تولد
تمیز کردن خانه
لوازم منزل را می توان بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر هم تمیز کرد و روش های بسیار مناسبی برای تمیز کردن و برق انداختن خانه نیز وجود دارد.

تمیز کردن و برق انداختن خانه بدون استفاده از مواد شیمیایی

تمیز کردن لوازم منزل بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر، بسیار آسان و مفید است. بهتر است بدانید که بیشتر مواد لازم برای تمیز کردن وسایل منزلتان در حال حاضر در آشپزخانه شما وجود دارد ! در این بخش از رازهای خانه داری نمناک به توصیف و توضیح روش های مناسب برای تمیز کردن وسایل منزلتان با استفاده از مواد بی ضرر خواهیم پرداخت. 

بیشتر موارد را می ‎توان با استفاده از یک سطل پر از آب گرم و یا با استفاده از یک قالب صابون خوب ، ایمن ، غیر سمی و یا مقداری سرکه تمیز کرد. هر یک از این راه حل ها برای تمیز کردن کابینت ها و دیوار ها ، داخل یخچال و تقریبا هر سطح سخت خانگی که فقط نیاز به تمیز کردن ملایمی دارند ، فوق العاده است.

پنجره ها :

پنجره ها را می ‎توان با یک بطری اسپری حاوی مقدار مساوی آب و سرکه تمیز کرد.

پرده ها:

پرده ها را می ‎توان به وسیله یک صابون ارگانیک و مقداری سرکه تمیز کرد.

تمیز کردن خانه

کف :

برای تمیز کردن کفپوش ها و کاشی های کف خانه می ‎توان از ترکیب سرکه و روغن گیاهی مورد علاقه خود استفاده کرد و سپس کف را با آب گرم شستشو داد که با استفاده از این روش ، بعد از اتمام کار کفپوش ها بوی سرکه نخواهند داد.

چوب :

وسایل چوبی منزل با استفاده از پارچه ای نرم و مقداری سرکه و روغن زیتون به راحتی قابل تمیز شدن هستند.

تشک و مبلمان :

برای تمیز و خوشبو شدن تشک و مبلمان خود می ‎توانید مقداری جوش شیرین را با روغن گیاهی مورد علاقه خود ترکیب کرده و بر روی مبلمان خود بپاشید و اجازه دهید تا این ترکیب به مدت یک ساعت بر روی وسیله مورد نظر باقی بماند.

سینک ها :

ترکیب سرکه سفید ، جوش شیرین و روغن زیتون راه حلی مناسب برای تمیز و درخشان کردن سینک ظرفشویی است.

برای تمیز کردن سینک ظرفشویی یا سینک دستشویی، نوشابه ای را که در دمای محیط بوده را داخل سینک بریزید و بعد از تقریبا 30 ثانیه که گازهای آن خوابید با آب داغ و اسکاچ سطح سینک را بشویید و درنهایت هم شاهد برق افتادن آن باشید. فسفریک اسید موجود در نوشابه آلودگی و کثیفی داخل سینک را از بین می برد.

تمیز کردن منزل

قهوه سازو چایساز

کمی نمک روی یک اسفنج بپاشید و مخزن قهوه ساز، چایساز، لیوان های سرامیکی و شیشه ای را با آن تمیز کنید. اگر تابه شما بر اثر شست وشوی زیاد زنگ زده، زمانی که داغ است یک چهارم پیمانه نمک داخل آن بریزید بعد با برس سطح تابه را پاک کنید.

پاک کردن دوده از شیشه

برای پاک کردن دوده ها از شیشه پنجره ها یک دوم پیمانه الکل پاک کننده را با یک چهارم پیمانه آب مخلوط کنید و بعد با یک روزنامه، شیشه را پاک کنید. با پارچه آغشته به ترکیبی از نمک و الکل می توانید هر سطح چرک و کثیفی را برق اندازید.

بوی فاضلاب :

برای از بین رفتن بوی بد فاضلاب ترکیب سرکه گرم شده و جوش شیرین بسیار کارآمد خواهد بود.

مایکروویو :

یک فنجان سرکه را درون کاسه ای ریخته و درون مایکروویو قرار داده و آن را روشن کنید تا سرکه به جوش بیاید و دیواره های مایرکورویو در اثر میعان سرکه پوشیده شوند. این کار حدود 5 دقیقه به طول خواهد انجامید و زمانی که سرکه به طور کامل تبخیر شد، به وسیله یک دستمال پارچه ای درون مایکروویو را تمیز کنید که این راه حل بسیار آسان و در عین حال بسیار موثر است.

همچنین برای پاک کردن مواد غذایی سوخته بر روی دیواره های مایکرویو می ‎توانید با استفاده از دستمال مرطوب با آب گرم آن ها را پاک کرده و سپس با استفاده از مقداری آب لیمو ، لکه های ایجاد شده بر روی دیواره های مایکروویو را پاک کنید ، لیمو همچنین بوی خوشایندی به آن خواهد بخشید.

آب لیمو همچنین به برطرف کردن گرفتگی لوله ها نیز کمک می ‎کند.

تمیز کردن وسایل

کتری :

برای از بین بردن رسوبات ایجاد شده درون کتری ، مقداری سرکه درون آن بریزید ( تاجایی که سطح رسوبات کاملا با سرکه پوشیده شود و سپس آن را بر روی شعله قرار دهید تا بجوشد و به این ترتیب تمام رسوبات تشکیل شده درون کتری از بین خواهند رفت. )

از بین بردن لکه های سخت ایجاد شده بر روی اجاق گاز و یا سطوح دیگر :

مقداری جوش شیرین را در یک کاسه کوچک با پراکسید هیدروژن مخلوط کنید تا ترکیب خمیری ایجاد شود و با استفاده از یک اسفنج، ترکیب مورد نظر را بر روی لکه های سخت سطوح مختلف بکشید تا از بین بروند و اگر پوست حساسی دارید، برای انجام این کار از دستکش آشپزخانه استفاده کنید.

برای پاک کردن لک های ناشی از پخت وپز و چربی روی اجاق گاز که شمایل سوختگی به خودش گرفته، از سس های کچاپ یا همان سس گوجه فرنگی استفاده کنید. برای این کار گاز را با حرارت ملایم روشن کنید تا سطح گاز گرم شود سپس سس را روی سطح سوختگی بمالید و اجازه بدهید برای 5دقیقه باقی بماند. وقتی سوختگی ها و لک ها خشک شد سپس با یک دستمال مرطوب قسمت مربوطه را که سس روی آن ریخته اید کمی با ضرب پاک کنید.

توالت :

مقداری سرکه درون یک ظرف دارای سری اسپری ریخته و آن را بر روی نقاط مختلف توالت خود اسپری کنید و سپس با استفاده از فرچه های مخصوص توالت، همه جا را پاک کرده و با آب شستشو دهید.

سطوح پیشخوان (اُپِن) :

برای تمیز کردن این سطوح ، مخلوط مساوی آب و سرکه را درون یک بطری ریخته و بر روی آن ها اسپری کنید ، سرکه ممکن است برای سطوح گرانیت و سنگ مرمر مضر باشد که در این گونه موارد، الکل جایگزین مناسبی به جای سرکه می ‎باشد.

برای از بین بردن لک و پیس روی سطوح سنگی مانند اوپن های آشپزخانه لیمو را از وسط نصف کنید و بعد هر نصفه را از سمت گوشت داخل نمک فرو ببرید و از قسمت گوشت لیمو، آن را روی سطح سنگی بکشید تا لکه ها به آسانی از بین بروند.

تمیز کردن خانه

فولاد ضد زنگ :

مواد شوینده ملایم را به آب گرم اضافه کنید و با استفاده از یک اسفنج سطح مورد نظر را به خوبی تمیز کرده و با آب شستشو دهید و سپس با استفاده از پارچه ای تمیز آن را خشک کنید.

قفسه های یخچال و فریزر :

یک فنجان جوش شیرین را به یک کاسه آب اضافه کنید و با استفاده از یک اسفنج ، قفسه های یخچال و فریزر منزل خود را تمیز کنید.

بوی نا مطبوع یخچال

اگر بخواهید هر بوی نامطبوع درون یخچال را از بین ببرید یک تکه پارچه کتانی تمیز یا یک تکه اسفنج را کمی به آبلیمو آغشته کنید و بعد برای چند ساعتی آن را داخل یخچال بگذارید.

براق کردن استیل ها

برای تمیزکاری سیلورهایی کدر شده یک لیتر آب را در ظرفی بریزید سپس به آن یک قاشق غذاخوری نوشابه یا پودر سودا بیافزایید. یک تکه فویل آلومینیومی را هم به این محلول اضافه کنید و آن را روی حرارت بگذارید تا بجوشد. پس از کمی جوشیدن ظروف سیلور را برای مدت 10 ثانیه داخل این محلول فرو کنید. اگر ظروف سیلور شما بیشتر کدر و سیاه باشد، می توانید مدت زمان بیشتری سیلور را داخل محلول نگه دارید.

پوست پرتقال برای برق انداختن ظروف فلزی و چوبی

برای از بین بردن جای لکه های آب روی ظروف فلزی ، لکه های چربی سطح سینک ظرفشویی ، برق انداختن وسایل چوبی ، دفع کردن حشرات از دور و اطراف از پوست پرتقال استفاده کنید. روغن پرتقال خاصیت جلا دادن دارد و روی وسایل برق می اندازد.

ضدعفونی کننده طبیعی :

روغن درخت چای دارای خاصیت ضدعفونی کننده باکتریایی است که با ریختن مقداری از این روغن درون ظرفی پر از آب، می‎توانید آن را بر روی سطوح مختلف و حتی موهای خود اسپری کنید و از شر شپش های سر و سایر باکتری ها خلاص شوید. البته باید دقت کنید که روغن درخت چای برای خوردن مناسب نیست و سمی می ‎باشد ، بنابراین بهتر است آن را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

تمیز کردن و برق انداختن خانه بدون ذره ای مواد شیمیایی + روش

4.657
این مطلب مفید بود ؟525
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی