینه مناسب دیگر برای کاشت در بالکن های شمالی هستند. البته بیشتر گیاهان دارویی عاشق نور خورشید هستند و مشکلات بخصوص خود را دارند بنابراین کاشت آنها در بالکن شمالی با نور کم منطقی نخواهد بود. اما می توانید گیاهانی از خانواده نعنا را در بالکن شمالی خود بکارید. همچنین جعفری و پونه کوهی نیز به راحتی در چنین محیطی رشد می کنند. برخی گیاهان دارویی رنگارنگ مانند شنبلیله و کاروم یا زیره در چنین محیطی زنده خواهند ماند.

تزیین بالکن

 

تزیین بالکن

تزیین بالکن

تزیین بالکن

و گزینه آخر برای تزیین بالکن با گیاهان، سبزیجات هستند. اگر موقعیت قرار گیری بالکن منزلتان طوری است که حداقل دو یا سه ساعت نور مستقیم آفتاب در طول روز دریافت می کند، آنوقت می توان از سبزیجات سر سبز و معطری مانند نخود فرنگی، اسفناج، کاهو، ترخون، ریحان، مرزه و تربچه برای کاشت و پرورش در بالکن استفاده کنید. طبیعتا برخی از سبزیجات دوره رشد خیلی سریعی دارند مثلا یک ماه بعداز کاشت باید چیده شوند در حالی که بعضی دیگر دیرتر می رسند.

 

تزیین بالکن

تزیین بالکن

 

تزیین بالکن

 

تزیین بالکن

 

تزیین بالکن

تزیین بالکن

تزیین بالکن

تزیین بالکن

 

تزیین بالکن های کوچک و بزرگ با این گیاهان زیبا

4.626
این مطلب مفید بود ؟242
برگرفته از اتاق -/ح
وبگردی