تولد
کاربرد صابون
صابون ها در انواع مختلف از قدیم تا به امروز در همه خانه ها موجود می باشند. صابون ها علاوه بر شستشو کاربردهای مختلف و جالب دیگری هم دارند که نمی دانید.

کاربرد های جالب و متفاوت صابون

تقریباً همه ما در منزل چند قالب صابون داریم که برای شستشو از آن ها استفاده می کنیم. صابون ها می توانند قدیمی یا حتی صابون های مدرن باشند. جالب است بدانید که صابون ها فقط برای شستشوی دست به کار نمی روند، بلکه کاربرد های مختلفی هم دارند که شاید تا به حال به گوشتان نخورده باشند. در این قسمت از سبک زندگی نمناک کاربرد های صابون را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. پوشاندن سوراخ ها و منافذ

صابون برای پر کردن سوراخ ها و منافذ به جا مانده در قاب عکس ها و آینه ها معجزه می کند. کافی است که یک عدد صابون رنگی را روی آن منفذ بکشید تا داخل آن را پر کند.

2. آسان کردن خیاطی

بعضی از پارچه ها هستند که به راحتی زیر چرخ خیاطی حرکت نمی کنند؛ حتی اگر سوزن تیز هم داشته باشید، فایده ای ندارد. اگر شما هم با این مشکل روبرو هستید، می توانید مقداری از صابون خشک را به انتهای سوزن بزنید.

صابون در خیاطی

3. تشخیص نشت گاز

اگر بوی عجیب و غریبی احساس می کنید و در مورد نشت گاز نگران هستید، صابون به شما کمک می کند تا مشکل را پیدا کنید. کافی است که صابون را روی لوله بکشید. اگر از آن هوا بیرون آمد، یعنی مشکلی وجود دارد و حتماً باید برای کمک تماس بگیرید.

5. مقابله با حشرات

بعضی از حشرات واقعاً آزاردهنده و مزاحم هستند؛ مخصوصاً در فصل تابستان. اما می توانید مقدار کمی آب صابون را روی پوست اسپری کنید تا حشرات روی پوستتان ننشیند. یا این که همین آب و صابون را روی خود حشرات اسپری کنید.

6. درست کردن شوینده مایع

همه ما دوست داریم که از صابون های ارزان تر مثل انواع صابون های مایع استفاده کنیم. خوشبختانه می توانید با استفاده از صابون، شوینده های مایع درست کنید.

7. نرم کردن زیپ

اگر زیپ لباس یا کیفتان سخت بالا و پایین می رود؛ فقط کافی است که مقداری از صابون را روی این مسیر زیپ بمالید تا به اندازه کافی آن را نرم کند و از حالت خشک خارج کند.

نرم کردن زیپ

8. جلوگیری از بخار عینک

لنز های بخار گرفته عینک در فصل زمستان واقعاً کلافه کننده هستند. اگر عینکی هستید، می توانید از مقداری صابون استفاده کنید. به این صورت که مقدار کمی از صابون را روی لنز عینک بزنید. سپس آن را تمیز کنید. انجام این کار باعث می شود که کریستال ها در هر هوایی شفاف باقی بمانند.

9. لکه گیری

آیا تا به حال برای از بین بردن لکه ها از صابون استفاده کرده اید؟ این لکه گیری گاهی اوقات نیاز به پروسه های بسیار سختی دارد. کافی است لکه را از قسمت بیرون خیس کنید. سپس مقداری صابون را مستقیماً به آن بزنید تا کم کم لکه محو شود.

10. گرفتن صدای قژقژ

اگر می خواهید جلوی صدای قژقژ را بگیرید، کافی است که مقداری صابون را روی لولای در بزنید تا دیگر در صدا ندهد.

11. از بین بردن بوی کفش

ایا احساس می کنید که کفش هایتان بو گرفته است؟ سعی کنید که با آن مقابله کنید. کافی است که مقدار کوچکی از صابون را جدا کنید و آن را داخل دستمال کاغذی بگذارید و داخل کفش بدبو قرار دهید و اجازه دهید که تا صبح بماند و سپس صبح که از خواب بیدار شوید، متوجه می شوید که هیچ بویی داخل کفش وجود ندارد.

رفع بوی کفش

12. جلوگیری از صدای پارکت ها

گاهی اوقات هنگامی که روی پارکت های کف منزل قدم می زنید، از آن ها صدا های مختلف می شنوید که راه حل استفاده از صابون است. کافی است مقداری صابون را در گوشه ها و لبه های پارکت بزنید و صدای آن را از بین ببرید.

13. علامت گذاری روی پارچه برای خیاطی

برای این که رد خودکار روی پارچه باقی نماند، می توانید از صابون استفاده کنید. صابون های سفید به راحتی روی پارچه کشیده می شوند و بعدا می توانید آن ها را بشویید.

14. دفع حشرات دور و بر گیاهان

آیا مدام با حشراتی که گیاهان شما را آزار می دهند، درگیر هستید؟ اگر می خواهید آن ها را متوقف کنید، می توانید از یک عدد صابون استفاده کنید. چنانچه در نمناک عنوان شده است برای این کار کافی است که آب و صابون را با یکدیگر مخلوط کنید و روی این حشرات اسپری نمایید. حتی می توانید در داخل برگ های گیاهی هم از این اسپری استفاده کنید.

15. تمیز کردن ناخن ها

انجام کار هایی مثل باغبانی، آرایش و اقدامات مختلف روزانه زیر ناخن ها را کثیف می کند اما شما با یک عدد صابون می توانید به راحتی ناخن های خود را تمیز کنید. کافی است که یک قالب صابون زیر ناخن های خود بکشید و یک لایه زیر ناخن ایجاد کنید. زمانی که این لایه صابون را با آب بشویید، تمام چربی ها و آلودگی ها نیز از زیر ناخن جدا می شوند.

تمیز کردن ناخن

16. حذف لکه ها از قابلمه و تابه

برای پاک کردن لکه های سوختگی و چربی از روی قابلمه ها و تابه ها نیاز به پاک کننده های شیمیایی و سیم های ظرفشویی آسیب رسان به این وسایل را ندارید.

برای حذف لکه ها از قابلمه و تابه و طولانی کردن عمر ظروف از صابون سیاه استفاده نمایید، صابون سیاه، چربی را به آرامی از بین می برد بدون اینکه به پوشش تفلون یا سرامیکی ظرف آسیب برساند. روی قسمت مورد نظرکمی پودر صابون سیاه بریزید و با کمی آب ولرم آن را رقیق کرده و بگذارید 20 دقیقه بماند. سپس با آب فراوان بشویید.

17. بوگیر درون اتومبیل

بوگیرهای مصنوعی خیلی زود اثر خود را از دست می دهند، برای اینکه بوی بوگیرها طولانی مدت باقی بماند از صابون استفاده کنید. به این روش که بوگیر را در مخلوط آب و صابون خیس کنید و مجددا محافظ را سر جایش بگذارید. اینگونه صابون مدت طولانی تری مواد بوگیر را نگه می دارد.

18. روغن کاری میخ ها و پیچ ها

زمانی که میخ ها و پیچ ها دچار زنگ زدگی می شوند، برای باز کردن پیچ ها به آنها صابون بزنید و درون چرخ دنده حرکت دهید.

باز کردن میخ و پیچ

19. پنهان کردن فرورفتگی لباس های جین

فرو رفتگی و خطوط روی بعضی از لباس ها به خصوص شلوارهای جین جلوه نازیبایی به لباس می دهد. برای پنهان کردن فرورفتگی لباس های جین فرورفتگی را با کشیدن صابون خشک پر کنید. سپس تکه ای کاغذ ابریشمی روی آن بگذارید و اتو کنید تا جای خطوط محو شود.

20. جلوگیری از بید زدگی لباس های پشمی

برای اینکه لباس های پشمی شما بید نزند، بین آنها یک قالب صابون قرار دهید تا از بید زدگی آنها جلوگیری شود.

21. در امان نگهداشتن مبل و صندلی چوبی از گاز حیوانات خانگی

برای اینکه مبل و صندلی چوبی را از گاز حیوانات خانگی در امان نگه دارید، محل هایی که حیوانات گاز می گیرند را صابون بمالید، حیوانات از بوی صابون خوششان نمی آید و دیگر به این وسایل آسیب نمی رسانند.

22. اصلاح صورت

برای اینکه آسیب کمتری به پوست صورتتان برسد، به جای مایع یا کف اصلاح از صابون استفاده کنید.

اصلاح صورت

23. جمع کردن خرده شیشه های روی زمین

برای جمع کردن خرده شیشه های روی زمین، صابون را خیس کرده و چند بار آرام و با دقت روی محل خرده شیشه ها بکشید تا به داخل صابون فرو بروند.

24. جلوگیری از بخار گرفتگی آینه

برای جلوگیری از بخار گرفتگی آینه صابون خشک را روی آینه خشک بکشید و با پارچه میکروفیبر یا با پنبه تمیز کنید.

25. خوشبو کردن کمد و جا کفشی

برای اینکه داخل کمد لباس، دراور، جا کفشی یا کمد رختخواب شما خوشبو شود، درون کمد خود صابون بگذارید.

26. سفید کردن ظروف روی با صابون

برای سفید کردن ظروف روی با صابون، ظروف روی سوخته و سیاه شده را با صابون و سیم ظرفشویی بسایید، سپس با اسکاج و مایع ظرفشویی بشویید.

شستن ظروف روی

27. جلوگیری از سیاه شدن زیر ظرف با دود هیزم

در مطالب قبلی سبک زندگی نمناک این کاربرد صابون را معرفی کردیم و گفتیم که برای جلوگیری از سیاه شدن زیر ظرف با دود هیزم، روی سطوحی از ظرف که با آتش تماس پیدا می کنند را صابون خشک بمالید و سپس روی آتش قرار دهید.

28. نرم کردن در دراور

اگر احساس می کنید که در کشو و یا دراور خیلی سفت بیرون می آید، می توانید مقداری صابون روی آن بزنید و باعث می شود که در آن نرم تر حرکت کند.

29. جلوگیری از ورود موش ها

موش ها حیوانات بامزه و بازیگوشی هستند که اگر وارد منزل بشوند، نمی توانید به راحتی آن ها را بگیرید و از طرفی هم دلتان نمی خواهد به آن ها آسیب وارد کنید. کافی است که از صابون های مخصوص دور کردن موش استفاده کنید. این صابون ها هیچ آسیبی به موش یا حتی دیگر حیوانات خانگی وارد نمی کنند. فقط کافی است مقداری از صابون را در مسیر رفت و آمد موش قرار دهید.

30. نرم کردن قفل کلید

اکثر ما با قفل کردن در مشکل داریم زیرا این کلید ها به اندازه کافی نرم نیستند که به راحتی بچرخند. می توانید مقداری از صابون را به انتهای کلید بزنید و آن را وارد قفل کنید تا کمی نرم شود.

نرم کردن قفل کلید

31. تر و تازه کردن لباس ها

آیا احساس می کنید که لباس های تابستانی شما بوی نم گرفته اند؟ برای این که بوی آن ها را بهبود ببخشید، می توانید هنگامی که از آن ها استفاده نمی کنید، یک عدد قالب صابون را لای پارچه لباس بپیچید تا بوی بد از بین برود.

32. استفاده آسان از پیچ ها

برای این که بخواهید وسایل خانه را راحت تر پیچ و مهره کنید، کافی است که از یک قالب صابون استفاده کنید. به این صورت که می توانید انتهای هر پیچ را در یک قالب صابون فشار دهید و در بیاورید تا آن را راحت تر نصب و جدا کنید.

33. بهبود گزیدگی ها

راه های مختلفی برای بهبود گزیدگی ها وجود دارد. یکی از آن ها استفاده از صابون است. مقدار کمی از صابون را بردارید و هرگز آن را خیس نکنید. صابون را به صورت خشک به محل مورد نظر بزنید تا درد این قسمت به سرعت کاهش پیدا کند.

34. در آوردن حلقه های تنگ

گاهی اوقات به دلیل ورم دست، ممکن است که حلقه ها برای انگشت شما تنگ شود. همچنین بعد از عرق کردن و ورزش هم این اتفاق می افتد. اصلا نگران نباشید. کافی است که با صابون، آن قسمت را نرم کنید تا همه بتوانند راحت تر لیز بخورد و بیرون بیاید.

در آوردن حلقه تنگ

35. جدا کردن کاغذ دیواری ها

اصلاً مجبور نیستید که چندین ساعت برای جدا کردن کاغذ دیواری وقت بگذارید، فقط کافی است مقداری کمی صابون را با آب ترکیب کنید و یک محلول آب صابونی ایجاد کنید و آن را به دیوار اسپری کنید تا کاغذها را راحت تر بکنید.

36. شستن ظرف ها

اگر مایع ظرفشویی ندارید، فقط کافی است مقداری از صابون را به اسکاچ بزنید و ظرف ها را بشویید. حتی می توانید برای شستن لباس ها نیز از صابون استفاده کنید.

37. جلوگیری از پاشیدگی رنگ

اگر قرار است دیوارهای خانه را رنگ کنید ، کافی است روی چهارچوب دستگیره ها و هر جا که لازم می دانید را با صابون نرم کنید تا اگر رنگ هم روی آن ها پاشید، راحت تر بتوانید آن را پاک کنید.

38. اسکراب بدن

کافی است که کمی صابون را با مقدار کمی نمک ترکیب کنید و روی بدن بکشید تا پوستتان اسکراب شود.

38 کاربرد متفاوت و عالی صابون در خانه داری و ...

4.719
این مطلب مفید بود ؟181
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : صابون
وبگردی